Jarek Szubrycht

Dziennikarz działu kultura Wyborczej, pisze o muzyce, Ameryce, czeluściach telewizji i internetu. Twórca magazynu GaMa. Autor książek, w tym biografii Slayera, Vadera i Maryli Rodowicz. Emerytowany wokalista metalowy. Mieszka w Krakowie.

Dziennikarz działu kultura Wyborczej, pisze o muzyce, Ameryce, czeluściach telewizji i internetu.Urodzony w Dukli (tej z książki Stasiuka), mieszka w Krakowie (tym z wierszy Świetlickiego). Zajmuje się kulturą popularną, ze szczególnym wskazaniem na muzykę. Publikował m.in. w Polityce, Przekroju, Machinie, prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję w Off Radiu Kraków. Twórca i redaktor naczelny magazynu GaMa (wcześniej Gazeta Magnetofonowa), dwumiesięcznika nie tylko o muzyce. Autor i tłumacz książek, w tym biografii zespołów Slayer i Vader, Maryli Rodowicz i Czesława Mozila. Członek rady programowej OFF Festivalu Katowice. Członek Rady Akademii Fonograficznej. Emerytowany wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta, okazjonalnie autor tekstów piosenek, nie tylko metalowych.

Jarek Szubrycht
  • Zaucha nie śpiewa na 'Żeby inaczej, piękniej raczej' sam. Czasem towarzyszy mu drugi głos. To Kuba Badach

    Zaucha nie śpiewa na "Żeby inaczej, piękniej raczej" sam. Czasem towarzyszy mu drugi głos. To Kuba Badach

    Andrzeja Zaucha rozkochał w sobie polskich słuchaczy przebojami takimi jak "Byłaś serca biciem", "Baw się lalkami", "C'est la vie - Paryż z pocztówki". Był postacią nietuzinkową - z zawodu zecer i zapalony kajakarz, który trzy razy zdobył tytuł mistrza Polski, zrezygnował ze sportu dla muzyki. A w tej dziedzinie był samoukiem - ale jakim! Rewelacyjnie sprawdzał się też jako aktor i kabareciarz, nie bał się żadnych wyzwań. Jego tragiczna śmierć w 1991 roku poruszyła całą Polskę.