Film

 • "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W życiu nie wyszłam z sali tak roztrzęsiona i wściekła [RECENZJA]

  "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W życiu nie wyszłam z sali tak roztrzęsiona i wściekła [RECENZJA]

  "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to produkcja, którą trudno oglądać bez emocji. Świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, jest brutalnie przytłaczająca. Obserwowanie kolejnych etapów koszmaru, przez który Komenda przeszedł, było niemal nieznośne, dlatego też z sali kinowej wyszłam sfrustrowana i wściekła. Tomaszowi Komendzie zwyczajnie należał się dobry film i taki też od Jana Holoubka i jego ekipy dostał.

  Justyna Bryczkowska
 • "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Spędził w więzieniu 6540 dni przez donos sąsiadki. Dopiero przed śmiercią przyznała, że jest niewinny

  "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Spędził w więzieniu 6540 dni przez donos sąsiadki. Dopiero przed śmiercią przyznała, że jest niewinny

  Debiut reżyserski Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" miał rozpoczynać cytat z "Procesu" Kafki: "Ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany". Tyle że tu bohaterem nie jest wytwór wyobraźni filmowców, główny bohater tej produkcji istnieje, a to wszystko naprawdę przeżył.

  Marta Korycka
 • Polskie kino umie opowiadać prawdziwe historie. Tomaszowi Komendzie dobry film się po prostu należy

  Polskie kino umie opowiadać prawdziwe historie. Tomaszowi Komendzie dobry film się po prostu należy

  Polskie kino w ostatnich latach przyniosło widzom sporo porządnie zrealizowanych filmów, które przedstawiają autentyczne historie. "Bogowie", "Sztuka kochania", "Ostatnia rodzina", "Twój Vincent" - to zaledwie kilka tytułów cieszących się uznaniem. Teraz na ekrany wchodzi opowieść o Tomaszu Komendzie - niewinnym człowieku, który spędził za kratami 18 lat. Sam główny bohater zapowiada, że "to będzie strzał w dziesiątkę".

  oprac. Maja Piskadło
 • "Magnezja". Takiego filmu jeszcze nie było. Jest pierwszy teaser westernu w polskim wydaniu

  "Magnezja". Takiego filmu jeszcze nie było. Jest pierwszy teaser westernu w polskim wydaniu

  W sieci zadebiutował właśnie teaser filmu "Magnezja" w reżyserii Maćka Bochniaka. Nowe dzieło twórcy "Disco polo" to oryginalna i porywająca opowieść osadzona w XX-leciu międzywojennym, ukazanym z nieznanej dotąd perspektywy - pełna gwiazd, strzelanin, trupów, zwrotów akcji i szalonego humoru. To "autorska wersja westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru" - zapowiada Bochniak.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Saorise Ronan całowała się z Kate Winslet w nowym filmie. "Czuję się jak nowy Leonardo DiCaprio"

  Saorise Ronan całowała się z Kate Winslet w nowym filmie. "Czuję się jak nowy Leonardo DiCaprio"

  Saorise Ronan w nadchodzącym "Ammonite" wcieliła się w młodą mężatkę Charlotte, która zakochuje się z wzajemnością w granej przez Kate Winslet Mary Annig, słynnej paleontolożce. Aktorkom przyszło na ekranie pokazać narodziny zakazanej miłości, a sama Ronan przyznała, że bardzo cieszy się z tej roli. - Czuję się jak nowy Leonardo DiCaprio - powiedziała w jednym z wywiadów żartobliwie.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • "Mordercze kuleczki" w akcji, czyli trudne życie tłumacza tytułów filmowych. Tych kwiatków nie sposób zapomnieć

  "Mordercze kuleczki" w akcji, czyli trudne życie tłumacza tytułów filmowych. Tych kwiatków nie sposób zapomnieć

  Żeby podjąć się przetłumaczenia na nasz język tytułu filmu, który ma być kinowym hitem, trzeba się porządnie zastanowić co najmniej kilka razy. Trudno przekładać wszystkie obcojęzyczne tytuły dosłownie. W kwestii autorskich tytułów bywa z kolei tak, że wyobraźnia ponosi niektórych trochę za daleko - i bynajmniej nie zawsze są to tłumacze. Przypominamy garść polskich nazw filmów, które mijają się z oryginałem (czasami na szczęście).

  Maja Piskadło
 • "A potem tańczyliśmy". W Cannes dostał 15-minutową owację na stojąco, teraz otworzy LGBT Film Festiwal

  "A potem tańczyliśmy". W Cannes dostał 15-minutową owację na stojąco, teraz otworzy LGBT Film Festiwal

  18 września zaczyna się LGBT Film Festival, otworzy go film "A potem tańczyliśmy", który od razu po premierze największe media nazwały "wyjątkowym" (Variety), "oryginalnym" (CinEuropa) czy "queerowym listem miłosnym do gruzińskiej kultury" (The New Yorker). W kontekście rodzimym zainteresowanie może z pewnością budzić jego niesłychana aktualność.

  inf. prasowa, opracowała Marta Korycka
 • Roman Polański znowu członkiem Zgromadzenia Generalnego Francuskiej Akademii Filmowej

  Roman Polański znowu członkiem Zgromadzenia Generalnego Francuskiej Akademii Filmowej

  Roman Polański został ponownie członkiem Zgromadzenia Generalnego Francuskiej Akademii Filmowej. W lutym, po tym jak jego najnowszy film nominowano do Cezarów w 12 kategoriach, na członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej posypały się gromy za chęć nagrodzenia reżysera oskarżanego m.in. o gwałt na małoletniej. Cały zarząd podał się wtedy do dymisji.

  Marta Korycka
 • Netflix. Co warto obejrzeć we wrześniu? Nowe filmy i seriale na Netflixie
 • Zapowiada się świetny film z Olivią Colman i Anthonym Hopkinsem. W USA piszą, że to oscarowy pewniak

  Zapowiada się świetny film z Olivią Colman i Anthonym Hopkinsem. W USA piszą, że to oscarowy pewniak

  W sieci właśnie pojawił się pierwszy zwiastun dramatu "The Father" w reżyserii Floriana Zellera. Główne role grają legendarny Anthony Hopkins i laureatka Oscara, Olivia Colman, którą wiele osób może też kojarzyć z roli królowej Elżbiety w głośnym "The Crown". W nowym filmie wcielają się w córkę i ojca, którzy muszą sobie poradzić z chorobą.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Filmy hiszpańskie, które musisz zobaczyć! Przedstawiamy najlepsze propozycje

  Filmy hiszpańskie, które musisz zobaczyć! Przedstawiamy najlepsze propozycje

  Filmy hiszpańskie mają specyficzny klimat, który sprawia, że nie można oderwać się od ekranu dopóki nie pozna się zakończenia historii. Każdy z nas kojarzy hiszpańskie horrory z ''REC'' na czele czy nominowany do Oscara w 6 kategoriach ''Labirynt Fauna''. Co jeszcze warto zobaczyć?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Dawid Ogrodnik kocha, kradnie i szanuje jako PRL-owski król ucieczek w obiecującym teaserze "Najmro"

  Dawid Ogrodnik kocha, kradnie i szanuje jako PRL-owski król ucieczek w obiecującym teaserze "Najmro"

  Zdzisław Najmrodzki to jeden z najsłynniejszych polskich przestępców. Ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni - podziwiali. Jego perypetie doczekały się ekranizacji. W roli głównej w "Najmro" wystąpił Dawid Ogrodnik, który czaruje, kocha i kradnie do spółki m.in. z Jakubem Gierszałem. W sieci pojawił się pierwszy, bardzo obiecujący teaser filmu.

  oprac. Maja Piskadło
 • Filmy francuskie. Które produkcje znad Loary warto obejrzeć?

  Filmy francuskie. Które produkcje znad Loary warto obejrzeć?

  Filmy francuskie od lat cieszą się uznaniem nie tylko wśród krytyków, ale także wśród widzów. Znamy i uwielbiamy wszystkie kreacje Louis de Funes'a, miliony obejrzało "Nietykalnych" czy taki klasyk, jak "Leon Zawodowiec". Które jeszcze filmy francuskie musisz znać?

  Małgorzata Wołoszyn