książka

 • Przez morderstwo rodziców trafili do domu dziecka. Teraz za wszelką cenę chcą odkryć prawdę [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • Ich rówieśnicy dostaliby parę miesięcy w zawiasach, one bezterminowo trafiły do szpitala psychiatrycznego

  Ich rówieśnicy dostaliby parę miesięcy w zawiasach, one bezterminowo trafiły do szpitala psychiatrycznego

  O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze - dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały. Prezentujemy fragment książki pt. "Milczące bliźniaczki" autorstwa Marjorie Wallace.

  Fragment książki
 • W radzieckiej Gruzji przydzielano mieszkania tak, żeby odciążyć państwo [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  W radzieckiej Gruzji przydzielano mieszkania tak, żeby odciążyć państwo [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Rok 1987. Związek Radziecki trzęsie się w posadach. W Gruzji coraz wyraźniej słychać głosy nawołujące do oddzielenia się od wszechwładnego niegdyś olbrzyma. W zmieniającym się, ogarniętym chaosem, ale też tętniącym życiem Tbilisi dorastają cztery przyjaciółki: spragniona wolności, pełna życia Dina, rozsądna i pragmatyczna Ira, romantyczna Nene, siostrzenica najpotężniejszego przestępcy w mieście, oraz wrażliwa, wychowująca się bez matki Keto. Różni je niemal wszystko, łączą marzenia o miłości, akceptacji i lepszym życiu. W czasie burzliwych zmian politycznych i społecznych przyjaciółki dojrzewają, stają się kobietami, przeżywają pierwsze zauroczenia, muszą dokonywać trudnych wyborów. Ich przyjaźń wydaje się niezniszczalna - aż do dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie. Publikujemy fragment książki pt. "Coraz mniej światła" autorstwa Nino Haratischwili.

  Fragment książki
 • Sprawdź, jak w naszym kraju czują się najmłodsi uchodźcy [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Sprawdź, jak w naszym kraju czują się najmłodsi uchodźcy [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Książka "Zadomowieni. O dzieciach uchodźczych, które zamieszkały w Polsce" to wzruszająca historia drogi, jaką musiała przebyć czwórka dzieci: Nadzieja z Białorusi, Taras z Ukrainy, Zala z Afganistanu i Manu z Kamerunu, aby dotrzeć do Polski. Codzienne życie bohaterów płynie zgodnie z dziecięcą naturą, gdy nagła konieczność opuszczenia kraju pozbywa ich wszystkiego, co do tej pory było dla nich najważniejsze i co kochały. Muszą uciekać z ojczyzny, przebyć długą i wyczerpującą drogę do Polski, nie wiedząc co je tam czeka. Publikujemy fragment książki "Zadomowieni. O dzieciach uchodźczych, które zamieszkały w Polsce" autorstwa Magdy Pytlakowskiej-Wasielewskiej.

  Fragment książki
 • Jan Peszek nazwał młode piosenkarki 'ci*ami, które śpiewają o niczym'. Julia Wieniawa komentuje

  Jan Peszek nazwał młode piosenkarki "ci*ami, które śpiewają o niczym". Julia Wieniawa komentuje

  W ostatnim tygodniu wielkie zainteresowanie wzbudziły słowa Jana Peszka z książki "Naku*wiam zen", która składa się z jego rozmów z córką Marią Peszek. Chodzi o fragment, w którym aktor wulgarnie wypowiada się o polskich piosenkarkach. Nazwał je "c*pami niemającymi nic do powiedzenia". Na jego słowa zareagowała Julia Wieniawa, która nie kryje, że zawiodła się postawą artysty.

  Bartłomiej Marcinkowski
 • Jan Peszek srogo o polskich piosenkarkach. 'C*py, które nie mają nic do powiedzenia'

  Jan Peszek srogo o polskich piosenkarkach. "C*py, które nie mają nic do powiedzenia"

  Jan Peszek razem z Marią Peszek niedawno wydali książkę pt. "Naku*wiam zen". Pozycja składa się z rozmów pomiędzy ojcem a córką na przestrzeni dwóch lat. Jan Peszek w jednym z fragmentów w wulgarny sposób wyraża swoje zdanie na temat polskich piosenkarek. Podzielił się także swoją opinią na temat aktorstwa w Polsce.

  Bartłomiej Marcinkowski
 • Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas 'poszukiwań' [FRAGMENT]

  Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas "poszukiwań" [FRAGMENT]

  Gdy zaginął sześcioletni Jeremy Guillory, cała okolica zaangażowała się w poszukiwania. Dziećmi mieszkańców opiekował się w tym czasie jeden z sąsiadów, Ricky Langley. Nikt jeszcze nie wiedział, że trzy dni później policjanci znajdą w jego szafie zwłoki chłopca. Langley wyznał w czasie procesu, że sześcioletni Jeremy był jego prawdziwą miłością. Publikujemy fragment książki "Pamięć ciała. Przemoc seksualna, morderstwo i kara" napisaną przez Alex Marzano-Lesnevich. Książka pochodzi z serii "amerykańskiej" Wydawnictwa Czarne.

  Fragment książki
 • Pracowała dla Zełenskiego. 'Codziennie dostawałam od rodziców relacje o tym, że kończy im się żywność'

  Pracowała dla Zełenskiego. "Codziennie dostawałam od rodziców relacje o tym, że kończy im się żywność"

  Kiedy ukraińska dziennikarka Julia Mendel otrzymała telefon z propozycją pracy dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, nie miała pojęcia, co ją czeka. W swojej szczerej i poruszającej relacji była sekretarz prasowa Zełenskiego opowiada historię jego nieprawdopodobnej kariery od popularnego komika do prezydenta Ukrainy. I to z najbliższej perspektywy. Jako świadek siedzący w pierwszym rzędzie, Mendel uczestniczyła w wielu kluczowych wydarzeniach poprzedzających rosyjską inwazję w 2022 r. Publikujemy fragment książki "Walka naszego życia. Moja praca z Zełenskim, ukraińskie zmagania o demokrację i co to wszystko znaczy dla świata".

  Fragment książki
 • 'Od 1988 roku amerykańskie szkoły się uwsteczniają' [FRAGMENT]

  "Od 1988 roku amerykańskie szkoły się uwsteczniają" [FRAGMENT]

  W sondażu przeprowadzonym niedawno w Stanach Zjednoczonych poproszono respondentów, by znaleźli słowo, które ich zdaniem najlepiej opisuje obecne czasy. Wśród ośmiu najczęściej wymienianych określeń znalazły się: "niepokojące", "chaotyczne", "wyczerpujące" i "nerwowe". Jak to możliwe, że Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Co sprawiło, że w jednym z najbogatszych krajów świata nierówności społeczne są porównywalne do tych, z którymi mierzono się w XIX wieku? I dlaczego "amerykański sen" coraz częściej staje się "amerykańskim mirażem"? Publikujemy fragment książki "Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu" autorstwa Nicholasa D. Kristofa i Sheryl WuDunn w przekładzie Anny Gralak.

  Fragment książki
 • Mamy wrzesień, a Remigiusz Mróz wydaje już piątą książkę w tym roku. Wraca Chyłka
 • 'Znam tę laskę z telewizora. To córka kobiety, którą zamordowałem trzydzieści lat temu' [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Znam tę laskę z telewizora. To córka kobiety, którą zamordowałem trzydzieści lat temu" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Pisarka bierze udział w programie telewizyjnym z okazji wydania swojej debiutanckiej powieści. Nie ma pojęcia, że program ogląda pracownik zieleni miejskiej, który - patrząc na twarz autorki na ekranie - doznaje wstrząsu. Niespodziewanie zostaje skonfrontowany z przeszłością, okrutnym czynem i poczuciem winy. "Do pralni" Sophie Daull to powieść konstruowana na dwugłosie głównych postaci i ambiwalencji przebaczenia. W Gazeta.pl prezentujemy fragment przekładu Doroty Hartwich.

  Fragment książki
 • 'Zawsze kogoś wku****sz'. 'Johnny. Powieść o ks. Janie Kaczkowskim' [FRAGMENT]

  "Zawsze kogoś wku****sz". "Johnny. Powieść o ks. Janie Kaczkowskim" [FRAGMENT]

  Prawdziwa historia przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego, łamiącego stereotypy charyzmatycznego duchownego, i Patryka Galewskiego, recydywisty, a dziś szefa kuchni, chwyta za serce i inspiruje. Przedstawiamy fragment książki "Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim" autorstwa Macieja Kraszewskiego. Już 23 września do kin trafi film o Janie Kaczkowskim, który również będzie nazywał się "Johnny".

  Fragment książki
 • Świderski kopał Gołasa na scenie. Holoubek poradził mu: Oddaj [FRAGMENT]

  Świderski kopał Gołasa na scenie. Holoubek poradził mu: Oddaj [FRAGMENT]

  Czasem śliczny, liryczny i apetyczny, czasem ponury i smutny, inaczej niż na ekranie. Jak zapamiętali go przyjaciele? Co on sam mówił o sobie? Wreszcie, jak widzi go jedyna córka? Agnieszka Gołas tworzy czuły i barwny portret Wiesława Gołasa - dopisuje kolejne rozdziały i żegna się z ojcem. To pełna frywolnych, nieznanych anegdot nietypowa autobiografia i biografia w jednym. Prezentujemy przedpremierowo fragment książki "Gołas", która premierę będzie miała 7 września.

  Fragment książki
 • 'Wyspa' - miejsce, którego nie zapomnisz, książka pełna niewyobrażalnego zła
 • Nie ma nudnych egzystencji - laureatka literackich nagród znowu oczaruje czytelników
 • Targi Książki w Warszawie 2022. Ponad 800 twórców. Remigiusz Mróz rozda autografy
 • 'Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń'. Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl

  "Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń". Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl

  W specjalnym programie Gazeta.pl Maciej Stuhr czyta wybrane dla nas fragmenty "Opowieści ze wsi obok". - Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń - dodaje Stuhr w drugiej części programu, czyli w rozmowie z Mirosławem Miniszewskim i Antonim Pawlickim. Miniszewski napisał "Opowieści ze wsi obok", a Pawlicki wyprodukował audiobooka. W długi weekend majowy w ten nietypowy sposób zabieramy Was na Podlasie.

  Łukasz Kijek
 • Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Fragment guza Henrietty Lacks dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody. Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów. Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat. Prezentujemy przedpremierowy fragment polskiego wydania w tłumaczeniu Julianny Kowal, które ukaże się 27 kwietnia.

  Fragment książki
 • Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim

  Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim

  "Żywe morze snów na jawie" Richarda Flanagana to bezwzględna opowieść o końcu. Tu wszystko się rozpada, ulega rozkładowi, znika. Nowa książka laureata Nagrody Bookera jest do bólu aktualna, a jednocześnie zachwycająco ponadczasowa.

  Ryszard Kozik
 • Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. 'Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły'

  Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. "Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły"

  Ludwika Włodek pisze o kobietach, które walczyły o lepszy Afganistan. Pokazuje drogę, jaką musiały przejść, żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Bohaterki tej książki za swoją niezależność płaciły ogromną cenę. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcami. Atakowane były one same i ich najbliżsi. Ponowne dojście talibów do władzy uczyniło ich sytuację skrajnie niebezpieczną. Piętnastego sierpnia 2021 roku ich świat się zawalił, a marzenia legły w gruzach.

  Fragment książki
Więcej o:

książka

 • Nie ma to jak zapach książki?

  Do kupienia Kindle'a przekonałam się, gdy trafiłam na tytuł, który musiałam mieć teraz, natychmiast! Ale pojawił się problem - książka była tylko po angielsku, dostępna wyłącznie w księgarni Amazon. W najdroższej opcji dostawy mogłam ją mieć w ciągu tygodnia. A gdybym miała czytnik - trafiłaby

 • Torebka - książka

  W kolekcji Olympii Le Tan znalazły się kopertówki, które są pokryte materiałem. Boki mają złote, by wyglądały, jak brzegi starych książek. Z przodu jest naszyty tytuł i autor, a wszystko zostało zrobione bardzo starannie. W kolekcji znajdziemy takie dzieła, jak "Le Grand Horloger", "Histoires

 • Spadkobiercy z książki telefonicznej

  książkę telefoniczną Lizbony i zaczął losowo wybierać nazwiska sowich przyszłych spadkobierców. Kilka razy pytała go, czy dobrze się czuje. - Jestem pewny, że chciał wzbudzić kontrowersje, zostawiając swój majątek obcym. To go bawiło - powiedział portugalskiej gazecie "Sol" Anibal Castro Vila

 • Empik nie chce książek Merlin.pl

  - Od dwóch-trzech tygodni Empik odmawia przyjęcia do dystrybucji książek z logo Merlina. Odmawia, nawet jeśli wydawca zdecyduje się zapłacić za odpowiednie wyeksponowanie książek w salonach sieci. Pakiet: książka na półce z napisem "nowości" przez dwa tygodnie oraz reklama w bezpłatnej gazetce

 • Najpiękniejsze książki 2003 roku

  Inne nagrody: "Wampir. Biografia symboliczna" Marii Janion wydana przez słowo/obraz/terytoria w kategorii książek popularnonaukowych; "Słownik schulzowski" (słowo/obraz/terytoria) - w kategorii słowników; "Kot między nami" Joanny Haręży (Agencja Edytorska "Ezop") - w dziedzinie literatury pięknej

 • Misja TVP za pieniądze wydawców książek

  się jednym, za to ważnym szczegółem: warunkiem uczestnictwa jest zapłacenie 100 zł plus VAT od zaprezentowanej książki. Mówi o tym list, który rozesłało do wszystkich wydawnictw w Polsce przedsiębiorstwo Ars Polona SA przygotowujące program wspólnie z TVP. W zamian Ars Polona gwarantuje dwuminutowe omówienie

 • "Gazeta Wyborcza" z książkami

  Do kiosków wraz z "Gazetą" będzie trafiała co tydzień jedna książka. Czytelnik będzie mógł kupić ją w ciągu całego tygodnia, ale wyłącznie z aktualnym wydaniem "Gazety Wyborczej". Pierwszy tytuł - powieść Umberto Eco, wydana w 600 tys. egzemplarzy - będzie dołączony do "Gazety" bezpłatnie