Film

 • Uczelnia reaguje na słowa Dawida Ogrodnika o mobbingu. Dorota Segda pisze o "wstrętnych aktach przemocy"

  Uczelnia reaguje na słowa Dawida Ogrodnika o mobbingu. Dorota Segda pisze o "wstrętnych aktach przemocy"

  "Znam ten strach i znam ten wstyd, znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości" - pisał na Instagramie Dawid Ogrodnik, oskarżając o mobbing aktorkę i swoją wykładowczynię z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Beatę Fudalej. Rektorka uczelni wydała oświadczenie, w którym potępiła wszelkie przejawy przemocy, zachęciła do ich zgłaszania i poprosiła o zaufanie.

  oprac. Marta Burza
 • Oscary 2021. Jak będzie wyglądać gala rozdania nagród? Producenci: Żadnego Zooma i żadnych jeansów
 • HBO GO. Ponad 70 tytułów zniknie z platformy z końcem miesiąca [LISTA]

  HBO GO. Ponad 70 tytułów zniknie z platformy z końcem miesiąca [LISTA]

  W ostatnich dniach marca z platformy HBO GO zniknie ponad 70 filmów oraz seriali. Z doniesień portalu Upflix wynika, że będą wśród nich m.in. film Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood", dwie części filmowej serii "Star Trek" i "Faworyta". Publikujemy listę tytułów, z którymi już wkrótce się pożegnamy.

  oprac. Joanna Szwalikowska
 • Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. "Jestem sprawcą przemocy"

  Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. "Jestem sprawcą przemocy"

  "Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci przez moje działania" - napisał aktor Bartosz Bielenia. Od kilku dni trwa dyskusja na temat nagannych praktyk w szkołach filmowych. Wywołał ją wpis Anny Paligi, który zawierał opisy przemocy ze strony wykładowców. Głos w sprawie zabierają kolejni aktorzy, w tym Bartosz Bielenia, który przeprosił teraz za to, że jako student krakowskiej AST brał udział w tzw. fuksówkach.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Viggo Mortensen dla Gazeta.pl: Zacząłem pisać ten scenariusz po śmierci mojej mamy

  Viggo Mortensen dla Gazeta.pl: Zacząłem pisać ten scenariusz po śmierci mojej mamy

  - Widziałem wiele naprawdę dobrych filmów o demencji, ale z większością z nich mam taki problem, że właściwie żaden nie oddaje tego, co sam przez lata obserwowałem - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Viggo Mortensen, który podjął temat tej choroby w swoim reżyserskim debiucie "Jeszcze jest czas", do którego też sam napisał scenariusz. - Mieliśmy w rodzinie kilka takich przypadków, stąd moje niemałe doświadczenie w temacie - wyjaśnia.

  Justyna Bryczkowska
 • "Sky Rojo" Netfliksa - Conrado Moreno na skuterze promuje hiszpański serial. "Jesteście cali?"
 • Falk: "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów". Nie tylko on broni Grzegorzka

  Falk: "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów". Nie tylko on broni Grzegorzka

  Feliks Falk, twórca m.in. "Wodzireja", z niedowierzaniem przyjął informacje zawarte w liście Anny Paligi. "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów. Na ogół boją się ich i są bardzo grzeczni" - pisze w dyskusji pod postem filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej, a reżyserka Małgorzata Burzyńska-Keller, która jest zarówno absolwentką i wykładowczynią na łódzkiej filmówce, broni byłego rektora Mariusza Grzegorzka i pyta: "Kim jest Anna Paliga? W jakich filmach grała? Proszę wziąć pod uwagę syndrom chęci zaistnienia. A nie tak powinno się wchodzić w świat filmu, nie tędy droga".

  aj
 • Andrzej Kowalczyk nie żyje. Aktor "Barw szczęścia" i "Świętej wojny" miał 69 lat
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Anna Paliga jest absolwentką łódzkiej filmówki. 24-latka oskarża szkołę o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Na jej wpis zareagowało wielu młodych aktorów, którzy popierają jej działania i żałują, że nie reagowano w tej sprawie już wcześniej. Skontaktowaliśmy się z jedną z wymienionych w poście Paligi osób i mamy jej oświadczenie. Dr Kania pisze, że sprawa została opisana w wypaczony sposób.

  Marta Korycka
 • Wichłacz odeszła z uczelni: "Nękanie". Ogrodnik wymienia nazwisko: "Koniec z mobbingiem"

  Wichłacz odeszła z uczelni: "Nękanie". Ogrodnik wymienia nazwisko: "Koniec z mobbingiem"

  Po tym, jak absolwentka łódzkiej filmówki Anna Paliga opisała w mediach społecznościowych nadużycia, jakich wykładowcy uczelni mieli się dopuszczać wobec studentów, z aktorskiej społeczności wypłynęła fala głosów poparcia. W sieci wypowiedzieli się Dawid Ogrodnik czy Zofia Wichłacz, która zrezygnowała z nauki w warszawskiej Akademii Teatralnej po pierwszym semestrze. "Zrobiłam, co było dla mnie najlepsze i odeszłam" - opisuje aktorka.

  oprac. Maja Piskadło
 • Anna Paliga o wykładowcy: "Nazywał mnie pier**loną szmatą, ku*wą". Ten reaguje: To nieprawda
 • Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka miała 90 lat

  Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka miała 90 lat

  Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka teatralna odeszła w wieku 90 lat. Była wielką gwiazdą sceny teatralnej, ale pojawiała się również w produkcjach telewizyjnych, jak "Plebania", "07 zgłoś się" czy "Matki, żony i kochanki". W latach 60. odmówiła Romanowi Polańskiemu występu w filmie "Nóż w wodzie", który później został nominowany do Oscara.

  oprac. Joanna Szwalikowska
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  "Zdejmiesz stanik albo cię wyrzucę" - miała usłyszeć od wykładowczyni jedna ze studentek łódzkiej filmówki. O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki wpisowi absolwentki, Anny Paligi. Aktorka podała też inne przykłady, o których poinformowała we wtorek władze uczelni. Szkoła zaangażowała do pomocy m.in. pełnomocnika ds. dyskryminacji. Jej przedstawiciel mówi Gazeta.pl: Cała społeczność szkoły jest zbulwersowana i zszokowana.

  Marta Korycka
 • Przemocowe zachowania w łódzkiej filmówce? Rektorka zabrała głos: Przepraszamy i prosimy o zaufanie
 • "Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera" jest już dostępna w HBO GO. Gotowi na prawie czterogodzinny seans?
 • Cate Blanchett zagra siostrę Donalda Trumpa. Reżyser: To najdziwniejsze zdanie, jakie w życiu wypowiedziałem

  Cate Blanchett zagra siostrę Donalda Trumpa. Reżyser: To najdziwniejsze zdanie, jakie w życiu wypowiedziałem

  Cate Blanchett może się pochwalić niemałym doświadczeniem, jeśli chodzi o wcielanie się w postaci historyczne i z "prawdziwego życia". Aktorka w przeszłości grała m.in. królową Elżbietę I, Katharine Hepburn, Boba Dylana i Phyllis Schlafly. Przed nią kolejne wyzwanie - epizodyczne, ale jednak. W nadchodzącym filmie Jamesa Graya "Armageddon Time" Blanchett wejdzie w rolę Maryann Trump, siostry byłego prezydenta USA.

  oprac. Maja Piskadło
 • "Zdejmiesz stanik albo wyrzucę cię z uczelni". Aktorka oskarża łódzką filmówkę o przemoc fizyczną i psychiczną

  "Zdejmiesz stanik albo wyrzucę cię z uczelni". Aktorka oskarża łódzką filmówkę o przemoc fizyczną i psychiczną

  Anna Paliga jest absolwentką łódzkiej filmówki - najbardziej znanej uczelni w Polsce, która kształci przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów czy scenarzystów. 24-latka oskarża szkołę o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Na jej wpis zareagowało wiele młodych aktorów, którzy popierają jej działania i żałują, że nie reagowano w tej sprawie już wcześniej.

  Natalia Pacholczyk
 • Elliot Page wspomina czasy kręcenia "Incepcji". Depresja, niepokój i ataki paniki

  Elliot Page wspomina czasy kręcenia "Incepcji". Depresja, niepokój i ataki paniki

  W grudniu zeszłego roku Elliot Page wyznał publicznie, że identyfikuje się jako mężczyzna. Teraz po raz pierwszy od tego czasu zdecydował się udzielić wywiadu, w którym wspomina, jak ciężkie bywało dla niego aktorstwo. "Jak wytłumaczyć ludziom, że mimo bycia aktorem, samo założenie podkoszulka skrojonego dla kobiety, może sprawić, że czujesz się niedobrze" - wspomina.

  kamlik
 • Jury Złotych Globów rozszerza skład, ale są nowe oskarżenia. "Pożar wybuchł przez ich ignorancję"

  Jury Złotych Globów rozszerza skład, ale są nowe oskarżenia. "Pożar wybuchł przez ich ignorancję"

  Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), które przyznaje Złote Globy, zapowiedziało rozszerzenie swojego składu do stu osób, z czego 13 proc. stanowić mają czarnoskórzy dziennikarze. Pojawiły się jednak kolejne zarzuty wobec HFPA - miało odmawiać promocji produkcji, w których w głównej obsadzie byli głównie czarnoskórzy aktorzy.

  oprac. Marta Korycka
 • Protestowała nago na gali Cezarów, teraz grozi jej proces

  Protestowała nago na gali Cezarów, teraz grozi jej proces

  Podczas piątkowej gali wreczania Cezarów jednym z najbardziej wstrząsających momentów wieczoru był performance Corinne Masiero. Aktorka w proteście przeciwko brakowi wsparcia rządu dla sektora kultury i nawiązując do skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata, rozebrała się na scenie. Teraz grozi jej za to proces.

  oprac. Marta Korycka