Książka

 • Zrzucił jej z głowy chustkę. Mężatka bez chustki to widok hańbiący [FRAGMENT]
 • Szczepan Twardoch i Jacek Dehnel 'pięknie się nie zgadzają'. Tak się kłócić to jednak sztuka

  Szczepan Twardoch i Jacek Dehnel "pięknie się nie zgadzają". Tak się kłócić to jednak sztuka

  Jacek Dehnel kandyduje w wyborach do Sejmu, co Szczepana Twardocha niezmiernie bawi i cieszy zarazem. Z tej okazji pisarze wymienili okolicznościowe złośliwości w mediach społecznościowych i jest to wymiana tak czarująca, że szkoda byłoby jej nie odnotować - choćby z samego szacunku dla literackiego kunsztu ich wzajemnych uszczypliwości. Nawet jeśli nie do końca wie się, o co chodzi, to i tak można się trochę pośmiać z tych swawoli.

  Justyna Bryczkowska
 • Uczyła Andrzeja alfabetu i odczytywać godzinę na pałacowych zegarach. Inną matką była dla Karola

  Uczyła Andrzeja alfabetu i odczytywać godzinę na pałacowych zegarach. Inną matką była dla Karola

  Jedni uważali zmarłą w zeszłym roku królową Elżbietę II za "zimną" matkę, inni postrzegali jako kobietę o głębokich uczuciach, zmuszoną do wzięcia ich w karby z powodu nieustających wymogów swojej pozycji. Publikujemy fragment "Królowej" Andrew Mortona, któr ukazała się 23 sierpnia w tłumaczeniu Katarzyny Bażyńskiej-Chojnackiej i Piotra Chojnackiego nakładem wydawnictwa Marginesy.

  Marta Korycka
 • Uderzająco przystojny, zabijał bez skrupułów. Odtrącony przez narzeczoną, wyruszył w trasę [FRAGMENT]
 • Wróciła dobra pogoda! Polecamy wakacyjne lektury dla przedszkolaków

  Wróciła dobra pogoda! Polecamy wakacyjne lektury dla przedszkolaków

  Jakie książki zabrać ze sobą na wakacje, żeby dzieci miały fajne zajęcie, nauczyły się czegoś dzięki lekturze, no i - to bonus dla obu stron - żebyśmy mogli wspólnie spędzić trochę czasu? Polecamy nowości dla maluchów.

  Marta Korycka, Anna Kowal, Ryszard Kozik
 • Książka dla dzieci o księżnej Dianie porusza temat poważnej choroby. Opinie ekspertów są podzielone

  Książka dla dzieci o księżnej Dianie porusza temat poważnej choroby. Opinie ekspertów są podzielone

  W najnowszej książce autorstwa hiszpańskiej pisarki Mari Isabel Sánchez Vegary pojawiło się nawiązanie do zaburzeń odżywiania, z którymi przez wiele lat zmagała się księżna Diana. Jeden z fragmentów książki dotyczący choroby podzielił ekspertów. Niektórzy obawiają się, czy informacja o zaburzeniach odżywiania została przedstawiona najmłodszym czytelnikom w odpowiedni sposób.

  Justyna Krakowiak
 • Jak wygląda życie głuchych w Polsce? 'To są historie sprzed 10, a nie sprzed 100 lat'

  Jak wygląda życie głuchych w Polsce? "To są historie sprzed 10, a nie sprzed 100 lat"

  - Bohaterowie i bohaterki mojej książki zwykle mówią o sobie "głusi". Nie chcą, by nazywano ich głuchoniemymi, bo nie są "niemi", mają swój język, czyli polski język migowy. Język ten ma bogate słownictwo i własną gramatykę, która różni się od gramatyki języka polskiego. Czasem piszą głusi przez duże "G", gdy nawiązują do kultury, języka, tożsamości, a przez małe "g" - gdy odnoszą się do medycznego aspektu głuchoty - mówi Anna Goc. Bartosz Marganiec, jeden z bohaterów książki, mówi tak: "Dzisiaj jest takie modne słowo >nienormatywni. Głusi są właśnie nienormatywni. Normalni, ale inni niż reszta". Głusi czasem pytają: gdy jesteśmy sami z sobą, głusi z głuchymi, i możemy swobodnie się porozumiewać, czym się wtedy różnimy od słyszących?

  Dagmara Dąbek
 • Pisała, by zapomnieć o depresji i życiowych porażkach. Nie znosiła 'Ani z Zielonego Wzgórza'
 • Cała wieś się domyślała, co się dzieje w tej chałupie. Nikt nie zareagował

  Cała wieś się domyślała, co się dzieje w tej chałupie. Nikt nie zareagował

  "W 1927 roku prasa relacjonuje sprawę dwudziestodwuletniej Anny O. ze wsi Uhorniki koło Stanisławowa. Dziewczyna przez wiele miesięcy współżyła z ojcem, który groził jej śmiercią w razie odmowy. Gdy urodziła jego dziecko, próbował ją zmusić, aby je zabiła" - pisze w książce "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanna Kuciel-Frydryszak.

  Joanna Chojnacka
 • Druga część 'HiT' to hit. Gry 'instruują, jak zabijać', rap 'zachęca do samobójstw', filmy też oberwały