książki

 • Znowu częściej sięgamy po książki. Jest raport o stanie czytelnictwa w Polsce 2021
 • Najpiękniejsze cytaty z książek. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

  Najpiękniejsze cytaty z książek. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

  Cytaty z książek są wszechobecne w naszym życiu, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Czasem sięgamy po nie świadomie, znając autora i kontekst cytowanych słów. Często jednak cytaty te funkcjonują w naszym języku, choć nie znamy dzieł, w których się pojawiły. Spróbujemy wskazać najpiękniejsze cytaty z książek - i ich autorów.

  KatK
 • Harry Potter - jaka jest kolejność oglądania filmów i czytania książek?

  Harry Potter - jaka jest kolejność oglądania filmów i czytania książek?

  Harry Potter to bohater jednej z najpopularniejszych serii literackich, której autorką jest J. K. Rowling. Nastolatek, który dowiaduje się, że w jego żyłach płynie magiczna krew, od lat jest ulubionym bohaterem młodszych i starszych czytelników, a także kinomanów. Sprawdźmy, jaka jest kolejność czytania książek i oglądania filmów o Harrym Potterze.

  KatK
 • Książki: fantastyka - te pozycje warto przeczytać

  Książki: fantastyka - te pozycje warto przeczytać

  Kiedy za oknem szaro i smutno, kiedy przygnębia nas monotonia dnia codziennego, wówczas sięgamy po książki. Fantastyka to szczególny rodzaj literatury, który nie tylko pomoże nam oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, ale również przenieść się do świata, w którym granice wyznaczać może wyłącznie nasza wyobraźnia. Sprawdźmy, jakie pozycje warto przeczytać.

  KatK
 • ''Wiedźmin''. Kolejność czytania książek. W jakiej kolejności czytać sagę Sapkowskiego?
 • Książki o miłości - pozycje nie tylko dla miłośników romansów

  Książki o miłości - pozycje nie tylko dla miłośników romansów

  Książki o miłości wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, nie tylko w okolicach Walentynek. Choć klasyfikowane są zwykle jako literatura kobieca, to jednak sięgają po nie również panowie. Nic dziwnego, bo o miłości równie pięknie piszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przekonajmy się, że książki o miłości to nie tylko romanse.

  KatK
 • Książka Roku 2020. 250 tys. zł wsparcia dla środowiska literackiego w największym plebiscycie polskich czytelników

  Książka Roku 2020. 250 tys. zł wsparcia dla środowiska literackiego w największym plebiscycie polskich czytelników

  Przez cały luty można oddawać głosy w Plebiscycie Książka Roku 2020. Wśród nominowanych znajdują się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. Czytelnicy wybiorą najlepsze literackie tytuły w 13 kategoriach, a także wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Stewardesa pisała książkę na serwetkach. Właśnie sprzedała do niej prawa za siedmiocyfrową kwotę

  Stewardesa pisała książkę na serwetkach. Właśnie sprzedała do niej prawa za siedmiocyfrową kwotę

  Jeszcze do niedawna T.J. Newman pracowała na pokładzie samolotu jako stewardesa. Któregoś dnia obserwowała śpiących pasażerów i uderzyła ją myśl, że życie dziesiątek ludzi jest zależne wyłącznie od dwójki pilotów w kokpicie. Zainspirowało ją to na tyle, że zaczęła pisać powieść - i napisała ją tak, że do walki o prawa do książki ruszyli najwięksi wydawcy, a za nimi m.in. duże studia filmowe.

  oprac. Maja Piskadło
 • Kryminał. Książka idealna na zimowy wieczór. TOP10 najlepszych kryminałów

  Kryminał. Książka idealna na zimowy wieczór. TOP10 najlepszych kryminałów

  Kryminał to idealny gatunek na długi, zimowy wieczór, który spędzisz w ulubionym fotelu z filiżanką herbaty czy gorącej czekolady. Przekonaj się, po jakie tytuły warto sięgnąć, by przeżyć dreszczyk emocji wraz z książkowymi bohaterami, próbującymi rozwikłać zagadkę niejednej zbrodni.

  Ewa Kaleta, syl
 • POPKultura Extra. Zamykamy podsumowanie 2020 roku naszymi ulubionymi książkami

  POPKultura Extra. Zamykamy podsumowanie 2020 roku naszymi ulubionymi książkami

  W ostatniej części naszych końcoworocznych podsumowań dzielimy się z wami naszymi książkowymi faworytami z poprzednich 12 miesięcy. Jeżeli już ruszyliście z wyzwaniem "Przeczytam 52 książki w 2021 roku", być może dzięki nam dodacie kolejne pozycje do swoich list. Przekonajcie się, które tytuły najbardziej zapadły nam w pamięć.

  Marta Korycka, Maja Piskadło, Justyna Bryczkowska
 • Redakcja Gazeta.pl poleca. Oto nasze ulubione popkulturowe tytuły 2020 roku

  Redakcja Gazeta.pl poleca. Oto nasze ulubione popkulturowe tytuły 2020 roku

  Nie samą ekipą Kultury nasz serwis żyje. Na koniec roku postanowiłyśmy wziąć w obroty część koleżanek i kolegów współtworzących z nami portal Gazeta.pl i zapytać, co im w tym roku w popkulturze podobało się najbardziej. Poznajcie wybrane przez nich typami filmowe, serialowe, książkowe i nie tylko.

  Redakcja Gazeta.pl
 • Święta to czas na czytanie. Zobacz sześć e-booków, które polecamy na zimowe wieczory

  Święta to czas na czytanie. Zobacz sześć e-booków, które polecamy na zimowe wieczory

  Rok 2020 był rokiem e-booków i audiobooków. Pandemia i wiosenny lockdown sprawiły, że wielu czytelników sięgnęło po elektroniczne wydania książek. Niektórzy po raz pierwszy. Księgarnie notowały dwucyfrowe wzrosty. Skoczyła również sprzedaż czytników e-booków. Jeśli jesteście więc w grupie, która przekonała się do e-czytania, albo byliście w niej od dawna, ale przydałaby się Wam inspiracja, na co warto zwrócić uwagę w te święta - służymy radą.

  Redakcja Publio.pl
 • Dokąd prowadzi ambicja? Polecamy pięć biografii z Wydawnictwa Agora

  Dokąd prowadzi ambicja? Polecamy pięć biografii z Wydawnictwa Agora

  Lubimy podglądać znanych i lubianych. Tych mniej lubianych zresztą również. Na półkach z literaturą biograficzną zdarzają się jednak i takie perełki jak "Żółty dom" - wspomnienia nieznanej szerzej amerykańskiej pisarki, które zachwycają językową dbałością o szczegóły i trafną społeczną diagnozą. Tak bardzo, że książkę debiutantki Sarah M. Broom uhonorowano prestiżową National Book Award w kategorii non-fiction.

  Redakcja Publio.pl i Wydawnictwa Agora