Książka

 • Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]

  Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]

  W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.

  Fragment książki
 • Najwyższa pora odpocząć, czyli garść książek o sztuce relaksu

  Najwyższa pora odpocząć, czyli garść książek o sztuce relaksu

  Właśnie skończyły się święta wielkanocne, czy czujecie się zrelaksowani, pełni energii? A może zmęczeni świętowaniem (i biesiadowaniem)? Jeszcze gorzej, jeśli to na was spoczywał obowiązek przygotowania rodzinnego spotkania. Paradoksalnie, w ciągu ostatnich dni niektórzy mogli nie znaleźć nawet chwili wytchnienia.

  Dominika Róg-Górecka /nakanapie.pl
 • Wielkanoc nie tylko na stole, ale i w książkach. Tytuły na święta
 • Po wojnie polskiej i niemieckiej rodzinie przyszło żyć w jednym domu. Wzruszająca historia [FRAGMENT]
 • Na polską premierę czekaliśmy 200 lat. Preczytaj fragment 'Żywota Rancego'
 • Olga Tokarczuk wydaje nową książkę. 'Empuzjon' to jej pierwsza powieść od otrzymania Nobla
 • Nie tylko J.K. Rowling. Pisarze, którzy budzą kontrowersje

  Nie tylko J.K. Rowling. Pisarze, którzy budzą kontrowersje

  Zdawać by się mogło, że zawód pisarza stanowi raczej spokojne zajęcie. Miejsce pracy to typowy home office, klientów spotyka się dopiero po zakończeniu pracy nad książką i to raczej w komfortowych miejscach, jak księgarnie, czy biblioteki. Przecież autor nie jest celebrytą, żeby bulwersować. Nic bardziej mylnego.

  Dominika Róg-Górecka /nakanapie.pl
 • 'Ty malowałaś Stalina, a ja go rzeźbiłam. Ty jako dziecko chorowałaś na polio, a ja musiałam patrzeć, jak choruje świat' [FRAGMENT]

  "Ty malowałaś Stalina, a ja go rzeźbiłam. Ty jako dziecko chorowałaś na polio, a ja musiałam patrzeć, jak choruje świat" [FRAGMENT]

  "Rzeczy męskie odnoszą się do całej ludzkości, ale rzeczy kobiece tylko do kobiet. I z tym jednym - jak sądziła - musi walczyć" - pisze autorka "Ust rzeźbiarki". To fabularyzowana historia życia Aliny Szapocznikow - polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, która urodziła się przed wojną, przeżyła obozy koncentracyjne, a następnie żyła w powojennej Pradze, Warszawie oraz Paryżu. Bohaterka prowadzi wewnętrzny dialog z inną artystką, która także destylowała cierpienie w sztukę - Fridą Kahlo. W książce pojawia się również dyskusja na temat postrzegania kobiety-artystki w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

  Fragment książki
 • Co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka? Jacek Paśnik w swojej debiutanckiej książce łączy słodko-gorzkie wspomnienia okresu dorastania z dojrzałym spojrzeniem na przemiany społeczne, obyczajowe i (pop)kulturowe, jakich doświadczyliśmy w epoce po transformacji ustrojowej - w latach 90. i 00. W powieści odbijają się doświadczenia millenialsów oraz przedstawicieli i przedstawicielek pokolenia Z.

  Marta Korycka
 • Jabbar powiedział mu: 'Wyluzuj'. Ale Magic Johnson nie wyluzował [FRAGMENT]

  Jabbar powiedział mu: "Wyluzuj". Ale Magic Johnson nie wyluzował [FRAGMENT]

  Będzie drugi sezon serialu "Lakers: Dynastia zwycięzców" - ogłosił serwis HBO Max. Scenariusz powstał na podstawie książki Jeffa Pearlmana "Czas zwycięzców. Narodziny dynastii Lakers", która w tłumaczeniu Michała Rutkowskiego ukazała się 30 marca 2022 roku. Przeczytaj fragment.

  Fragment książki
 • 'Czułam, że nawet śmierć mnie nie chce'. Setki tysięcy kobiet noszą niewidzialne rany wojenne [FRAGMENT]

  "Czułam, że nawet śmierć mnie nie chce". Setki tysięcy kobiet noszą niewidzialne rany wojenne [FRAGMENT]

  Doświadczona korespondentka wojenna Christina Lamb oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród jej rozmówczyń są japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona) krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie wojny między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jezydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów i kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.

  Marta Korycka
 • Harry Potter niet. W Rosji już nie kupią e-booków od J.K. Rowling. Autorka miała zakazać sprzedaży
 • Ponoć matka i córka 'założyły, że kultura tego wymaga'. Aferą piersiową Britney media żyły przez lata

  Ponoć matka i córka "założyły, że kultura tego wymaga". Aferą piersiową Britney media żyły przez lata

  Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę pop? Te pytania zadała sobie autorka książki "Być Britney". Ma to być biografia i analiza społeczna w jednym - zbiór opowieści, wywiadów, anegdot i relacji fanów, z których wyłania się wyrazisty portret jednej z największych gwiazd naszych czasów. Publikujemy fragment książki, która ukaże się 13 kwietnia.

  Fragment książki
 • Jak oszczędzić pieniądze? Te poradniki mogą pomóc

  Jak oszczędzić pieniądze? Te poradniki mogą pomóc

  Na stacji paliw, w sklepie spożywczym, czy na portalach aukcyjnych. Wszędzie jest ewidentnie drożej. Galopująca inflacja, nieustające podwyżki cen (bo przecież nie wynagrodzeń) i towarzysząca nam każdego dnia niepewność sprawiają, że kwestie finansowe stały się dla wielu z nas istną bolączką.

  Dominika Róg-Górecka /nakanapie.pl
 • Czy tak wygląda prawda o kulisach zamachu na Jana Pawła II? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Czy tak wygląda prawda o kulisach zamachu na Jana Pawła II? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Emerytowany oficer wywiadu i historyk połączyli siły, by stworzyć powieść sensacyjno-szpiegowską o zamachu na Jana Pawła II. - Gdy autorami są osoby mające unikatową wiedzę opartą o dokumenty, archiwa i rozmowy z ludźmi służb specjalnych, można mieć wątpliwości czy ich powieść to jedynie fikcja. A może właśnie tak wygląda prawda o kulisach zamachu na Jana Pawła II? - pyta Tomasz Sekielski. Publikujemy fragment "W czerwonej sieci".

  Fragment książki
 • Z książką w ogrodzie czy książka o ogrodnictwie? Te poradniki spełniają oba warunki
 • Sonia Draga wycofuje pozew przeciw krytykowi jakości tłumaczeń. Mamy oświadczenie zarządu wydawnictwa
 • Patrzy na lekarzy, którzy bez cienia współczucia pytają: 'Gut? Dobsie?', i nie wierzy, że są ludźmi [FRAGMENT]

  Patrzy na lekarzy, którzy bez cienia współczucia pytają: "Gut? Dobsie?", i nie wierzy, że są ludźmi [FRAGMENT]

  Nowa książka Marty Grzywacz - autorki obsypanego nagrodami reportażu "Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld" - po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nie znaną historię ich powojennego leczenia w USA. Przedpremierowo publikujemy fragment książki.

  Fragment książki
 • Ostatnia szansa na 100 tys. zł w konkursie Biedronki Piórko 2022

  Ostatnia szansa na 100 tys. zł w konkursie Biedronki Piórko 2022

  Życie jest zbyt krótkie, żeby odkładać marzenia na później. Zwłaszcza te o karierze literackiej i wielkich pieniądzach. Konkurs Biedronki na książkę dla dzieci Piórko może je spełnić i odmienić życie o 180 stopni. Ostateczny termin nadsyłania tekstów do jego ósmej edycji mija już 6 kwietnia br. Debiutujący pisarze, warto zakasać rękawy! Teksty można zgłaszać poprzez stronę piorko.biedronka.pl.

  Materiał promocyjny
 • Jak diler narkotyków został agentem w Korei Płn. Wszystkie wydarzenia w książce są prawdziwe [FRAGMENT]

  Jak diler narkotyków został agentem w Korei Płn. Wszystkie wydarzenia w książce są prawdziwe [FRAGMENT]

  "Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej" to opowieść o człowieku, który wziął udział w jednej z największych prowokacji ostatnich lat. Gdyby nakręcić film szpiegowski na podstawie jego życia, nikt by nie uwierzył, że ta historia zdarzyła się naprawdę. A jednak! Publikujemy przedpremierowo fragment książki, która ukaże się 13 kwietnia.

  Fragment książki