pisarz
-
Jak w 2023 roku wyglądaliby autorzy lektur? Orzeszkowa "naprawdę korzystnie", ale "Witkacy naj"
W teorii wszyscy dobrze wiedzą, jak wyglądali autorzy lektur dobrze znanych z czasów szkolnych, a to za sprawą podobizn na okładkach i portretów przedrukowywanych w podręcznikach. Sztuczna inteligencja tym razem pomogła odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądaliby pisarze i pisarki, gdyby żyli dziś.
-
Jesteś książkowym molem? Sprawdź, co wiesz o polskich pisarzach!
Na 11 punktów w tym quizie mogą liczyć wyłącznie osoby oczytane.
-
Poznali się dzień przed sylwestrem. Następnego dnia byli już parą. Raczek "okazał się fajnym facetem"
W 2007 roku Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski dokonali coming outu, informując, że są parą. Związek tworzą od blisko trzech dekad, ale na co dzień znacznie więcej ich dzieli niż łączy. Mimo to są dla siebie największym wsparciem.
-
Hemingway zastrzelił się z ulubionej dubeltówki. Mówiono, że nad rodziną pisarza ciąży klątwa
2 lipca 1961 roku Ernest Hemingway popełnił samobójstwo. Przez kilka lat twierdzono, że był to nieszczęśliwy wypadek podczas czyszczenia broni. Kilka lat później zaczęto spekulować, że nad rodziną pisarza ciąży klątwa.
-
King poważnie chorował i wtedy zaczął pisać. Matka nie doczekała jego sukcesu
Stephen King to jeden z najbardziej poczytnych i płodnych autorów powieści grozy swojego pokolenia. Chociaż ma już 75 lat, a na koncie przeszło 60 książek i 200 opowiadań, pisarz nie myśli o emeryturze. Nadal tworzy treści, które inspirują nowych autorów i wpływają na kształt gatunku, w obrębie którego pisze. Jego niesłabnąca od lat popularność jest rzadko spotykana u autorów powieści, a fakt jak wiele jego dzieł twórcy przekładają na inne media, to tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, że King to żyjąca ikona popkultury. Jednak życie pisarza nie zawsze układało się tak pomyślnie, jak dzisiaj.
-
Stephen King pod wrażeniem nowego hitu Netfliksa. "Dialogi tak ostre, że mogą ciąć skórę"
Netflix regularnie wypuszcza nowe produkcje, ale tylko wybrane z nich stają się hitami. Tak było w przypadku "Dyplomatki" z Keri Russel w roli głównej. Serial był tak chętnie oglądany, że streamingowy gigant potwierdził już powstanie drugiego sezonu. O produkcji wspomniał także pisarz Stephen King, którego głos dla wielu może być cenną wskazówką ? propos nowości.
-
Prus czy Sienkiewicz? Dopasujesz dzieła do autorów? Komplet tylko dla oczytanych
Jesteś znawcą literatury?
-
Autor "Opowieści wigilijnej" zdradzał żonę z 18-latką. Gdy romans wyszedł na jaw, wyrzucił ją z domu
Powieści Karola Dickensa do dziś budzą zachwyt wśród czytelników. Jednak w życiu nie kierował się wzorcami, które propagował. Porzucił swoją wieloletnią małżonkę, matkę dziesięciorga swoich dzieci, przekonując, że to jej wina. Po wielu latach wyszło na jaw, że powodem była kochanka.
-
Rozpoznasz autora wiersza po fragmencie? Na komplet mogą liczyć tylko erudyci
Bezbłędnie poradzą sobie wyłącznie miłośnicy poezji. Należysz do nich?
-
Słynne cytaty z książek, które rozpoznają tylko osoby oczytane. Dasz radę?
Średnia nie zachwyca. Pobijesz ją?
-
TVP zmienia ramówkę pod premierę "Zielonej granicy". Był "Klan", będzie "Murem za polskim mundurem"
-
Na zielonej granicy jest coraz gorzej. "Teraz przemoc jest na porządku dziennym"
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kto finansował film "Zielona granica"? Na liście Warszawa, ale ona dała najmniej
-
Amerykańscy reżyserzy stają w obronie Agnieszki Holland. Wydali oświadczenie w sprawie słów Zbigniewa Ziobry
- Pierwszy raz w Polsce. Czy pamiętasz daty tych wydarzeń? 8/8 to wyzwanie
- Więcej "Władcy Pierścieni", fani wytrzymają! Odpowiedzialna za filmową trylogię WETA bierze się za grę
- Spytaliśmy kina, jak wygląda sprzedaż biletów na "Zieloną granicę". Nie tego chciał PiS!
- Kukiz też zrecenzował film Holland. Do skandalicznych porównań dorzucił jeszcze kpiny z rodziny reżyserki
- To koniec słynnego show Kuby Wojewódzkiego? Wieści nie napawają optymizmem
-
Aż 11 lat czekał na sukces. 16-sekundowy filmik sprawił, że jego marzenie się spełniło. "Jest szczęśliwy"
Nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe mają ogromną moc zasięgu. O ich sile przekonał się starszy mężczyzna z Ameryki. Po 11 latach od wydania, jego autorska książka zyskała status bestselleru. Wszystko za sprawą filmiku, który na TikToku opublikowała jego córka.
-
Nietypowy trójkąt i liczne romanse. Zaskakujący związek Jędrusik i Dygata. "Dali sobie wolność w miłości"
W czasach głębokiego PRL-u związek Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata był jednym z najbardziej ekscentrycznych i rozwiązłych w polskim środowisku artystycznym. Mieli swoje zasady, odmienne od tych ogólnie przyjętych, a ich relacja była daleka od stereotypowego małżeństwa. Zdawało się, że obyczajowość nie ma dla nich żadnych barier. Choć deklarowali, że nie potrafią bez siebie żyć, to nie byli sobie wierni i przyzwalali na wzajemne romanse.
-
Będzie kontynuacja "Wiedźmina"? Andrzej Sapkowski ujawnia plany dotyczące kultowej sagi
Na taką wiadomość czekali fani "Wiedźmina". Andrzej Sapkowski zapowiada kontynuację kultowej sagi. Pisarz ujawnia swoje plany dotyczące kolejnych książek i mówi o wzroście popularności gatunku fantasy.
-
Jesteś książkowym molem? Sprawdź, co wiesz o polskich pisarzach!
Na 11 punktów w tym quizie mogą liczyć wyłącznie osoby oczytane.
-
10 cytatów z literatury, których wstyd nie znać. Komplet tylko dla oczytanych!
Dopasujesz cytat literacki do dzieła, z którego pochodzi?
-
"Chciałabym się za pięć lat utrzymywać z pisania powieści". Co radzi Robert Małecki?
Robert Małecki to jeden z najpopularniejszych pisarzy kryminałów w Polsce, prowadzi też warsztaty kreatywnego pisania. Sam przyznaje, że siedem lat czekał na spełnienie marzeń i złożenie podpisu na umowie z profesjonalnym wydawcą. Co poradziłby początkującym autorom z dużymi aspiracjami?
-
Afera wokół felietonu Stasiuka. "Tygodnik Powszechny" rezygnuje z promocji tekstu
Cały czas jest bardzo głośno wokół Andrzeja Stasiuka, którego felieton ukazał się w "Tygodniku Powszechnym". Pisarz i laureat nagrody Nike opowiada w nim o swoim dzieciństwie. Wyznaje także, że jako mały chłopiec dręczył zwierzęta i "patrzył w ich gasnące oczy". Artykuł spotkał się z falą krytyki i sprawił, że "TP" wycofał się z jego promowania.
-
Nie żyje ceniony poeta Jerzy Kronhold. Miał 76 lat
13 listopada w Żorach zmarł Jerzy Kornhold. Był poetą związanym z Nową Falą, dyplomatą i działaczem kultury. Dwukrotnie był Konsulem Generalnym RP w Ostrawie oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. O jego śmierci poinformował burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
-
Ich małżeństwo "było ciągłym romansem". On pisał fraszki o Srebrnej Natalii, ona wybaczała mu pijaństwo i zdrady
Konstanty Ildefons Gałczyński został, słusznie zresztą, zapamiętany jako wybitny poeta. Jedne z jego najpiękniejszych wierszy powstały dla ukochanej żony, którą większość zna jako Srebrną Natalię. Ich małżeństwo było jednak dalekie od ideału wykreowanego w literaturze.
-
Vincent V. Severski: Jaka Rosja jest, czerwona, biała czy różowa, to ona wciąż jest Rosją [WYWIAD]
Vincent V. Severski był funkcjonariuszem agencji wywiadu, a swoje doświadczenia wykorzystuje jako pisarz. - Przez Martina mówię dużo więcej niż kiedykolwiek - mówi o bohaterze swojej najnowszej powieści "Plac Senacki 6 PM".
-
Nowe informacje o ataku na S. Rushdiego. Prawdopodobnie straci oko, Hezbollah się odcina
Zaatakowany w piątek przez szyickiego ekstremistę brytyjski pisarz Salman Rushdie przebywa pod respiratorem. Prawdopodobnie straci oko - wynika z najnowszych informacji przekazanych przez agenta pisarza.
-
Jakub Żulczyk "ostatni raz" na temat znieważenia Andrzeja Dudy. "Szanuję decyzję sądu"
Warszawski Sąd Okręgowy odrzucił wniosek o umorzenie sprawy dotyczącej znieważenia prezydenta RP przez Jakuba Żulczyka. Pisarz postanowił "ostatni raz" odnieść się do sprawy. "Niekoniecznie trzeba mnie oznaczać i przywoływać za każdym razem, gdy prezydent Duda wypowie się publicznie" - podkreślił.
-
Jacek Dehnel: Wyjechałem z Polski, bo większość uważa, że można mi odebrać prawa człowieka
Nie chcę mieszkać w społeczeństwie, które swoimi wyborami stawia Polskę między Węgrami Orbana a Rosją Putina - mówi Jacek Dehnel. O emigracji w dobie nieustannej łączności i o tym, dlaczego nie lubi niemieckiego.