O koniach i ludziach **

Koń, który jeździł konno.

"O koniach i ludziach" opowiada kilka historii o... koniach i ludziach. Jesteśmy w małej islandzkiej wiosce, gdzie wszyscy mają konie. I wszyscy kochają konie. A nawet jeśli nie, to mają z nimi styczność i są w jakiś sposób od nich zależni. Na przykład taki Kolbeinn (Ingvar Eggert Sigurdsson - "K-19") ma ukochanego konia, przez którego wkrótce wpadnie w tarapaty i bardzo się na niego rozzłości. Sam jest przy tym rozpatrywany przez lokalne damy w kategorii najgorętszego ogiera w okolicy. Vernhardur tak bardzo kocha wódkę, że wybierze się po nią na rosyjski statek. Taki pływający po wodzie. I podjedzie do niego na swym koniu. A turysta Juan Camillo lekkomyślnie postanowi zaimponować pięknej Islandce swoimi jeździeckimi zdolnościami. Jego impulsywne działanie też nie może przynieść dobrych konsekwencji.

Reżyserski i scenariuszowy debiut uznanego islandzkiego aktora Benedikta Erlingssona podciągać można pod wiele gatunków, ale "O koniach i ludziach" najbliżej chyba do czarnej komedii. Jednej z tych, które niespecjalnie do mnie przemawiają. Przesłanie filmu jest takie, że postrzegamy konie jak dzikie zwierzęta, podczas gdy sami możemy być dziksi od nich i istnieje możliwość, że konie mają o ludziach takie zdanie, jakie my o nich.

Film jest mocno pokręcony - kto widział plakat z koniem dosiadającym konia, któremu nie przeszkadza obecność ludzkiego jeźdźca, ten wie, o co chodzi - a jego oglądanie może sprawić kłopot miłośnikom zwierząt. Aż trudno uwierzyć w towarzyszącą napisom końcowym planszę, że cała ekipa to wielcy miłośnicy i posiadacze koni, a żadne ze zwierząt nie ucierpiało przy jego produkcji. Musiały to być konie wytresowane niemal tak dobrze, jak psy w "Białym bogu".

Nie zmienia to faktu, że tylko dla kilku udanych scen i paru szalonych pomysłów nie warto tracić czasu na przypowieści o koniach i ludziach. W tym tygodniu zdecydowanie lepszym wyborem dla łaknących zwierzęcego kina jest węgierski "Biały bóg".

Ocena: 2/6

Zobacz wideo

"O koniach i ludziach", dramat, Islandia, Niemcy, Norwegia 2013, 85 min., reż. Benedikt Erlingsson, występują: Ingvar Eggert Sigur?sson, Charlotte Boving, Steinn Ármann Magnusson, Helgi Björnsson, Kristbjörg Kjeld, Sigri?ur Maria Egilsdóttir, Juan Camillo Roman Estrada, Kjartan Ragnarsson

Więcej o: