Książka

 • 'Zawsze kogoś wku****sz'. 'Johnny. Powieść o ks. Janie Kaczkowskim' [FRAGMENT]

  "Zawsze kogoś wku****sz". "Johnny. Powieść o ks. Janie Kaczkowskim" [FRAGMENT]

  Prawdziwa historia przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego, łamiącego stereotypy charyzmatycznego duchownego, i Patryka Galewskiego, recydywisty, a dziś szefa kuchni, chwyta za serce i inspiruje. Przedstawiamy fragment książki "Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim" autorstwa Macieja Kraszewskiego. Już 23 września do kin trafi film o Janie Kaczkowskim, który również będzie nazywał się "Johnny".

  Fragment książki
 • 'W Elblągu bycie innym oznaczało status kosmity'. Przeczytaj fragment książki 'Oni są super!'

  "W Elblągu bycie innym oznaczało status kosmity". Przeczytaj fragment książki "Oni są super!"

  Zawodniczka MMA, lekarz, śpiewaczka operowa, twórca dialogów filmowych, piosenkarka, youtuber, pisarz, aktorka i wielu innych. Yvette Żółtowska Darska pisze o 40 niezwykłych postaciach - zarówno tych z pierwszych stron gazet, jak i działających w swojej branżowej niszy. Stara się odpowiedzieć na pytania: Czy każda z tych osób od razu wiedziała, kim chce być? Na czym polega ich codzienna praca? I wreszcie: czy sukces i szczęście na pewno zależą od pieniędzy i sławy?

  Fragment książki
 • 'Czy ja dobrze widzę, że w obsadzie jest Robert Makłowicz? TAK!!!'
 • Świderski kopał Gołasa na scenie. Holoubek poradził mu: Oddaj [FRAGMENT]

  Świderski kopał Gołasa na scenie. Holoubek poradził mu: Oddaj [FRAGMENT]

  Czasem śliczny, liryczny i apetyczny, czasem ponury i smutny, inaczej niż na ekranie. Jak zapamiętali go przyjaciele? Co on sam mówił o sobie? Wreszcie, jak widzi go jedyna córka? Agnieszka Gołas tworzy czuły i barwny portret Wiesława Gołasa - dopisuje kolejne rozdziały i żegna się z ojcem. To pełna frywolnych, nieznanych anegdot nietypowa autobiografia i biografia w jednym. Prezentujemy przedpremierowo fragment książki "Gołas", która premierę będzie miała 7 września.

  Fragment książki
 • Między Kają a Profesorem zaczyna się niebezpieczna gra, która trwać będzie całą noc [FRAGMENT]
 • Nowa książka J.K. Rowling. Bohaterką autorka oskarżana o transfobię i rasizm. Brzmi znajomo?
 • Królowa nie mówiła o niej inaczej niż 'ta kobieta'. Wallis Simpson zapewniała księciu matczyne połajanki
 • Zabójczo dobre kryminały. Te przeczytaliśmy latem

  Zabójczo dobre kryminały. Te przeczytaliśmy latem

  Myśleliście, że w naszym letnim "jadłospisie literackim" zabrakło kryminałów? Nic bardziej mylnego. Postanowiliśmy jednak poświęcić im osobny, ostatni odcinek naszej opowieści o książkach przeczytanych tego lata.

  Anna Kowal, Ryszard Kozik, Marta Korycka
 • Gdy znika przytulanka... Na podstawie tej książki powstał serial Netfliksa
 • Szkoda lata na złe książki. Sprawdziliśmy, co warto przeczytać

  Szkoda lata na złe książki. Sprawdziliśmy, co warto przeczytać

  Wakacje to świetny czas na nadrobienie czytelniczych zaległości, lekturę nowości lub książek nie bardzo nadających się do czytania w tramwaju czy autobusie. Czytaliśmy dużo, więc dzielimy się naszymi wakacyjnymi odkryciami, byście dobrze wykorzystali ostatnie tygodnie lata. Oto część druga naszego minicyklu.

  Marta Korycka, Ryszard Kozik, Anna Kowal
 • Te książki przeczytaliśmy tego lata. Jak się pospieszysz, też zdążysz. Warto!

  Te książki przeczytaliśmy tego lata. Jak się pospieszysz, też zdążysz. Warto!

  Jak wyglądało wasze czytelnicze lato? Nasze obfitowało w lektury czytane w różnorodnych okoliczności przyrody. Polecamy wam te naszym zdaniem warte uwagi. Zdążycie coś wybrać i przeczytać jeszcze przed 1 września. A jeśli nie, to lato przecież jeszcze oficjalnie się nie kończy.

  Anna Kowal, Ryszard Kozik, Marta Korycka
 • Mateusz Morawiecki krytykuje książkę 'Malowany ptak' i film 'Walkiria'. 'Kompletna paranoja'
 • Atak na Salmana Rushdiego. Napastnik został przesłuchany. Nie przyznaje się do winy

  Atak na Salmana Rushdiego. Napastnik został przesłuchany. Nie przyznaje się do winy

  Mężczyzna, który został oskarżony o atak na pisarza Salmana Rushdiego, został przesłuchany, ale nie przyznał się do winy. Sąd w Mayville w stanie Nowy Jork nie zgodził się na zwolnienie za kaucją, więc pozostanie on w areszcie do następnej rozprawy. Do ataku na autora powieści "Szatańskie wersety" doszło w zeszłym tygodniu podczas wykładu w placówce edukacyjnej w niedaleko jeziora Erie.

  Patryk Pytlak
 • 'Szatańskie wersety' bestsellerem 35 lat po premierze. Wtedy zostały przeklęte
 • Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. 'Jest w stanie rozmawiać'

  Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. "Jest w stanie rozmawiać"

  Agencja Associated Press podaje, że poprawie uległ stan zdrowia Salmana Rushdiego, którego w piątek zaatakował nożownik. Autor "Szatańskich wersetów" został odłączony od respiratora i jest w stanie rozmawiać. Z uwagi na poważne obrażenia pisarz pozostaje pod opieką lekarzy. Informacje te potwierdził Andrew Wylie, agent Rushdiego.

  Maja Piskadło
 • Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka "chodzenia na widzenie rzeczy" zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek - ku własnej uciesze - została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka "Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku" dr Konrada Niemiry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Neriton. Publikujemy jej fragment.

  Fragment książki
 • W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  Klasyk chilijskiej literatury po raz pierwszy po polsku. "Wczoraj" Juana Emara (1893-1964), pisarza podziwianego m.in. przez Pabla Nerudę, Roberta Bola?a, Alejandra Jodorowsky'ego i Cesara Airę, koresponduje z dziełami Kafki i Nabokova, zapowiadając narodziny realizmu magicznego. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment wydawnictwa w przekładzie Katarzyny Okrasko.

  Fragment książki
 • Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia Salman Rushdie został w piątek zaatakowany przed wygłoszeniem wykładu w centrum edukacyjnym Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Policja podała, że Rushdie został ranny w szyję i przetransportowano go do szpitala. Stan pisarza jest na razie nieznany.

  Marcin Kozłowski
 • Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka

  Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka

  Nawet najwięksi mistrzowie też mają swoich mistrzów. Żeby nim zostać w pisarskim fachu, według Stephena Kinga wystarczą dwie rzeczy: dużo pisać, ale też równie dużo czytać. Autor bestsellerowych i wielokrotnie ekranizowanych powieści podzielił się listą dziesięciu ulubionych książek.

  Iga Gromska
 • Jean-Jacques Sempé nie żyje. Autor ilustracji do 'Mikołajka' miał 89 lat

  Jean-Jacques Sempé nie żyje. Autor ilustracji do "Mikołajka" miał 89 lat

  Jean-Jacques Sempé zmarł niespełna tydzień przed 90. urodzinami. O śmierci rysownika najlepiej znanego z kultowych ilustracji do uwielbianej przez pokolenia czytelników serii książek o "Mikołajku" poinformował francuskie media jego przyjaciel i biograf Marc Lecarpentier.

  Justyna Bryczkowska