Książka
-
Na zdrowie, czyli garść książek o naturalnym leczeniu
Okres przejściowy to czas przeziębień oraz mniejszych i większych chorób. Za oknem coraz piękniejsza pogoda, a tu jak na złość kaszel, katar i gorączka. Jak sobie z nimi radzić? Najlepiej naturalnie! Przepisy, które wcześniej były przekazywane z pokolenia na pokolenie, teraz dostępne są też w formie książek. Jeśli interesuje was temat medycyny naturalnej, to dziś mam kilka propozycji*.
-
Kolejne dwie książki Remigiusza Mroza zostaną zekranizowane. Sci fi od Platige Image
"Chór zapomnianych głosów" i "Echo z otchłani" to dwie powieści Remigiusza Mroza, które doczekają się ekranizacji.
-
Ironia i satyra narzędziem do opisu absurdów rządów Putina. Opowiadanie Dmitrija Glukhovsky'ego
Kilkanaście opowiadań, które składają się na książkę Dmitrija Glukhovsky'ego ("Metro 2033"), tworzą obraz współczesnej Rosji. Ironia i satyra są doskonałym narzędziem do opisu absurdów autorytarnych rządów Putina i jego pomagierów w kraju, w którym korupcja sięga szczytów władz, a zwykły człowiek jest nikim; w którym wąska grupa oligarchów pławi się w luksusach, a więzienia są pełne tych, którzy ośmielili się upomnieć o swoje prawa, albo mieć inne zdanie niż prezydent. Publikujemy jedno z opowiadań.
-
Szpieg z czasów komunizmu i dawny skazaniec z Solidarności stanowili dziwną parę [FRAGMENT]
"Pozdrowienia z Warszawy" to historia sojuszu, który narodził się między ówczesnymi rywalami na początku lat 90. To wtedy dawni komunistyczni szpiedzy w brawurowej akcji wywieźli z Iraku sześciu amerykańskich dyplomatów. Od tamtej pory polski wywiad działał w każdym miejscu, do którego Amerykanie nie odważyli się udać. Publikujemy fragment książki, która ukazała się 23 marca.
-
Władimir Putin o "cancel culture": Zachód robi z Rosją to samo, co zrobił z J.K. Rowling
W piątek na antenie rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano przemówienie Władimira Putina, w którym rosyjski przywódca niespodziewanie przywołał J.K. Rowling. Brytyjska pisarka w ostatnich latach spotkała się z ostrą krytyką przez kontrowersyjne wypowiedzi na temat osób transpłciowych. Putin stwierdził, że Zachód "unieważnia" teraz Rosję tak, jak postąpił z autorką serii "Harry Potter". Rowling już zdążyła się ustosunkować do tych słów.
-
"Czy ludzie rodzą się potworami, czy jakoś się nimi stają?" Garri Kasparow o tym, kim naprawdę jest Putin [FRAGMENT]
Dla Garriego Kasparowa, arcymistrza szachowego, to, co dzieje się teraz w Rosji, raczej nie jest zaskoczeniem. To zagorzały przeciwnik Putina przeciwstawiający się jego polityce od wielu lat. Właśnie ukazuje się wznowienie jego książki "Nadchodzi zima". Publikujemy jej fragment.
-
Chcieli w grenlandzkiej pokrywie lodowej wydrążyć kilometry tunelów. Sowieci mieli łamać sobie głowę [FRAGMENT]
"Pod białym niebem. Natura przyszłości" Elizabeth Kolbert, laureatki Pulitzera, specjalizującej się w problematyce zmian klimatycznych, to książka poświęcona przyszłości natury, a raczej tego, co z niej zostało po stuleciach wpajanego nam przekonania, że to człowiek jest koroną stworzenia, a dzięki rozwojowi technologii możemy opanować przyrodę i podporządkować ją naszym celom.
-
Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim
"Żywe morze snów na jawie" Richarda Flanagana to bezwzględna opowieść o końcu. Tu wszystko się rozpada, ulega rozkładowi, znika. Nowa książka laureata Nagrody Bookera jest do bólu aktualna, a jednocześnie zachwycająco ponadczasowa.
-
Uroczystość wręczenia jej dyplomu lekarze nazwali "farsą". Dlatego, że była kobietą [FRAGMENT]
Jeszcze na początku XIX wieku zawód lekarza wykonywali tylko mężczyźni. Badania prowadzono w poniżający i często bolesny sposób, a lekarze nie rozumieli problemów zdrowotnych kobiet. Porody odbierano pod kilkoma warstwami koców, bo medycy wstydzili się nagości rodzącej. W takim świecie trzy kobiety znalazły w sobie siłę i determinację, żeby otworzyć przedstawicielkom swojej płci drzwi do zawodu lekarza. W swojej książce opowiada o nich Olivia Campbell.
-
Kierownik ekipy filmowej wskazał niemowlę i poprosił Audrey, by je nakarmiła. Nie zgodziła się
Doświadczenia wojenne Audrey Hepburn - śmierć członków rodziny, głód w czasie hitlerowskiej okupacji, aktywność w holenderskim ruchu oporu - dały jej odwagę i determinację, by odważnie nieść bezinteresowną pomoc humanitarną dzieciom i ich bezradnym matkom w najbiedniejszych, nękanych przez wojny i choroby, regionach świata. Jako ambasadorka dobrej woli UNICEF-u jedna z najwspanialszych i najbardziej uwielbianych gwiazd Hollywood wyznaczyła najwyższe standardy działalności humanitarnej celebrytów. Ta praca stała się sensem jej życia.
-
Półnaga kobieta wybiegła na czerwony dywan w Cannes. Na piersiach napis "przestańcie nas gwałcić"
-
Dlaczego Meg Ryan i Kelly McGillis nie zagrały w nowym "Top Gun"? "Wyglądam na swój wiek"
-
Aktor, reżyser, scenarzysta i... lektor! Te fantastyczne głosy też zasługują na własną nagrodę
-
Michael J. Fox: Kocham mamę za bardzo, żeby ją przytulić. A ludzie myślą, że choroba Parkinsona to tylko drżenie
-
Jerzy Zass nie żyje. Aktor "Czterech pancernych i psa", "Psów" i "Przesłuchania" miał 84 lata
- "Schowaj się gdzieś, głupia babo, bo cię rozerwie! Nie słyszałaś syreny?"
- Oglądaliście ''Rejs''? To macie już jeden punkt. Ale czy na tym się skończy?
- Hiszpańskie seriale - przepis na filmową sjestę. Nie tylko "Dom z papieru"
- Victoria z zespołu Maneskin zachorowała przed występem u Fallona. Zastąpił ją sam prowadzący
- Masz pamięć do dat? To w tym quizie musisz mieć komplet punktów
-
W grudniu 1926 roku Agatha Christie zniknęła na 11 dni. Co się mogło stać? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
W grudniu 1926 roku zaginęła Agatha Christie. Śledczy znajdują jej pusty samochód na skraju głębokiego, ponurego stawu, jedyne ślady w pobliżu, to ślady opon i futro pozostawione w samochodzie. Jej mąż i córka nie wiedzą o jej miejscu pobytu. Jedenaście dni później Agatha zjawia się, tak samo tajemniczo, jak zniknęła, twierdzi, że ma amnezję i nie udziela żadnych wyjaśnień na temat jej nieobecności. Zagadka jedenastu dni trwa. Znana pisarka Marie Benedict wprowadza nas w świat Agathy Christie, eksploruje przeszłość, wyobrażając sobie, dlaczego tak błyskotliwa kobieta znalazła się w centrum tak mrocznych historycznych tajemnic.
-
Sztucznie wytworzony strumień krwi był stale wtłaczany do jej ciała. Żyła, ale nie miała pulsu [FRAGMENT]
Doktor Matt Morgan jest intensywistą, czyli lekarzem intensywnej terapii - wysoce wykwalifikowanym specjalistą, w którego rękach możesz się znaleźć, jeśli sprawy przybiorą bardzo zły obrót. Publikujemy przedpremierowo fragment jego książki "Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia".
-
Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. "Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły"
Ludwika Włodek pisze o kobietach, które walczyły o lepszy Afganistan. Pokazuje drogę, jaką musiały przejść, żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Bohaterki tej książki za swoją niezależność płaciły ogromną cenę. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcami. Atakowane były one same i ich najbliżsi. Ponowne dojście talibów do władzy uczyniło ich sytuację skrajnie niebezpieczną. Piętnastego sierpnia 2021 roku ich świat się zawalił, a marzenia legły w gruzach.
-
"Ogromny ładunek emocji, którego nie da się rozbroić głębokim oddechem". Fragment "Psiego parku"
"Przejmująca powieść o dziewczynie z Ukrainy, która na Zachodzie szuka ucieczki przed dawnym życiem - ale i tam dosięga ją przeszłość" - pisał o "Psim parku" dziennikarz "Le Figaro". "Ogromny ładunek emocji, którego nie da się rozbroić głębokim oddechem" - ocenia Sylwia Chutnik. Przedpremierowo publikujemy fragment powieści Sofi Oksanen.
-
Saga rodzinna opowiadająca o Polsce, która mogłaby się wydarzyć. Fragment "Świeckich"
W pewnym małym miasteczku drzemie wielka siła. Siła Świeckich. Bogata i wpływowa rodzina miłośników sztuki, która próbuje układać nasz kraj po swojemu. Spółdzielcze mieszkania dla wszystkich, rozdzielenie kościoła od państwa, walka z patodeweloperką, czarne marsze. Słowem: wszystko, co najgorsze. Do tego elgiebety i ekolodzy. To fragment opisu "Świeckich", książka ukaże się 23 marca, a my przedpremierowo publikujemy fragment.
-
Jedni czytają ją jako orwellowską wizję przyszłości, inni jako szereg sennych koszmarów [FRAGMENT]
Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Publikujemy fragment.
-
Książki dla dzieci - polecamy nowości dla dzieci w wieku szkolnym
Tak, przyznajemy się bez bicia, testujemy książki na swoich dzieciach czytamy im, rozmawiamy z nim, o tym, co razem przeczytaliśmy. Oto porcja tegorocznych nowości dla dzieci w wieku szkolnym, którymi się z wami dzielimy.
-
Nowe i dobre książki dla maluchów i przedszkolaków [POLECAMY]
Wszycy mamy dzieci w wieku przedszkolnym i staramy się im czytać jak najczęściej i jak najwięcej. Te książki wpadły nam w ręce w ostatnich miesiącach i uznaliśmy, że warto je polecić.
-
Książki dla dzieci - porozmawiajmy o emocjach. Zaczynamy od "Migrantów"
Dzisiaj sięgamy coraz częściej po książki, które pomogą nam i naszym dzieciom poukładać sobie w głowie trudne emocje. W tym roku ukazało się na rynku kilka pozycji, na które zwróciliśmy uwagę. Lubicie czytać ze swoimi maluchami? Rozmawiać z nimi o lekturach? To polecenie dla was.
-
Gry i zabawy dla dzieci. Polecamy nowości, które sprawią radość małym i dużym
Tak, przyznajemy się bez bicia, testujemy gry na swoich dzieciach. I robimy to z równie wielką przyjemnością jak później o tym piszemy.
-
19 dni wcześniej ogłosił: "Lekarstwo na niektóre nowotwory może być w zasięgu ręki". Wtedy usłyszał o Wuhan [FRAGMENT]
Latami pracowali nad przełomowym lekarstwem na raka - dzięki temu stworzyli szczepionkę na COVID - 19 w kilka tygodni. Wieloletni partnerzy naukowi i małżonkowie Ugur Sahin i Özlem Türeci dokonali tego, bazując na nowatorskiej technologii mRNA, nad którą pracowali wspólnie od dziesięcioleci. Musieli przy tym przekonać wielkie firmy farmaceutyczne, aby wsparły ich projekt, a także zręcznie omijać wtrącających swoje trzy grosze polityków Unii Europejskiej i administracji Donalda Trumpa. Publikujemy fragment książki, w której wracają do tej historii.
-
Dzień Liczby Pi, czyli książki, dzięki którym matematykę da się lubić
Lubiliście matematykę? Mam wrażenie, że ten przedmiot od zawsze dla wielu stanowił przeszkodę na drodze do upragnionej średniej. Dla mnie też, przyznaję się bez bicia! Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie chętnie sięgam po książki z dziedziny matematyki czy fizyki, tym bardziej, że po ich przeczytaniu nie czeka mnie kartkówka.
-
Paulo Coelho o wojnie w Ukrainie: Ten kryzys to wygodna wymówka dla rusofobów
Paulo Coelho zabrał głos w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. W piątek brazylijski pisarz najpierw wyraził się o wojnie jako o "kryzysie" i stwierdził, że to "wygodna wymówka dla rusofobów". Potem dodał, że zwiedził zarówno Ukrainę, jak i Rosję i przyznał, że trwa wojna, z dopiskiem: "Nie obwiniajcie zwykłych ludzi".