Książka

 • Jak doszło do wojny, czyli książki, które mogą pomóc zrozumieć sytuację w Ukrainie

  Jak doszło do wojny, czyli książki, które mogą pomóc zrozumieć sytuację w Ukrainie

  Wojna. Krótkie słowo, które dla wielu z nas było tylko elementem lekcji historii, nagle stało się rzeczywistością. Tragedią, która nieproszona zapukała do naszych drzwi. Jednak wojna nie dzieje się tylko na froncie, jej elementem jest też propaganda i dezinformacja. W natłoku informacji i sprzecznych wiadomości naprawdę trudno odróżnić prawdę od fake newsów. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was listę książek, które mogą chociaż trochę pomóc w zrozumieniu tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy.

  Dominika Róg-Górecka /nakanapie.pl
 • Krakowskie Podgórze w powieściach Czornyja i Krajewskiego. To nie są oczywiste wizje
 • 23 lata po kompletnej klęsce 'płaczący bolszewik' nieoczekiwanie wziął rewanż. Zagłosował, jak oczekiwał Putin [FRAGMENT]

  23 lata po kompletnej klęsce "płaczący bolszewik" nieoczekiwanie wziął rewanż. Zagłosował, jak oczekiwał Putin [FRAGMENT]

  "Kalejdoskop znanych bądź ukrywających się w cieniu postaci, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, chwilowych wzlotów i ostatecznych upadków, obdarowań i kradzieży, spisków, podgryzań, kłamstw i podstawiania nóg. Kapitalnie udokumentowana panorama elit rządzących Rosją na tle świata całego dotychczasowego XXI wieku i szokująca rzecz o mechanizmach autorytarnej władzy, o jakich dziś powinniśmy wiedzieć jak najwięcej." - zapowiadało wydawnictwo tę książkę z 2017 roku. Dzisiaj publikujemy jej fragment.

  Fragment książki
 • Nie opowiadaj bajek tylko swoim dzieciom, pokaż je światu. Przy okazji zgarnij wielkie pieniądze

  Nie opowiadaj bajek tylko swoim dzieciom, pokaż je światu. Przy okazji zgarnij wielkie pieniądze

  Dawno temu, za górami, za lasami. Jest coś magicznego w tych słowach, choć bajki mogą zaczynać się na tysiące różnych sposobów. Jeśli lubisz opowiadać takie historie i robisz to z sukcesem, czemu poprzestać na małym audytorium? Weź udział w konkursie Piórko 2022. Możesz wygrać 100 tysięcy złotych. W dodatku twoja książka trafi do sklepów, a stamtąd do domów tysięcy dzieci.

  Materiał promocyjny
 • Olga Tokarczuk po raz trzeci nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera. Tym razem za 'Księgi Jakubowe'
 • 'Krzywdzę ludzi i chodzę z tego powodu pić'. Fragment książki 'HALT. Zapiski z domu trzeźwienia'

  "Krzywdzę ludzi i chodzę z tego powodu pić". Fragment książki "HALT. Zapiski z domu trzeźwienia"

  "HALT. Zapiski z domu trzeźwienia" to wielowymiarowa opowieść o "człowieku w drodze" - mężczyźnie wychodzącym z uzależnienia alkoholowego. Inspiracją do napisania książki, było terapeutyczne zalecenie prowadzenia osobistego "dzienniczka głodu alkoholowego" po zakończeniu terapii odwykowej. Publikujemy przedpremierowo fragment książki Jakuba Zająca.

  Fragment książki
 • Alicja Kapuścińska nie żyje. 'Od kilku godzin jest już znowu u boku ukochanego Ryszarda'
 • Ponadczasowe, wnikliwe spojrzenie na rosyjski totalitaryzm. 'Zaproszenie na egzekucję' Vladimira Nabokova

  Ponadczasowe, wnikliwe spojrzenie na rosyjski totalitaryzm. "Zaproszenie na egzekucję" Vladimira Nabokova

  Vladimir Nabokov opuścił swoją ojczyznę w 1919 roku i nigdy do niej nie wrócił. Wyjazd z bolszewickiej Rosji tuż po rewolucji październikowej prawdopodobnie ustrzegł arystokratyczną rodzinę Nabokovów przed represjami. Z reżimem totalitarnym pisarz zetknął się znowu w Berlinie, w którym spędził 15 lat. Tam powstało dzieło "Zaproszenie na egzekucję".

  Fragment książki
 • Hanka Bielicka zbierała na operację plastyczną. Usłyszała: Dziewczyno, takiego kinola ze świecą szukać

  Hanka Bielicka zbierała na operację plastyczną. Usłyszała: Dziewczyno, takiego kinola ze świecą szukać

  - Gra na estradzie była dla niej misją, mawiała, że mniej boli zbolałe ciało i zmartwiona dusza, kiedy stosuję się zasadę "śmiech to zdrowie". Wychodziła na sceny i estrady tak, jak my wszyscy codziennie wychodzimy na swoją scenę życia. Była dobrym człowiekiem i perfekcyjną artystką. Niech nie zwiedzie Państwa jej nonszalancja sceniczna i słynne pyskówki - mówi Jerzy Filar, kompozytor, autor tekstów, sceniczny towarzysz Hanki Bielickiej. Przedpremierowo publikujemy fragment biografii artystki. Książka ukaże się 9 marca.

  Fragment książki
 • Skripalów zaatakowano radziecką bronią chemiczną. Reakcja Zachodu była spełnieniem życzeń Putina [FRAGMENT]

  Skripalów zaatakowano radziecką bronią chemiczną. Reakcja Zachodu była spełnieniem życzeń Putina [FRAGMENT]

  Oparta na ogromnym zbiorze niepublikowanych dokumentów, setkach teczek odrzuconych policyjnych dowodów i wywiadach z dziesiątkami osób wtajemniczonych, książka Heidi Blake odkrywa jedną z najważniejszych - i przerażających - geopolitycznych historii naszych czasów, opowiadając ją z tempem i werwą thrillera. Szefowa działu międzynarodowych śledztw dziennikarskich w BuzzFeed News opowiada o tym, jak Kreml, w bezwzględnej pogoni Putina za globalną dominacją, udoskonalał sztukę zabijania nieprzychylnych sobie obywateli za granicą.

  Fragment książki
 • Stephen King wsparł Ukrainę. 'Dziś jest wyjątek'

  Stephen King wsparł Ukrainę. "Dziś jest wyjątek"

  Stephen King już godziny po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego zabrał głos w mediach społecznościowych. Teraz wsparł walczących Ukraińców po raz kolejny, robiąc coś bardzo dla siebie nietypowego.

  Marta Korycka
 • Gotowała w Czarnobylu. 'Całe moje życie ułożyło się pod to, że tata chciał mieć zlewki dla świń' [FRAGMENT]

  Gotowała w Czarnobylu. "Całe moje życie ułożyło się pod to, że tata chciał mieć zlewki dla świń" [FRAGMENT]

  "W kraju takim jak Związek Radziecki służył jej każdy kotlet, usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji od Kaliningradu po krąg polarny i od Kiszyniowa po Władywostok. I to, co jadł pierwszy sekretarz partii komunistycznej, i to, co jadł zwykły obywatel, było polityczne. Rosja jest zaś godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty. Nie przypadkiem rządzi tam Władimir Putin, wnuk kucharza Spirydona Putina. O nich obu też w tej książce przeczytacie" - czytamy w opisie książki "Rosja od kuchni". Publikujemy fragment reportażu dotyczący Czarnobyla (dzisiejsza Ukraina) i wybuchu w tamtejszej elektrowni atomowej w 1986 roku.

  Fragment książki
 • 'Metro 2022'. Rosyjska gazeta nawiązuje do słynnej książki i pisze, co naprawdę dzieje się w Ukrainie

  "Metro 2022". Rosyjska gazeta nawiązuje do słynnej książki i pisze, co naprawdę dzieje się w Ukrainie

  Rosyjska "Nowaja Gazieta" pokazała okładkę najnowszego wydania ze zdjęciem Ukraińców chroniących się w kijowskim metrze. Opatrzono ją tytułem "Metro 2022" z dopiskiem "Kijów. Metro stało się schronem przeciwbombowym". Czytelnicy rozpoznają w niej nawiązanie do przebojowej książki "Metro 2033", autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, który jest także jednym z dziennikarzy "Nowej Gaziety".

  Karolina Mianecka
 • Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowych autorów i znawców epoki. Frances i Joseph Giesowie w książce "Przeżyj miłość w średniowieczu" opowiadają barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości - małżeństwa i rodziny. Pozycja ta ukazała się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Znak.

  Fragment książki
 • Dmitrij Głuchowski o schronach w metrze w Kijowie i Charkowie: Nigdy nie myślałem, że to może się stać rzeczywistością

  Dmitrij Głuchowski o schronach w metrze w Kijowie i Charkowie: Nigdy nie myślałem, że to może się stać rzeczywistością

  Dmitrij Głuchowski, dziennikarz i autor serii postapokaliptycznych książek "Metro 2033", wyraził swoją solidarność z Ukrainą, w której trwa inwazja wojsk Władimira Putina. W piątek rosyjski pisarz udostępnił zdjęcie z jednej ze stacji metra, gdzie tysiące osób chronią się przed nalotami - podobnie jak w jego powieściach. "Nigdy nie myślałem, że to może się stać rzeczywistością. Tragedia" - komentuje Głuchowski.

  oprac. Maja Piskadło
 • Jaki jest Władimir Putin? Donald Tusk: W Zachodzie brzydzą go cztery rzeczy [FRAGMENT]

  Jaki jest Władimir Putin? Donald Tusk: W Zachodzie brzydzą go cztery rzeczy [FRAGMENT]

  - Po raz pierwszy spotkałem go podczas mojej jedynej jak dotąd wizyty w Moskwie w 2008 roku. Duża ekipa, mnóstwo rozmów w różnych formatach, ale najlepiej zapamiętałem śniadanie na Kremlu. O dziewiątej rano, z szampanem i z wódką, jak Pan Bóg przykazał w tamtej części świata. Gospodarzem śniadania był ówczesny prezydent Miedwiediew, ale kiedy próbowałem z nim rozmawiać na poważniejsze tematy, mówił: "Przepraszam, ale o tym to proszę z szefem". Nie pozostawiał żadnych wątpliwości, jaka hierarchia panuje na Kremlu - mówi o Władimirze Putinie Donald Tusk w książce "Wybór", którą napisał z Anne Applebaum. Publikujemy fragment, w którym rozmawiają o prezydencie Rosji, który 24 lutego 2022 ogłosił agresję na Ukrainę.

  Fragment książki
 • Oksana Zabużko: Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę, właśnie tutaj, teraz, natychmiast [FRAGMENT]
 • Jej prababka była akuszerką. Ta książka poruszy wasze serca i na długo zapadnie w pamięć
 • Ukraina się broni, Rosja zaatakowała. Stephen King zdecydowanie: Nie stajesz po stronie bijącego
 • Zakulisowa historia jednej z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm