Bez niego Roman Polański nie zrobiłby "Pianisty". Gene Gutowski nie żyje

Gene Gutowski, polski producent filmowy związany z Hollywood, stały współpracownik Romana Polańskiego, zmarł na zapalenie płuc w szpitalu Warszawie. Miał 90 lat.

Współpraca Gutowskiego z Polańskim rozpoczęła się jeszcze w latach 60. i otworzyła twórcy "Noża w wodzie" drzwi do Hollywood. Filmowcy zrealizowali razem psychologiczny horror "Wstręt" z Catherine Deneuve, "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Drogi artystów zeszły się wiele lat później podczas pracy nad nagrodzonym trzema Oscarami "Pianistą". 

Roman Polański podkreślał wielokrotnie, że to właśnie Gene Gutowskiemu zawdzięcza swoją karierę, nazywając go "jedną z najważniejszych postaci w jego życiu".

Gene Gutowski urodził się we Lwowie w 1925 roku w bogatej rodzinie żydowskiej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej ożenił się z Amerykanką i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę producenta. W 2004 roku filmowiec napisał autobiografię "Gene Gutowski. Od Holokaustu do Hollywood", na podstawie której dziesięć lat później powstał film dokumentalny "Mój tata Gene Gutowski", wyreżyserowany przez jego syna Adama Bardacha.

Komentarze (29)
Bez niego Roman Polański nie zrobiłby "Pianisty". Gene Gutowski nie żyje
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 88 razy 72

  dyskusja o polskim - oni dwaj są bardziej polscy niż wielu genetycznych Polaków - Katolików
  dla kultury polskiej Żydzi w kazdej dziedzinie są diamentami wprost
  starty Polski w II wojnie największe - to właśnie utrata kilku milionów Żydów
  ja genetyczny Polak wychowałem się z dziećmi żydowskimi - byli i sa moimi najlepszymi przekazicielami - i mogę wiele wybaczyć ale tej straty nigdy - a juz 1968 rok - przenigdy

 • ra39

  Oceniono 53 razy 39

  To moze nie temat do zartow, ale na ostatnim zdjeciu Gene wyglada jak wlasna matka czy babcia... A co do "polskiego" tworcy. Jest tu sporo naiwnych, ktorzy oburzaja sie, ze znajdzie sie zawsze jakis szto tawariszczi i pluje endeckim jadem. Takich lobuzow jest pelno. Wiekszosc smiem twierdzic. Dla nich Tuwim, Polanski itp itd to beda zawsze "parchy". Nie wierze w wytepienie tego endeckiego robactwa.

 • jousselin

  Oceniono 42 razy 34

  Umarl czlowiek. Wybitny. Byl Polakiem pochodzenia zydowskiego. I dosc wypisywania bzdur o "wstydzie", czy o tym, ile polskosci w polskim zydowskim Gutowskim. Do jasnej cholery!!!!

 • cpfan

  Oceniono 27 razy 23

  Wszystkich zainteresowanych jego barwnym życiem odsyłam do autobiograficznej książki "Od Holocaustu do Hollywood".

 • coelka

  Oceniono 21 razy 17

  Szkoda, fajny był z niego gosc.Czytałam swego czasu o nim troche, ciekawy człowiek z poczuciem humoru, 90 lat to nie mało ,ale mogł pozyc z jeszcze 5 w dzisiejszych czasach.

 • krebs06

  Oceniono 17 razy 13

  czytałem jego książkę, fascynująca postać

 • moorsoldaten

  Oceniono 32 razy -24

  A Holland to polska reżyser specjalizująca się w filmach o złych Polakach mordujących biednych żydów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX