dzień świra

 • 'Dzień świra' ma już 21 lat! Jak dobrze znacie ten film? Pytamy o detale
 • Za te filmy kochamy kino. One zrobiły prawdziwą rewolucję

  Za te filmy kochamy kino. One zrobiły prawdziwą rewolucję

  Dobra, na początek zastrzeżenie - wybrałyśmy po pięć filmów każda, przyjmując zasadę, że rewolucja miała dokonać się za naszego życia. Dlatego nie znajdziecie tu ani "Deszczowej piosenki", ani "Łowcy jeleni", ani "Gwiezdnych wojen" czy "Łowcy androidów". I zanim zaczniecie nas krytykować, spróbujcie zrobić swoją własną listę pięciu, ba - niech będzie dziesięciu tytułów, i zobaczymy, czy łatwo wam pójdzie. Nam łatwo nie było, bo filmów, za które kochamy kino, są dziesiątki. Ale nasza lista (na ten moment) wygląda tak.

  Justyna Bryczkowska, Marta Korycka
 • Koterski na planie dostał zapaści. Kondrat: Mówiłem, że go zabiję deską z gwoździem, jeśli dalej będziemy pracowali razem

  Koterski na planie dostał zapaści. Kondrat: Mówiłem, że go zabiję deską z gwoździem, jeśli dalej będziemy pracowali razem

  Olaf Lubaszenko uważa, że "Dzień świra" to "skończone arcydzieło, bez dwóch zdań". Wiele osób jego opinię bezapelacyjnie podziela i podkreśla, że to opus magnum Marka Koterskiego. Jak na arcydzieło przystało, film rodził się w bólach: przez swoją genialną przecież rolę Marek Kondrat osiwiał i mówił wprost o tym, że ma wobec reżysera mordercze zapędy. Sam Koterski z kolei - poza tym, że dostał podczas zdjęć zapaści - chciał wręcz z planu uciekać. I to dwa razy. Film ostatecznie wszedł do kin 7 czerwca 2002 roku.

  Justyna Bryczkowska
 • Polski film wszech czasów wybrany. 'Dzień świra' bezkonkurencyjny

  Polski film wszech czasów wybrany. "Dzień świra" bezkonkurencyjny

  Uniwersytet SWPS przygotował raport, którego celem było wyłonienie najlepszego polskiego filmu wszech czasów. "Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego został zwycięzcą, a tuż za nim znalazł się jeden z nominowanych do Oscara polskich tytułów - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

  oprac. Natalia Pacholczyk
 • Reżyser 'Dnia świra' wraca po sześciu latach przerwy z nowym filmem. W obsadzie Marcin Dorociński
Więcej o:

dzień świra