piotr gliński
-
Minister daje, a potem odbiera (przynajmniej na razie). Dotacje dla teatrów, ale też gwiazd Opola i disco polo
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 13 listopada opublikowało listę beneficjentów, którzy skorzystają z Funduszu Wsparcia Kultury. I choć minister Piotr Gliński kilkadziesiąt godzin później wstrzymał dotacje "do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości", komentarze nie ustają. Niektórzy zwracają uwagę, że obok np. teatrów duże pieniądze mieli dostać ci, którzy od lat są częstymi gośćmi telewizyjnych festiwali.
-
Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: Apeluję o uczciwość debaty, to nie są pieniądze dla celebrytów
Minister kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się do kontrowersji wokół Funduszu Wsparcia Kultury. Polityk zaapelował o "uczciwość debaty" i zapowiedział, że jego resort przyjrzy się budzącym wątpliwości przypadkom.
-
Grzegorz Markowski o dotacji z Ministerstwa Kultury: Niemoralnym byłoby ubieganie się teraz o tak wielkie pieniądze
Grzegorz Markowski postanowił zareagować na doniesienia, że management Perfectu ma otrzymać ponad pół miliona złotych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wokalista nie ma własnego profilu na Facebooku, ale wykorzystał w tym celu stronę córki, Patrycji Markowskiej.
-
Resort kultury wstrzymuje wypłaty pomocy dla artystów. "Konieczna jest pilna weryfikacja"
Niedługo po ogłoszeniu decyzji o rozdzieleniu blisko 400 mln złotych na rzecz ponad dwóch tysięcy podmiotów i artystów, minister kultury Piotr Gliński poinformował o wstrzymaniu wypłat. "Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości" - napisał na Twitterze.
-
Twórcy apelują do władz: Hotele i restauracje działają, ale nadal nie płacą artystom. Trzeba to zmienić
"Ratujmy polską kulturę" - taki apel do prezydenta, premiera i ministra Glińskiego skierowali artyści. Podpisali się pod nim Joanna Kos-Krauze, Zygmunt Miłoszewski, Redbad Klynstra-Komarnicki, Ilona Łepkowska i Anna Karwan. Wśród postulatów znalazły się m.in. zmiany w ustawie antycovidowej.
-
Wypożyczyli go na tydzień, wrócił po 74 latach. "Gryka" trafiła do Muzeum Narodowego
Akwarela "Gryka" Stanisława Masłowskiego, która zaginęła dwukrotnie, po 74 latach wróciła do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz - wystawiony w maju na jednym ze stołecznych domów aukcyjnych - rozpoznali pracownicy działającego w resorcie kultury Wydziału do spraw Restytucji Dóbr Kultury.
-
Janda o widowni: "Więcej osób może wsiąść do tramwaju". Gliński: Nie ma szans na zmianę decyzji
Minister Piotr Gliński był gościem audycji Roberta Mazurka w RMF FM. W audycji odniósł się m.in. do słów Krystyny Jandy na temat obostrzeń w żółtej strefie dotyczących liczby widzów na spektaklach i dofinansowania instytucji kultury.
-
Odsunięty reżyser filmu o Pileckim: Piotr Gliński mnie chwalił. Wymiar filmu przerósł kompetencje ekspertów
Leszek Wosiewicz został odsunięty od reżyserowania filmu "Raport Pileckiego" po ukończeniu blisko 70 proc. zdjęć do produkcji. Ministerstwo kultury i producenci mieli uznać, że stracił główny wątek i jego opowieści nie da się zrozumieć. W ostatnim wywiadzie Wosiewicz stwierdził, że "wymiar tego filmu przerastał kompetencje i wyobraźnię niektórych ekspertów".
-
Odwołany dyrektor Starego Teatru komentuje: Ja byłem złą zmianą. Nadeszła dobra
Marek Mikos przejął stanowisko dyrektora po reżyserze Janie Klacie, co wywołało spore kontrowersje w środowisku teatralnym. Minister Piotr Gliński odwołał go jednak przed upływem kontraktu, a Mikos niedługo potem gorzko zwrócił się do byłych współpracowników: "Gratuluję tak niestandardowego rozwiązania". Przekazał też mediom, że zastanawia się nad tym, czy nie oddać swojej sprawy do sądu pracy.
-
Kolejni politycy PiS atakują Gajosa po krytycznej wypowiedzi. Gliński: Dobry aktor nie jest świętą krową
Minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Ryszard Terlecki a wcześniej europosłanka Beata Mazurek skomentowali wypowiedź Janusza Gajosa na temat rządów PiS. Aktor zarzucił podzielenie kraju, co określił jako "zbrodnię". Odnosząc się do tej wypowiedzi, Mazurek napisała, że "PRL odcisnął trwały ślad na mózgu Gajosa, a Gliński stwierdził, że "nie jest świętą krową".
-
Bombardowali "Małą syrenkę" jedynkami. Baza filmów zmieniła system oceniania
-
Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki "Oddam matkę w dobre ręce"
-
Scena szkicowania z "Titanica" wciąż prześladuje Kate Winslet. A nawet jej córkę
-
Kryszak zaśpiewał o Polsce, a publiczność wstała. Potem wzruszył jeszcze raz
-
Horror tak straszny, że go zakazano w niektórych krajach. Nawet reżyser ostrzega
- Po wypadku z Varius Manx "miała opory", by wrócić na scenę
- Gdy wybuchło Powstanie, miała 11 lat. Pies uratował jej życie
- Wszyscy kochamy Bruce'a Willisa. Słowa Arnolda Schwarzeneggera wzruszają: Takim go zapamiętamy
- Zanim został jurorem w "Idolu", pracował w TVP. Bardzo się zmienił?
- Zdobył 12 punktów i wygrał "Jeden z dziesięciu". Byli gorsi
-
Festiwal Filmowy w Gdyni ciągle bez dyrektora artystycznego. Ministerstwo: "Nie wpłynął wniosek". Pytamy, dlaczego
Tomasz Kolankiewicz ponad dwa miesiące temu został wybrany przez Komitet Konkursowy dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni, ale do tej pory nie został powołany przez ministra kultury. Filmowcy apelują: "To sprawa niecierpiąca złowki", ale ministerstwo ciągle czeka na wniosek Komitetu Organizacyjnego. Jego przewodniczący Radosław Śmigulski mówi Gazeta.pl, że przedstawienie wniosku w tym momencie byłoby bezzasadne i sprzeczne z prawem.
-
W marcu skończyły się imprezy, bez nich nie zarabiają. "Szczęściarze" w czerwcu zrobili procesje Bożego Ciała
- Nie mamy przychodów, mamy tylko zobowiązania - mówi właściciel małej filmy nagłośnieniowej. Przez ostatnie trzy miesiące jego wpływy miesięczne wynosiły zero złotych. Jak szacuje Polska Izba Techniki Estradowej, w wielu przypadkach sytuacja nie poprawi się do wiosny przyszłego roku. Dlatego zarówno artyści, jak i wspomagający ich "techniczni", pytają: "Czy nas widać? Czy nas słychać?" i apelują: otwieramy koncerty, gramy bezpiecznie, ale także o pomoc.
-
Dzień Dziecka. Politycy opowiadają bajki: Morawiecki czyta Tuwima a Czaputowicz "Cień"
Z okazji Dnia Dziecka politycy postanowili zrobić coś miłego dla najmłodszych. Na rządowych stronach ukazała się seria nagrań, w których premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz czytają najsłynniejesze polskie wierszyki. I tak przykładowo minister Jacek Czaputowicz czyta wiersz "Cień" autorstwa Ludwika Jerzego Kerna.
-
Od 6 czerwca otwarte kina i teatry. Wracają koncerty plenerowe, ale pod pewnymi warunkami
Od 6 czerwca będą otwarte kina, teatry, opery - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Będzie można także organizować koncerty plenerowe, na których będzie nie więcej niż 150 uczestników. To zapowiedzi rządu w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.
-
Ministerstwo daje pieniądze na "Kulturę w sieci". Dofinansowanie m.in. dla Jandy i Steczkowskiej
Narodowe Centrum Kultury ogłosiły wyniki naboru do programu "Kultura w sieci", finansowanego ze środków MKiDN. Jego celem jest wsparcie artystów i instytucji kultury w czasie epidemii koronawirusa. Na dotacje w łącznej kwocie 60 mln złotych będą mogły liczyć 1182 zwycięskie projekty, wśród których znalazły się koncerty znanych osób czy spektakl teatralny on-line przygotowany przez fundację Krystyny Jandy.
-
Kiedy otwarcie kin? Gliński: "Nie potrafię tego przewidzieć". Na razie alternatywa to kina plenerowe
Kiedy otwarcie kin? Na tę informację czekają nie tylko filmowcy. - Nie potrafię przewidzieć, kiedy otworzymy kina, teatry - powiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. 18 maja ruszy III etap odmrażania gospodarki, w którego ramach zostaną uruchomione kina plenerowe.
-
Otwarcie kin i teatrów z zachowaniem odstępów między widzami? Gliński: Nie sądzę
Minister Piotr Gliński zapytany, czy jego zdaniem jest możliwość otwarcia kin i teatrów z zachowaniem reguł dystansu społecznego, powiedział: Nie sądzę. - Raczej byśmy chcieli otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich - dodał, będąc gościem środowych "Sygnałów Dnia".
-
Netflix ma płacić podatek, bo Gliński chce "wzmacniać polski rynek filmowy". Filmowcy apelują w sprawie składki
Minister kultury Piotr Gliński na antenie TVP Info wyjasnił, że danina ogłoszona w ramach tarczy antykryzsowej 3.0 od serwisów VOD takich jak Netlix czy Player.pl to składka na produkcję filmową, podobna do tej, jaką płacą stacje telewizyjne i właściciele kin. Tymczasem filmowcy wystosowali apel do posłów i premiera w sprawie głosowania nad jej przyjęciem i wprowadzenia poprawek.
-
Kiedy będą otwarte muzea i biblioteki? To drugi etap łagodzenia restrykcji
Rządowy Zespoół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury, o czym poinformowano podczas konferencji prezesa Rady Ministrów. Wiadomo, kiedy dokładnie wznowią działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.
-
Afera ws. Teatru im. Jaracza. Pracownicy: Zastanówcie się, zanim będzie za późno
Zespół artystyczny łódzkiego Teatru im. Jaracza napisali list otwarty w obronie swojego dyrektora. Wcześniej do ostrej wymiany zdań w sprawie prawdopodobnego odwołania Waldemara Zawodzińskiego doszło też między reżyserem Janem Klatą a ministrem Piotrem Glińskim.
-
Polski rząd planuje specjalny podatek cyfrowy. Obłoży nim seriale i filmy, które oglądamy w sieci
Polski rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku cyfrowego, którym obłożyłby platformy streamingowe takie jak Netflix czy HBO Go. Wpływy z opłat trafiać miałyby docelowo do budżetu PISF - dosnosi portal spidersweb.pl. Ministerstwo kultury odmawia komentarza.
-
Jan Klata mówi o "czarnej liście". Gliński: Ale się pan nagadał
Reżyser teatralny Jan Klata udzielił ostatnio wywiadu, w którym stwierdził, że decyzja o zwolnieniu dyrektora łódzkiego Teatru Jaracza jest polityczna i wiąże się z tym, że wystawia tam swoje przedstawienie. Uważa, że jest na "czarnej liście" ministerstwa, a samego ministra nazwał "grabarzem kolejnych teatrów". Jest odpowiedź wicepremiera.
-
MKiDN przedłużyło termin na składanie wniosków do programu "Kultura w sieci". Przez problemy techniczne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury przedłużyły terminy złożenia wniosków w programie "Kultura w sieci". Instytucje kultury mają dodatkowy dzień, a na jeszcze jedną dobę mogą liczyć osoby fizyczne. A to wszystko dlatego, że serwery nie wytrzymały obciążenia.