andrzej wajda
-
Uciekła z planu u Wajdy, bo bała się rozebrać. "Uważałam, że jestem aktorką bardziej dramatyczną"
W latach 80. Marzena Trybała kusiła na ekranach, a reżyserzy chętnie wykorzystywali jej wdzięki w swoich produkcjach. Jak wspominała, nie przepadała za odważnymi scenami i denerwowała ją przylegająca do niej łatka. Dziś skupia się na teatrze i uważnie dobiera role.
-
W tę polską aktorkę zapatrzyła się Meryl Streep. Dostała Oscara za to, za co Polkę krytykowano
Jej talent doceniano nie tylko w Polsce, choć jej obecność w filmach była przedmiotem licznych sporów. Jeśli Kwiatkowska była polską Bardot, to ona - polską Marilyn Monroe, a czasem również "Cybulskim w spódnicy". Odeszła za szybko - pokonał ją nowotwór krtani. Do samego końca żyła jak chciała. W dniu śmierci przed szpitalem spaliła ostatniego papierosa.
-
Bożena Dykiel swoją ulubioną scenę nagrała z Danielem Olbrychskim. "Do dziś pamiętam jego minę, kiedy oberwał"
Bożena Dykiel zachwyca kunsztem aktorskim już od ponad 50 lat. Obecnie najlepiej kojarzona jest z roli Marii Zięby w telenoweli "Na Wspólnej", ale na przestrzeni lat wcieliła się w mnóstwo równie bezkompromisowych postaci, co ona sama. Kilka lat temu przeszła poważną operację serca, ale to nie sprawiło, że zniknęła z życia publicznego.
-
Miała 24 lata, gdy zagrała Danusię w "Krzyżakach". Ta rola okazała się dla niej przekleństwem
Miała wszystko, by być wielką gwiazdą kina. Rola Danusi w "Krzyżakach" miała zapewnić Grażynie Staniszewskiej popularność i pozycję w branży. Ostatecznie okazała się przekleństwem i sprawiła, że młoda obiecująca aktorka na wiele lat trafiła do szufladki.
-
Martin Scorsese pokazał listę ulubionych produkcji. Na podium polski film!
Brytyjskie czasopismo o tematyce filmowej "Sight & Sound" opublikowało ranking ulubionych filmów najbardziej cenionych filmowców świata. Amerykański reżyser Martin Scorsese zdecydował się umieścić polski film w swojej ulubionej piętnastce. To jeden z wcześniejszych filmów Andrzeja Wajdy, czyli "Popiół i diament" z 1958 roku. Okazuje się, że Scorsese od lat fascynuje się produkcjami polskiego reżysera.
-
My pokazujemy kadr, a Ty zgadujesz, z którego filmu Wajdy pochodzi. Proste?
Komplet zdobędą tylko prawdziwi kinomaniacy!
-
Jan Nowicki ma na swoim koncie niemal 200 ról. Jego największe kreacje mają jednak drugie dno
W wieku 83 lat odszedł wybitny aktor filmowy i teatralny Jan Nowicki. Wiele odegranych przez niego ról na stałe wpisało się do kanonu polskiej kinematografii. W swojej karierze zagrał niemal 200 ról, a my przypominamy i omawiamy te, które okazały się dla aktora najbardziej przełomowe.
-
Krystyna Stypułkowska zostanie pochowana w Polsce. Dwa lata po śmierci
Kariera filmowa Krystyny Stypułkowskiej nie trwała zbyt długo, ale sama aktorka na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii. Mówiono o niej "polska Audrey Hepburn" i wróżono jej świetlaną przyszłość w tym zawodzie. Jednak wybrała inną ścieżkę rozwoju i wyjechała z Polski. Gwiazda filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy zmarła dwa lata temu i teraz zostanie pochowana w Polsce.
-
"Zbyszek był lubiany, natomiast był też trudnym partnerem". Ślub wziął ze względu na matkę
- On był przede wszystkim aktorem - mówił o Zbigniewie Cybulskim przyjaciel. Także inni potwierdzają, że wiele rzeczy w życiu robił z myślą o aktorstwie. Na przykład... biegał.
-
Pamiętacie, jak Zbigniew Cybulski podpalał kieliszki w filmie Wajdy? To wcale nie był spirytus
Andrzej Wajda był czwartym reżyserem, który wziął się za powieść Jerzego Andrzejewskiego - obowiązkową wtedy lekturę szkolną. Stworzył obraz, który jest klasyką kina polskiego i światowego. Scena z kieliszkami to prawdziwy majstersztyk, a przecież nawet nie było jej w scenariuszu.
-
Arnold Schwarzenegger wrobił Stallone'a w filmową klapę. "Nie lubiliśmy się"
-
Obłoza był w domu dziecka. Dziś traktuje to jako "lekcję zaradności"
-
Miał 3 lata, gdy ojciec porzucił rodzinę. Nie rozmawiali przez lata
-
Zbierała na czynsz pod budynkiem przesłuchań do "Mam talent". Trafiła do finału
-
Podsiadło rozlicza się z przeszłością. Starszy brat zastępował mu ojca
- To szybki (i łatwy) quiz filmowy. Uzupełnij tytuły oscarowych produkcji
- Śladem przodków wrócił do Polski. Nie spodziewał się, że odwiedzi nazistowski kompleks Riese [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- W teatrze znalazła pracę i miłość. Zagrała ponad 80 ról na ekranie
- Najdłużej emitowany serial w Polsce? Lider może być tylko jeden
- Zginęła od 24 ciosów nożem. W sypialni znaleziono ciało matki
-
Andrzej Wajda - filmy nominowane do Oscara. Czy znasz je wszystkie?
Andrzej Wajda uznawany jest za jednego z najlepszych polskich reżyserów. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą, za cztery obrazy otrzymał nominację do Oscara. Sprawdź oscarowe filmy Wajdy i przesłanie z gali amerykańskiej akademii filmowej.
-
Krystyna Zachwatowicz wygrała proces z pasierbicą, Karoliną Wajdą. Może spełnić ostatnią wolę męża
Sąd orzekł na korzyść Krystyny Zachwatowicz, która w świetle prawa jest obecnie jedyną spadkobierczynią Andrzeja Wajdy. Proces, który wytoczyła jej Karolina Wajda, trwał dobrych kilka lat - reżyser przed śmiercią zmieniał swój testament kilka razy. Teraz wdowa prowadzi jego wymarzoną fundację.
-
Polska antologia z narracją Christophera Lee ukaże się po 50 latach. Tworzył ją m.in. Żuławski
W ramach majowego wydania kolekcji "The Eurocrypt of Christopher Lee" światło dzienne po 50 latach ujrzy zebrana antologia "Theatre Macabre". Nad znanymi polskim kinomanom filmami krótkometrażowymi, które znalazły się w serii, pracowali m.in. Sylwester Chęciński, Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski. Teraz zostaną one opublikowane jako całość w wersji z anglojęzycznym dubbingiem, okraszonej narracją Christophera Lee.
-
Ryszard Kotys grał m.in. u Wajdy i Holland. Pojawił się w prawie każdej kultowej polskiej produkcji
Aktor Ryszard Kotys zmarł w wieku 88 lat w wyniku ciężkiej choroby. Choć to komediowa rola Mariana Paździocha w "Świecie według Kiepskich" dała mu największą rozpoznawalność, w ciągu swojej długiej kariery współpracował z najlepszymi polskimi twórcami. Zaczynał rolą u Andrzeja Wajdy i pojawił się choćby tylko na chwilę w większości najbardziej pamiętnych polskich produkcji filmowych.
-
39 lat temu "Człowiek z żelaza" zdobył główną nagrodę w Cannes
39 lat temu "Człowiek z Żelaza" zdobył główną nagrodę w Cannes, co w ówczesnym czasie było bardzo dużym osiągnięciem dla polskiej kinematografii. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące produkcji Andrzeja Wajdy.
-
20 lat temu cieszyliśmy się, że Andrzej Wajda odebrał honorowego Oscara. "Złota era" przyszła później
26 marca 2000 roku Jane Fonda wręczyła Andrzejowi Wajdzie Oscara za całokształ twórczości. W tamtym momencie wiele osób było przekonanych, że to szczytowe dokonanie naszej kinematografii. Mało kto w Polsce kręcił wtedy lepsze filmy, a najsłynniejsi fachowcy od lat pracowali już w Hollywood i za granicą. Nikt nie podejrzewał, że lepsze czasy dopiero nadchodzą.
-
Andrzej Wajda i Olga Tokarczuk pisali do siebie listy. Reżyser chciał z pisarką zrobić film o Chopinie
"Zeszyty Literackie" opublikowały na swoich łamach fragmenty korespondencji, którą prowadzili ze sobą reżyser Andrzej Wajda i przyszła noblistka, Olga Tokarczuk. Reżyser już w latach 90. cenił sobie jej pisarstwo i chciał, żeby razem z nim zajęła się projektem filmu o Fryderyku Chopinie. Po kilku latach zaproponował jej także współpracę przy tworzeniu scenariusza do "Tataraku". Tokarczuk zaangażowała się w projekt, ale ostatecznie nie chciała zostać wymieniona w napisach po filmie.
-
Festiwal Filmowy w Cannes 2019 rusza już jutro. Będą polskie akcenty
Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja 2019 roku. O Złotą Palmę walczy w tym roku 21 filmów, w tym "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino, w którym zagrał Rafał Zawierucha. To nie będzie jedyny polski akcent.
-
Piotr Gliński zapewnia, że pasażerowie LOT-u zobaczą najlepsze polskie filmy. Ruszył specjalny program
Polskie Linie Lotnicze, Ministerstwo Kultury i PISF wprowadziły w życie program "Kino na 100!". Dzięki temu pasażerowie z całego świata, którzy zdecydują się na wybór naszych linii lotniczych, będą mieli okazję zobaczyć 100 najlepszych polskich filmów, które powstał w ciągu ostatnich 100 lat. Na liście są m.in. produkcje Andrzeja Wajdy, ale i "Dzień świra", "Potop", "Rejs" czy "Body/ Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.
-
Wajda i Kieślowski trafili na listę BBC. Krytycy wybrali najlepsze zagraniczne filmy wszech czasów
Filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego znalazły się w zestawieniu 100 najlepszych zagranicznych filmów, które wybierali na prośbę BBC międzynarodowi krytycy.
-
Andrzej Wajda napisał do Krystyny Jandy list miesiąc przed śmiercią. Teraz ujawniła jego treść
5 września 2016 roku Andrzej Wajda wysłał odręcznie napisany list do Krystyny Jandy z okazji 40. rocznicy filmu ''Człowiek z marmuru''. Aktorka postanowiła się podzielić tą wzruszającą pamiątką.
-
"Przymierzałem się do filmu o nim przez 20 lat". "Powidoki", ostatni film Andrzeja Wajdy, w kinach
Andrzej Wajda przyznał, że film o Władysławie Strzemińskim chodził mu po głowie od 20 lat. "Powidoki" z Bogusławem Lindą to jego pożegnanie - ostatnia produkcja, którą nakręcił przed śmiercią.
-
Polskie premiery filmowe 2017. Te krajowe produkcje mogą okazać się hitami
Premiery filmowe 2017 to oczywiście nie tylko hollywoodzkie superprodukcje, ale także polskie kino. Rodzime filmy z 2016 roku udowodniły, że jest więcej niż dobrze. Na najbliższe 12 miesięcy zapowiedzianych zostało sporo dobrze zapowiadających się tytułów.