książka

 • Nie ma nudnych egzystencji - laureatka literackich nagród znowu oczaruje czytelników
 • Targi Książki w Warszawie 2022. Ponad 800 twórców. Remigiusz Mróz rozda autografy
 • 'Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń'. Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl

  "Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń". Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl

  W specjalnym programie Gazeta.pl Maciej Stuhr czyta wybrane dla nas fragmenty "Opowieści ze wsi obok". - Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń - dodaje Stuhr w drugiej części programu, czyli w rozmowie z Mirosławem Miniszewskim i Antonim Pawlickim. Miniszewski napisał "Opowieści ze wsi obok", a Pawlicki wyprodukował audiobooka. W długi weekend majowy w ten nietypowy sposób zabieramy Was na Podlasie.

  Łukasz Kijek
 • Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna

  Fragment guza Henrietty Lacks dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody. Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów. Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat. Prezentujemy przedpremierowy fragment polskiego wydania w tłumaczeniu Julianny Kowal, które ukaże się 27 kwietnia.

  Fragment książki
 • Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim

  Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim

  "Żywe morze snów na jawie" Richarda Flanagana to bezwzględna opowieść o końcu. Tu wszystko się rozpada, ulega rozkładowi, znika. Nowa książka laureata Nagrody Bookera jest do bólu aktualna, a jednocześnie zachwycająco ponadczasowa.

  Ryszard Kozik
 • Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. 'Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły'

  Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. "Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły"

  Ludwika Włodek pisze o kobietach, które walczyły o lepszy Afganistan. Pokazuje drogę, jaką musiały przejść, żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Bohaterki tej książki za swoją niezależność płaciły ogromną cenę. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcami. Atakowane były one same i ich najbliżsi. Ponowne dojście talibów do władzy uczyniło ich sytuację skrajnie niebezpieczną. Piętnastego sierpnia 2021 roku ich świat się zawalił, a marzenia legły w gruzach.

  Fragment książki
 • Olga Tokarczuk po raz trzeci nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera. Tym razem za 'Księgi Jakubowe'
 • Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowych autorów i znawców epoki. Frances i Joseph Giesowie w książce "Przeżyj miłość w średniowieczu" opowiadają barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości - małżeństwa i rodziny. Pozycja ta ukazała się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Znak.

  Fragment książki
 • 'Pokojówka' Nity Prowse to najzabawniejszy kryminał sezonu [RECENZJA]

  "Pokojówka" Nity Prowse to najzabawniejszy kryminał sezonu [RECENZJA]

  Powieść "Pokojówka" Nity Prowse to debiut, który podbija listę bestsellerów "New York Timesa". Od kilku tygodni w zestawieniu, teraz książka dotarła do pierwszego miejsca w kategorii "hardcover fiction". Co więcej, Universal już wykupił prawa do jej ekranizacji. Swoją drogą, powieść Nity Prowse rzeczywiście wydaje się stworzona do tego, by zaistnieć w wersji filmowej.

  Agnieszka Subda-Ogonowska
 • Netflix. 'Zachowaj spokój' - drugi polski serial na podstawie powieści Harlana Cobena [ZWIASTUN]
 • Nowości książkowe 2022 roku. Wybieramy i polecamy tytuły, które warto przeczytać
 • 'Zmuszam się, by nie chować jedzenia w serwetce. Zbliżająca się zagłada uczyniła z nas drapieżników'

  "Zmuszam się, by nie chować jedzenia w serwetce. Zbliżająca się zagłada uczyniła z nas drapieżników"

  W maju 2021 roku papież Franciszek pocałował starszą kobietę w numer obozowy widniejący na ręce. Ta kobieta to Lidia Maksymowicz, która jako trzylatka trafiła w ręce Mengelego, a dziś opowiada swoją historię o piekle i egzaminie z człowieczeństwa. Eksperymenty pamięta do dziś. Po wojnie trafia do nowej rodziny - biologiczną zabrała wojna. Wiele lat później okaże się, że matka jednak żyje - mieszka w dalekiej Rosji i nigdy nie przestała szukać swojej córki. W Gazeta.pl prezentujemy fragment książki "Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić", którą Maksymowicz napisała z Paolo Rodarim.

  Fragment promocyjny
 • Książki, które trzeba przeczytać w 2022 r. Spis książek do przeczytania

  Książki, które trzeba przeczytać w 2022 r. Spis książek do przeczytania

  Które książki trzeba przeczytać w 2022 r.? To z całą pewnością indywidualna kwestia, w zależności od naszych ulubionych gatunków i tego, co z nowości przeczytaliśmy jeszcze w 2021. A przecież są jeszcze ponadczasowe bestsellery, które niektórzy z nas trzymają na liście "do przeczytania" od lat. Podrzucamy kilka propozycji, które mogą ułatwić ten wybór.

  Kamil Michaluk
 • Jak bardzo może namieszać w życiu stara moneta? Saga Zbigniewa Zborowskiego to rollercoaster wydarzeń z kryminalną zagadką w tle
 • Emocje wokół nowego tłumaczenia 'Ani z Zielonego Wzgórza'. 'Wszystkie Anne już szczytują'

  Emocje wokół nowego tłumaczenia "Ani z Zielonego Wzgórza". "Wszystkie Anne już szczytują"

  "Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je pokoiku na facjatce. Proszę jednak o łagodny wymiar kary, zważywszy na to, że ktoś kiedyś musiał się podjąć tego niewdzięcznego zadania" - wyznała Anna Bańkowska we wstępie nowego tłumaczenia książki Lucy Maud Montgomery pod tytułem "Anne z Zielonych Szczytów". Czy fani przygód Ani są gotowi na rewolucję? W sieci nie zabrakło złośliwych komentarzy.

  oprac. Marta Wolf
 • Suwałki. 'Potop' Henryka Sienkiewicza wrócił do biblioteki po 65 latach od wypożyczenia
 • Krzysztof Wielicki: Przy akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza nie miałem odwagi nikogo wyznaczyć [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Krzysztof Wielicki: Przy akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza nie miałem odwagi nikogo wyznaczyć [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność można polubić, bo ona wynika z realizacji marzenia. Boję się samotności w życiu" - pisze w swojej pierwszej autorskiej książce Krzysztof Wielicki. Piąty człowiek na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, laureat Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, wyróżniony nagrodą księżnej Asturii w dziedzinie sportu. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment książki "Solo. Moje samotne wspinaczki".

  Fragment książki
 • 'Bywały dni, gdy Callas miała wrażenie, że publiczne wykonanie arii wymaga nieludzkich sił. Że to ponad jej możliwości'
 • 'Wiele razy wychodziłam z getta. Tego dnia, z niemowlęciem w torbie, niepokój wezbrał jak nigdy' [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Wiele razy wychodziłam z getta. Tego dnia, z niemowlęciem w torbie, niepokój wezbrał jak nigdy" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Warszawa, rok 1942. 14-letnia Emilia Śląska mieszka z przybranymi rodzicami i ukrywa prawdziwą tożsamość. Przyjmuje nazwisko Elżbieta Rabinek i zamieszkuje niedaleko murów getta. Wie, jakie cierpienie się za nimi kryje. Elżbieta zaprzyjaźnia się z Sarą, działaczką społeczną i pielęgniarką, która zaczyna przemycać ją do getta. Dzięki fałszywym dokumentom dziewczynka podejmuje bohaterskie próby ratowania żydowskich dzieci. W Gazeta.pl prezentujemy fragment powieści Kelly Rimmer "Sierota z Warszawy".

  Fragment książki
 • 'Co najbardziej rozczarowało mnie w macierzyństwie? Inne matki'. Magdalena Kostyszyn 'też tak ma' [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Co najbardziej rozczarowało mnie w macierzyństwie? Inne matki". Magdalena Kostyszyn "też tak ma" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "O naszym życiu można powiedzieć jeszcze wiele rzeczy. Można strywializować kolejne jego aspekty, ośmieszyć problemy, unieważnić to, co czujemy. Można zapytać o to, czy zajmowanie się domem to hobby, czy może jednak praca? O to, czy komentarz 'fajne masz cycki' jest komplementem. I o to, czy krótka sukienka jest zaproszeniem do gwałtu. To nie jest literacka fikcja. To codzienność Polek. I to o nich, o nas jest ta książka" - zapowiada wydawnictwo W.A.B., którego nakładem 10 listopada ukaże się "Też tak mam" Magdaleny Kostyszyn. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment książki.

  Fragment książki
Więcej o:

książka

 • Nie ma to jak zapach książki?

  Do kupienia Kindle'a przekonałam się, gdy trafiłam na tytuł, który musiałam mieć teraz, natychmiast! Ale pojawił się problem - książka była tylko po angielsku, dostępna wyłącznie w księgarni Amazon. W najdroższej opcji dostawy mogłam ją mieć w ciągu tygodnia. A gdybym miała czytnik - trafiłaby

 • Torebka - książka

  W kolekcji Olympii Le Tan znalazły się kopertówki, które są pokryte materiałem. Boki mają złote, by wyglądały, jak brzegi starych książek. Z przodu jest naszyty tytuł i autor, a wszystko zostało zrobione bardzo starannie. W kolekcji znajdziemy takie dzieła, jak "Le Grand Horloger", "Histoires

 • Spadkobiercy z książki telefonicznej

  książkę telefoniczną Lizbony i zaczął losowo wybierać nazwiska sowich przyszłych spadkobierców. Kilka razy pytała go, czy dobrze się czuje. - Jestem pewny, że chciał wzbudzić kontrowersje, zostawiając swój majątek obcym. To go bawiło - powiedział portugalskiej gazecie "Sol" Anibal Castro Vila

 • Empik nie chce książek Merlin.pl

  - Od dwóch-trzech tygodni Empik odmawia przyjęcia do dystrybucji książek z logo Merlina. Odmawia, nawet jeśli wydawca zdecyduje się zapłacić za odpowiednie wyeksponowanie książek w salonach sieci. Pakiet: książka na półce z napisem "nowości" przez dwa tygodnie oraz reklama w bezpłatnej gazetce

 • Najpiękniejsze książki 2003 roku

  Inne nagrody: "Wampir. Biografia symboliczna" Marii Janion wydana przez słowo/obraz/terytoria w kategorii książek popularnonaukowych; "Słownik schulzowski" (słowo/obraz/terytoria) - w kategorii słowników; "Kot między nami" Joanny Haręży (Agencja Edytorska "Ezop") - w dziedzinie literatury pięknej

 • Misja TVP za pieniądze wydawców książek

  się jednym, za to ważnym szczegółem: warunkiem uczestnictwa jest zapłacenie 100 zł plus VAT od zaprezentowanej książki. Mówi o tym list, który rozesłało do wszystkich wydawnictw w Polsce przedsiębiorstwo Ars Polona SA przygotowujące program wspólnie z TVP. W zamian Ars Polona gwarantuje dwuminutowe omówienie

 • "Gazeta Wyborcza" z książkami

  Do kiosków wraz z "Gazetą" będzie trafiała co tydzień jedna książka. Czytelnik będzie mógł kupić ją w ciągu całego tygodnia, ale wyłącznie z aktualnym wydaniem "Gazety Wyborczej". Pierwszy tytuł - powieść Umberto Eco, wydana w 600 tys. egzemplarzy - będzie dołączony do "Gazety" bezpłatnie

 • Dwa miliardy euro za książki telefoniczne

  Grupy kapitałowe Apax i Cinven zapłaciły za książki mniej niż oczekiwali analitycy, którzy szacowali wartość spółki nawet na 2,2 mld euro. Transakcja zostanie zakończona do końca 2004 r. VNU jest właścicielem grupy badawczej Nielsen Media i wydawcą magazynów "Hollywood Reporter" i "Adweek". VNU