Książka

 • To najlepsze książki dla dzieci - są nominacje do konkursu "Przecinek i Kropka"

  To najlepsze książki dla dzieci - są nominacje do konkursu "Przecinek i Kropka"

  Zapoznanie z łaciną, odkrywanie tajników ludzkiej psychiki, pokazanie dzieciom, w jaki sposób produkcja żywności oddziałuje na środowisko - to tylko niektóre tematy poruszane przez autorów tytułów nominowanych w tym roku w konkursie "Przecinek i Kropka" na najlepszą książkę dziecięcą. A oprócz tego są i przygody, i piękne ilustracje - po prostu, dużo dobra dla młodych czytelników.

  Marta Korycka
 • Dorośli Polacy kochają kryminały, ale okazuje się, że dzieci też! Oto najfajniejsi detektywi dla najmłodszych

  Dorośli Polacy kochają kryminały, ale okazuje się, że dzieci też! Oto najfajniejsi detektywi dla najmłodszych

  Ja sama uwielbiam czytać kryminały i wiem, że nie jestem w tym osamotniona. Gdy mój syn miał jakieś pięć lat, wpadła nam w ręce pierwsza powieść detektywistyczna dla dzieci - przygody Lassego i Mai. Wsiąkliśmy i do dziś jesteśmy wielkimi fanami gatunku. Jest naprawdę wiele fantastycznych tytułów, do których właśnie dołącza kolejny - "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi".

  Marta Korycka
 • Jakub Żulczyk z oskarżeniem o znieważenie prezydenta. Wydawnictwo Świat Książki wydało oświadczenie
 • Jakub Żulczyk oskarżony o znieważenie Andrzeja Dudy. Pisarzowi grozi do trzech lat więzienia
 • Olga Tokarczuk wspomina Adama Zagajewskiego: Lubiłam, jak czytał swoje wiersze

  Olga Tokarczuk wspomina Adama Zagajewskiego: Lubiłam, jak czytał swoje wiersze

  Adam Zagajewski nie żyje - poinformowała w niedzielę wieczorem "Gazeta Wyborcza". Poetę, prozaika, eseistę pożegnała m.in. laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk. Oprócz ciepłych słów podzieliła się także w mediach społecznościowych swoim ulubionym wierszem Zagajewskiego.

  Marta Korycka
 • Adam Zagajewski nie żyje. Poeta i prozaik miał 75 lat
 • Seria "Pięćdziesiąt twarzy Greya" dobiega końca. Jest data premiery ostatniej książki

  Seria "Pięćdziesiąt twarzy Greya" dobiega końca. Jest data premiery ostatniej książki

  Jeśli nie wiedzieliście, że po książkowej trylogii "Pięćdziesiąt twarzy Greya" E.L. James było coś jeszcze, to już wiecie. Latem ukaże się finałowa część tej samej trylogii, ale opowiadanej z perspektywy Christiana Greya. Autorka napisała w oświadczeniu, że ma nadzieję dać czytelnikom "lepszy wgląd w to, jak rozbitym i głęboko skrzywdzonym mężczyzną jest Christian".

  oprac. Maja Piskadło
 • Aktor nagrał 654 strony audiobooka. Przy 655. odmówił czytania o Janie Pawle II. "Zrobił Rejtana"

  Aktor nagrał 654 strony audiobooka. Przy 655. odmówił czytania o Janie Pawle II. "Zrobił Rejtana"

  Autor biografii "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" opisał zajście z aktorem, który został zatrudniony do przeczytania książki w formie audiobooka. Kiedy przeczytał już większość, doszło do akapitu, w którym pojawiła się krytyczna opinia wobec Jana Pawła II. Lektor odmówił czytania zdania, w którym pada sformułowanie, że papież wygłosił "niedorzeczną tezę".

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • "Historia bez Polki". Fundacja Szkoła z Klasą ma zestaw lektur uzupełniających

  "Historia bez Polki". Fundacja Szkoła z Klasą ma zestaw lektur uzupełniających

  Dziś, w Dniu Kobiet, zapraszamy do gorzkiej refleksji nad NIEobecnością kobiet w podręcznikach historii. Nie zostawimy Was jednak wyłącznie z tą refleksją. Proponujemy uzupełniającą listę lektur, by tak dotkliwie nie brakowało nam połowy dziejów - pisze dla Gazeta.pl Agnieszka Krawczak-Chmielecka, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.

  Agnieszka Krawczak-Chmielecka
 • Całe Peru kupuje maszyny do szycia, czyli czyli za co rządy płacą twórcom seriali

  Całe Peru kupuje maszyny do szycia, czyli czyli za co rządy płacą twórcom seriali

  Fakt, że popkultura ma wpływ na to, jak się zachowujemy, ubieramy czy myślimy, chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak często seriale telewizyjne są w sposób przemyślany i zaplanowany wykorzystywane przez państwa, fundacje i agencje rządowe do zmiany naszych postaw społecznych - od lepszego dbania o zdrowie, po zmianę dostawcy prądu. Publikujemy fragment książki Katarzyny Czajki-Kominiarczuk "Seriale. Do następnego odcinka".

  Fragment promocyjny
 • "Kocia muzyka to nie muzyka", czyli Zbigniew Wodecki i jego miłość do kotów [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Kocia muzyka to nie muzyka", czyli Zbigniew Wodecki i jego miłość do kotów [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Sławni muzycy, znakomici pisarze, wybitni politycy. Co ich łączy? Wszyscy mają swojego kota! Przypadek? Czy gotowy przepis na sukces? Na te pytania niejako odpowiadają Heike Reinecke i Andreass Schlieper w książce "Sławne koty i ich ludzie". W polskiej edycji nie zabrakło rozdziałów o rodzimych miłośnikach kotów - Michał Korda sporządził historie m.in. o Violetcie Villas, Wisławie Szymborskiej i Zbigniewie Wodeckim. Dotyczący nieodżałowanego wokalisty i kompozytora fragment przeczytacie u nas.

  Fragment promocyjny
 • "Ty, która to jest twoja matka, a która to ojciec?". Na plecaku napisali: "ZOŚKA ZAPAŁA CÓRKA PEDAŁA"
 • Wydawnictwo Agora wydawcą autobiografii Beaty Kozidrak "Beata. Gorąca krew". Premiera 4 maja

  Wydawnictwo Agora wydawcą autobiografii Beaty Kozidrak "Beata. Gorąca krew". Premiera 4 maja

  4 maja 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się "Beata. Gorąca krew" - autobiografia jednej z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek polskiej muzyki rozrywkowej - Beaty Kozidrak. Dzień premiery książki nie jest przypadkowy - zbiega się z dniem urodzin artystki. Podczas gali Bestsellerów Empiku Beata Kozidrak zapowiadała, że w piątek uślyszymy ważną informację dotyczącą jej autobiografii i jest! Mamy date premiery oraz okładkę.

  inf. prasowa, opracowała Marta Korycka