Książka
-
O prawdziwych zbrodniach i prawdziwym życiu. Książki true crime i reportaże, które warto przeczytać
Życie niekiedy przerasta naszą wyobrażnię - większość książek gatunku true crime czy reportaży stanowi najlepszy dowód na prawdzowość tego zdania. Wybraliśmy nowości, na które warto zwrócić uwagę.
-
Królowa Bonda przedstawia nowego bohatera. Nic z profilera, już więcej z dilera
Nader nieciekawy jest główny bohater nowej serii królowej polskiego kryminału. Katarzyna Bonda w przerwie od pisania kolejnych książek o Hubercie Meyerze powołała do życia Jakuba Sobieskiego. Znany profiler może spać spokojnie i czekać na kolejne przygody.
-
Audrey Hepburn, Bohdan Smoleń, a może Jerzy Vetulani? Wybraliśmy ciekawe - i nowe - biografie
W ostatnich kilku miesiącach na polskim rynku ukazało się sporo interesujących biografii. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu gatunkowi i wybrać po kilka propozycji, po które warto sięgnąć.
-
Albumy o Legii Cudzoziemskiej przedstawiały srogich, niedostępnych ludzi. Fotograf odjeżdżał i zaczynała się zabawa
Legia Cudzoziemska to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych marek na świecie. Na przestrzeni lat wokół tej francuskiej, elitarnej formacji wojskowej powstało w świadomości społecznej wiele mitów i utartych poglądów. Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia jej twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć. Książka powstała, by pokazać, że za legionistami stoją kobiety - ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki. Każda z nich ma swoją historię, a powieść "Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie" jest właśnie jedną z nich.
-
Nowy Jo Nesbo, Max Czornyj, a może świetny debiut Julii Łapińskiej? Polecamy kryminały i thrillery
Staramy się czytać różnorodne książki, ale i tak na naszych stertach czekających na lekturę zazwyczaj jest najwięcej kryminałów. Ale nie wstydzimy się tego, dobry kryminał jest po prostu dobrą książką Polecamy nowości z ostatnich tygodni.
-
Co przeczytać? Polecamy klasykę znaną i tę, którą warto odkryć
Każdego tygodnia na rynku wydawnicczym pojawiają się nowości, ale może czasem warto sięgnąć po klasykę? Wybraliśmy te propozycje, które otrzymały drugie życie dzięki nowym wydaniom, a także dzieła cenione za granicą, które po raz pierwszy ukazują się w Polsce.
-
"Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń". Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl
W specjalnym programie Gazeta.pl Maciej Stuhr czyta wybrane dla nas fragmenty "Opowieści ze wsi obok". - Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń - dodaje Stuhr w drugiej części programu, czyli w rozmowie z Mirosławem Miniszewskim i Antonim Pawlickim. Miniszewski napisał "Opowieści ze wsi obok", a Pawlicki wyprodukował audiobooka. W długi weekend majowy w ten nietypowy sposób zabieramy Was na Podlasie.
-
W jego "wsi obok" faszyści kopulują, a mądrość pochodzi od szeptuch. "Z pasją czytają to prawicowcy i wielu księży"
- W naszej rzeczywistości mój głos wyborczy jest nieskuteczny. Jedyne co mogę zrobić, to z tej frustracji chociaż coś jeszcze wydobyć - mówi Mirosław Miniszewski. Tak powstały m.in. "Opowieści ze wsi obok", które ukazały się jako audiobook czytany przez Macieja Stuhra.
-
Maciej Stuhr o "Opowieściach ze wsi obok": Cudowna, literacka zemsta na wesoło
Maciej Stuhr 30 kwietnia o 19 specjalnie dla czytelników Gazeta.pl przeczyta fragmenty "Opowieści ze wsi obok" Mirosława Miniszewskiego. Audiobook miał premierę 25 kwietnia.
-
Książki na majówkę. Wybraliśmy najciekawsze nowości
Macie czytelnicze zaległości? Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, przygotować stosik książek (albo czytnik) i macie aż dziewięć dni na czytanie. Wybraliśmy dla Was najciekawsze nowości z ostatnich dwóch miesięcy.
-
Półnaga kobieta wybiegła na czerwony dywan w Cannes. Na piersiach napis "przestańcie nas gwałcić"
-
Dlaczego Meg Ryan i Kelly McGillis nie zagrały w nowym "Top Gun"? "Wyglądam na swój wiek"
-
Aktor, reżyser, scenarzysta i... lektor! Te fantastyczne głosy też zasługują na własną nagrodę
-
Michael J. Fox: Kocham mamę za bardzo, żeby ją przytulić. A ludzie myślą, że choroba Parkinsona to tylko drżenie
-
Jerzy Zass nie żyje. Aktor "Czterech pancernych i psa", "Psów" i "Przesłuchania" miał 84 lata
- Oglądaliście ''Rejs''? To macie już jeden punkt. Ale czy na tym się skończy?
- Hiszpańskie seriale - przepis na filmową sjestę. Nie tylko "Dom z papieru"
- Victoria z zespołu Maneskin zachorowała przed występem u Fallona. Zastąpił ją sam prowadzący
- Masz pamięć do dat? To w tym quizie musisz mieć komplet punktów
- "Kilka lat temu zepsuły mi się wszystkie lustra. Zawsze mnie pogrubiały, ale to była już przesada" [FRAGMENT]
-
Majówka z polskimi autorkami. 5 kobiecych książek, które warto spakować na długi weekend
Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie - zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich autorek, które doskonale sprawdzą się jako towarzyszki odpoczynku na hamaku czy w trakcie podróży. To nowości z takich gatunków, jak romans, fantastyka czy powieść obyczajowa, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.
-
Max Czornyj w 2020 roku trafił na listę 20 najbogatszych polskich pisarzy. Jego kreatywność urzeka czytelników
"Grzech", czyli debiutancka powieść Maksa Czornyja, na rynku ukazała się w 2017 roku. Po napisaniu około 14 następnych książek i mniej więcej trzy lata później młody literat trafił na listę 20 najlepiej zarabiających w Polsce pisarzy. Co ciekawe, z zawodu jest adwokatem - praktykował prawo zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Dlatego też nie ma większych problemów, żeby pisać thrillery, kryminały i książki sensacyjne, które wciągają kolejnych czytelników.
-
Wampiry, upiory i inne archeologiczne tajemnice [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Gratka dla miłośników przygód Indiany Jonesa oraz książek C.W. Cerama, Zenona Kosidowskiego czy Zbigniewa Święcha. "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich" Agnieszki Krzemińskiej to fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych.
-
Maciej Stuhr w sobotę o 19 na Gazeta.pl. "Najśmieszniejsza rzecz, jaką czytałem"
Maciej Stuhr w sobotę 30 kwietnia od godziny 19 przeczyta fragmenty "Opowieści ze wsi obok". Od 19:10 Stuhr wraz z autorem książki Mirosławem Miniszewskim i producentem Pawlickim weźmie udział w rozmowie o literaturze, Podlasiu i o losie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.
-
Na scenie przebierał się za kobietę, ale z kobietami mu nie szło. "Był wstydliwy"
Wraz z Zenonem Laskowikiem Bohdan Smoleń stworzył niezapomniany duet w poznańskim kabarecie Tey, budząc salwy śmiechu jak Polska długa i szeroka, choćby jako pani Pelagia. "A tam, cicho być!" to biografia człowieka budzącego wiele kontrowersji, od zachwytów po żal i gorycz. Człowieka, który potrafił być dobry, ale i przykry dla osób dla niego ważnych. Publikujemy fragment.
-
Co by się stało, gdybyśmy zamiast skupiać się na słabościach, zaczęli dostrzegać w ludziach to, co dobre?
Oscar Wilde powiedział kiedyś: "Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci". Między innymi do tego przekonuje Malwina Faliszewska w książce, która ukazała się 27 kwietnia. Przeczytaj fragment "Uwolnij swój talent. Porzuć walkę ze słabościami i postaw na mocne strony!".
-
"No jakoś przypadliśmy sobie do gustu. Była starsza ode mnie. I mężatka". Janusz Onyszkiewicz o żonach
Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki - był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Publikujemy fragment biografii Janusza Onyszkiewicza.
-
"Najśmieszniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek czytałem". Maciej Stuhr i audiobook "Opowieści ze wsi obok"
"Najoryginalniejsza audiobookowa premiera tej wiosny" - tak o audiobooku "Opowieści ze wsi obok" pisze wydawca. I w tym przypadku to zdecydowanie nie jest po prostu chwyt marketingowy. 30 kwietnia o 19 Maciej Stuhr przeczyta dwa opowiadania ze wsi obok dla czytelników Gazeta.pl.
-
Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu
Sukces miniserialu "Czarnobyl" pokazał, że produkcje oparte na faktach również mają szansę przebić się do opinii publicznej. Serial stworzony przez HBO do tej pory cieszy się wysokimi notami: na Filmwebie ma ocenę 8,6, a na IMDb aż 9,4. Wspominam o tym nieprzypadkowo. We wtorek, 26 kwietnia, przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Oto garść książek, które pomogą Wam lepiej zrozumieć to, co wtedy się wydarzyło.
-
Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna
Fragment guza Henrietty Lacks dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody. Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów. Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat. Prezentujemy przedpremierowy fragment polskiego wydania w tłumaczeniu Julianny Kowal, które ukaże się 27 kwietnia.
-
Harlan Coben: Nie znam nikogo, kto byłby bardziej krytyczny wobec pracy Harlana Cobena niż ja [WYWIAD]
- Napięcie jest tam tak duże, że nawet ja zacząłem się martwić i niepokoić. A to nie przytrafia mi się zbyt często, zwłaszcza kiedy znam historię, bo sam ją napisałem - mówi Gazeta.pl Harlan Coben o ekranizacji "Zachowaj spokój". Serial z Magdaleną Boczarską i Leszkiem Lichotą Netflix pokaże 22 kwietnia, a my rozmawiamy z autorem książki nie tylko o tym projekcie. Coben opowiada, jaki wkład w jego pracę ma córka, a także o kolejnym projekcie, który szykuje z Netfliksem.
-
"Czerwona ziemia" to thrillerowy debiut Marcina Mellera [TYLKO U NAS]
- To powieść sensacyjno-przygodowa o ojcu, który próbuje odkupić swoje winy wobec syna. Ale też opowieść o wielkiej miłości, tęsknocie i Afryce. Mam nadzieję, że zarwiecie noc albo dwie - mówi o swoim thrillerowym debiucie Marcin Meller. Premiera "Czerwonej ziemi" w czerwcu, a my jako pierwsi publikujemy fragmenty powieści.
-
Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]
W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.