Książka

 • Żadna polska animacja do dziś nie pobiła tego wyniku. "Nie ma sensu, ale w oficjalnych recenzjach nikt nie zwrócił uwagi"

  Żadna polska animacja do dziś nie pobiła tego wyniku. "Nie ma sensu, ale w oficjalnych recenzjach nikt nie zwrócił uwagi"

  "Wielka podróż Bolka i Lolka" weszła na ekrany 16 września 1977 roku. Był to pierwszy pełnometrażowy polski film animowany. Do końca tamtego roku obejrzało go prawie cztery i pół miliona widzów (dla porównania - "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy dwa razy mniej). W sumie do kin poszło prawie osiem i pół miliona widzów, co dało Wielkiej podróży 16. miejsce na liście polskich przebojów wszech czasów. Żadna polska animacja do dziś nie pobiła tego wyniku.

  Fragment promocyjny
 • Lektury nie tylko na czas kwarantanny. Polecamy 14 tytułów wartych uwagi

  Lektury nie tylko na czas kwarantanny. Polecamy 14 tytułów wartych uwagi

  Pierwsza połowa roku była dla wydawców bardzo trudna. Ledwie ukazały się pierwsze tegoroczne tytuły, przyszedł lockdown i zamrożenie większości produkcji. Latem wszystko zaczęło powoli wracać do normalności, a jesienią wysypało już długo oczekiwanymi przez czytelników książkami. Co prawda Targi Książki w Krakowie odwołano, ale wybór nowości jest już o wiele większy. Polecam kilkanaście z nich.

  Ryszard Kozik
 • PyrkONline. Nadchodzi największy festiwal fantastyki online w 2020 roku

  PyrkONline. Nadchodzi największy festiwal fantastyki online w 2020 roku

  Pyrkon to jeden z największych festiwali fantastyki w Europie, który co roku odbywa się w Poznaniu. Po 20 latach istnienia festiwal zdobył olbrzymią popularność - jego ostatnią edycję odwiedziło aż 52 tys. fanów fantastyki. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal został przeniesiony na 2021 rok. W oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenie przenosi się w całości do sieci jako PyrkONline.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Noc Księgarń 2020. Największe wydarzenie literackie tej jesieni w 43 miastach

  Noc Księgarń 2020. Największe wydarzenie literackie tej jesieni w 43 miastach

  Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty i warsztaty - przed nami Noc Księgarń 2020 - wielkie święto księgarń i czytelników! Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na wspólne bezpieczeństwo wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się jedynie za pośrednictwem internetu. Mimo obostrzeń będzie też można zrobić zakupy książkowe po zmroku.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Literacka Nagroda Nobla 2020. Pierwsze reakcje po ogłoszeniu wyniku: Znowu pominęli Zagajewskiego
 • Literacka Nagroda Nobla 2020. Louise Glück to jedna z najbardziej uznanych amerykańskich poetek
 • Louise Glück zdobywa Literacką Nagrodę Nobla. "Niepodrabialny poetycki głos"
 • Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy

  Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy

  Franz Kafka, J.R.R. Tolkien, Lew Tołstoj, James Joyce, Władmir Nabokow, Wirginia Woolf i Anton Czechow: to tylko kilka postaci z listy wybitnych pisarzy, których twórczość miała niebagatelny wpływ na kulturę na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. A co zaskakujące, żadna z tych osób nigdy literackiej nagrody Nobla nie dostała. Kto jeszcze znalazł się w gronie "wielkich pominiętych"?

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Wyrok za gwałt, oskarżenia o wycieki i serbski nacjonalizm. Akademia Szwedzka nadal walczy z kryzysem
 • "Tragedia sztokholmska". Jak Wisława Szymborska przeżywała Literackiego Nobla w 1996 roku [ZDJĘCIA]
 • Skandal wokół J.K. Rowling nie zaszkodził sprzedaży jej nowej książki. "Troubled Blood" to hit

  Skandal wokół J.K. Rowling nie zaszkodził sprzedaży jej nowej książki. "Troubled Blood" to hit

  Niedawno na Twitterze bardzo popularny stał się hasztag #RIPJKRowling - użytkownicy platformy w ten sposób skomentowali doniesienia, że bohaterem najnowszej książki pisarki, "Troubled Blood", jest morderca przebierający się za kobietę. Rowling od dłuższego czasu jest oskarżana o transfobię, zaś książka tylko dolała oliwy do ognia. Okazuje się jednak, że wizerunkowy skandal służy sprzedaży powieści.

  oprac. Maja Piskadło
 • "Każdy ma do opowiedzenia jakąś historię". Twoje opowiadanie może stać się serialem

  "Każdy ma do opowiedzenia jakąś historię". Twoje opowiadanie może stać się serialem

  Kto w dzieciństwie albo jako nastolatek nie pisał opowiadań i nie odpływał do tworzonych misternie światów, niech pierwszy rzuci kamieniem. Pisarskiej pasji oddają się zresztą i młodsi, i dorośli - a teraz każdy z nich może spróbować swoich sił w konkursie Empik Go Story, który daje szansę na przekucie krótkiej formy w wyjątkowy serial. Brzmi jak spełnienie marzeń? To do dzieła!

  Materiał promocyjny
 • "Zachowuj się normalnie, to nie Parada Równości". Opowiadanie Sylwii Chutnik łamie serce

  "Zachowuj się normalnie, to nie Parada Równości". Opowiadanie Sylwii Chutnik łamie serce

  Amnesty International Polska obchodzi w 2020 roku 30-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu przygotowuje projekt "Wierzymy w wolność", w którym publikuje historie o prawach człowieka, które napisali specjalnie: Sylwia Chutnik, Martyna Bunda, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman oraz Ludwika Włodek. Publikujemy opowiadanie Sylwii Chutnik, którego bohaterką jest młoda osoba LGBTI.

  Materiał partnera