Niemcy
-
Neo-Nówka dała czadu w Niemczech. Po wszystkim niemiło się zaskoczyli
Kabareciarze z Neo-Nówki niedawno skończyli swoją zagraniczną trasę. W ramach odpoczynku postanowili odwiedzić jedno niemieckie miasto, gdzie czekała ich nieprzyjemna sytuacja na lotnisku. Całość udokumentował Roman Żurek, który podzielił się historią w obszernym wpisie na Instagramie.
-
Pierwszy raz usłyszała o Holokauście w wieku 10 lat. "Bohaterkę 'W niemieckim domu' wzorowałam na matce"
Eva Bruhn to młoda kobieta, która zostaje tłumaczką z niemieckiego w trakcie drugiego procesu oświęcimskiego. Jest bohaterką pięcioodcinkowego serialu, który można oglądać w Disney+. - Kiedy miałam dziesięć lat, po raz pierwszy usłyszałam o Holokauście - mówi autorka książki, scenarzystka i showrunnerka produkcji Annette Hess. - Do dziś jestem poruszona i jednocześnie przekonana o szczególnej odpowiedzialności, jaką ponosimy jako Niemcy. Zawsze czułam zbiorową winę i przez lata dużo kłóciłam się z innymi ludźmi z mojego pokolenia na temat tego, co my, wnuki, mamy z tym wspólnego - tłumaczy.
-
"Gdyby Dymsza urodził się w Ameryce, zagnałby do rogu Charliego Chaplina". Bawił nawet spojrzeniem
Adolf Dymsza był jednym z najwybitniejszych komików w Polsce. W pamięci wielu zapisał się rolą "Dodka" i Alfreda Ziółko. Kiedy zdobył ogromną sławę, wybuchła wojna, ale mimo to nie przestał występować na scenie. Jedni uważają go za bohatera, inni za zdrajcę.
-
Disney+ nakręcił w Polsce niemiecką produkcję o Holokauście. Środki dało Ministerstwo Kultury
Na platformie streamingowej Disney+ 15 listopada znajdzie się niemiecki miniserial, który opowiada o Holokauście. Produkcja otrzymała wsparcie od dwóch polskich instytucji między innymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zdjęcia częściowo realizowano w Polsce.
-
W wieku 15 lat uciekła z Niemiec do Syrii, żeby służyć ISIS [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia, nieufność, dążenie do przeforsowania własnych interesów. Przeszłość ciąży, historia narzuca ton najważniejszym sporom. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. Publikujemy fragment książki pt. "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" autorstwa Jerzego Haszczyńskiego.
-
Niemcy też nie chcą Rogera Watersa. Tym razem powodem nie tylko wypowiedzi w sprawie wojny w Ukrainie
Kontrowersyjne wypowiedzi Rogera Watersa zbierają żniwo w postaci narastających bojkotów artysty i jego koncertów w ramach trasy "This Is Not A Drill". Tym razem nie Polska i radny Krakowa, a Niemcy i burmistrz Monachium oświadczyli, że były muzyk Pink Floyd nie jest w ich kraju mile widziany.
-
Niemiecka ministerka kultury straci stanowisko przez antysemicki skandal? "Documenta wstydu"
Niemiecka gazeta "Juedische Allgemeine" żąda rezygnacji ministerki kultury Claudii Roth m.in. w związku z pojawieniem się na wystawie Documenta 15 pracy "People's Justice". Dopatrzono się w niej antysemickich elementów.
-
Antysemicki skandal na wystawie w Niemczech. Dyrektorka przeprasza, że nie zauważyli tego przed otwarciem
Po otwarciu Documenta 15, najważniejszej (odbywającej się co pięć lat) imprezy artystycznej w Niemczech, organizatorzy musieli zakryć dzieło sztuki, które wielu określało jako antysemickie. Najpierw pojawiła się czarna płacha, a potem decyzja o demontażu.
-
Jacek Dehnel: Wyjechałem z Polski, bo większość uważa, że można mi odebrać prawa człowieka
Nie chcę mieszkać w społeczeństwie, które swoimi wyborami stawia Polskę między Węgrami Orbana a Rosją Putina - mówi Jacek Dehnel. O emigracji w dobie nieustannej łączności i o tym, dlaczego nie lubi niemieckiego.
-
Filmy niemieckie - lista 10 najlepszych produkcji oraz kilkunastu innych propozycji
Filmy niemieckie pozostają w Polsce w cieniu kienematografii amerykańskiej, ale przecież warto znać najważniejsze z nich. Mowa zarówno o perełkach z lat 20 XX w., jak też bardziej współczesnych obrazach.
-
Mirosława Krajewska nie żyje. Aktorka grała w "M jak miłość", "Plebanii" i "Barwach szczęścia"
-
Byli najbarwniejszą parą PRL. Związek zniszczyły zazdrość i choroba
-
Można je rozwijać, jeść, chrupać albo żuć. Te owocowe zawijasy to pyszna przekąskaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Neo-Nówka dała czadu w Niemczech. Po wszystkim niemiło się zaskoczyli
-
Dziennikarz TVN24 zadrwił z afro Omeny Mensah. Zareagowała z klasą
- "M 39" Wojciecha Fangora znów trafił na aukcję. Obraz wylicytowano za zawrotną kwotę
- "Chłopi" idą nie po jednego, a DWA Oscary i to nadal nie koniec. Akademia Filmowa ogłosiła pierwsze listy
- Prezydent musi pomóc koalicji przejąć TVP i Polskie Radio? Jest też inne rozwiązanie
- Elżbieta Sommer nie żyje. Miała 87 lat
- "Wybór Zofii" to niezapomniany film. Sprawdź w QUIZIE, jak dobrze go znasz!
-
"Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)". Netflix zapowiada powstanie 3. sezon serialu
Netflix poinformował, że powstanie trzeci sezon serialu "Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)". Decyzję o przedłużeniu na kolejny sezon niemieckiej produkcji ogłoszono zaledwie tydzień po premierze drugiego sezonu.
-
Zlepili kraj z dwóch narodów wtedy, gdy odradzała się Polska. Potem wbili mu nóż w plecy
Przez krótki czas swojego żywota stworzona przy negocjacyjnym stole Czechosłowacja nazywana była hybrydą, albo, bez owijania w bawełnę, bękartem Europy. Jak to możliwe, że ci, którzy wydali ją na świat, w dziesieć miesięcy, bez mrugnięcia okiem, rzucili ją na żer Hitlerowi? Precyzyjnie odtworzył to Piotr R. Majewski w "Kiedy wybuchnie wojna?".
-
Rammstein zaszyfrował tytuły nowych piosenek. Powoli uchyla rąbka tajemnicy i pozwala podsłuchać, co nas czeka
Rammstein po blisko 10 latach wraca z nową płytą i robi to dość spektakularnie. Zaczęło się od wysoce kontrowersyjnego teledysku do piosenki "Deutschland", a także zaszyfrowanej listy utworów składającej się na nowy album. Znamy już połowę z tych tytułów, możemy także posłuchać ich urywków.