Książka

 • Majówka z polskimi autorkami. 5 kobiecych książek, które warto spakować na długi weekend

  Majówka z polskimi autorkami. 5 kobiecych książek, które warto spakować na długi weekend

  Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie - zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich autorek, które doskonale sprawdzą się jako towarzyszki odpoczynku na hamaku czy w trakcie podróży. To nowości z takich gatunków, jak romans, fantastyka czy powieść obyczajowa, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Max Czornyj w 2020 roku trafił na listę 20 najbogatszych polskich pisarzy. Jego kreatywność urzeka czytelników

  Max Czornyj w 2020 roku trafił na listę 20 najbogatszych polskich pisarzy. Jego kreatywność urzeka czytelników

  "Grzech", czyli debiutancka powieść Maksa Czornyja, na rynku ukazała się w 2017 roku. Po napisaniu około 14 następnych książek i mniej więcej trzy lata później młody literat trafił na listę 20 najlepiej zarabiających w Polsce pisarzy. Co ciekawe, z zawodu jest adwokatem - praktykował prawo zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Dlatego też nie ma większych problemów, żeby pisać thrillery, kryminały i książki sensacyjne, które wciągają kolejnych czytelników.

  Justyna Bryczkowska
 • Wampiry, upiory i inne archeologiczne tajemnice [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Wampiry, upiory i inne archeologiczne tajemnice [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Gratka dla miłośników przygód Indiany Jonesa oraz książek C.W. Cerama, Zenona Kosidowskiego czy Zbigniewa Święcha. "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich" Agnieszki Krzemińskiej to fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych.

  Fragment promocyjny Publio.pl
 • Maciej Stuhr w sobotę o 19 na Gazeta.pl. 'Najśmieszniejsza rzecz, jaką czytałem'
 • Na scenie przebierał się za kobietę, ale z kobietami mu nie szło. 'Był wstydliwy'

  Na scenie przebierał się za kobietę, ale z kobietami mu nie szło. "Był wstydliwy"

  Wraz z Zenonem Laskowikiem Bohdan Smoleń stworzył niezapomniany duet w poznańskim kabarecie Tey, budząc salwy śmiechu jak Polska długa i szeroka, choćby jako pani Pelagia. "A tam, cicho być!" to biografia człowieka budzącego wiele kontrowersji, od zachwytów po żal i gorycz. Człowieka, który potrafił być dobry, ale i przykry dla osób dla niego ważnych. Publikujemy fragment.

  Fragment książki
 • Co by się stało, gdybyśmy zamiast skupiać się na słabościach, zaczęli dostrzegać w ludziach to, co dobre?
 • 'No jakoś przypadliśmy sobie do gustu. Była starsza ode mnie. I mężatka'. Janusz Onyszkiewicz o żonach

  "No jakoś przypadliśmy sobie do gustu. Była starsza ode mnie. I mężatka". Janusz Onyszkiewicz o żonach

  Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki - był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Publikujemy fragment biografii Janusza Onyszkiewicza.

  Fragment książki
 • 'Najśmieszniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek czytałem'. Maciej Stuhr i audiobook 'Opowieści ze wsi obok'
 • Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu

  Katastrofa, o której nie wolno zapomnieć, czyli książki o Czarnobylu

  Sukces miniserialu "Czarnobyl" pokazał, że produkcje oparte na faktach również mają szansę przebić się do opinii publicznej. Serial stworzony przez HBO do tej pory cieszy się wysokimi notami: na Filmwebie ma ocenę 8,6, a na IMDb aż 9,4. Wspominam o tym nieprzypadkowo. We wtorek, 26 kwietnia, przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Oto garść książek, które pomogą Wam lepiej zrozumieć to, co wtedy się wydarzyło.

  Dominika Róg-Górecka /nakanapie.pl
 • Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Fragment guza Henrietty Lacks dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody. Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów. Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat. Prezentujemy przedpremierowy fragment polskiego wydania w tłumaczeniu Julianny Kowal, które ukaże się 27 kwietnia.

  Fragment książki
 • Harlan Coben: Nie znam nikogo, kto byłby bardziej krytyczny wobec pracy Harlana Cobena niż ja [WYWIAD]

  Harlan Coben: Nie znam nikogo, kto byłby bardziej krytyczny wobec pracy Harlana Cobena niż ja [WYWIAD]

  - Napięcie jest tam tak duże, że nawet ja zacząłem się martwić i niepokoić. A to nie przytrafia mi się zbyt często, zwłaszcza kiedy znam historię, bo sam ją napisałem - mówi Gazeta.pl Harlan Coben o ekranizacji "Zachowaj spokój". Serial z Magdaleną Boczarską i Leszkiem Lichotą Netflix pokaże 22 kwietnia, a my rozmawiamy z autorem książki nie tylko o tym projekcie. Coben opowiada, jaki wkład w jego pracę ma córka, a także o kolejnym projekcie, który szykuje z Netfliksem.

  Justyna Bryczkowska
 • 'Czerwona ziemia' to thrillerowy debiut Marcina Mellera [TYLKO U NAS]

  "Czerwona ziemia" to thrillerowy debiut Marcina Mellera [TYLKO U NAS]

  - To powieść sensacyjno-przygodowa o ojcu, który próbuje odkupić swoje winy wobec syna. Ale też opowieść o wielkiej miłości, tęsknocie i Afryce. Mam nadzieję, że zarwiecie noc albo dwie - mówi o swoim thrillerowym debiucie Marcin Meller. Premiera "Czerwonej ziemi" w czerwcu, a my jako pierwsi publikujemy fragmenty powieści.

  Fragment książki
 • Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]

  Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]

  W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.

  Fragment książki