Żegnamy Bohdana Smolenia. Dzięki tym momentom będziemy go najcieplej wspominać

Bohdan Smoleń nie żyje - poinformowała w czwartek rano fundacja Stworzenia Pana Smolenia. Aktor i kabareciarz miał 69 lat. Jakim go zapamiętamy?

1.

Gdy wspominamy Bohdana Smolenia, od razu przychodzi na myśl jego współpraca z Zenonem Laskowikiem, z którym stworzył jeden z najbardziej znanych duetów kabaretowych w historii. Ich skecze z serii "Z tyłu sklepu", przypominane w ostatnich latach co jakiś czas przez Telewizję Publiczną, bawią do dziś. Pamiętacie choćby ten dialog?

Laskowik: Dzień dobry, jesteśmy z telewizji.

Smoleń: (przebrany za kobietę): Dobry...

Laskowik: Czy może nam pani powiedzieć, na terenie jakiego zakładu się obecnie znajdujemy?

Smoleń: Tego ni mogę powiedzieć, bo to jest tajemnica państwowa. Mogę tyko powiedzieć, że mam pińć złotych od bombki...

Zenon Laskowik i Bohdan Smoleń w skeczu kabaretu TeyZenon Laskowik i Bohdan Smoleń w skeczu kabaretu Tey zdjęcie z programu TVP, You Tube Lehadima95

Smoleń dołączył do poznańskiego kabaretu Tey w 1977 roku.  Pracował w nim do początku lat 80., jego ostatnim przygotowanym wspólnie z Laskowikiem programem było "Przedszkole" z 1982 roku.

2.

Był nie tylko kabareciarzem, ale także tzw. "poważnym aktorem". Można go było oglądać między innymi jako Pana Stasia w filmie "Kochankowie mojej mamy" Radosława Piwowarskiego. Dla wielu dzieci, szczególnie tych urodzonych w latach 80. Bohdan Smoleń będzie...

3.

... gubernatorem Manuelem Karmello de Bazar z filmu "Pan Kleks w kosmosie". Smoleń zagrał przerysowanego władcę planety Mango, który marząc o córce, daje się wplątać w intrygę Wielkiego Elektronika - przeciwnika Pana Kleksa.

Ja najbardziej pamiętam jego "Piosenkę gubernatora", którą śpiewał swoim charakterystycznym głosem i w bardzo swoim stylu. Ta rola i piosenka fantastycznie pokazywała też jego dystans do siebie, który pokazał w swoim zawodowym życiu wielokrotnie.

 

4.

W połowie lat 80. Bohdan Smoleń w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka piosenek: "Mężczyzna po czterdziestce", "Dziewczyny, które mam na myśli". W połowie lat 90. zaskoczył (?), nagrywając płyty disco-polo. Teledyski były hitami popularnego wtedy programu telewizyjnego "Disco Relax".

Tu też zdarzyło mu się nawiązać do bieżącej polityki - jedna z piosenek była zatytułowana "Ani be, ani me, ani kukuryku". Nie trzeba było nawet się domyślać, że zainspirowała go wypowiedź Lecha Wałęsy z debaty przedwyborczej z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Ubiegający się o reelekcję prezydent powitał kontrkandydata słowami: "Pan wszedł jak do obory. Ani be, ani me, ani kukuryku". Wielu komentatorów oceniało, że to bardzo zaszkodziło jego wizerunkowi i znacząco mogło wpłynąć na późniejszą przegraną...

 

5.

Końcówka ubiegłego i początek XXI wieku to przede wszystkim rola listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". "Jestem skończony jak rolka papieru toaletowego" czy "Cza-cza, rumba, tango, disco, bo ja, kurna, tańczę wszystko" to wypowiadane przez niego teksty, które mogli słyszeć nie tylko wielbiciele produkcji, bo weszły do codziennego języka.

Bohdan Smoleń (z prawej) w serialu 'Świat według Kiepskich'Bohdan Smoleń (z prawej) w serialu 'Świat według Kiepskich' reż. Okił Khamidow, Patrick Yoka, prod. ATM Grupa S.A., Telewizja Polsat

***

A przede wszystkim był człowiekiem, który mimo wielu dramatycznych przeżyć - między innymi samobójczej śmierci jednego z synów i poważnych problemów ze zdrowiem- nie tracił wiary w to, że warto i można coś zrobić, żeby zmieniać świat na lepsze. I nie poprzestawał na mówieniu o tym.

W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmuje się głownie  pomocą osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Terapia z udziałem koni może przynosić dobre rezultaty np. w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym.

Zobacz też książkę "Historia polskiego kabaretu" >>

Więcej o:
Komentarze (35)
Żegnamy Bohdana Smolenia. Dzięki tym momentom będziemy go najcieplej wspominać
Zaloguj się
 • Adrian Bogacz

  Oceniono 52 razy 50

  Przychodzi mi do głowy cytat z piosenki "Smutasy mazgaje" wykonywanej przez śp. Bohdana Smolenia:

  "Przecie to jest nasza,
  Duma pospolita,
  A wy jacyś tacy...
  Toż to przecie grzech."

  Żegnaj, Bracie. Dziękuję za łzy ze śmiechu i łzy ze wzruszenia!
  Do zobaczenia, do zobaczenia...

 • ray_sm

  Oceniono 59 razy 39

  Bohdan,
  szydziłeś komuchą i jego pachołkami, dawałeś nam wiarę, że może być inaczej, odszedłeś za wcześnie, dzisiaj PIS-lamska komucha (żygowina) zniewala Polski Naród i takich ludzi jak Ty znowusz nam potrzeba.
  Nie ma takiej sekwencji artystycznej, którą tworzyłeś, żebym jej nie dostrzegł. Spotkamy się w piekle (PIS-lamiści idą wraz z rydzykiem do nieba) i pogadamy.

 • feelek

  Oceniono 37 razy 35

  "...a tam, cicho być!"

  a co tu być głośno, jak się chce tylko płakać?
  najlepsi odchodzą za szybko
  zostają jakieś tam Kabarety Męczące

 • mk.i

  Oceniono 31 razy 29

  Takie to życie na tym świecie (ziemi) . Rozśmieszał czekaliśmy na Jego występy i odszedł na poważnie .

 • koles751

  Oceniono 30 razy 28

  To był niesamowity Człowiek. W czasach Jego największej popularności można go było bez problemu spotkać w Jego sklepiku akwarystycznym na Wielkiej w Poznaniu. Podobnie zresztą jak Laskowik, z którym można było pograć w piłkę na rekreacyjnych przy Słowiańskiej.
  Inna klasa, inny poziomi niż obecni celebryci. Niesamowici Ludzie.
  Szkoda Pana Bogdana. Będzie go brakowało. Walczył z komuną skuteczniej niż ktokolwiek inny, a i tak przyszło mu odejść w czasach powracającego PRL-u.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 28 razy 26

  smutne

 • supermarjan

  Oceniono 29 razy 25

  "Oż, taki karabin mi zabrali. Ile to by spraw rozwiązało. A co ja mam tymi kulkami rzucać teraz? Kulomiot jestem czy co? A dziadkowi granat też wzięli. A nie wiem czemu… on był tylko zaczepny. Dziadek rzucał i od razu wiedział, jakie wojsko idzie. A teraz kto mu powie? Wszystko tajemnica.

  Teraz z dziadkiem kupiliśmy „Młodego Technika” i na podwórku pershinga stawiamy. Mówię ci, jak pieprznę, to się mogę tylko o jedno biurko pomylić. Jak zdążą, to coś o tym napiszą."

 • mieszkoi

  Oceniono 26 razy 24

  ... Smoleń to ikona polskiego kabaretu. Jak widzę tych współczesnych młodych 'kabareciarzy' to uciekam sprzed telewizora

 • tom-mat55

  Oceniono 23 razy 21

  Kiedyś, poznaliśmy się.
  Pamiętasz?
  Dzisiaj się żegnamy.
  Niech Cię dobry Bóg za rękę trzyma

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX