Książka
-
Zabójstwa na wyspie Wolin. Nowy kryminał laureata Nagrody Wielkiego Kalibru [FRAGMENT]
Czy Nina Warwiłow należy już do najpopularniejszych bohaterek polskich kryminałów? Na pewno jest jedną z najbardziej udanych, o czym świadczy choćby Nagroda Wielkiego Kalibru dla Jędrzeja Pasierskiego za tom "Roztopy" czy nominacja do Nagrody Złotego Pocisku za "Czerwony świt". 5 kwietnia premierę miała szósta część bestsellerowej serii z komisarz Warwiłow, pt. "Martwy klif". Niepublikowany nigdzie indziej fragment książki przeczytacie poniżej.
-
Półki na książki w księgarniach uginają się od kryminałów. Polecamy te, po które warto sięgnąć
Camilla Lackberg i Henrik Fexeus czy Jeffery Deaver? A może Donna Leon, Małgorzata Rogala lub Tess Gerritsen? Wybór nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą w jego dokonaniu. Wszystkie te kryminały przeczytaliśmy i polecamy.
-
Opisuje okrutne zbrodnie z perspektywy nazisty. Muzeum Auschwitz: Skandaliczne kłamstwa
"Zdecydowanie odradzamy książkę 'Anioł Śmierci z Auschwitz' Maxa Czornyja (2022, Wydawnictwo FILIA), jeżeli poszukują Państwo rzetelnych informacji na temat zbrodniczej działalności Josefa Mengele w obozie Auschwitz" - można przeczytać na facebookowym profilu Muzeum Auschwitz. To reakcja na dyskusję m.in. na temat sposobu, w jaki pisarz promuje swoje książki z nurtu literatury obozowej.
-
"Nierząd popłaca - komentowały sąsiadki". Matka Lukrecji nie dorobiła się jednak majątku dzięki kochankowi
Anna Brzezińska w najnowszej książce opowiada o wpływowych kobietach renesansu, które przetrwały "zmierzch świata rycerzy" i uporządkowały po nich rzeczywistość na nowo. Publikujemy fragment, premiera jest zaplanowana na 12 kwietnia 2023 roku.
-
Myślała, że to najgorszy dzień jej pisarskiej kariery. Tego się nie spodziewała, gdy wrzucała zdjęcie pustej sali
"Jeśli zastanawialiście się, jak wygląda upadek kariery, to właśnie tak. Płakałam całą drogę do domu" - napisała pod zdjęciem rzędów pustych krzeseł pisarka Suzanne Young. Zrobiła je podczas sobotniego spotkania autorskiego w jednej z amerykańskich księgarni, na które absolutnie nikt nie przyszedł. Odzew na fotografię umieszczoną w sieci okazał się oszałamiający: "Wasze wsparcie jest niesamowite" - pisze autorka.
-
Szukam książki... Jeśli tak masz, polecamy nowości 2023 roku. Na początek literatura piękna i obyczajowa
Niektórzy powiedzą, że to literatura kobieca, my wolimy określenie obyczajowa. Do tego dorzucamy literaturę piękną i tak powstała pierwsza część minicyklu, w którym podsumowujemy pierwszy kwartał 2023 roku i, mamy nadzieję, pomożemy w wyborze, jeśli chodzi wam po głowie hasło: szukam książki... najlepiej dobrej.
-
Autor "Opowieści wigilijnej" zdradzał żonę z 18-latką. Gdy romans wyszedł na jaw, wyrzucił ją z domu
Powieści Karola Dickensa do dziś budzą zachwyt wśród czytelników. Jednak w życiu nie kierował się wzorcami, które propagował. Porzucił swoją wieloletnią małżonkę, matkę dziesięciorga swoich dzieci, przekonując, że to jej wina. Po wielu latach wyszło na jaw, że powodem była kochanka.
-
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - ważne święto dla wszystkich dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to nie tylko jedno ze świąt, które warto popularyzować. Jest to równocześnie doskonała okazja do tego, aby upowszechniać czytelnictwo wśród najmłodszych.
-
Podobała ci się książka "50 twarzy Greya"? Koniecznie sięgnij po te pozycje
Książka "50 twarzy Greya" stała się bestsellerem wśród czytelników na całym świecie. Jeśli jesteście fanami powieści z pogranicza romansu i erotyki, to koniecznie sięgnijcie po inne pozycje z tego gatunku. Przedstawiamy kilka tych, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
-
Olga Tokarczuk rozpoznana w izraelskim pociągu. Odbyła z fanami "spotkanie autorskie"
Olga Tokarczuk jest znana na całym świecie za sprawą literackiej Nagrody Nobla, którą została uhonorowana w 2019 roku. O tym, jak bardzo jest rozpoznawalna, przekonała się kilka dni temu podczas podróży izraelskim pociągiem.
-
Bombardowali "Małą syrenkę" jedynkami. Baza filmów zmieniła system oceniania
-
Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki "Oddam matkę w dobre ręce"
-
Scena szkicowania z "Titanica" wciąż prześladuje Kate Winslet. A nawet jej córkę
-
Kiedy lekarka zobaczyła jak ubrała się Kora, postanowiła wymierzyć jej karę
-
Horror tak straszny, że go zakazano w niektórych krajach. Nawet reżyser ostrzega
- Ich hit "Kylie" podbijał listy przebojów. Co słychać u zespołu Akcent?
- Nie mieszkaliście w bloku? W takim razie nie dacie rady rozwiązać tego quizu
- Dwukrotnie zmagał się z nowotworem. To aktorstwo uratowało mu życie
- Były u szczytu sławy, gdy usunęły się w cień. Czym dziś się zajmują?
- Miała romans z żonatym mężczyzną. Gdy wrócił do żony, była załamana
-
Maria Czubaszek o tym, że miłość jest ślepa. Właśnie za takie poczucie humoru była uwielbiana
Maria Czubaszek była osobą niezwykłą. Pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek i felietonów, komentatorka "Szkła kontaktowego" - to tylko jedne z jej licznych zajęć. Ukazał się zbiór tekstów i felietonów, które przypominają o jej ironicznym, wnikliwym sposobie patrzenia na świat.
-
Na planie "Harry'ego Pottera" dziadek miał go pilnować, zrobił więcej. "Draco byłby bez tego niczym"
Tom Felton w wieku 11 lat trafił na plan produkcji, która zmieniła jego życie - został wybrany do roli Draco Malfoya w serii "Harry Potter". W autobiografii "Po drugiej stronie różdżki" z dowcipem wspomina, że był jednym z nielicznych dzieciaków, które na przesłuchaniach nie znały książek, pisze też o pilnującym go na planie dziadku czy pracy przy kolejnych filmach. Nie boi się także poruszyć w książce szczerze tematu zdrowia psychicznego i uzależnienia. Publikujemy fragment książki.
-
Krakowska biblioteka wystawiła "paragon grozy" na kilkaset złotych. Dyrektor tłumaczy: To nie kara
Znana jako "Baba od polskiego" blogerka Aneta Korycińska pokazała w sieci zdjęcie opiewającego na kwotę 209 zł paragonu z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. To opłata, którą należało uiścić za przetrzymanie książki. Dyrektor placówki postanowił wyjaśnić, skąd taka cena i podkreślił, że tak naprawdę to nie kara dla czytelnika, tylko rekompensata za "zaniedbanie".
-
"Skłamałabym, mówiąc, że nigdy nie czerpałam przyjemności z cierpienia matki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Gorzki cukier" to historia zatrutej miłości matki i córki. Przeczytaj przedpremierowy fragment książki Avni Doshi, która premierę ma 26 kwietnia 2023 roku.
-
Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie
Jej pierwsza powieść była obyczajowa, potem poszła w kryminał. - Natomiast jest coś takiego w tych moich książkach, że one zawsze mają rozbudowane tło obyczajowe i tak pewnie zostanie, że nie wystarcza mi sama zbrodnia i śledztwo - mówi pisarka Małgorzata Rogala. - Chodzi mi o ten kontekst, niekoniecznie o to, kto zabił, tylko co się wydarzyło, że do tej zbrodni doszło i dlaczego - tłumaczy.
-
Małgorzata Rogala o swoich kryminałach: Czasem zdarza mi się, że ktoś inny jest ostatecznie sprawcą
- W miarę jak ja piszę, to oni pokazują, kim są - mówi o swoich bohaterach Małgorzata Rogala. Z pisarką rozmawiamy przy okazji premiery jej kolejnej powieści kryminalnej "Przerwany pokaz".
-
"'Szok pokarmowy' może się okazać bardziej niebezpieczny niż sam post". Tę historię sfilmował Netflix
Autorka książki - Brigid Delaney - australijska prawniczka i dziennikarka, w "Wellmanii" prawdza na własnej psychice i ciele najmodniejsze sposoby na osiągnięcie czystego organizmu, szczupłej sylwetki i wewnętrznego pokoju. Serial z Celeste Barber w roli głównej pojawi się 29 marca na platformie Netflix.
-
"Pierwszą śmierć pamiętam doskonale". Przeczytaj fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem"
Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. Na czas pandemii wrócił od zawodu, ale to nie jest książka o kryzysie służby zdrowia w tym czasie. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce. O samobójcy, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia. Niemowlęciu duszącym się od zwykłego kataru, któremu niedoświadczeni rodzice nie potrafią pomóc. I o tym, że w tym wszystkim ratownik medyczny jest człowiekiem. Szczerze, prawdziwie, po ludzku. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem".
-
Dzieci chorowały, matki załamywały ręce. To co odkryła doktórka z familioków nie spodobało się władzom PRL
Lata siedemdziesiąte, Szopienice - dzielnica Katowic. Do lokalnej przychodni pediatrycznej trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Nowa powieść Magdaleny Majcher inspirowana bohaterską postawą wyjątkowej lekarki i prawdziwą historią "śląskiego Czarnobyla".
-
Anya Taylor-Joy znów z reżyserem "Gambitu królowej". Zekranizują powieść Nabokova
"Śmiech w ciemności" to historia o szaleństwie i destrukcji, której akcja toczy się w środowisku weimarskich gwiazd kina niemego, artystów i aspirantów. Albinus, podstarzały krytyk filmowy, pada ofiarą własnych pragnień do młodziutkiej, cynicznej dziewczyny. Owo spóźnione, ślepe na wszelkie sygnały uczucie staje się dla mężczyzny życiową katastrofą. Zanim na Netflix trafi ekranizacja, przeczytaj fragment książki.
-
Mówią, że jest najlepszym polskim lektorem i ma najseksowniejszy głos. "Chowam nagrody, żeby nie popaść w samouwielbienie"
O Filipie Kosiorze mówi się, że ma najseksowniejszy lektorski głos w Polsce. Jest na pewno jednym z najczęściej nagradzanych, choć podkreśla: - Chowam nagrody, żeby nie popaść w przesadne samouwielbienie - zaznacza skromnie. My go zapytaliśmy m.in. o to, jak się czuje jako polski głos księcia Harry'ego, jak karałby autorów kiepskich książek, czy często wykorzystuje swoje zdolności, żeby robić żarty znajomym i co najtrudniejszego przyszło mu w lektorskiej karierze czytać. Przeczytał też dla nas hit Shakiry - i to jak! Mili państwo uwierzcie - słuchanie tego wywiadu to będzie czysta przyjemność.
-
Jej pierwsza powieść pokonała prawie 500 innych. Teraz wraca z "Dzikimi psami"
Julia Łapińska i jej "Czerwone jezioro" zdobyły nagrodę w konkursie Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną - spośród prawie 500 tekstów wygrała debiutantka. Jej pierwsza powieść była świetna, 22 marca 2023 roku wraca z tymi samymi bohaterami w "Dzikich psach". Przedpremierowo publikujemy fragment książki.
-
Bitwa o Kołobrzeg to największa bitwa miejska, w jakiej walczyły regularne jednostki Wojska Polskiego [FRAGMENT]
"Piętnaście sekund" to reportaż o Polakach walczących na froncie wschodnim. Piotr Korczyński zebrał relacje ostatnich żyjących, dotarł do dokumentów. Przedpremierowo publikujemy fragment książki, doyczący bitwy o Kołobrzeg. Miasto zostało zdobyte 18 marca 1945 roku.