"Orlęta. Grodno '39" z dobrą obsadą, a może horror na wesoło z Pete'em Davidsonem? [REPERTUAR HELIOSA]

Jedną z premier w tym tygodniu jest film "Orlęta. Grodno '39", zapowiadany jako pierwsza produkcja o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Są też inne propozycje.

Kina Helios przygotowały weekendową niespodziankę w postaci pokazów przedpremierowych najnowszej animacji "TEDI i szmaragdowa tablica". Widzowie będą mogli podziwiać po raz trzeci na dużym ekranie przygody nieustraszonego poszukiwacza przygód Tediego. Jego największym marzeniem wciąż jest zostać zaakceptowanym przez kolegów archeologów. Kiedy niechcący niszczy egipski sarkofag, ściąga na siebie i swoich przyjaciół klątwę. Uratowanie Mumii, Jeffa i Belzoniego zapoczątkuje pełną akcji przygodę. Wraz z Sarą przemierzy pół świata, aby odwrócić klątwę Szmaragdowej Tablicy.

Italy Venice Film Festival 2022 The Banshees of Inisherin Photo Call 13-minutowe brawa na festiwalu w Wenecji. Colin Farrell bryluje

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie premiery?

9 września, na tydzień przed rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę, na ekranach kin Helios pojawi się najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza zatytułowany "Orlęta. Grodno '39". To pierwsza produkcja o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Przedstawia historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastolatka, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 roku, budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez Niemców. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych... W obsadzie m.in. Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa i Antoni Pawlicki.

Zobacz wideo "Orlęta. Grodno '39" [ZWIASTUN]

W wybranych kinach sieci będzie można też obejrzeć inne premiery. "Trzy tysiące lat tęsknoty" to romans fantasy George'a Millera ("Mad Max") z Idrisem Elbą i Tildą Swinton. O czym opowiada film? Zadowolona z życia uczona spotyka Dżinna, który oferuje jej spełnienie trzech życzeń w zamian za swoją wolność... "King. Mój przyjaciel lew" jest francuską propozycją dla całej rodziny, w której nastoletnia Inés i jej brat Alex znajdują lwiątko. Gdy okazuje się, że zwierzak jest poszukiwany, dzieciaki postanawiają pomóc mu wrócić do domu. A kolejna premiera to komediowy horror "Bodies Bodies Bodies". W jednej z ról występuje znany z "SNL" oraz związków m.in. z Arianą Grande i Kim Kardashian komik Pete Davidson.

Co jeszcze?

Czasami życiowy pech może przynieść jednak szczęście, i to szczęście w miłości! Przekonuje się o tym Bruno - bohater zwariowanej komedii romantycznej "Szczęścia chodzą parami". Los stawia na jego drodze przebojową Malwinę, która zakochuje się w nim, nie wiedząc, co ją jeszcze czeka. Choć Bruno potrafi jako terapeuta par uratować niejeden związek, to pytanie, czy uratuje teraz miłość swojego życia?

Ona i on - bohaterowie z dwóch różnych światów i zwalczających się środowisk, totalnie różne spojrzenie na świat, a w tym wszystkim rodzi się między nimi miłość. Ogrom śmiechu, szybka akcja, niewybredny żart i zero hamulców. W filmie "Kryptonim Polska" występują m.in. Borys Szyc, Maciej Musiałowski, Piotr Cyrwus i Cezary Pazura.

Borys Szyc w flmie 'Kryptonim Polska' "Kryptonim Polska". Borys Szyc białostockim nacjonalistą - jest śmiesznie czy strasznie?

Na młodych widzów czeka również spora dawka humoru w animowanej komedii "Jak zostałem samurajem", a na odrobinę starszych "After 4. Bez siebie nie przetrwamy" oraz bohaterowie tej kultowej serii - Tessa i Hardin. 

"Gdzie śpiewają raki" to ekranizacja bestsellerowej powieści Delii Owens, sprzedanej w nakładzie 13 mln sztuk. To historia wrażliwej dziewczyny Kyi, porzuconej w młodości przez własną rodzinę i dorastającej samotnie na bagnach. Co teraz szykuje dla niej życie?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Cykle specjalne

9 września kina Helios zapraszają na kolejny Maraton Filmowy. To będzie noc z czterema horrorami, których zadaniem jest wystraszyć wszystkich widzów. Na początek długo wyczekiwana premiera "Bodies Bodies Bodies" - niewinna gra zamienia się w krwawe szaleństwo. Następnie dwie przedpremiery tego wieczoru to "Sierota. Narodziny zła" i klimatyczny "The Twin". Na koniec film, który przeraża, wzrusza i nie pozwala o sobie zapomnieć - "Pisklę".

11 września w Filmowych Porankach szykuje się spotkanie z uroczym bohaterem - to "Króliczek Bing". Projekcję poprzedzają jak zawsze konkursy i zabawy na sali kinowej. A 12 września w ramach cyklu Kino Konesera zostanie wyświetlony chwytający za serce dokument "Truflarze". Bohaterowie filmu to grupa uroczych włoskich staruszków, dla których trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów wraz ze swoimi wiernymi psami. 15 września w cyklu Kultura Dostępna będzie można z kolei zobaczyć film "Marzec ‘68". 

Więcej o: