Książka
-
Ireneusz Kania nie żyje. To dzięki niemu Polacy poznawali odległe kultury
Ireneusz Kania nie żyje. Polski tłumacz i poliglota przełożył kilkadziesiąt książek z kilkunastu języków, przede wszystkim romańskich i azjatyckich. Dzięki jego pracy polscy czytelnicy mieli dostęp do wiedzy na temat różnorodnych kultur.
-
Paliła jak smok, do tego stopnia, że nie latała samolotami, nie mogąc znieść przerwy od nałogu
Była jedną z najbarwniejszych postaci w historii polskiej literatury. Z zamiłowania pisarka, z wykształcenia architekta. Poczuciem humoru zarażała nawet najtwardszych czytelników. Joanna Chemielwska wydała ponad 70 powieści. Jej książki czytano nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach bloku wschodniego. Słowa poniosły jej sławę daleko, choć źródła inspiracji szukała zawsze najbliżej, jak tylko się dało.
-
Jak pisze Jon Fosse? Mamy fragment "Septologii" - najważniejszej powieści laureata literackiej Nagrody Nobla [TYLKO U NAS]
Nieduże, ambitne wydawnictwo Art Rage zdobyło prawa do "Septologii"Jona Fossego i wygrało los na loterii (a może bardziej jego właściciele mieli literackiego nosa). Raczej już tylko cudem dostaniecie gdzieś egzemplarz "Septologii". Nakład był niewielki, wznowienie jest zaplanowane na końcówkę października. Publikujemy fragment najważniejszej powieści pisarza. Jej pierwsza część "Drugie imię. Septologia. Część 1 i 2" ukazała się w Polsce zaledwie kilkanaście dni temu - 21 września 2023 roku - w przekładzie Iwony Zimnickiej.
-
Jon Fosse jest bardzo wierzący. Jak laureat Literackiej Nagrody Nobla łączy wiarę w Boga z pisaniem?
Pochodzący z Norwegii Jon Fosse to tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla. Został wyróżniony za "nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane". W wielu wywiadach mówi, że jest osobą głęboko wierzącą, ale nie zawsze tak było. Wskazuje również na to, że dzięki pisaniu zaczął uważać się za prawdziwego chrześcijanina.
-
Jon Fosse jako 7-latek otarł się o śmierć. "Cudem ocalałem, niemal się wykrwawiłem"
Norweski pisarz i dramaturg zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Autor "Septologii" dołączył do grona najwybitniejszych pisarzy i pisarek. Jaka była jego droga na szczyt?
-
Fosse otwarcie mówi o alkoholizmie. "Piłem całą dobę i załamywałem się"
W tym roku Akademia Szwedzka nagrodziła Noblem Jona Fosse, autora "Septologii". Pisarz, który dziś mówi o sobie jako o wierzącym i praktykującym katoliku, wcześniej zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. O nałogu opowiedział w wywiadzie dla czasopisma "Syn og Segn".
-
Jon Fosse zachwycił Akademię. "Jak zaczynasz go czytać, to nie możesz przestać"
Literacki Nobel 2023 wręczony! W tym roku bezkonkurencyjny okazał się Jon Fosse. Czym zachwycił Akademię? Przewodniczący Komitetu Noblowskiego mówił o nim w pięknych słowach.
-
Jon Fosse z literacką Nagrodą Nobla. "Daje wyraz temu, co niewypowiedziane"
Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla 2023. Werdykt jak co roku Akademia Szwedzka ogłosiła w samo południe. Tym samym pisarz dołączył do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez, Bob Dylan czy wyróżniona w zeszłym roku Annie Ernaux.
-
Są adoptowane, chociaż według dokumentów to biologiczne potomstwo swoich opiekunów. Może być ich nawet 300 tys.
Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Prawnik Enrique Vila Torres nazwał ich hijos falsos (fałszywymi dziećmi), a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Publikujemy fragment książki "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci" Katarzyny Kobylarczyk w przekładzie Katarzyny Marczewskiej, która ukazała się 4 października 2023 roku.
-
Tokarczuk dla "Guardiana": Obecny rząd prowadzi Polskę do autorytaryzmu
Olga Tokarczuk od lat jest dla władzy na podium listy wrogów Polski ze świata kultury. Laureatka Nobla w dziedzinie literatury udzieliła wywiadu brytyjskiemu "Guardianowi", gdzie mówiła m.in. o polityce.
-
"Chłopi" idą po dwa Oscary. Akademia Filmowa ogłosiła pierwsze listy
-
Połączyło ich gorące uczucie. Burzliwy związek zakończył się rozwodem
-
Można je rozwijać, jeść, chrupać albo żuć. Te owocowe zawijasy to pyszna przekąskaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dziennikarz TVN24 zadrwił z afro Omeny Mensah. Zareagowała z klasą
-
Neo-Nówka dała czadu w Niemczech. Po wszystkim niemiło się zaskoczyli
- Pracownicy Polskiego Radia dostali premie świąteczne. Prezeska na odchodne przyznała świadczenia
- Te programy oglądali wszyscy, dziś niewielu o nich pamięta. QUIZ wspominkowy
- "Już mnie nie oszukasz" Harlana Cobena nadchodzi! Netflix pokazał zwiastun
- Miłosz Kłeczek odchodzi z TVP? Reporter "Wiadomości" miał złożyć wypowiedzenie
- Zapytali Michała Bajora o eutanazję: Tak, rozważałbym
-
Zyta Rudzka z Literacką Nagrodą Nike za "Ten się śmieje, kto ma zęby"! Fryzjerka, która "maszeruje po wolność"
Zyta Rudzka jest laureatką Literackiej Nagrody Nike 2023. Nagrodzona została jej książka "Ten się śmieje, kto ma zęby". - Mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach - strzeżenie, czesanie, żegnanie - mówiła w laudacji o bohaterce powieści przewodnicząca jury Inga Iwasiów.
-
Historia o "łowcach skór" z łódzkiego pogotowia trafi na ekran. Kupili prawa do szokującego bestsellera
"Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu" to mocny reportaż Tomasza Patory o aferze łódzkiego pogotowia. Temat książkowego bestsellera wkrótce zostanie zekranizowany.
-
"Mówiła, że przełożona na to nie pozwala, ale ona nauczy mnie prawdziwej miłości" [FRAGMENT]
Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, rozmawiała z byłymi siostrami zakonnymi, które postanowiły zawalczyć o własną godność i zdrowe życie duchowe. Ta pozycja, jak zapowiada wydawca, kończy zmowę milczenia wokół patologii w żeńskich zakonach. Publikujemy fragment książki "Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach".
-
Jak legalny środek może zabijać tyle ludzi? Książka i serial Netfliksa wskazują winnych
Cierpienie. Strach. Mordercza gra. A w tle wielki koncern. Historia epidemii opiatowej ujawniona przez nagradzanego reportera "New York Timesa", laureata Nagrody Pulitzera. Publikujemy fragment książki "Zabić ból. Imperium oszustwa i kulisy epidemii opiatowej w USA".
-
Sprzedała w Polsce 6 mln książek. "Do izby przyjęć Staszek niósł ją na rękach. Niestety, nic się nie dało zrobić" [FRAGMENT]
Joanna Chmielewska debiutowała w 1964 roku "Klinem". Jej kryminały sprzedały się w Polsce w niesamowitej liczbie 6 mln egzemplarzy, a "Lesio", "Wszystko czerwone" czy "Dwie głowi i jedna noga" ciągle intrygują i bawią. W powieści biograficznej "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" Katarzyna Droga opowiada historię pisarki, która naprawdę nazywała się Irena Barbara Kuhn. Jak podkreśla, wszystkie fakty i osoby są prawdziwe. Publikujemy fragment książki, której premiera miała miejsce 27 września.
-
"Nauczył się jej języka. Gdy doszły go słuchy, że inny darzy ją uczuciem, wymamrotał, że nie może bez niej żyć" [FRAGMENT]
W październiku polską premierę ma "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsesego z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro w obsadzie. Scenariusz opowiada intrygującą, mroczną historię morderstw, do których doszło naprawdę w latach 20. ubiegłego wieku, a których zagadkę próbowali rozwikłać agenci tworzącego się dopiero FBI. Powstał na podstawie książki Davida Granna "Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI", której fragment publikujemy.
-
Hagrid to nic. Spójrzcie na Draco! Tak wyglądaliby bohaterowie "Harry'ego Pottera" według książek
Kultowa seria o przygodach Harry'ego Pottera ma dziś rzesze fanów na całym świecie. Postacie stworzone przez J.K. Rowling są zwykle utożsamiane z aktorami, którzy wykreowali ich na ekranie. Jak wyglądaliby, gdyby dokładnie odwzorować opisy z książek? Teraz już nie musimy się nad tym głowić. Sztuczna inteligencja przybyła z rozwiązaniem.
-
Kiedyś bestsellery, dziś niewielu o nich pamięta. Te książki w PRL-u biły rekordy sprzedaży
W PRL-u dostęp do rozrywki był ograniczony, a ucieczkę od przytłaczającej rzeczywistości stanowiły wówczas książki. Fenomen niektórych z nich trwa nawet do dzisiaj, inne zaś można kupić za przysłowiowe grosze w antykwariatach. Oto największe bestsellery tamtych czasów.
-
Millie Bobby Brown wydała książkę, której nie napisała. Zrobiła to za nią ghostwriterka
Millie Bobby Brown promuje wydaną niedawno książkę "Nineteen Steps". Gwiazda "Stranger Things" otwarcie przyznaje, że powieść napisała za nią ghostwriterka. W mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne głosy internautów, zarzucających aktorce między innymi to, że nie umieściła na okładce nazwiska pisarki.
-
Biografia Elona Muska już bije rekordy. Ujawnił w niej kulisy relacji z Amber Heard. "Jestem głupcem"
Kilka dni temu na anglojęzycznym rynku wydawniczym ukazała się nowa biografia Elona Muska. Po trwającej 2 lata obserwacji Walter Isaacson dostarcza czytelnikom świeżego spojrzenia na jego osobę i drogę do bycia najbogatszym na świecie. Czy historia potentata technologicznego okaże się kolejnym bestsellerem w dorobku autora?
-
Agnieszka Holland: Dobrze pamiętam moment, w którym zrozumiałam, że nie jestem taka odważna, jak mi się wydawało [FRAGMENT]
- Dobrze pamiętam moment, w którym zrozumiałam, że nie jestem taka odważna, jak mi się wydawało. I ten moment przyszedł do mnie we śnie - mówi Agnieszka Holland w rozmowie z Katarzyną Kasią i Grzegorzem Markowskim. Publikujemy przedpremierowo fragment wywiadu, który jest elementem książki "Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei". Mówią w niej także m.in. Szymon Malinowski o przyszłości, Dorota Masłowska o śmiechu i Jurek Owsiak o szacunku. Premiera 11 października.
-
"Gdy po latach pytam go o tamten dzień, mówi tylko: Trzeba przeżyć, żeby zrozumieć" [FRAGMENT]
Ewa Wilczyńska przez lata zajmowała się zawodowo sprawą zbrodni miłoszyckiej. Opisywała walkę o odszkodowanie Tomasza Komendy, proces Ireneusza M. i Norberta Basiury, ale książkę "Dziewczyna w czarnej sukience. Historia zbrodni miłoszyckiej" napisała - jak mówi - przede wszystkim, żeby ludzie pamiętali o zamordowanej Małgosi i o tym, że ta sprawa nie jest jeszcze rozwiązana. Publikujemy fragment.
-
Druga część "Ślepnąc od świateł" w przedsprzedaży. Fani Żulczyka czekali na to 9 lat
Na tę informację fani bestsellerowej powieści "Ślepnąc od świateł", na podstawie której powstał hitowy serial HBO, czekali 9 lat. Jakiś czas temu Jakub Żulczyk zapowiedział powrót do mrocznego świata stolicy. Książka "Dawno temu w Warszawie" już za kilka tygodni pojawi się w księgarniach w całym kraju. Czego tym razem będzie dotyczyć fabuła?