Książka

 • Maria Czubaszek o tym, że miłość jest ślepa. Właśnie za takie poczucie humoru była uwielbiana
 • Na planie 'Harry'ego Pottera' dziadek miał go pilnować, zrobił więcej. 'Draco byłby bez tego niczym'

  Na planie "Harry'ego Pottera" dziadek miał go pilnować, zrobił więcej. "Draco byłby bez tego niczym"

  Tom Felton w wieku 11 lat trafił na plan produkcji, która zmieniła jego życie - został wybrany do roli Draco Malfoya w serii "Harry Potter". W autobiografii "Po drugiej stronie różdżki" z dowcipem wspomina, że był jednym z nielicznych dzieciaków, które na przesłuchaniach nie znały książek, pisze też o pilnującym go na planie dziadku czy pracy przy kolejnych filmach. Nie boi się także poruszyć w książce szczerze tematu zdrowia psychicznego i uzależnienia. Publikujemy fragment książki.

  Marta Korycka
 • Krakowska biblioteka wystawiła 'paragon grozy' na kilkaset złotych. Dyrektor tłumaczy: To nie kara

  Krakowska biblioteka wystawiła "paragon grozy" na kilkaset złotych. Dyrektor tłumaczy: To nie kara

  Znana jako "Baba od polskiego" blogerka Aneta Korycińska pokazała w sieci zdjęcie opiewającego na kwotę 209 zł paragonu z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. To opłata, którą należało uiścić za przetrzymanie książki. Dyrektor placówki postanowił wyjaśnić, skąd taka cena i podkreślił, że tak naprawdę to nie kara dla czytelnika, tylko rekompensata za "zaniedbanie".

  Justyna Bryczkowska
 • 'Skłamałabym, mówiąc, że nigdy nie czerpałam przyjemności z cierpienia matki' [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie

  Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie

  Jej pierwsza powieść była obyczajowa, potem poszła w kryminał. - Natomiast jest coś takiego w tych moich książkach, że one zawsze mają rozbudowane tło obyczajowe i tak pewnie zostanie, że nie wystarcza mi sama zbrodnia i śledztwo - mówi pisarka Małgorzata Rogala. - Chodzi mi o ten kontekst, niekoniecznie o to, kto zabił, tylko co się wydarzyło, że do tej zbrodni doszło i dlaczego - tłumaczy.

  Marta Korycka
 • Małgorzata Rogala o swoich kryminałach: Czasem zdarza mi się, że ktoś inny jest ostatecznie sprawcą
 • ''Szok pokarmowy' może się okazać bardziej niebezpieczny niż sam post'. Tę historię sfilmował Netflix
 • 'Pierwszą śmierć pamiętam doskonale'. Przeczytaj fragment książki 'Ratownik. Nie jestem bogiem'

  "Pierwszą śmierć pamiętam doskonale". Przeczytaj fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem"

  Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. Na czas pandemii wrócił od zawodu, ale to nie jest książka o kryzysie służby zdrowia w tym czasie. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce. O samobójcy, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia. Niemowlęciu duszącym się od zwykłego kataru, któremu niedoświadczeni rodzice nie potrafią pomóc. I o tym, że w tym wszystkim ratownik medyczny jest człowiekiem. Szczerze, prawdziwie, po ludzku. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem".

  Marta Korycka
 • Dzieci chorowały, matki załamywały ręce. To co odkryła doktórka z familioków nie spodobało się władzom PRL

  Dzieci chorowały, matki załamywały ręce. To co odkryła doktórka z familioków nie spodobało się władzom PRL

  Lata siedemdziesiąte, Szopienice - dzielnica Katowic. Do lokalnej przychodni pediatrycznej trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Nowa powieść Magdaleny Majcher inspirowana bohaterską postawą wyjątkowej lekarki i prawdziwą historią "śląskiego Czarnobyla".

  Marta Korycka
 • Anya Taylor-Joy znów z reżyserem 'Gambitu królowej'. Zekranizują powieść Nabokova

  Anya Taylor-Joy znów z reżyserem "Gambitu królowej". Zekranizują powieść Nabokova

  "Śmiech w ciemności" to historia o szaleństwie i destrukcji, której akcja toczy się w środowisku weimarskich gwiazd kina niemego, artystów i aspirantów. Albinus, podstarzały krytyk filmowy, pada ofiarą własnych pragnień do młodziutkiej, cynicznej dziewczyny. Owo spóźnione, ślepe na wszelkie sygnały uczucie staje się dla mężczyzny życiową katastrofą. Zanim na Netflix trafi ekranizacja, przeczytaj fragment książki.

  Marta Korycka
 • Mówią, że jest najlepszym polskim lektorem i ma najseksowniejszy głos. 'Chowam nagrody, żeby nie popaść w samouwielbienie'

  Mówią, że jest najlepszym polskim lektorem i ma najseksowniejszy głos. "Chowam nagrody, żeby nie popaść w samouwielbienie"

  O Filipie Kosiorze mówi się, że ma najseksowniejszy lektorski głos w Polsce. Jest na pewno jednym z najczęściej nagradzanych, choć podkreśla: - Chowam nagrody, żeby nie popaść w przesadne samouwielbienie - zaznacza skromnie. My go zapytaliśmy m.in. o to, jak się czuje jako polski głos księcia Harry'ego, jak karałby autorów kiepskich książek, czy często wykorzystuje swoje zdolności, żeby robić żarty znajomym i co najtrudniejszego przyszło mu w lektorskiej karierze czytać. Przeczytał też dla nas hit Shakiry - i to jak! Mili państwo uwierzcie - słuchanie tego wywiadu to będzie czysta przyjemność.

  Justyna Bryczkowska
 • Jej pierwsza powieść pokonała prawie 500 innych. Teraz wraca z 'Dzikimi psami'

  Jej pierwsza powieść pokonała prawie 500 innych. Teraz wraca z "Dzikimi psami"

  Julia Łapińska i jej "Czerwone jezioro" zdobyły nagrodę w konkursie Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną - spośród prawie 500 tekstów wygrała debiutantka. Jej pierwsza powieść była świetna, 22 marca 2023 roku wraca z tymi samymi bohaterami w "Dzikich psach". Przedpremierowo publikujemy fragment książki.

  Marta Korycka
 • Bitwa o Kołobrzeg to największa bitwa miejska, w jakiej walczyły regularne jednostki Wojska Polskiego [FRAGMENT]