Książka
-
Jak wygląda życie głuchych w Polsce? "To są historie sprzed 10, a nie sprzed 100 lat"
- Bohaterowie i bohaterki mojej książki zwykle mówią o sobie "głusi". Nie chcą, by nazywano ich głuchoniemymi, bo nie są "niemi", mają swój język, czyli polski język migowy. Język ten ma bogate słownictwo i własną gramatykę, która różni się od gramatyki języka polskiego. Czasem piszą głusi przez duże "G", gdy nawiązują do kultury, języka, tożsamości, a przez małe "g" - gdy odnoszą się do medycznego aspektu głuchoty - mówi Anna Goc. Bartosz Marganiec, jeden z bohaterów książki, mówi tak: "Dzisiaj jest takie modne słowo >nienormatywni. Głusi są właśnie nienormatywni. Normalni, ale inni niż reszta". Głusi czasem pytają: gdy jesteśmy sami z sobą, głusi z głuchymi, i możemy swobodnie się porozumiewać, czym się wtedy różnimy od słyszących?
-
Pisała, by zapomnieć o depresji i życiowych porażkach. Nie znosiła "Ani z Zielonego Wzgórza"
"Ania z Zielonego Wzgórza" to cykl powieści znany i uwielbiany na całym świecie. Historia osieroconej Ani Shirley zawiera wiele autobiograficznych wątków z życia jej autorki. Lucy Maud Montgomery dzięki pisaniu próbowała uciec od problemów i depresji. Prawda o jej śmierci wyszła na jaw po latach.
-
Cała wieś się domyślała, co się dzieje w tej chałupie. Nikt nie zareagował
"W 1927 roku prasa relacjonuje sprawę dwudziestodwuletniej Anny O. ze wsi Uhorniki koło Stanisławowa. Dziewczyna przez wiele miesięcy współżyła z ojcem, który groził jej śmiercią w razie odmowy. Gdy urodziła jego dziecko, próbował ją zmusić, aby je zabiła" - pisze w książce "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanna Kuciel-Frydryszak.
-
Druga część "HiT" to hit. Gry "instruują, jak zabijać", rap "zachęca do samobójstw", filmy też oberwały
Druga część głośno komentowanego podręcznika "Historia i Teraźniejszość" Wojciecha Roszkowskiego decyzją ministra ds. oświaty i wychowania została dopuszczona do użytku szkolnego. W książce nie zabrakło akapitów poświęconych kulturze.
-
Dlaczego warto czytać książki? Wystarczy spojrzeć na Zuckerberga i Gatesa, ale powodów jest więcej
Poziom czytelnictwa w Polsce od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Dlaczego warto czytać książki? Mają nie tylko ogromny wpływ na samopoczucie, ale i zdrowie. Powodów jest natomiast znacznie więcej.
-
Skazali pisarza na lata więzienia za obrazę rosyjskiej armii. W Polsce sprzedał setki tysięcy książek
Dmitrij Głuchowski, znany rosyjski pisarz, autor popularnej również w Polsce serii postapokaliptycznych książek osadzonych w uniwersum Metro 2023 usłyszał wyrok. Sąd w Moskwie zdecydował o zaocznej karze ośmiu lat pozbawienia wolności dla twórcy.
-
To już pewne. Andrzej Sapkowski pisze nowego "Wiedźmina". Wiadomo, kiedy premiera
Andrzej Sapkowski intensywnie pracuje nad kolejną częścią "Wiedźmina". I nie mówimy tu o serialu czy filmie, tylko o papierowej wersji, czyli książce.
-
Bohaterowie "Jeżycjady" trafili na mural w Poznaniu. Małgorzata Musierowicz rozpływa się w zachwytach
Rodzina Borejków została uwieczniona na najnowszym poznańskim muralu. Bohaterowie znani z książek Małgorzaty Musierowicz zdobią od niedawna ścianę jednej z kamienic na Jeżycach. Biorąc pod uwagę, że właśnie w tej dzielnicy powieściowe postaci mieszkają, inaczej po prostu być nie mogło. Autorka jest całą akcją szczerze zachwycona.
-
Tytułowy Znachor istniał naprawdę. Chłopi ustawiali się do niego w długich kolejkach
"Znachor" z 1982 roku to produkcja kultowa, ale wciąż dla niektórych fanów zaskoczeniem jest informacja, że film nakręcono na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Pisarz historię oparł na prawdziwych wydarzeniach. Kim był pierwowzór tytułowego Znachora?
-
Jest decyzja TVP w sprawie obrzydliwego komentarza ich pracownika pod wpisem Szczygła. Atakują... Szczygła
Na początku maja Tomasz Gdula, pracujący dla TVP3 Opole, zamieścił w sieci obrzydliwy wpis o reportarzyście Mariuszu Szczygle. Homofobiczny i rasistowski tekst trafił do oceny do Komisji Etyki TVP. Ta podjęła decyzję w sprawie pracownika.
-
Neo-Nówka dała czadu w Niemczech. Po wszystkim niemiło się zaskoczyli
-
Słowo Roku 2023 już wybrane. Nie wszyscy w Polsce mogą je znać
-
Olga Kalicka i Maciej Musiał zrobili fanom niespodziankę. "Samo życie młodej pary"MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane, padł rekord. Jury przyznało też nagrodę specjalną
-
Ona była seksbombą, on amantem kina. Ich romans zrodził się na planie
- Pytanie króla Karola III zwaliło ją z nóg. Natalie Portman prawie złapała się za głowę
- To koniec "Wiadomości" TVP. Przyszłe szefostwo stacji planuje wielkie zmiany
- Przez lata śpiewał dwuznacznie o kobietach. Twórca "Despacito" kończy karierę i oddaje się wierze
- Będzie "Baby boom, czyli Kogel Mogel 5", a już jest zwiastun
- Gość TVP chciał strollować prowadzących, ale ci dobrze się przygotowali. "Ale będzie z tego beka"
-
"Czego najbardziej żałują umierający". Autorka siedziała przy ich łóżkach, a oni się jej zwierzali
Bronnie Ware przez osiem lat zajmowała się opieką paliatywną. Rozmowy z umierającymi nie tylko wpłynęły na jej życie, lecz także stały się inspiracją do napisania bestsellerowej książki. "Czego najbardziej żałują umierający" wskazuje, że na łożu śmierci większość pacjentów łączy pięć rzeczy.
-
Jakie zawody są odpowiednie dla introwertyków? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Nie jesteśmy jak wszyscy. Jesteśmy introwertykami i mamy wyjątkowe supermoce!" - twierdzi Jill Chang, autorka bestsellera z Tajwanu "Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków". To biblia dla introwertyków, którzy znajdą w niej niejedną wskazówkę, jak wykorzystać ukryte zalety w pracy i planowaniu kariery.
-
Książka na wakacje 2023 dla "starszaka". Polecamy, co polecić dzieciakom do czytania
Kryminał, obyczajówka, a może klasyka w skrócie? Jaką książkę polecić na wakacyjną lekturę dziecku, które chodzi już do szkoły? Zebraliśmy nasze propozycje.
-
"Popatrzyłam między nogi i zobaczyłam, jak znachorka szykuje się do roboty" wspomina Waris Dirie
Historia Waris Dirie może wydawać się nieprawdopodobna, jednak wydarzyła się naprawdę. Kiedy doznała rytualnego okaleczenia, modliła się, aby wszystko się skończyło. Wiele lat później chodziła po światowych wybiegach.
-
Jakie książki warto przeczytać? Dorota Wellman poleca 4 propozycje na lato
Niewielu wie, że znana prezenterka, Dorota Wellman, jest ogromną pasjonatką czytania. W domowej biblioteczce ma ponad 12 tys. tytułów i choć część z nich regularnie oddaje, to wciąż nabywa nowe. Zobaczcie, do przeczytania których pozycji zachęca w okresie wakacyjnym.
-
Prezydent Aleksander Kwaśniewski o sobie, a może Łazarewicz o Pyjasie? Prawdziwe historie w sam raz na wakacje
Lubicie czytać reportaże i biografie? A może wolicie komiksy? Wybraliśmy najciekawsze nowości. A na deser nie tylko desery w książkach kulinarnych.
-
Ponad 100 osób uwięzionych w domu Agathy Christie. Historia prawie jak z jej kryminałów
Burza, warunki uniemożliwiają przemieszczanie się, grupa obcych ludzi uwięziona w tajemniczym budynku. Brzmi jak początek całkiem nieźle zapowiadającego się kryminału. Właśnie taki los spotkał zwiedzających dom królowej gatunku - Agathy Christie.
-
Mroczna książka na wakacje 2023. Polecamy kryminały i thrillery
Jest coś przewrotnego w tym, że w słoneczne i ciepłe dni chętnie sięgamy po mroczne opowieści, ale faktom nie można zaprzeczyć: chętnie sięgamy po kryminały i thrillery. Polecamy książki na wakacje 2023, które już przeczytaliśmy i mamy nadzieję, że wam także się spodobają.
-
Już nawet Juliusz Machulski pisze kryminały. Polecamy najlepsze książki na wakacje 2023 dla fanów zagadek
Książka na wakacje 2023 w przypadku wielu czytelników oznacza kryminał (lub thriller). Szukacie kryminalnych opowieści, które umilą wam najbliższe tygodnie? Proszę bardzo - oto zestaw jeszcze cieplutkich nowości od polskich autorów.
-
Żona żegna Milana Kunderę. Niektórzy przez lata utrzymywali, że ich ślub był nieważny
Kundera nigdy nie chciał udzielać wywiadów. Jeśli już, w imieniu zmarłego 11 lipca 2023 roku pisarza wypowiadała się jego druga żona. Vera Kunderowa była jego agentką literacką i wielką miłością. Z ich ślubem też wiąże się pewna nie do końca wyjaśniona sprawa.
-
Milan Kundera nie żyje. Pisarz miał 94 lata
Czeskie media podają, że w środę zmarł pisarz Milan Kundera. Pisarz, któremu największą popularność przyniosła "Nieznośna lekkość bytu", miał 94 lata.
-
Nagrodzona Pulitzerem historia ojca bomby atomowej. Przeczytaj, zanim obejrzysz film "Oppenheimer" [FRAGMENT]
Film "Oppenheimer" ma polską premierę 21 lipca. Oczekiwania są ogromne - zarówno względem reżysera Christophera Nolana jak i gwiazdorskiej obsady z Cilianem Murphym i Emily Blunt na czele. Sama historia jednego z najbardziej genialnych umysłów pierwszej połowy XX wieku jest bowiem pełna wzlotów i upadków, wielkich sukcesów i mierzenia się z ich konsekwencjami. To wszystko opisali Kai Bird i Martin J. Sherwin w nagrodzonej Pulitzerem książce "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej". Poniżej publikujemy jej fragment.
-
Poznali się dzień przed sylwestrem. Następnego dnia byli już parą. Raczek "okazał się fajnym facetem"
W 2007 roku Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski dokonali coming outu, informując, że są parą. Związek tworzą od blisko trzech dekad, ale na co dzień znacznie więcej ich dzieli niż łączy. Mimo to są dla siebie największym wsparciem.