"Koniec wiadomej sprawy" pisze Żulczyk. W komentarzu dopytują "debil-gate?"

"Wyrok jest prawomocny" - poinformował za pomocą mediów społecznościowych Jakub Żulczyk. Oskarżano go o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, którego w jednej ze swoich wypowiedzi nazwał "debilem". Sąd Apelacyjny uznał, że pisarz nie popełnił przestępstwa.

W marcu 2021 roku warszawska prokuratura wytoczyła sprawę Jakubowi Żulczykowi: "Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa akt oskarżenia przeciwko mnie z artykułu 135 Kodeksu karnego, czyli znieważenia głowy Państwa" - informował pisarz.  Zgodnie z przepisami za znieważenie głowy państwa grozi do trzech lat więzienia.

Zobacz wideo Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem? Kamiński: Nie

Sprawa Jakuba Żulczyka i Andrzeja Dudy zakończona. "Wyrok jest prawomocny"

Jakub Żulczyk w listopadzie 2020 roku napisał na Facebooku status, w którym komentował stanowisko Andrzeja Dudy ws. amerykańskich wyborów prezydenckich. Duda nie pogratulował wówczas Joe Bidenowi zwycięstwa, a tylko "udanej kampanii". Napisał też, że czeka na nominację Bidena przez Kolegium Elektorskie. "Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak 'nominacja przez Kolegium Elektorskie'. Biden wygrał wybory. (...) Wszystko, co następuje od dzisiaj - doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie - to czysta formalność. Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - stwierdził pisarz.

Postępowanie obfitowało w różne zwroty akcji. Najpierw sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Tomasz Julian Grochowicz orzekł, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, w związku z czym nie można przypisać mu odpowiedzialności karnej. Podkreślił, że rzeczony wpis miał znikomą szkodliwość społeczną, więc nie jest przestępcą.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Prokuratura Okręgowa w Warszawie domagała się uchylenia wyroku, albowiem dopatrzyła się w orzeczeniu sądu "szeregu uchybień". Złożono apelację w lutym 2022 roku. Ta została jednakże oddalona. 30 września Żulczyk poinformował, że sprawa została zakończona, wyrok uznano za prawomocny. "Jeszcze raz dziękuję mecenasowi Nowińskiemu" - podkreślił. W komentarzach posypały się gratulacje, a jeden z obserwatorów dopytywał, czy chodzi o "debil-gate". Pisarz zaprosił też na spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

Więcej o: