Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. "Dwa lata czekaliśmy na pochówek Mistrza"

Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat w swoim domu w Krakowie 29 marca 2020 roku, po długiej chorobie. Dwa lata po śmierci kompozytora urna z jego prochami zostanie pochowana w Krakowie w trakcie uroczystości o charakterze państwowym. Udział w nich weźmie prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 marca o 12:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. 

Will Smith przeprasza za uderzenie Chrisa Rocka w trakcie gali Oscarów 2022. 'Nie miałem prawa tego zrobić, to był błąd' Will Smith wydał oświadczenie ws. uderzenia Chrisa Rocka. "Przesadziłem"

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Urna zostanie odprowadzona do Panteonu Narodowego

"Dwa lata czekaliśmy na pochówek Mistrza. Zmarł u progu wielkiej zarazy, która unieruchomiła cały świat i pochłonęła miliony ofiar, a kiedy zbliżał się dzisiejszy termin naszego z nim pożegnania, tuż obok nas wybuchła i trwa niszcząca życie naszych Sąsiadów i Przyjaciół, zrównująca z ziemią ich domy i miasta - wojna…" - zauważ dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach. 

Jedną, ale nie jedyną przyczyną tak długiego opóźnienia jest pandemia. "Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku" - informował rok temu Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w komunikacie przekazanym do mediów.

Maria Callas - materiały promocyjne "Callas miała wrażenie, że publiczne wykonanie arii wymaga nieludzkich sił"

"Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro" - przewidywał.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Wcześniej, 2 kwietnia 2020 roku, odbyła się rodzinna uroczystość pogrzebowa kompozytora. Urnę z prochami złożono w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie miała przebywać do czasu uroczystości państwowych.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Rozlach w swoim poście opublikowanym na Facebooku przypomina słowa zmarłego przed rokiem kompozytora Marcina Błażewicza:

Polska kultura nigdy nie miała takiej postaci - to najwybitniejszy ambasador, który ją reprezentował, jako znany na całym świecie symbol tej wielkiej kultury! Penderecki zaświadczał, że Polska to kraj, którego przedstawiciel jest twórcą muzyki najwyższych lotów, twórcą, który tu się urodził, mieszkał, wykształcił się i tworzył.

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych oraz koncertów. Był także uznanym twórcą muzyki filmowej. Za swą pracę otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym wielokrotnie Prix Italia czy Nagrodę Grammy. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. 10 lat temu brytyjski "Guardian" nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego będą transmitowane w TVP Kultura i Programie II Polskiego Radia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: