Olga Tokarczuk

 • Okaleczone książki Olgi Tokarczuk już po licytacji. 40 tys. zł pójdzie na walkę o prawa osób LGBT
 • "Tragedia sztokholmska". Jak Wisława Szymborska przeżywała Literackiego Nobla w 1996 roku [ZDJĘCIA]
 • Medal Wolności Słowa. Wśród nominowanych Tokarczuk, Bodnar i Babcia Kasia. Gdzie będzie można obejrzeć galę?
 • Olga Tokarczuk na czele jury Nowych Horyzontów. 12 filmów zawalczy o Grand Prix
 • Berlin. Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. W bagażu noblistki szukano bomby
 • 31 "Prawdziwych Polaków" odesłało książki Olgi Tokarczuk. Wulgarne hasła i pocięte kartki

  31 "Prawdziwych Polaków" odesłało książki Olgi Tokarczuk. Wulgarne hasła i pocięte kartki

  "Trudno jest zrozumieć nienawiść. Szczególnie tę, którą wykreowało kłamstwo i manipulacja. Szczególnie tę, której ofiarami padają niewinni. Przepraszamy za naiwność - wydawało nam się, że napompowana przez media akcja odsyłania książek Noblistce nie znajdzie żadnego odzewu" - czytamy we wpisie, który we zamieściła na Facebooku Fundacja Olgi Tokarczuk. Poinformowano w nim również, że na adres fundacji książki wysłało 31 osób, a na okładkach dzieł noblistki umieszczono wulgarne hasła.

  MLZ
 • Stanisław Lem krytykował nie tylko Tokarczuk. Mówił o "nieszczęściu" szykowanym przez braci Kaczyńskich

  Stanisław Lem krytykował nie tylko Tokarczuk. Mówił o "nieszczęściu" szykowanym przez braci Kaczyńskich

  Od kilku dni w mediach społecznościowych wrze. Internauci o prawicowych poglądach krytykują Olgę Tokarczuk po jej słowach na temat Białorusi i LGBT w Polsce. Zaczęli nawet przytaczać łowa Stanisława Lema, który dwadzieścia lat temu odnosił się negatywnie do jej twórczości. Teraz okazuje się jednak, że pisarz krytykował także braci Kaczyńskich. O sytuacji tej przypomniał pisarz Ziemowit Szczerek.

  Izabela Nestioruk
 • "Oburzona słowami Tokarczuk prawica organizuje akcję". Fundacja noblistki ma pomysł
 • Olga Tokarczuk wspomina Adama Zagajewskiego: Lubiłam, jak czytał swoje wiersze

  Olga Tokarczuk wspomina Adama Zagajewskiego: Lubiłam, jak czytał swoje wiersze

  Adam Zagajewski nie żyje - poinformowała w niedzielę wieczorem "Gazeta Wyborcza". Poetę, prozaika, eseistę pożegnała m.in. laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk. Oprócz ciepłych słów podzieliła się także w mediach społecznościowych swoim ulubionym wierszem Zagajewskiego.

  Marta Korycka
 • Tokarczuk, Mata i Komasa wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2020

  Tokarczuk, Mata i Komasa wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2020

  2020 był zdecydowanie rokiem audiobooków. Znaczący wzrost popularności tej cyfrowej formy literatury sprawił, że obok udźwiękowionych wersji książek, wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku w tym roku znajdziemy także seriale i superprodukcje audio bazujące na oryginalnych treściach. Drugą obok audiobooków kategorią świata cyfrowej kultury jest w tym roku streaming, debiutujący w ramach Bestsellerów w kategorii Muzyka.

  inf. prasowa, opracowała Marta Korycka
 • Kultura w 2020 roku momentami pozwalała nam odetchnąć. Mamy przynajmniej dziewięć dobrych wspomnień

  Kultura w 2020 roku momentami pozwalała nam odetchnąć. Mamy przynajmniej dziewięć dobrych wspomnień

  Pandemia koronawirusa, pod której znakiem upłynął nam ten rok, każdemu dała w kość. W perspektywie ostatnich 12 miesięcy nie jest łatwo przypomnieć sobie o wydarzeniach niezwiązanych z pandemią. A jeśli związanych, to chociaż takich, które dawały nadzieję i budziły dobre emocje. Po krótkiej sesji główkowania nam przyszło na myśl co najmniej dziewięć kulturalnych motywów z 2020 roku, które przyniosły potrzebne chwile wytchnienia. Wspomnijcie je razem z nami.

  Maja Piskadło
 • Książka na prezent. Kupujcie książki, obdarowujcie się nimi, czytajcie je!
 • "Erotica 2022". Polskie pisarki i reżyserki o niedalekiej dystopii. Netflix pokazał zwiastun filmu

  "Erotica 2022". Polskie pisarki i reżyserki o niedalekiej dystopii. Netflix pokazał zwiastun filmu

  W czasach, w których kobiety są produktami, macierzyństwo jest obowiązkiem, a seksualność jest represjonowana, pięć bohaterek zmierzy się ze środowiskiem pełnym absurdów. Tak filmową antologię "Erotica 2022", złożoną z pięciu historii, zapowiadają jej twórczynie - znakomite polskie pisarki i reżyserki. Netflix wypuścił do sieci pierwszy zwiastun produkcji.

  oprac. Maja Piskadło
 • Olga Tokarczuk: Bywam czasami zła na ludzi. Na ich trzy polskie grzechy

  Olga Tokarczuk: Bywam czasami zła na ludzi. Na ich trzy polskie grzechy

  "Bywam czasami zła na ludzi - na myśliwych, którzy dokarmiają zwierzynę, żeby potem do niej strzelać i dla przyjemności mordować. Na tych, którzy w wyborach głosowali na jakąś opcję, a potem się skarżą, że im się nie podoba. Na hipokryzję, konformizm i słomiany zapał - trzy polskie grzechy" - mówi Olga Tokarczuk w jedynym wywiadzie, którego udzieliła w związku z wydaniem jej najnowszej książki "Czuły narrator". I dodaje "Dzisiaj o wiele ważniejsi niż pisarze czy pisarki są scenarzyści. To oni formatują zbiorową świadomość ludzi. (...) Komuś ambitnemu i twórczemu chyba jednak nie rekomendowałabym pisarstwa".

  Materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego
 • "KRÓL" to bez wątpienia serialowa premiera tygodnia, ale ciekawych propozycji jest więcej

  "KRÓL" to bez wątpienia serialowa premiera tygodnia, ale ciekawych propozycji jest więcej

  "KRÓL" według powieści Szczepana Twardocha to jedna z najbardziej oczekiwanych serialowych premier roku, ale nie jedyna produkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Niestety, od soboty 7 listopada zamknięte będą kina i teatry, ale zostaje jeszcze choćby muzyka i nowa płyta Kylie Minogue. No i oczekiwany literacki powrót Olgi Tokarczuk!

  oprac. Marta Korycka
 • Twórczość Olgi Tokarczuk znalazła się w Bibliotece Końca Świata na Arktyce

  Twórczość Olgi Tokarczuk znalazła się w Bibliotece Końca Świata na Arktyce

  Niewiele ponad rok po przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk twórczość pisarki została uwieczniona wśród śniegów Arktyki. "14 książek Olgi Tokarczuk, łącznie 4299 stron utrwalonych na analogowej rolce, trafiło już do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen" - ogłosiło Wydawnictwo Literackie.

  oprac. Maja Piskadło
 • Miłoszewski: "Powinniśmy iść na wojnę, wrogiem jest Kościół". Tokarczuk: "Wszyscy jesteśmy wojowniczkami". Pisarze o wyroku TK

  Miłoszewski: "Powinniśmy iść na wojnę, wrogiem jest Kościół". Tokarczuk: "Wszyscy jesteśmy wojowniczkami". Pisarze o wyroku TK

  To oni zdobywają serca czytelników, nagrody i zarabiają dzięki słowu. Po wyroku w sprawie niezgodności z konstytucją aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu wiele osób protestuje. Głos zabrali także najpoczytniejsi i uznani pisarze, m.in. Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.

  oprac. Marta Korycka
 • Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy

  Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy

  Franz Kafka, J.R.R. Tolkien, Lew Tołstoj, James Joyce, Władmir Nabokow, Wirginia Woolf i Anton Czechow: to tylko kilka postaci z listy wybitnych pisarzy, których twórczość miała niebagatelny wpływ na kulturę na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. A co zaskakujące, żadna z tych osób nigdy literackiej nagrody Nobla nie dostała. Kto jeszcze znalazł się w gronie "wielkich pominiętych"?

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Ruszyła działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. 12 listopada ukaże się nowa książka noblistki

  Ruszyła działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. 12 listopada ukaże się nowa książka noblistki

  3 października Olga Tokarczuk zainaugurowała działalność swojej fundacji, której celem z jednej strony będzie wspieranie twórczości kobiet, zaś z drugiej - podnoszenie kwestii dotyczących praw zwierząt i praw człowieka. Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że w pierwszej połowie listopada na półki księgarń trafi nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nobla.

  oprac. Maja Piskadło
 • Dolny Śląsk. Olga Tokarczuk nie przyjmie tytułu Honorowego Obywatela. Oprócz niej uhonorowano biskupa Deca
Więcej o:

Olga Tokarczuk