Książka
-
Całe Peru kupuje maszyny do szycia, czyli czyli za co rządy płacą twórcom seriali
Fakt, że popkultura ma wpływ na to, jak się zachowujemy, ubieramy czy myślimy, chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak często seriale telewizyjne są w sposób przemyślany i zaplanowany wykorzystywane przez państwa, fundacje i agencje rządowe do zmiany naszych postaw społecznych - od lepszego dbania o zdrowie, po zmianę dostawcy prądu. Publikujemy fragment książki Katarzyny Czajki-Kominiarczuk "Seriale. Do następnego odcinka".
-
Książka "Sekretne życie motyli" zrujnowała im karierę. Sąd orzekł, że opisuje nieprawdę. Autorka musi przeprosić
Po blisko 10 latach procesu sąd okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie kontrowersyjnej książki "Sekretne życie motyli" Joanny Krośkiewicz-Onoszko, która m.in. doprowadziła do pierwszej w historii polskiego alpinizmu wyprawy weryfikacyjnej. Sędzia uznał, że powieść przekazuje nieprawdziwe i krzywdzące informacje o eksploratorach, Elizie Kubarskiej i Dawidzie Kaszlikowskim. Autorka i wydawnictwo mają zakaz publikowania tytułu, zostali także zobowiązani do umieszczenia przeprosin.
-
"W pustyni i w puszczy" rasistowskie? MEiN odpowiada na zarzuty posła: To kanon, także kształtowania postaw
Od kilku dni poseł Lewicy Maciej Gdula wypowiada się na temat rzekomego szkodliwego wpływu powieści "W pustyni i w puszczy" autorstwa Henryka Sienkiewicza na dzieci. Jego zdaniem lektura mogłaby się sprawdzić jako "świadectwo kolonializmu", jednak dopiero w liceum. 11-letnie dzieci są na to za małe i "nie mają jeszcze narzędzi", by czytać powieść krytycznie. Z Gdulą nie zgadza się natomiast Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
-
Radziecka fantastyka nie rdzewieje! Literatura fantastyczna z tamtego regionu po prostu musiała być na poziomie
Wreszcie najlepsze utwory Arkadija i Borysa Strugackich zebrane w jednym tomie.
-
Polacy biorą się za Biblię, będą nagrywać w Hollywood. 130 aktorów, w tym nazwisko nagrodzone Oscarem
"Tworzona przez znanego polskiego aktora, producenta i reżysera Krzysztofa Czeczota, Biblia Audio Superprodukcja zebrała na inwestycje 6 mln zł" - dowiedział się serwis money.pl. To oznacza, że twórcy będą mogli rozpocząć prace nad nagraniem słuchowiska w Hollywood.
-
Nie tylko "Kajko i Kokosz", czyli dlaczego warto poznać inny duet stworzony przez Janusza Christę
Janusz Christa stworzył tysiące stron i bohaterów rozpoznawanych przez miliony czytelników. Za sprawą planowanej przez Netflix na 28 lutego premiery serialu animowanego "Kajko i Kokosz" twórczość Christy ma szansę dotrzeć do jeszcze większego grona odbiorców. Warto przypomnieć, że zanim powstały postaci Kajka i Kokosza, które przyniosły autorowi największą sławę, stworzył on serię "Kajtek i Koko" - sensacyjno-przygodową opowieść, zgrabnie łączącą wątki kryminalne, sensacyjne i fantastyczne.
-
Zdobyła olimpijskie złoto. "Dostałam w życiu tak wiele, że chociaż tyle mogę, do cholery, zrobić - zabierać głos"
Autobiografia mistrzyni gry w piłkę nożną Megan Rapinoe jest opowieścią o dążeniu do celu - zarówno na boisku, jak i poza nim. Celu, którego nie pojmuje jako zdobywanie nowych medali i wielkich pieniędzy. Rapinoe opowiada swoją historię szczerze, z poczuciem humoru, nie omijając spraw kontrowersyjnych, bo często to właśnie one decydują o tym, jacy naprawdę jesteśmy.
-
W jej ogrodach odnajdziemy pradawną Irlandię - dziką, nieokiełznaną. Jej najsłynniejsze dzieło inspirował Yeats
Najsłynniejsza z ogrodowych prac Mary Reynolds, projekt do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, była inspirowana wierszem "Skradzione dziecko" W.B. Yeatsa. Irlandzka architektka krajobrazu i ekolożka opowiada o tym w książce "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o ziemię i nas samych".
-
"Prymas Tysiąclecia w komiksie" jedynym komiksem w tym roku z dofinansowaniem MKiN. Pytamy, dlaczego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę literackich projektów, które w 2021 roku otrzymają dofinansowanie. Jak wypunktowało na Facebooku Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, jedynym komiksem, któremu udało się w tym roku uzyskać dotację, jest publikacja "Prymas Tysiąclecia w komiksie". Zapytaliśmy MKiDN, co stoi za akurat taką decyzją.
-
Potrafisz opowiadać bajki? Dzięki konkursowi możesz wydać własną książkę dla dzieci
Jeśli opowiadasz bajki tak, że po ostatnim zdaniu słyszysz "jeszcze jedną, proszę...", to koniecznie weź udział w konkursie Piórko 2021. Ten konkurs jest przeznaczony także dla ilustratorów.
-
"Press": Agnieszka Kamińska tymczasową dyrektorką Trójki
-
Koniec zdjęć do specjalnego odcinka "Przyjaciół". "Czy moglibyśmy być bardziej podekscytowani?"
-
Kurski obiecywał, że zmniejszy liczbę reklam w TVP ABC. I zmniejszył. O niecałą jedną reklamę na godzinę
-
Trójka straciła 60 proc. słuchaczy, wyprzedzona przez Jedynkę
-
Magdaleny Ogórek refleksje o hip-hopie i Macie. Sokół odpowiada: Zaśpiewa mi Magda ten chórek na waleta?
- Oscary 2021. Znamy nazwiska gwiazd, które ogłoszą zwycięzców
- 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Kiedy odbędzie się gala? Gdzie oglądać transmisję?
- Komiksowa "Opowieść podręcznej" też wstrząsa czytelnikiem. Polska premiera 14 kwietnia
- Netflix rozpoczyna współpracę z rosyjskimi producentami. Na początek ekranizacja "Anny Kareniny"
- "Wiedźmin". Geralt rozdał prezenty - Henry Cavill nagrodził ekipę serialu odznakami Cechu Wilka
-
"Takie są fakty, on mnie bił". Córka oskarża Amosa Oza, choć reszta rodziny zaprzecza
Córka Amosa Oza oskarżyła go, że znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Chociaż wdowa po zmarłym w 2018 roku pisarzu oraz dwójka jego pozostałych dzieci zaprzeczają tym doniesieniom, Galia powtarza: "Takie są fakty" i dodaje, że ma dowód w postaci listu.
-
"Kocia muzyka to nie muzyka", czyli Zbigniew Wodecki i jego miłość do kotów [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Sławni muzycy, znakomici pisarze, wybitni politycy. Co ich łączy? Wszyscy mają swojego kota! Przypadek? Czy gotowy przepis na sukces? Na te pytania niejako odpowiadają Heike Reinecke i Andreass Schlieper w książce "Sławne koty i ich ludzie". W polskiej edycji nie zabrakło rozdziałów o rodzimych miłośnikach kotów - Michał Korda sporządził historie m.in. o Violetcie Villas, Wisławie Szymborskiej i Zbigniewie Wodeckim. Dotyczący nieodżałowanego wokalisty i kompozytora fragment przeczytacie u nas.
-
"Ty, która to jest twoja matka, a która to ojciec?". Na plecaku napisali: "ZOŚKA ZAPAŁA CÓRKA PEDAŁA"
Publikujemy opowiadanie "Zanim rzucisz kamieniem" Katarzyny Ryrych-Korczyńskiej z ilustracjami Aleksandry Cieślak, które znalazło się w książce "Wszystkie kolory świata". Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie 116 111, telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
-
Wydawnictwo Agora wydawcą autobiografii Beaty Kozidrak "Beata. Gorąca krew". Premiera 4 maja
4 maja 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się "Beata. Gorąca krew" - autobiografia jednej z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek polskiej muzyki rozrywkowej - Beaty Kozidrak. Dzień premiery książki nie jest przypadkowy - zbiega się z dniem urodzin artystki. Podczas gali Bestsellerów Empiku Beata Kozidrak zapowiadała, że w piątek uślyszymy ważną informację dotyczącą jej autobiografii i jest! Mamy date premiery oraz okładkę.
-
Książki o miłości - pozycje nie tylko dla miłośników romansów
Książki o miłości wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, nie tylko w okolicach Walentynek. Choć klasyfikowane są zwykle jako literatura kobieca, to jednak sięgają po nie również panowie. Nic dziwnego, bo o miłości równie pięknie piszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przekonajmy się, że książki o miłości to nie tylko romanse.
-
Czy na pewno wiemy, co jemy?
Jak nie dać się nabrać i świadomie wybierać zdrową żywność? Czy eko jest eko, a gluten jest szkodliwy? O tym w książce "Przeciw naturze. Prawdy i mity o GMO, żywności ekologicznej, glutenie i o tym, co się kryje w naszym jedzeniu" Beatrice Mautino i Dario Bressaninieg.
-
Książka Roku 2020. 250 tys. zł wsparcia dla środowiska literackiego w największym plebiscycie polskich czytelników
Przez cały luty można oddawać głosy w Plebiscycie Książka Roku 2020. Wśród nominowanych znajdują się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. Czytelnicy wybiorą najlepsze literackie tytuły w 13 kategoriach, a także wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.
-
Stewardesa pisała książkę na serwetkach. Właśnie sprzedała do niej prawa za siedmiocyfrową kwotę
Jeszcze do niedawna T.J. Newman pracowała na pokładzie samolotu jako stewardesa. Któregoś dnia obserwowała śpiących pasażerów i uderzyła ją myśl, że życie dziesiątek ludzi jest zależne wyłącznie od dwójki pilotów w kokpicie. Zainspirowało ją to na tyle, że zaczęła pisać powieść - i napisała ją tak, że do walki o prawa do książki ruszyli najwięksi wydawcy, a za nimi m.in. duże studia filmowe.
-
"Wszystkie kolory świata" - fantastyczni autorzy i ilustratorzy w książce, która ma dawać dzieciom siłę
20 historii dla dzieci, odwołujących się do empatii, równości, to wyraz solidarności z wszystkimi dzieciakami prześladowanymi z powodu różnego rodzaju "odmienności", przynosząc nadzieję nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat. 16 lutego ukaże się niezwykła książka: "Wszystkie kolory świata".
-
Książki dla dzieci, które bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię
Książki dla dzieci niosą ze sobą wartość edukacyjną - pomagają rodzicom pokazać maluchowi, jak wyglądają zwierzęta gospodarskie czy co się kryje w lesie. Starszemu dziecku pokażemy kosmos lub uwielbiane przez wielu dinozaury. Oprócz nauki, książki rozbudzają również wyobraźnię i kreatywność. Pozwalają rozwijać się dziecku, a także wspomagać naukę języków obcych. Przedstawiamy książki dla dzieci, w które warto wyposażyć dziecięcą bibliotekę.
-
Kryminał. Książka idealna na zimowy wieczór. TOP10 najlepszych kryminałów
Kryminał to idealny gatunek na długi, zimowy wieczór, który spędzisz w ulubionym fotelu z filiżanką herbaty czy gorącej czekolady. Przekonaj się, po jakie tytuły warto sięgnąć, by przeżyć dreszczyk emocji wraz z książkowymi bohaterami, próbującymi rozwikłać zagadkę niejednej zbrodni.
-
Radek Rak zdobył Nike, teraz pisze o przemocy w szkole. "Spotkały mnie rzeczy podobne"
Radek Rak w najnowszym opowiadaniu rozlicza się z przemocą w szkole, także tą, której sam doświadczył. "Małe zwierzątka" laureata Nagrody Nike za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" można przeczytać lub wysłuchać za darmo.
-
Audiobook dla dzieci - sprawdź propozycje audiobooków dla najmłodszych pociech
Audiobooki dla dzieci świetnie sprawdzają się w trakcie zabawy, podczas odpoczynku i w przygotowaniu do snu. Tak jak tradycyjne książki, pobudzają one wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pozwalają dziecku wyciszyć się i skoncentrować. Wybraliśmy kilka tytułów, które mogą zaciekawić najmłodszych słuchaczy.