Pierwsza kobieta w historii wygrała Eurowizję dwa razy. Publiczność miała innego faworyta [WYNIKI]

Eurowizja 2023 za nami. Po występach przedstawicieli 26 państw i wieczorze pełnym emocji wiemy już, kto wygrał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęła Szwedka - Loreen, która wygrała Eurowizję już po raz drugi w historii.

W finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji na scenie zaprezentowało się 26 państw wyłonionych w dwóch półfinałach, które dołączyły do tzw. Wielkiej Piątki oraz zwycięzcy sprzed roku - Ukrainy. Muzycy zaprezentowali swoje konkursowe piosenki na scenie M&S Bank Arena w Liverpoolu. Wśród walczących o zwycięstwo znalazła się także Polka, Blanka Stajkow ze swoim tanecznym kawałkiem "Solo".

Eurowizja 2023. Znamy wyniki. Na którym miejscu Polska?

Reprezentantka Polski nie wygrała rywalizacji. Blanka z utworem "Solo" zajęła 19. miejsce. Bukmacherzy przed finałem typowali do zwycięstwa Szwecję, Finlandię oraz Francję. Niewiele się pomylili. Zwyciężczynią 67. Konkursu Piosenki Eurowizji została Loreen ze Szwecji. Wokalistka jest obecnie pierwszą w historii kobietą, która wygrała rywalizację dwa razy. Pierwszy triumf artystka świętowała w 2012 roku. Drugie miejsce zajęła Finlandia i Käärijä z utworem "Cha Cha Cha". Podium zamknął "Unicorn" z Izraela.

Co ciekawe, publiczność miała innego faworyta niż eurowizyjne jury. Najwyższe noty od głosujących z całego świata otrzymał reprezentant Finlandii. Jury z kolei najhojniej obdarzyło punktami Szwecję. 

Poniżej dokładne wyniki tegorocznej rywalizacji.

 1. Szwecja – Loreen – Tattoo - 583 punkty
 2. Finlandia – Käärijä – Cha Cha Cha - 526 punktów
 3. Izrael – Noa Kirel – Unicorn - 362 punkty
 4. Włochy – Marco Mengoni – Due Vite - 350 punktów
 5. Norwegia – Alessandra – Queen Of Kings - 268 punktów
 6. Ukraina – TVORCHI – Heart Of Steel - 243 punkty
 7. Belgia – Gustaph – Because Of You - 182 punkty
 8. Estonia – Alika – Bridges - 168 punktów
 9. Australia – Voyager – Promise - 151 punktów
 10. Czechy – Vesna – My Sister’s Crown - 129 punktów
 11. Litwa – Monika Linkyt? – Stay - 127 punktów
 12. Cypr – Andrew Lambrou – Break A Broken Heart - 126 punktów
 13. Chorwacja – Let 3 – Mama ŠC! - 123 punkty
 14. Armenia – Brunette – Future Lover - 122 punkty
 15. Austria – Teya & Salena – Who The Hell Is Edgar? - 120 punkty
 16. Francja – La Zarra – Évidemment - 104 punkty
 17. Hiszpania – Blanca Paloma – EAEA - 100 punktów
 18. Mołdawia – Pasha Parfeni – Soarele si Luna - 96 punktów
 19. Polska – Blanka – Solo - 93 punkty
 20. Szwajcaria – Remo Forrer – Watergun - 92 punkty
 21. Słowenia – Joker Out – Carpe Diem - 78 punktów
 22. Albania – Albina & Familja Kelmendi – Duje - 76 punktów
 23. Portugalia – Mimicat – Ai Coração - 59 punktów
 24. Serbia – Luke Black – Samo Mi Se Spava - 30 punktów
 25. Wielka Brytania – Mae Muller – I Wrote A Song - 24 punkty
 26. Niemcy – Lord Of The Lost – Blood & Glitter - 18 punktów

Eurowizja 2023 to pierwszy konkurs, który odbył się po znaczących zmianach regulaminu. W przeciwieństwie do poprzednich lat, o tym, kto pojawi się w finale rywalizacji, zadecydowała w stu procentach publiczność. Głosy jurorów były w pogotowiu tylko na wypadek awarii systemowej. Tegoroczny konkurs to także pierwszy w historii, w którym swoje głosy mogą oddawać widzowie poza państwami uczestniczącymi w rywalizacji. W finale punkty na swoich faworytów oddały 5-osobowe komisje jurorskie w 37 krajach oraz widzowie, w tym również reprezentanci tzw. "reszty świata", których głosy mają wagę głosów jednego kraju.

Polska na Eurowizji. Jak radziliśmy sobie w poprzednich edycjach konkursu?

Historia Polski na Eurowizji sięga 1994 roku. Wówczas TVP wysłała do Dublina Edytę Górniak z utworem "To nie ja!". Artystka zajęła drugie miejsce w stawce i jak dotąd żaden artysta z Polski nie powtórzył jej wyczynu. W następnych latach w Eurowizji brała udział między innymi Anna Maria Jopek i Kasia Kowalska, jednak reprezentantom Polski przez lata nie udawało się dotrzeć do pierwszej dziesiątki. Złą passę przerwał występ Ich Troje w 2003 roku. Wówczas zespół zaprezentował w Rydze utwór "Keine Grenzen - Żadnych Granic" i dotarł do siódmego miejsca. Trzecim wykonawcą z Polski, któremu udało się dotrzeć do pierwszej dziesiątki podczas Eurowizji, jest Michał Szpak. Artysta w 2016 roku zaśpiewał w Sztokholmie "Color of Your Life" i zajął ósme miejsce w rywalizacji.

Więcej o: