Verka Serduchka to ikona Eurowizji. Ukraińska gwiazda bez przebrania jest nie do poznania

Wierka Serdiuczka (Verka Serduchka) zajęła drugie miejsce w finale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku, a teraz znowu jest o niej głośno. Kim jest ukraińska drag queen?

Verka Serduchka to jedna z gwiazd tegorocznego konkursu Eurowizji. Razem z innymi gwiazdami konkursu, które w poprzednich latach reprezentowały Ukrainę, pojawiła się na scenie w Liverpoolu, który gościł imprezę w imieniu ogarniętej wojną Ukrainy. Przypominamy tekst, który ukazał się po raz pierwszy w marcu tego roku. 

Występ Krzysztofa Ibisza w drugim odcinku "Twoja twarz brzmi znajomo" budzi kontrowersje, choć nie ze względu na to, jak zaprezentował się w roli Wierki Serdiuczki, a jego zachowanie podczas przyznawania punktacji. Zaledwie kilka dni temu (6 marca) ukraińska gwiazda wystąpiła w Warszawie i jej fani mogli podziwiać kolorowe show. A kim tak naprawdę jest Wierka Serdiuczka? 

Colin Farrell z synem, Henrym Tadeuszem na 95. gali rozdania Oscarów Dziennikarze przydybali Henry'ego Tadeusza. Colin Farrell bardzo chronił syna

Był cyrkowcem, dziś jest showmanem. Wierka Serdiuczka kiedyś była "zdrajcą", dzisiaj jest ukraińską patriotką

To postać sceniczna, w którą wciela się Andrij Mychajłowycz Danyłko. Jest ukraińskim aktorem komediowym, piosenkarzem, satyrykiem, autorem tekstów, scenarzystą, kompozytorem, reżyserem, producentem i prezenterem telewizyjnym - słowem: człowiek orkiestra. Po skończeniu szkoły cyrkowej Danyłko pracował w zawodzie, ale w pewnym momencie stwierdził, że trzeba się przebranżowić, bo pracy było coraz mniej. Jako Wierka Serdiuczka jest aktywny od 1989 roku - na początku grana przez niego postać była sprzedawczynią, później była przedstawiana jako konduktorka pociągu dalekobieżnego. Każda drag queen przywiązuje dużą wagę do swojego scenicznego imienia - w tym przypadku to połączenie popularnego imienia i nazwiska koleżanki z klasy artysty.

Zobacz wideo Cleo o Eurowizji. Jak ocenia występ Blanki i jak wspomina swój występ z Donatanem?

Danyłko nie ukrywa, że gra na stereotypach - gdy na początku występował głównie ze skeczami, zyskał szczególną popularność w Rosji, która na Ukraińców patrzyła z góry. Ma nawet na koncie "Happy Birthday" śpiewane Putinowi, choć po latach Wierka skręciła zdecydowanie w stronę Ukrainy. Wcześniej jednak niejednokrotnie musiała mierzyć się z oskarżeniami o prorosyjskość, o Danyłce niektórzy mówili "zdrajca". W 2007 roku Marcin Wojciechowski w tekście dla "Wysokich Obcasów" wspominał, że ukraińscy narodowcy domagali się, by Andrija pozbawić obywatelstwa. Cytował też Tatianę Artuszewską, która kiedyś występowała z Danyłką na scenie:

Moim zdaniem cała ta szopka z Wierką jest wyłącznie artystyczną kreacją i sposobem zarabiania pieniędzy. Andrij bawi się stworzoną przez siebie konwencją. Wciąż bada, jaką jeszcze głupotę może kupić publiczność.

A także samą Verkę, która mówiła:

Przez wieki Rosja wywoziła od nas pieniądze. Dzięki takim jak ja wracają one na Ukrainę.

Głos uczestniczki zaszokował jury 'Idola' Jurorzy pytali, czy to jej prawdziwy głos. Gdy zaczęła śpiewać byli w szoku

Nie ma co kryć, że Wierka zarabiała w Rosji ogromne pieniądze. Po agresji Rosji w Ukrainie z lutego zeszłego roku dosadnie jednak pokazała, co myśli o polityce Putina. Opublikowała w sieci zdjęcie, na którym pokazuje prezydentowi Rosji środkowy palec i napisała: 

Won! Won! Won! Trzymajmy się i nie traćmy ducha! Nasza prawda nigdy nie zostanie pokonana przez ten kłamliwy tłum. Pomagajmy armii, obronie i sobie nawzajem.
 

Gra koncerty dla ukraińskich żołnierzy, spotyka się z prezydentem Ukrainy i dumnie pozuje z niebiesko-żółtą flagą.

 

"Dancing Lasha Tumbai" to ponadczasowy hit Eurowizji. Jak wygląda Andrij Mychajłowycz Danyłko?

W maju 2017 Wierka Serdiuczka pojawiła się gościnnie w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywał się w Kijowie. Dwa lata później zaśpiewała utwór Netty "Toy" podczas koncertu finałowego w Tel Awiwie. Utwór, który dał jej drugie miejsce w 2007 roku, zatytułowany "Dancing Lasha Tumbai", dzisiaj jest uważany przez fanów konkursu za kultowy. Tekst jest niewyszukany:

Sieben, sieben, ai lyu-lyu, Sieben, sieben, eins, zwei, Sieben, sieben, ai lyu-lyu, Eins, zwei, drei

Muzyka to ukraińska wersja disco-polo, ale w połączeniu z kampowym wizerunkiem się sprawdził.

 

Jego sceniczny i codzienny wizerunek różnią się od siebie diametralnie. Danyłko, który pochodzi z Połtawy w północno-wschodniej Ukrainie, nosi się głównie na czarno - na tym zdjęciu stoi z lewej:

 

Dziś Andrij Mychajłowycz Danyłko to osoba odznaczona tytułem honorowym Ludowy Artysta Ukrainy, nadawanym wybitnym twórcom sztuki teatralnej (scenicznej), kinowej i muzycznej Ukrainy. Pod swoim nazwiskiem wydał też w 2005 roku (podobno całkiem niezłą) płytę. 

Więcej o: