Bez niego Roman Polański nie zrobiłby "Pianisty". Gene Gutowski nie żyje

Gene Gutowski, polski producent filmowy związany z Hollywood, stały współpracownik Romana Polańskiego, zmarł na zapalenie płuc w szpitalu Warszawie. Miał 90 lat.

Współpraca Gutowskiego z Polańskim rozpoczęła się jeszcze w latach 60. i otworzyła twórcy "Noża w wodzie" drzwi do Hollywood. Filmowcy zrealizowali razem psychologiczny horror "Wstręt" z Catherine Deneuve, "Matnia", "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Drogi artystów zeszły się wiele lat później podczas pracy nad nagrodzonym trzema Oscarami "Pianistą". 

Roman Polański podkreślał wielokrotnie, że to właśnie Gene Gutowskiemu zawdzięcza swoją karierę, nazywając go "jedną z najważniejszych postaci w jego życiu".

Gene Gutowski urodził się we Lwowie w 1925 roku w bogatej rodzinie żydowskiej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej ożenił się z Amerykanką i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę producenta. W 2004 roku filmowiec napisał autobiografię "Gene Gutowski. Od Holokaustu do Hollywood", na podstawie której dziesięć lat później powstał film dokumentalny "Mój tata Gene Gutowski", wyreżyserowany przez jego syna Adama Bardacha.