Książka
-
Jak doszło do wojny, czyli książki, które mogą pomóc zrozumieć sytuację w Ukrainie
Wojna. Krótkie słowo, które dla wielu z nas było tylko elementem lekcji historii, nagle stało się rzeczywistością. Tragedią, która nieproszona zapukała do naszych drzwi. Jednak wojna nie dzieje się tylko na froncie, jej elementem jest też propaganda i dezinformacja. W natłoku informacji i sprzecznych wiadomości naprawdę trudno odróżnić prawdę od fake newsów. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was listę książek, które mogą chociaż trochę pomóc w zrozumieniu tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy.
-
Krakowskie Podgórze w powieściach Czornyja i Krajewskiego. To nie są oczywiste wizje
Mocny początek roku w literaturze zanotowało krakowskie Podgórze. Max Czornyj sfabularyzował biografię komendanta byłego obozu koncentracyjnego w książce "Kat z Płaszowa", a Marek Krajewski zaprasza nas do młodopolskiego Krakowa, w którym umieścił akcję powieści "Demonomachia".
-
23 lata po kompletnej klęsce "płaczący bolszewik" nieoczekiwanie wziął rewanż. Zagłosował, jak oczekiwał Putin [FRAGMENT]
"Kalejdoskop znanych bądź ukrywających się w cieniu postaci, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, chwilowych wzlotów i ostatecznych upadków, obdarowań i kradzieży, spisków, podgryzań, kłamstw i podstawiania nóg. Kapitalnie udokumentowana panorama elit rządzących Rosją na tle świata całego dotychczasowego XXI wieku i szokująca rzecz o mechanizmach autorytarnej władzy, o jakich dziś powinniśmy wiedzieć jak najwięcej." - zapowiadało wydawnictwo tę książkę z 2017 roku. Dzisiaj publikujemy jej fragment.
-
Nie opowiadaj bajek tylko swoim dzieciom, pokaż je światu. Przy okazji zgarnij wielkie pieniądze
Dawno temu, za górami, za lasami. Jest coś magicznego w tych słowach, choć bajki mogą zaczynać się na tysiące różnych sposobów. Jeśli lubisz opowiadać takie historie i robisz to z sukcesem, czemu poprzestać na małym audytorium? Weź udział w konkursie Piórko 2022. Możesz wygrać 100 tysięcy złotych. W dodatku twoja książka trafi do sklepów, a stamtąd do domów tysięcy dzieci.
-
Olga Tokarczuk po raz trzeci nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera. Tym razem za "Księgi Jakubowe"
Polska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk została nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera za "Księgi Jakubowe". Literatka znalazła się wśród 13 autorów z 12 krajów, w tym po raz pierwszy z Indii.
-
"Krzywdzę ludzi i chodzę z tego powodu pić". Fragment książki "HALT. Zapiski z domu trzeźwienia"
"HALT. Zapiski z domu trzeźwienia" to wielowymiarowa opowieść o "człowieku w drodze" - mężczyźnie wychodzącym z uzależnienia alkoholowego. Inspiracją do napisania książki, było terapeutyczne zalecenie prowadzenia osobistego "dzienniczka głodu alkoholowego" po zakończeniu terapii odwykowej. Publikujemy przedpremierowo fragment książki Jakuba Zająca.
-
Alicja Kapuścińska nie żyje. "Od kilku godzin jest już znowu u boku ukochanego Ryszarda"
Lekarka Alicja Kapuścińska, żona Ryszarda Kapuścińskiego, nie żyje. O jej śmierci poinformował prezes wydawnictwa Czytelnik Marian Sewerski. Alicja Kapuścińska odeszła w poniedziałek 7 marca w wieku 89 lat.
-
Ponadczasowe, wnikliwe spojrzenie na rosyjski totalitaryzm. "Zaproszenie na egzekucję" Vladimira Nabokova
Vladimir Nabokov opuścił swoją ojczyznę w 1919 roku i nigdy do niej nie wrócił. Wyjazd z bolszewickiej Rosji tuż po rewolucji październikowej prawdopodobnie ustrzegł arystokratyczną rodzinę Nabokovów przed represjami. Z reżimem totalitarnym pisarz zetknął się znowu w Berlinie, w którym spędził 15 lat. Tam powstało dzieło "Zaproszenie na egzekucję".
-
Hanka Bielicka zbierała na operację plastyczną. Usłyszała: Dziewczyno, takiego kinola ze świecą szukać
- Gra na estradzie była dla niej misją, mawiała, że mniej boli zbolałe ciało i zmartwiona dusza, kiedy stosuję się zasadę "śmiech to zdrowie". Wychodziła na sceny i estrady tak, jak my wszyscy codziennie wychodzimy na swoją scenę życia. Była dobrym człowiekiem i perfekcyjną artystką. Niech nie zwiedzie Państwa jej nonszalancja sceniczna i słynne pyskówki - mówi Jerzy Filar, kompozytor, autor tekstów, sceniczny towarzysz Hanki Bielickiej. Przedpremierowo publikujemy fragment biografii artystki. Książka ukaże się 9 marca.
-
Skripalów zaatakowano radziecką bronią chemiczną. Reakcja Zachodu była spełnieniem życzeń Putina [FRAGMENT]
Oparta na ogromnym zbiorze niepublikowanych dokumentów, setkach teczek odrzuconych policyjnych dowodów i wywiadach z dziesiątkami osób wtajemniczonych, książka Heidi Blake odkrywa jedną z najważniejszych - i przerażających - geopolitycznych historii naszych czasów, opowiadając ją z tempem i werwą thrillera. Szefowa działu międzynarodowych śledztw dziennikarskich w BuzzFeed News opowiada o tym, jak Kreml, w bezwzględnej pogoni Putina za globalną dominacją, udoskonalał sztukę zabijania nieprzychylnych sobie obywateli za granicą.
-
Półnaga kobieta wybiegła na czerwony dywan w Cannes. Na piersiach napis "przestańcie nas gwałcić"
-
Aktor, reżyser, scenarzysta i... lektor! Te fantastyczne głosy też zasługują na własną nagrodę
-
Dlaczego Meg Ryan i Kelly McGillis nie zagrały w nowym "Top Gun"? "Wyglądam na swój wiek"
-
Michael J. Fox: Kocham mamę za bardzo, żeby ją przytulić. A ludzie myślą, że choroba Parkinsona to tylko drżenie
-
Jerzy Zass nie żyje. Aktor "Czterech pancernych i psa", "Psów" i "Przesłuchania" miał 84 lata
- TVP jednak ma jakieś zasady etyczne i naruszył je Jakimowicz. Napisał za dużo o TVN
- My podajemy autora, wy zgadujecie które dzieło napisał. To powinno być proste? A nie jest
- "Schowaj się gdzieś, głupia babo, bo cię rozerwie! Nie słyszałaś syreny?"
- Oglądaliście ''Rejs''? To macie już jeden punkt. Ale czy na tym się skończy?
- Hiszpańskie seriale - przepis na filmową sjestę. Nie tylko "Dom z papieru"
-
Stephen King wsparł Ukrainę. "Dziś jest wyjątek"
Stephen King już godziny po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego zabrał głos w mediach społecznościowych. Teraz wsparł walczących Ukraińców po raz kolejny, robiąc coś bardzo dla siebie nietypowego.
-
Gotowała w Czarnobylu. "Całe moje życie ułożyło się pod to, że tata chciał mieć zlewki dla świń" [FRAGMENT]
"W kraju takim jak Związek Radziecki służył jej każdy kotlet, usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji od Kaliningradu po krąg polarny i od Kiszyniowa po Władywostok. I to, co jadł pierwszy sekretarz partii komunistycznej, i to, co jadł zwykły obywatel, było polityczne. Rosja jest zaś godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty. Nie przypadkiem rządzi tam Władimir Putin, wnuk kucharza Spirydona Putina. O nich obu też w tej książce przeczytacie" - czytamy w opisie książki "Rosja od kuchni". Publikujemy fragment reportażu dotyczący Czarnobyla (dzisiejsza Ukraina) i wybuchu w tamtejszej elektrowni atomowej w 1986 roku.
-
"Metro 2022". Rosyjska gazeta nawiązuje do słynnej książki i pisze, co naprawdę dzieje się w Ukrainie
Rosyjska "Nowaja Gazieta" pokazała okładkę najnowszego wydania ze zdjęciem Ukraińców chroniących się w kijowskim metrze. Opatrzono ją tytułem "Metro 2022" z dopiskiem "Kijów. Metro stało się schronem przeciwbombowym". Czytelnicy rozpoznają w niej nawiązanie do przebojowej książki "Metro 2033", autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, który jest także jednym z dziennikarzy "Nowej Gaziety".
-
Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowych autorów i znawców epoki. Frances i Joseph Giesowie w książce "Przeżyj miłość w średniowieczu" opowiadają barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości - małżeństwa i rodziny. Pozycja ta ukazała się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Znak.
-
Dmitrij Głuchowski o schronach w metrze w Kijowie i Charkowie: Nigdy nie myślałem, że to może się stać rzeczywistością
Dmitrij Głuchowski, dziennikarz i autor serii postapokaliptycznych książek "Metro 2033", wyraził swoją solidarność z Ukrainą, w której trwa inwazja wojsk Władimira Putina. W piątek rosyjski pisarz udostępnił zdjęcie z jednej ze stacji metra, gdzie tysiące osób chronią się przed nalotami - podobnie jak w jego powieściach. "Nigdy nie myślałem, że to może się stać rzeczywistością. Tragedia" - komentuje Głuchowski.
-
Jaki jest Władimir Putin? Donald Tusk: W Zachodzie brzydzą go cztery rzeczy [FRAGMENT]
- Po raz pierwszy spotkałem go podczas mojej jedynej jak dotąd wizyty w Moskwie w 2008 roku. Duża ekipa, mnóstwo rozmów w różnych formatach, ale najlepiej zapamiętałem śniadanie na Kremlu. O dziewiątej rano, z szampanem i z wódką, jak Pan Bóg przykazał w tamtej części świata. Gospodarzem śniadania był ówczesny prezydent Miedwiediew, ale kiedy próbowałem z nim rozmawiać na poważniejsze tematy, mówił: "Przepraszam, ale o tym to proszę z szefem". Nie pozostawiał żadnych wątpliwości, jaka hierarchia panuje na Kremlu - mówi o Władimirze Putinie Donald Tusk w książce "Wybór", którą napisał z Anne Applebaum. Publikujemy fragment, w którym rozmawiają o prezydencie Rosji, który 24 lutego 2022 ogłosił agresję na Ukrainę.
-
Oksana Zabużko: Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę, właśnie tutaj, teraz, natychmiast [FRAGMENT]
Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. Jej nowa książka ukazała się dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę. Publikujemy fragment zbioru esejów "Planeta Piołun".
-
Jej prababka była akuszerką. Ta książka poruszy wasze serca i na długo zapadnie w pamięć
"Akuszerki" to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.
-
Ukraina się broni, Rosja zaatakowała. Stephen King zdecydowanie: Nie stajesz po stronie bijącego
W czwartek rano Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę - nie tylko na wschodnie części tego kraju, ale też znajdujące się wgłębi kraju miasta Kijów czy Odessa. Już wczoraj swoją solidarność z Ukraińcami wyraziła Olga Tokarczuk, teraz wypowiedział się Stephen King.
-
Zakulisowa historia jednej z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm
"Facebook. A miało być tak pięknie" to opowieść o firmie oraz o ludziach, którzy ją tworzą. To wnikliwy i fascynujący obraz globalnej korporacji, która realnie wpływa na każdy aspekt naszego życia.
-
Olga Tokarczuk doktorem honoris causa UW. W pierwszych słowach o Ukrainie i "moskiewskim reżimie"
Olga Tokarczuk odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Noblistka na początku poruszyła kwestię wojny na Ukrainie.
-
Musiał przyrzec rodzicom, że nadal będzie udawał ich córkę. Wierzy, że potrafi grać rolę, jakiej od niego oczekują
"Act Cool" to powieść o podążaniu za swoimi pragnieniami i pozostaniu wiernym sobie.
-
Matthew Perry wydaje książkę. "Wzloty były wysokie, a upadki bolesne"
Po dwudziestu ośmiu latach od premiery Przyjaciół Matthew Perry postanowił wreszcie opisać swoją historię. Wiadomo już, że książka "Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing" ukaże się także na polskim rynku.