Film

 • Przemoc w szkołach aktorskich. Rektorka łódzkiej Szkoły Filmowej do dziennikarzy: Apeluję o kredyt zaufania

  Przemoc w szkołach aktorskich. Rektorka łódzkiej Szkoły Filmowej do dziennikarzy: Apeluję o kredyt zaufania

  Po tym, jak Anna Paliga, absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej zarzuciła wykładowcom uczelni, że stosują m.in. mobbing, o przemocy w szkołach aktorskich zaczęli mówić również inni studenci i absolwenci. Szkoły natomiast, jedna po drugiej, zaczęły reagować. We wtorek rektorka łódzkiej Szkoły Filmowej opublikowała apel skierowany do dziennikarzy i dziennikarek.

  oprac. Marta Burza
 • Russell Crowe dołączył do obsady "Thor: Love and Thunder" Marvela. Kogo zagra?
 • Oscary 2021. Jaki jest plan na tegoroczną galę? Możliwe, że goście będą się wymieniać

  Oscary 2021. Jaki jest plan na tegoroczną galę? Możliwe, że goście będą się wymieniać

  Trwają przygotowania do gali oscarowej, którą w tym roku zaplanowano na 25 kwietnia. Do teraz nie jest jasne, w jakiej formie odbędzie się uroczystość - początkowo organizatorzy zakładali opcję "100 procent na żywo", jednak po sprzeciwie ze strony osób świata filmu zrezygnowali z tego pomysłu. Jak informuje "Variety", w tej chwili rozważane jest zorganizowanie nominowanych i gości w grupy, które będą się wymieniać.

  oprac. Maja Piskadło
 • Lady Gaga skończyła 35 lat. Gdzie można obejrzeć filmy z jej udziałem?

  Lady Gaga skończyła 35 lat. Gdzie można obejrzeć filmy z jej udziałem?

  Stefani Joanne Angelina Germanotta, znana publiczności jako Lady Gaga, w niedzielę obchodziła 35 urodziny. Gwiazda spełnia się między innymi jako aktorka, pracuje obecnie nad filmem "House of Gucci". Przypominamy, gdzie można obejrzeć produkcje z jej udziałem.

  oprac. Marta Burza
 • Weronika Rosati i inni aktorzy piszą do rektorki filmówki: Próby wyciszania sprawy uważamy za niedopuszczalne
 • "Pan Wołodyjowski". Łomnicki nie chciał grać małego rycerza. Hoffman go przechytrzył

  "Pan Wołodyjowski". Łomnicki nie chciał grać małego rycerza. Hoffman go przechytrzył

  28 marca 1969 roku w kinach zadebiutował "Pan Wołodyjowski". Jerzy Hoffman nigdy nie ukrywał, że za trylogię Sienkiewicza wziął się od tyłu, bo przeczytał ją w niechronologicznej kolejności. Jako pierwszy powstał więc "Pan Wołodyjowski", który kończy "szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie - dla pokrzepienia serc" przez Sienkiewicza. Hoffman zrobił to, co się nie udało Aleksandrowi Fordowi - to właśnie on miał w latach 60. nakręcić "Potop" na podstawie scenariusza, którego nikt nigdy nie zobaczył.

  oprac. Maja Piskadło
 • Anya Taylor-Joy zachwyca w "Gambicie królowej", ale musicie zobaczyć też jej inne role. W jakich filmach zagrała?

  Anya Taylor-Joy zachwyca w "Gambicie królowej", ale musicie zobaczyć też jej inne role. W jakich filmach zagrała?

  Anya Taylor-Joy to urodzona w Stanach Zjednoczonych aktorka, która w ostatnich miesiącach podbiła erca widzów i krytyków swój rolą w "Gambicie królowej". Debiutowała na dużym ekranie szcześć lat temu w filmie "Przeznacznie Wikinga". Od tamtej poru dorobiła się kilku ciekawych ról w przeróżnych filmach oraz serialach. Te produkcje z jej udziałem warto zobaczyć.

  Radosław Wieteska
 • Dawid Ogrodnik komentuje zarzuty o agresywne zachowanie na uczelni. "Nie sądziłem wtedy, że popełniłem błąd"

  Dawid Ogrodnik komentuje zarzuty o agresywne zachowanie na uczelni. "Nie sądziłem wtedy, że popełniłem błąd"

  Po tym, jak Dawid Ogrodnik opublikował w sieci stanowisko sprzeciwiające się przemocowym zachowaniom w szkołach aktorskich, odpowiedział mu jego były student Aleksander Kurzak. "Pamiętam, jak mi przerwałeś moją etiudę, krzycząc: 'co to kur*a ma być, ja pie****ę, co ty kur*a w cyrku jesteś'. Byłeś wtedy bardzo agresywny. Właściwie zostałem wdeptany w ziemię" - napisał aktor. Ogrodnik odniósł się do tych słów w rozmowie z Newsweekiem.

  oprac. Maja Piskadło
 • Gdzie obejrzeć filmy nominowane do Oscara? [LISTA]

  Gdzie obejrzeć filmy nominowane do Oscara? [LISTA]

  Do oscarowej gali coraz bliżej, została ona zaplanowana na 25 kwietnia 2021 roku. Wielu miłośników kina z pewnością chętnie poznałoby bliżej filmy, które powalczą o tę najważniejszą w świecie filmu nagrodę. Gdzie obejrzeć filmy nominowane do Oscara 2021?

  KatK
 • Utarło się takie przekonanie, że "film jest najważniejszy". Tym się usprawiedliwia najgorsze rzeczy

  Utarło się takie przekonanie, że "film jest najważniejszy". Tym się usprawiedliwia najgorsze rzeczy

  "Rzadko jest tak, że pracuje się z całą ekipą latami. To, z czym ludzie po takim planie będą się mierzyć, jest już tylko ich problemem. Będą to robić sami. Jest przecież cała masa aktorów, których zniszczyła taka praca na planie, którzy się nie podnieśli po takim łamaniu. Dlaczego tak rzadko się o tym mówi? Czas na zmiany" - mówi młoda reżyserka Anastazja Dąbrowska w rozmowie z Gazeta.pl.

  Justyna Bryczkowska