Szczepan Twardoch

 • Twardoch o 'Zielonej granicy': uchodźcy to 'rekwizyt wielkomiejskiej inteligentki'. Padła riposta
 • Szczepan Twardoch i Jacek Dehnel 'pięknie się nie zgadzają'. Tak się kłócić to jednak sztuka

  Szczepan Twardoch i Jacek Dehnel "pięknie się nie zgadzają". Tak się kłócić to jednak sztuka

  Jacek Dehnel kandyduje w wyborach do Sejmu, co Szczepana Twardocha niezmiernie bawi i cieszy zarazem. Z tej okazji pisarze wymienili okolicznościowe złośliwości w mediach społecznościowych i jest to wymiana tak czarująca, że szkoda byłoby jej nie odnotować - choćby z samego szacunku dla literackiego kunsztu ich wzajemnych uszczypliwości. Nawet jeśli nie do końca wie się, o co chodzi, to i tak można się trochę pośmiać z tych swawoli.

  Justyna Bryczkowska
 • Bestsellery Empiku 2022. Nominacje m.in. dla sanah, Remigiusz Mróz z szansą na pierwszą(!) statuetkę
 • Książki na majówkę. Wybraliśmy najciekawsze nowości

  Książki na majówkę. Wybraliśmy najciekawsze nowości

  Macie czytelnicze zaległości? Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, przygotować stosik książek (albo czytnik) i macie aż dziewięć dni na czytanie. Wybraliśmy dla Was najciekawsze nowości z ostatnich dwóch miesięcy.

  Anna Kowal, Ryszard Kozik
 • Twardoch beszta Niemców za pacyfizm: Hasło 'Żadnej wojny' to obelga dla walczącej Ukrainy
 • Dobre, bo polskie? Książki, czyli literackie prezenty pod choinkę

  Dobre, bo polskie? Książki, czyli literackie prezenty pod choinkę

  Szukacie książki-prezentu dla miłośniczki/miłośnika literatury polskiej? Polecamy nowości, po które sami ostatnio sięgnęliśmy. Polecenia są co prawda przedświąteczne, co nie znaczy, że nie będzie wśród nich książek traktujących o bardzo poważnych tematach.

  Marta Korycka, Anna Kowal, Ryszard Kozik
 • Twardoch pokpiwa z Matczaka: Senior jest zabawny, bo daje się tak łatwo prowokować

  Twardoch pokpiwa z Matczaka: Senior jest zabawny, bo daje się tak łatwo prowokować

  Znany konstytucjonalista i wykładowca profesor Marcin Matczak, a prywatnie ojciec bijącego rekordy popularności i sprzedaży albumów rapera Maty, napisał książkę "Jak wychować rapera. Bezradnik". Na razie jednak w mediach pisze się więcej o tym, jak nerwowo reaguje na krytykę publikacji, niż o samej książce. Szczepan Twardoch uznał, że choć prawnik tym samym dostarcza "wiele radości", to "zamiast znęcania się" udzieli mu rady, bo "inaczej Pan tego cyrku z Panem w roli głównej nie zatrzyma".

  aj
 • Organizator Orłów ubolewa, że nie zaprosił Szczepana Twardocha. 'Pilnujemy tych samych reguł dla wszystkich'

  Organizator Orłów ubolewa, że nie zaprosił Szczepana Twardocha. "Pilnujemy tych samych reguł dla wszystkich"

  Choć Szczepan Twardoch nie tylko napisał powieść, na podstawie której powstał najlepszy serialu fabularny roku wg Polskiej Akademii Filmowej, to pisał także do niego scenariusz, dialogi oraz pełnił funkcję konsultanta produkcji. To wszystko nie wystarczyło, by według regulaminu Orłów 2021 można było wysłać mu zaproszenie na galę. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej zadzwonił już do pisarza z przeprosinami, jednocześnie w rozmowie z mediami podkreśla, że nawet gdyby chciał, to nie mógłby złamać zasad.

  jab
 • Polska Akademia Filmowa przejęła się wpisem Szczepana Twardocha. Zapowiada korekty w regulaminie

  Polska Akademia Filmowa przejęła się wpisem Szczepana Twardocha. Zapowiada korekty w regulaminie

  Szczepan Twardoch o tym, że serial "Król" - do którego napisał scenariusz na podstawie własnej powieści - został nominowany, a potem nagrodzony Polską Nagrodą Filmową, dowiedział się przypadkiem od znajomego. Pisarz nie tylko nie został zaproszony na galę wręczenia Orłów, nikt go nawet wcześniej nie poinformował o tym, że ma szansę na nagrodę. Swoje oburzenie wyraził więc we wpisie na Facebooku, który wywołał szeroką dyskusję w środowisku filmowym. Skutki są niemal błyskawiczne - prezes Polskiej Akademii Filmowej zapowiada korekty w regulaminie plebiscytu.

  aj
 • Orły 2021. Szczepan Twardoch oburzony na twórców gali. O nominacji i nagrodzie dowiedział się z SMS-a

  Orły 2021. Szczepan Twardoch oburzony na twórców gali. O nominacji i nagrodzie dowiedział się z SMS-a

  Szczepan Twardoch nie tylko napisał powieść "Król", na podstawie której nakręcono serial, ale był także jego scenarzystą. Na galę Polskich Nagród Filmowych nie został zaproszony. Co więcej, nawet nie wiedział, że produkcja została nominowana do nagrody. "Można było poinformować mnie o tym, że jest nominacja i np. zaprosić na rozdanie. Bo [...] co jak co, ale beze mnie by tego serialu nie było" - pisze z żalem w mediach społecznościowych.

  oprac. Kamila Cieślik, Aleksandra Chłapińska
 • Szczepan Twardoch laureatem Nagrody Literackiej EBOR. 'Król' z najlepszym angielskim tłumaczeniem
 • Szczepan Twardoch strofuje Wirtualną Polskę. 'Nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem'

  Szczepan Twardoch strofuje Wirtualną Polskę. "Nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem"

  Szczepan Twardoch zainterweniował po tekście portalu Wirtualna Polska, który informując o najnowszym dokonaniu pisarza, zatytułował tekst "Sukces Polaka". Twardoch podkreśla, że w istocie "to nie jest sukces Polaka", albowiem on sam jest Ślązakiem. "O czym, mam wrażenie, zdarzyło mi się już parę razy publicznie wspomnieć" - dodaje ironicznie.

  jab
 • Znowu strajk na ulicach. Ostaszewska: 'Kobiety się nie poddadzą'. Żulczyk: Otwarta wojna

  Znowu strajk na ulicach. Ostaszewska: "Kobiety się nie poddadzą". Żulczyk: Otwarta wojna

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości po prawie trzech miesiącach od wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia, które de facto zakazuje legalnej aborcji w Polsce, opublikował wyrok w Dzienniku Ustaw. W środę Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę, m.in. także w stolicy. Wśród nich także ludzie kultury, którzy wyrażają swoje poglądy zarówno poprzez protesty, jak i posty w mediach społecznościowych.

  Marta Korycka
 • 'Tak dbali o szczegóły, że poprawiali fryzury nawet ludziom w szóstym rzędzie'. Byłam statystką na planie 'Króla'

  "Tak dbali o szczegóły, że poprawiali fryzury nawet ludziom w szóstym rzędzie". Byłam statystką na planie "Króla"

  Pobudka o 4.30, szybkie śniadanie, przejazd przez śpiące miasto, kolejka do czesania, kolejka po kostium, niemiłosiernie dłużące się oczekiwanie, aż wszyscy statyści będą gotowi, lekka panika, 14 godzin na planie, czekanie, aż w końcu będzie się coś robiło, nagrywanie w środku lata w dusznej sali bez możliwości zdjęcia zbyt grubego jak na takie warunki prochowca, zmęczenie, powtórki, późny powrót, znowu kolejka po odbiór własnych ubrań i w bonusie przegapienie własnej imprezy niespodzianki z okazji urodzin. A później znowu czekanie, tym razem na gotowy serial - tak w skrócie wyglądała moja przygoda ze statystowaniem na planie "Króla" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

  Justyna Bryczkowska
 • Książka na prezent. Kupujcie książki, obdarowujcie się nimi, czytajcie je!
 • 'Król' nie może nie wyjść. Stoi na nim Matuszyński - to on zachwycił 'Ostatnią rodziną'
 • Szczepan Twardoch obejrzał spot promujący m.in. jego książkę za granicą. 'Żenująco głupi i pięć razy za długi'

  Szczepan Twardoch obejrzał spot promujący m.in. jego książkę za granicą. "Żenująco głupi i pięć razy za długi"

  "Takim spotem nie bylibyście w stanie wypromować (....) k***a eliksiru młodości w domu starców" - napisał Szczepan Twardoch po obejrzeniu filmu produkcji Instytutu Książki, który ma zainteresować zagranicznych wydawców polską literaturą. W klipie uwzględniona została także m.in najnowsza powieść Twardocha, który reklamą - delikatnie mówiąc - zachwycony nie jest i apeluje, by "oszczędzić mu tej żenady".

  Justyna Bryczkowska
 • Matka Boska pod parasolem i robot wyrzucony przez fale. Tak Polska promuje za granicą książki m.in. Wildsteina i Twardocha

  Matka Boska pod parasolem i robot wyrzucony przez fale. Tak Polska promuje za granicą książki m.in. Wildsteina i Twardocha

  Katalog "New Books from Poland 2020" to skierowany do zagranicznych wydawców wybór nowości z polskiego rynku. Instytut Książki zaprezentował film promocyjny będący światową wizytówką tegorocznego wyboru najciekawszych i najbardziej inspirujących książek polskich autorów. Wśród nich znaleźli się m.in. Szczepan Twardoch z "Pokorą", Dominika Słowik z "Ziemowlą" i "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach" Bronisława Wildsteina.

  PAP/Marta Korycka
 • 'KRÓL' to tak dobry materiał, że Andrzej Seweryn zagrał w nim dwa razy

  "KRÓL" to tak dobry materiał, że Andrzej Seweryn zagrał w nim dwa razy

  Andrzej Seweryn w najnowszym serialu "KRÓL" na podstawie głośnej książki Szczepana Twardocha zagrał prokuratora Jerzego Ziembińskiego. Ale ekranizacja w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego nie jest pierwszym spotkaniem aktora z poczytną powieścią - docenił potencjał tej wciągającej historii jeszcze zanim na planie filmowym padł pierwszy klaps.

  Justyna Bryczkowska
 • 'KRÓL' to bez wątpienia serialowa premiera tygodnia, ale ciekawych propozycji jest więcej

  "KRÓL" to bez wątpienia serialowa premiera tygodnia, ale ciekawych propozycji jest więcej

  "KRÓL" według powieści Szczepana Twardocha to jedna z najbardziej oczekiwanych serialowych premier roku, ale nie jedyna produkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Niestety, od soboty 7 listopada zamknięte będą kina i teatry, ale zostaje jeszcze choćby muzyka i nowa płyta Kylie Minogue. No i oczekiwany literacki powrót Olgi Tokarczuk!

  oprac. Marta Korycka
Więcej o:

Szczepan Twardoch