Książka

 • Zapowiadają romans, w którym z miłością może konkurować tylko nienawiść. Przeczytaj fragment 'Shameless'

  Zapowiadają romans, w którym z miłością może konkurować tylko nienawiść. Przeczytaj fragment "Shameless"

  Ava Green wiedzie na pozór idealne życie. Piękna córeczka najlepszego prawnika w Kalifornii, złota dziewczyna z Yale i właścicielka agencji PR w Nowym Jorku. Narzeczona Masona Browna, najbardziej pożądanego mężczyzny w Ameryce. Doskonała w każdym calu, poprawna do bólu, zna swoją wartość. Jednak każda księżniczka za luksus musi płacić wysoką cenę. Publikujemy fragment książki "Shameless".

  Marta Korycka
 • Zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru, teraz wchodzi w świat sław. Przeczytaj fragment 'Fejmu'

  Zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru, teraz wchodzi w świat sław. Przeczytaj fragment "Fejmu"

  KaliJeszcze poprzedniego wieczoru Alex Skorupsky świętował premierę filmu, rano budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Jego dziewczyna Agnieszka zniknęła, a kamery zarejestrowały, jak jej samochód potrąca kobietę, z którą Skorupsky'ego łączyło coś więcej niż tylko służbowa relacja. Jeśli Alex nie odnajdzie Agnieszki przed policją, jego budowana latami kariera będzie skończona. Tylko czy Alex jest równie krystaliczny, jak bohaterowie, których gra w filmach? I czy szuka zaginionej dziewczyny, aby ją ocalić? Czy może... chce ją uciszyć na zawsze? Przeczytaj fragment książki laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru.

  Marta Korycka
 • Książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Te powieści to ponadczasowe klasyki

  Książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Te powieści to ponadczasowe klasyki

  Rynek wydawniczy prężnie się rozwija, a na księgarnianych półkach co rusz pojawiają się nowe tytuły. Z tak licznych pozycji różnorodnych gatunków z trudem można wyłonić te, które naprawdę pochłoną czytelnika na długie godziny. Jednak zawsze warto sięgać po klasyki literatury. Przedstawiamy książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu.

  Roksana Pamuła
 • Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? 'Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller'

  Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? "Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller"

  Choć tego nie planowała, udało się jej wbić w trend - literatura young adults w ostatnim czasie radzi sobie wyjątkowo dobrze na polskim rynku. Według rankingu Wprost w pierwszej dziesiątce jest m.in. studentka, której powieści młódzieżowe sprzedają się fenomenalnie, a Weronika Anna Marczak dzięki "Rodzinie Monet" została wybrana Pisarką Roku 2022.

  Marta Korycka
 • 'Rodzina Monet' zrobiła z niej pisarkę roku. Czytelniczki podpowiedziały, żeby napisała o okresie

  "Rodzina Monet" zrobiła z niej pisarkę roku. Czytelniczki podpowiedziały, żeby napisała o okresie

  Dzięki serii "Rodzina Monet" Weronika Anna Marczak zdobyła tytuł "Pisarki Roku 2022" w plebiscycie "Bestsellery Empiku". - To jest w dużej mierze relacja głównej bohaterki i jej braci, ich docieranie się nawzajem, ale jest to też sama postać głównej bohaterki, która przechodzi przemianę z nieśmiałej dziewczynki w pewną siebie kobietę - mówi pisarka, która w drugiej części porusza m.in. temat pierwszej miesiączki.

  Marta Korycka
 • 'Może był prawdziwy tylko przed Bogiem'. Przyjaciółka Jana Pawła II nie kryje rozczarowania [FRAGMENT]

  "Może był prawdziwy tylko przed Bogiem". Przyjaciółka Jana Pawła II nie kryje rozczarowania [FRAGMENT]

  Z reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego wynika, że metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wiedział o przypadkach molestowania seksualnego dzieci, których dopuszczali się małopolscy duchowni. Publikujemy fragment jego książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II", która ukazała się w październiku zeszłego roku nakładem Wydawnictwa Agora.

  Marta Korycka
 • Agent Ben Ripley powraca. W 'Szkole szpiegów w tajnej służbie' znowu wszystko stanie na głowie [FRAGMENT]

  Agent Ben Ripley powraca. W "Szkole szpiegów w tajnej służbie" znowu wszystko stanie na głowie [FRAGMENT]

  Styl, którym Stuart Gibbs pisze dla dzieci (teoretycznie 9+) sprawia, że cały czas czujesz się, jakbyś był w środku akcji. Nie ma tu dłużyzn, przestojów, każde zdanie posuwa historię do przodu - to naprawdę świetnie napisana powieść dla współczesnego czytelnika, przyzwyczajonego do szybkiego życia i absorbującego ciągle nowymi bodźcami świata. Tę zaskakującą serię uwielbia mój syn, uwielbiam i ja. Piąty tom właśnie pojawił się w księgarniach, a my publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • Ich głównym zadaniem było poślubić 'właściwych' mężczyzn i wydawać ich pieniądze. Capote zdradził ich sekrety
 • Błagał mamę, aby pozwoliła uczyć się z dala od domu. Nie spodziewała się, że ta decyzja będzie tak tragiczna

  Błagał mamę, aby pozwoliła uczyć się z dala od domu. Nie spodziewała się, że ta decyzja będzie tak tragiczna

  W 1966 roku dwunastoletni Chanie Wenjack uciekł ze szkoły z internatem i zamarzł na śmierć na torach kolejowych. Po przeprowadzonym dochodzeniu wydano cztery zalecenia, żeby zapobiec kolejnej tragedii. Żadne z zaleceń nie zostało zastosowane. Od 2000 do 2011 roku w kanadyjskim Thunder Bay zmarło siedmioro rdzennych uczniów szkół średnich. Wśród nich znalazła się m.in. wschodząca gwiazda hokeja - chłopak zniknął w noc przy minus dwudziestu stopniach. Publikujemy fragment książki "Siedem opadłych piór" Tanyi Talagi.

  Marta Korycka
 • Lockwood i spółka wracają. Hit Netfliksa nie powstałby bez tej książki

  Lockwood i spółka wracają. Hit Netfliksa nie powstałby bez tej książki

  Serial "Lockwood i spółka" z powodzeniem zadebiutował w styczniu 2023 roku w Netfliksie i chociaż nie ma na razie wiążącej decyzji co do sezonu drugiego, materiał na scenariusz jest. W Polsce ukzuje się już nawet trzeci tom książki, która zainspirowała filmowców. Publikujemy przedpremierowy fragment.

  Marta Korycka
 • Enola powraca. Tym razem rozwikła prawę czarnego powozu [FRAGMENT]

  Enola powraca. Tym razem rozwikła prawę czarnego powozu [FRAGMENT]

  Na podstawie książek Nancy Springer powstały już dwa filmy o Enoli Holmes, w których tytułową rolę zagrała Millie Bobby Brown. Tymczasem, w lutym ukazała się siódma odsłona przygód młodszej siostry Sharlocka Holmesa. Publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • Samotna matka siedmiorga dzieci wzięła do domu kolejne. Tak zaczęła się historia, która wstrząsnęła Ameryką

  Samotna matka siedmiorga dzieci wzięła do domu kolejne. Tak zaczęła się historia, która wstrząsnęła Ameryką

  Gdy ich matka za drobną kradzież trafiła do więzienia, a ojciec twierdzi, że nie ma warunków, by się nimi opiekować, Sylwia i Jenny trafiają pod opiekę Gertrude Baniszewski. Pozorny azyl szybko okazuje się największym koszmarem nastolatek. W domu rodziny Baniszewskich nie obowiązują żadne zasady, oprócz jednej: rządzi najsilniejszy, czyli Gertrude, a słabsi muszą się podporządkować. Już po kilku dniach dochodzi do sprzeczki między Sylvią a córką Gertrudy, Paulą. Nieporozumienie staje się początkiem makabrycznych wydarzeń. Przeczytaj fragment "Mamy od tortur".

  Marta Korycka
 • Jedyną nadzieją na ocalenie świata Zorzy jest całkiem zwyczajny chłopiec. Przeczytaj fragment 'Silli'

  Jedyną nadzieją na ocalenie świata Zorzy jest całkiem zwyczajny chłopiec. Przeczytaj fragment "Silli"

  W mroźnej krainie, nad którą świecą dwa księżyce, ludzie i zwierzęta od wieków żyją w przyjaźni. Jednak ostatnio zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Jedenastoletni Ari udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż. Zanim odkryje mroczną tajemnicę, na swojej drodze spotka nowych przyjaciół oraz przeżyje coś, co na zawsze odmieni jego życie. Przyczytaj fragment pierwszego tomu nowej serii dla dzieci i młodzieży.

  Marta Korycka
 • James Bond wróci, ale oryginał trzeba ocenzurować. 'Autor zatwierdził zmiany'

  James Bond wróci, ale oryginał trzeba ocenzurować. "Autor zatwierdził zmiany"

  Klasyczne książki Iana Fleminga o Jamesie Bondzie trafią do sprzedaży w nowym wydaniu. Spadkobiercy zdecydowali się zaingerować w oryginalne teksty i usunąć z nich m.in. rasowo obraźliwe słowa. "Postanowiliśmy podążać śladem Iana. Wprowadziliśmy kilka zmian w 'Żyj i pozwól umrzeć', które sam zatwierdził" - przekazują przedstawiciele wydawnictwa.

  Justyna Bryczkowska
 • Po przeczytaniu 'Czułej przewodniczki' kobiety decydują się na rozwody. Teraz wraca z 'Przędzą'
 • Natalia de Barbaro o wolności: Dla mnie to najważniejsze słowo ex aqeuo z miłością
 • Polska premiera książki księcia Harry'ego. 'Mój ukochany brat, mój prześladowca - jak do tego doszło?'

  Polska premiera książki księcia Harry'ego. "Mój ukochany brat, mój prześladowca - jak do tego doszło?"

  "Willy nie chciał o niczym słyszeć (...) Atmosfera zrobiła się tak gorąca, że tata uniósł ręce. - Dość tego! Stanął pomiędzy nami, patrząc w górę na nasze rozpalone twarze. - Proszę, chłopcy, nie zamieniajcie reszty moich dni w udrękę. Jego głos brzmiał zgrzytliwie, krucho. Jeśli mam być szczery: staro" - opisuje książę Harry spotkanie z bratem księciem Williamem i ojcem, królem Karolem III, po pogrzebie dziadka, księcia Filipa. "Ten drugi" czyli wyczekiwana autobiografia młodszego z synów księżnej Diany trafiła do sprzedaży w polskim tłumaczeniu 22 lutego.

  Justyna Bryczkowska
 • W starszym pokoleniu żartowano, że Rodziewiczówna mieszka z żoną. Nikogo to szczególnie nie dziwiło [WYWIAD]

  W starszym pokoleniu żartowano, że Rodziewiczówna mieszka z żoną. Nikogo to szczególnie nie dziwiło [WYWIAD]

  - W opowieści o Marii Rodziewicz wiele było niełatwych wątków. Bo jeśli mam bohaterkę, która żyje w relacjach z kobietami, to choć formy związków nie rozstrzygam, równocześnie wiem, że nie mogę pisać z homofobiczną ostrożnością, że może się tylko przyjaźniły - mówi w rozmowie z Gazeta.pl jej biografka Emilia Padoł. Rozmawiamy też m.in. o przemocowym obliczu pisarki.

  Ryszard Kozik
 • Opowiada o świecie, który zna od babki. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one [FRAGMENT]

  Opowiada o świecie, który zna od babki. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one [FRAGMENT]

  1947. Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni - diwa znana jako Baden-Baden - umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej. Sylwia Stano w "Operze na trzy śmierci" opowiada o świecie, który zna z opowieści swojej babki - Niny Stano. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one. Publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • W Rosji jest ścigany listem gończym. Przeczytaj fragment nowej książki autora 'Metra 2033'