Książka
-
Był lekarzem, teraz jest komikiem. Autor "Będzie bolało" wraca z "Mocarnymi mózgami"
Jeśli oglądaliście serial "Będzie bolało", wiecie, kim jest Adam Kay. Jeśli nie czytaliście jego książek, warto to nadrobić. Właśnie ukazała się jego pozycja skierowana do dzieci i rodziców "Mocarne mózgi". Publikujemy jej fragment.
-
Britney Spears opisała, jak sekretnie buntowała się przeciw kurateli. "To był mój włoski strajk"
Britney Spears przez 13 lat nie mogła samodzielnie podjąć o sobie żadnej decyzji - żyła według drakońskiego harmonogramu narzuconego przez ojca, którego bała się całe dzieciństwo. W naprawdę wstrząsającej autobiografii "Kobieta, którą jestem" nazwała go "alkoholikiem, nieudanym biznesmenem i bankrutem" z totalną kontrolą nad jej życiem. Nie pozwalał jej nawet zjeść lodów, bo uważał, że jest "za gruba". Stłamszona piosenkarka, szantażowana m.in. zakazem kontaktu z dziećmi, nie mogła się otwarcie zbuntować, więc robiła to tak, żeby ojciec nie mógł się zorientować.
-
Nie ma mózgu, a jednak potrafi podejmować decyzje. "Zmyślniejsze ode mnie"
Grzyby stanowią klucz do zrozumienia planety, na której żyjemy, a także tego, w jaki sposób myślimy, czujemy i zachowujemy się - przekonuje Merlin Sheldrake. Publikujemy fragment książki "Strzępki życia" w tłumaczeniu Urszuli Gardner.
-
"To nie tak, że starzy nie bardzo o nas dbali. Dbali na maksa. Dlatego nigdy ich nie było" [FRAGMENT]
Gruby albo Buła, jak nazywają głównego bohatera nawet kumple, wraca z wakacyjnego obozu organizacji paramilitarnej, na który posłała go babcia, by w końcu zrobić z niego mężczyznę. Chłopak zrzuca wprawdzie sporo nadprogramowych kilogramów, jednak w oczach otoczenia nie przestaje być Bułą. W dalszym ciągu jest obiektem drwin ze strony rówieśników i ofiarą różnego rodzaju przemocy, także fizycznej, i nieuchronne przybiera z powrotem na wadze. Gdy do klasy dołącza nowy kolega, życie Buły odmienia się na lepsze. Przynajmniej dopóki nie pojawią się pierwsze narkotyki. Publikujemy fragment powieści Michała Michalskiego "Gruby" (ArtRage).
-
"Lokator" był seryjnym mordercą. "Z wyglądu bardzo sympatyczny facet, o oczach spaniela"
W książce "Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera" Małgorzata Fugiel-Kuźmińska rozmawia z Janem Gołębiowskim, najbardziej znanym w Polsce profilerem, o tajnikach jego pracy. Publikujemy jej fragment.
-
J.K. Rowling mówi, że chętnie pójdzie do więzienia. Tak, chodzi o transfobię
J.K. Rowling kolejny raz dowodzi, że powinna skupić się na pisaniu książek, a nie postów na X (dawniej Twitter). Ponownie zabrała głos w sprawie praw osób transpłciowych i zadeklarowała, że za ich łamanie z radością pójdzie do więzienia.
-
Stworzyli mapę najlepszych książek świata. Jaki tytuł reprezentuje Polskę? Będziecie w szoku
Na rynku wydawniczym co rusz pojawiają się nowe książki, z których nie sposób wybrać coś dla siebie. Jeśli nie wiesz po jaki tytuł sięgnąć, być może pomocne okażą się polecenia ekspertów. Na podstawie ocen czytelników zebranych na popularnym portalu, powstała mapa najlepszych książek na świecie. Na liście nie zabrakło również propozycji od polskiej autorki.
-
"Uwielbiałam babcię. Raz wyszła z kryjówki, chłopi ją złapali i zbili tak potwornie, że wkrótce umarła"
Choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy sześciu bohaterek książki Anny Bikont potoczyły się zupełnie odmiennie - z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu. Finalistka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike wraca z nowym reportażem. W dniu premiery publikujemy fragment książki "Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu".
-
Jakub Żulczyk ocenił twórczość Blanki Lipiński. Nie przebierał w słowach. "Dla mnie to było dziwne"
Jakub Żulczyk po raz kolejny udowodnił, że nie boi się mówić tego, co naprawdę myśli. W podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego surowo ocenił rodzimy show-biznes i w niewybrednych słowach skomentował twórczość koleżanki po fachu, Blanki Lipińskiej.
-
Jakub Żulczyk po wyborach. "Ten, co miał wywrócić stolik, się o niego przewrócił"
Wciąż czekamy na oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2023. Póki co poznaliśmy jednak wyniki sondażowego badań exit poll i late poll, które prognozują, że przewagę w Sejmie zdobędzie opozycja. Jakub Żulczyk dosadnie skomentował tę sytuację, jednocześnie nie kryjąc swojego zadowolenia.
-
Dorociński zagrał w koreańskim filmie. Jego rola już robi furorę
-
Cezary Szczygielski nie żyje. Grał w "Klanie", "M jak miłość" i "Ojcu Mateuszu"
-
Nie masz pomysłu na weekend? Pomyśl "kino". Pomyśl "Ridley Scott". Już wiesz?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Shannen Doherty mówi o śmierci. Ma przerzuty raka do kości
-
Kabarety wracają do telewizji, ale nie do Polsatu. Inna stacja wchodzi do gry
- Polskie filmy i seriale z lat 80. Ten QUIZ sprawdzi, jak dobrze je znacie!
- QUIZ ekstremalny nie zna litości! Tylko erudyci mają jakiekolwiek szanse
- Gotowi na trudny QUIZ copiątkowy? Tutaj 10/10 zdobywają jedynie prawdziwi erudyci!
- Kto nie pamięta posterunkowej Kasi? Dziś gwiazda "13 posterunku" ma zupełnie inne życie
- Praca z tymi reżyserami bardziej przypomina wojsko niż plan filmowy
-
Jeździ po Rosji. "Zawsze natykam się na oczy, które nie chcą widzieć, na obojętność, która ukrywa strach"
"Pociąg do Imperium" to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. Publikujemy fragment jej reportażu.
-
Los nakazał mu urodzić się w Polsce tuż przed drugą wojną światową i obdarzył nieprostą seksualnością [FRAGMENT]
"Los bawił się z nim okrutnie. Nakazał urodzić się w Polsce tuż przed drugą wojną światową i obdarzył nieprostą seksualnością. Obdzielił licznymi talentami, ale już we wczesnym dzieciństwie zabrał ojca i okaleczył" - pisze wydawca. Janusz Kurczab - wybitny wspinacz, szpadzista-olimpijczyk, narciarz. Dlaczego ten lider narodowych wypraw nie równa się sławą z Andrzejem Zawadą, kierownikiem zimowej ekspedycji na Everest? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają autorzy pierwszej biografii Janusza "Jano" Kurczaba. Publikujemy fragment książki.
-
Lama w Karkonoszach? To prawdziwa historia. Teraz powstała jej książkowa wersja
Lamy na gigancie? W polskich górach? Ta historia zdarzyła się naprawdę. Publikujemy fragment książki Joanny Jagiełło "Zbój".
-
"Przez niecałe dwa lata działalności byliśmy w permanentnym kryzysie". Teraz mają Nobla
Literacka Nagroda Nobla 2023 ma bardzo uroczy i budujący wątek polski, choć otrzymał ją Norweg, Jon Fosse. Dlaczego? Bo małe i niezależne wydawnictwo ArtRage, które tworzy grupa zaraźliwie entuzjastycznych pasjonatów, jako jedyne w Polsce książkę "Septologia" świeżo upieczonego noblisty już wypuściło. Co więcej, z drobnymi przygodami, prawa do powieści kupiło w piątym miesiącu działalności. A jeszcze w marcu 2022 roku Krzysztof Cieślik i Michał Michalski z ArtRage pisali do siebie - "Ten Fosse by nam pasował, szkoda, że nie mamy hajsu".
-
Ireneusz Kania nie żyje. To dzięki niemu Polacy poznawali odległe kultury
Ireneusz Kania nie żyje. Polski tłumacz i poliglota przełożył kilkadziesiąt książek z kilkunastu języków, przede wszystkim romańskich i azjatyckich. Dzięki jego pracy polscy czytelnicy mieli dostęp do wiedzy na temat różnorodnych kultur.
-
Paliła jak smok, do tego stopnia, że nie latała samolotami, nie mogąc znieść przerwy od nałogu
Była jedną z najbarwniejszych postaci w historii polskiej literatury. Z zamiłowania pisarka, z wykształcenia architekta. Poczuciem humoru zarażała nawet najtwardszych czytelników. Joanna Chemielwska wydała ponad 70 powieści. Jej książki czytano nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach bloku wschodniego. Słowa poniosły jej sławę daleko, choć źródła inspiracji szukała zawsze najbliżej, jak tylko się dało.
-
Jak pisze Jon Fosse? Mamy fragment "Septologii" - najważniejszej powieści laureata literackiej Nagrody Nobla [TYLKO U NAS]
Nieduże, ambitne wydawnictwo Art Rage zdobyło prawa do "Septologii"Jona Fossego i wygrało los na loterii (a może bardziej jego właściciele mieli literackiego nosa). Raczej już tylko cudem dostaniecie gdzieś egzemplarz "Septologii". Nakład był niewielki, wznowienie jest zaplanowane na końcówkę października. Publikujemy fragment najważniejszej powieści pisarza. Jej pierwsza część "Drugie imię. Septologia. Część 1 i 2" ukazała się w Polsce zaledwie kilkanaście dni temu - 21 września 2023 roku - w przekładzie Iwony Zimnickiej.
-
Jon Fosse jest bardzo wierzący. Jak laureat Literackiej Nagrody Nobla łączy wiarę w Boga z pisaniem?
Pochodzący z Norwegii Jon Fosse to tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla. Został wyróżniony za "nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane". W wielu wywiadach mówi, że jest osobą głęboko wierzącą, ale nie zawsze tak było. Wskazuje również na to, że dzięki pisaniu zaczął uważać się za prawdziwego chrześcijanina.
-
Jon Fosse jako 7-latek otarł się o śmierć. "Cudem ocalałem, niemal się wykrwawiłem"
Norweski pisarz i dramaturg zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Autor "Septologii" dołączył do grona najwybitniejszych pisarzy i pisarek. Jaka była jego droga na szczyt?
-
Fosse otwarcie mówi o alkoholizmie. "Piłem całą dobę i załamywałem się"
W tym roku Akademia Szwedzka nagrodziła Noblem Jona Fosse, autora "Septologii". Pisarz, który dziś mówi o sobie jako o wierzącym i praktykującym katoliku, wcześniej zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. O nałogu opowiedział w wywiadzie dla czasopisma "Syn og Segn".
-
Jon Fosse zachwycił Akademię. "Jak zaczynasz go czytać, to nie możesz przestać"
Literacki Nobel 2023 wręczony! W tym roku bezkonkurencyjny okazał się Jon Fosse. Czym zachwycił Akademię? Przewodniczący Komitetu Noblowskiego mówił o nim w pięknych słowach.
-
Jon Fosse z literacką Nagrodą Nobla. "Daje wyraz temu, co niewypowiedziane"
Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla 2023. Werdykt jak co roku Akademia Szwedzka ogłosiła w samo południe. Tym samym pisarz dołączył do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez, Bob Dylan czy wyróżniona w zeszłym roku Annie Ernaux.
-
Są adoptowane, chociaż według dokumentów to biologiczne potomstwo swoich opiekunów. Może być ich nawet 300 tys.
Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Prawnik Enrique Vila Torres nazwał ich hijos falsos (fałszywymi dziećmi), a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Publikujemy fragment książki "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci" Katarzyny Kobylarczyk w przekładzie Katarzyny Marczewskiej, która ukazała się 4 października 2023 roku.