Flanagan, Orbitowski, Springer - Michał Nogaś poleca [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

Skończył się sierpień, ale lato wciąż trwa. W tym tygodniu swoimi czytelniczymi olśnieniami dzieli się z nami Michał Nogaś, dziennikarz "Gazety Wyborczej", "Pan od książek".

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje polecają książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiać będzie ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy można też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W tym tygodniu naszej akcji listą książek dzieli się z nami Michał Nogaś, dziennikarz, który przez szesnaście lat pracował w radiowej "Trójce", a od listopada 2016 roku jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Dużo czyta i często rozmawia z pisarzami z kraju i zagranicy. Prowadzi program "Nogaś na stronie" (na www.wyborcza.pl) oraz profil na Facebooku o tej samej nazwie.

"Ścieżki północy", Richard Flanagan

Tylko 4 września ebook "Ścieżki północy" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Booker z Tasmanii! Prawdziwe arcydzieło współczesnej literatury.

Historia Dorrigo Evansa, młodego chłopaka, który ze spokojnej wyspy na Antypodach trafia w sam środek piekła II wojny światowej. Jako jeniec osadzony w obozie, który śmiało można nazwać koncentracyjnym, bierze udział w budowie Kolei Śmierci - linii kolejowej w Birmie, dzięki której japoński cesarz miał szybciej dotrzeć do... Indii. Widzi i doświadcza głodu, upokorzenia, jest świadkiem odchodzenia bliskich mu osób.

Ale "Ścieżki północy" są także opowieścią o miłości - szczęśliwej i tej, której nie da się spełnić. I o tym, że nie należy w życiu robić wszystkiego za wszelką cenę.

Język Flanagana jest zachwycający. Polscy czytelnicy nie byliby jednak w stanie w pełni go docenić, gdyby nie bardzo dobry przekład Macieja Świerkockiego.

"Małe życie", Hanya Yanagihara

Tylko 5 września ebook "Małe życie" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Powieść, po którą w Polsce sięgnęło ponad sto tysięcy osób. Jednych zachwyca, innych odrzuca, na pewno nie pozostawia obojętnym.

Poruszająca historia przyjaźni czterech przyjaciół, ich wzajemnego poznawania się i odkrywania pilnie strzeżonych tajemnic. To również książka, że pamięć potrafi zniewalać.

JB jest malarzem, Willem próbuje sił jako aktor, Malcolm chce zostać uznanym architektem, a Jude staje się jednym z najlepszych prawników w Nowym Jorku. Wspólnie spędzają wspaniałe chwile, wspierają się i kłócą. Aż w końcu powoli zaczynają poznawać tajemnicę...

Yanagihara w "Małym życiu" dociera do głębi człowieczeństwa. Stawia też ważne pytanie: czy aby na pewno wszystko wiemy o sobie i innych? Czy istnieje taki rodzaj cierpienia, którego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić - a przez to także i zrozumieć?

"Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość", Katarzyna Surmiak-Domańska 

Tylko 6 września ebook "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Oto jedna z tych książek, które wyjaśniają, dlaczego wybory prezydenckie w USA wygrał jednak Donald Trump. Oto historia demonów, które odżyły na nowo. 

Surmiak-Domańska, jedna z najlepszych polskich reporterek, poleciała do Stanów Zjednoczonych, by przyglądać się Krajowemu Zjazdowi Partii Rycerzy KKK w Arkansas. Nikogo nie udawała, w sposób jasny i klarowny wyjaśniła powód swojej wizyty. Członkowie Klanu na wszystko się zgodzili, prosząc jedynie, by nie pisała nieprawdy. Nie napisała, zrelacjonowała dokładnie to, co usłyszała podczas obrad i rozmów prywatnych z gośćmi zjazdu. 

A usłyszała między innymi, że miejsce czarnoskórych jest... Odpowiedź znajdą Państwo w "Ku Klux Klanie". Wstrząsająca lektura, ale w naszych czasach, niestety, niezbędna. 

 "Inna dusza", Łukasz Orbitowski

Tylko 7 września ebook "Inna dusza" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Jedna z najlepszych książek napisanych w Polsce w ostatnich latach, a kto wie, czy nie najlepsza, jak dotąd, powieść Orbitowskiego? 

Kolejna (i najbardziej udana) odsłona bardzo ciekawej „Serii na F/Aktach”, w ramach której polscy pisarze mierzą się z sądowymi aktami, by opowiedzieć historie z życia wzięte, ale... po swojemu. To, co realne, zderza się tu więc z tym, co zmyślone, dopowiedziane. 

Lata dziewięćdziesiąte, bydgoski Fordon i zbrodnie, których dokonuje dorastający chłopak. A do tego znakomity (!) portret Polski tamtych czasów, pełnej kontrastów, zachwytów i tandety. Orbitowski opowiedział świat, w którym dorastali dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie w sposób mistrzowski. 

Dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak bardzo zmienił się nasz kraj i my sami, to lektura obowiązkowa! 

 "1945. Wojna i pokój", Magdalena Grzebałkowska 

Tylko 8 września ebook "1945. Wojna i pokój" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Odkrywanie śladów i rozmowy z ostatnimi, którzy pamiętają. 

Magdalena Grzebałkowska ruszyła w Polskę, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie w naszym kraju tuż przed II wojną światową i tuż po jej zakończeniu. Dlaczego, jak usłyszała, ci, którzy przeżyli rok 1945, mieli więcej szczęścia niż ci, którzy przeżyli okupację? 

W książce opisuje między innymi życie w ruinach Warszawy i ogłoszenia pisane kredą na resztkach ścian. Zagląda do Wrocławia, ale nie tylko do miejsc, w których szabrowano. Opisuje niesamowitego, pierwszego powojennego prezydenta, który marzył o osobnej wrocławskiej walucie. Opowiada także o tragedii więźniów obozu w Łambinowicach. 

Świetna reporterska robota! 

"Tylko Lola", Jarosław Kamiński

Tylko 9 września ebook "Tylko Lola" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Polska czasów Gomułki. Ale czy na pewno tamta? 

Po świetnym debiucie ("Rozwiązła") i mniej udanej drugiej książce ("Wiwarium") wciąż zbyt słabo odkryty przez czytelników Jarosław Kamiński powraca świetną trzecią powieścią. "Tylko Lola" to opowieść o Ninie Molskiej, która trafia do Telewizji Polskiej niedługo przed wybuchem antysemickiej nagonki i wydarzeń marcowych w 1968 roku. W pracy musi obcować z Lidią Kowal, przełożoną, która oddana jest partii komunistycznej całą sobą, w każdym wypowiadanym słowie. 

Kobiety łączy jednak wspólna przyszłość, wspomniana w tytule Lola, a gdy w Polsce zaczną się przygotowania do operacji oczyszczania kraju z jego wrogów, Kowal będzie musiała podjąć niełatwe decyzje. 

To książka o tym, że historia często zatacza koło. Nad wyraz aktualna. I bardzo dobrze napisana. 

"Miasto Archipelag", Filip Springer

Tylko 10 września ebook "Miasto Archipelag" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Były sobie województwa, czyli wizyta w dawnych stolicach. 

31 miast, które na mocy ostatniej reformy administracyjnej stały się powiatami. Jak się żyje w Ostrołęce, Wałbrzychu, Koszalinie, Chełmie czy Radomiu? Z jakimi problemami muszą się mierzyć ich mieszkańcy? Dlaczego wyjeżdżają i dlaczego... wracają? Z czego są dumni, a co chcieliby zmienić? 

Do tego interesujące portrety – zegarmistrza z Leszna, młodych przedsiębiorców z Suwałk czy księgarzy z Płocka. 

Polska kolejnych liter alfabetu jest o wiele bardziej ciekawa, niż komukolwiek mogłoby się zdawać.

Więcej o: