ministerstwo kultury
-
Kto finansował film "Zielona granica"? Na liście Warszawa, ale ona dała najmniej
"Zielona granica" od piątku gości w polskich kinach. Przy okazji dyskusji naokoło filmu pojawiają się pytania o finansowanie projektu. Politycy rządowi zarzucają opozycyjnym władzom Warszawy sponsorowanie Agnieszki Holland, ale stolica i Mazowsze przyznały reżyserce najmniej środków.
-
TVP pokaże w końcu film o Pileckim. Wcześniej ministerstwo kazało zmienić reżysera
Na 1 września TVP zapowiada opóźnioną o dwa lata premierę niezwykle kosztownego filmu "Raport Pileckiego". Produkcja dostała niebagatelny budżet w wysokości około 38 mln zł, a pierwotnie miał ją wyreżyserować Leszek Wosiewicz, który napisał także autorski scenariusz. Po tym jednak, jak człowiek z ministerstwa Piotra Glińskiego zobaczył nakręcone przez niego materiały, zapadła decyzja o tym, żeby film i scenariusz przerobił Krzysztof Łukasiewicz.
-
Twórcy i obsada "Wielkiej wody" nie mogą dostać od Netfliksa tantiem za serial. Bo to Polska
Pomimo tego, że serial "Wielka woda" cieszy się na Netfliksie ogromną popularnością i od miesiąca jest jednym z najczęściej oglądanych na platformie tytułów, ekipa nie może liczyć na to, że dostanie z tego tytułu jakiekolwiek tantiemy. Problem leży w polskich przepisach o prawie autorskim - te nie przewidują wypłat za emisję na platformach streamingowych. Sytuacja wygląda inaczej w wielu europejskich krajach.
-
"Prometeusz polski". Film o Lechu Kaczyńskim opłaci ministerstwo kultury. Reżyser uczył się w Moskwie
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego dofinansowało film o "roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dziejach współczesnej Polski i Gruzji" - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Dokument wyreżyseruje Jerzy Lubach publicysta "Niezależnej" i "GPC''.
-
Gliński rozpoczął rok od zmian personalnych. Sellin konserwatorem zabytków. Jest nowy dyrektor Zachęty
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w poniedziałek o kilku zmianach personalnych. Do zmian doszło m.in. na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków, dyrektora Instytutu Pileckiego i Zachęty.
-
Ma zostać nowym dyrektorem Zachęty. Wcześniej mówił o "lewicowym paradygmacie kultury"
Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - poinformował resort. W przeszłości Janowski był współprowadzącym "Republiki sztuki", programu o sztuce "oczyszczonej z ideologii".
-
Minister kultury Piotr Gliński o nowym "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego: Projekt zdegenerowany
"Powstają różne filmy. Projekty 'zdegenerowane', takie jak ostatni film Smarzowskiego, nie dostają dofinansowania w konkursach PISF" - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla "Sieci". Podzielił się też z tygodnikiem "dobrą wieścią" - nowe "Wesele" w opinii Glińskiego poniosło klęskę.
-
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
-
Jak Bracia Golec wykorzystali 1,5 mln dofinansowania? Kilka singli i płyta z Janem Pawłem II
Łukasz i Paweł Golcowie otrzymali od rządu ponad półtora miliona złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. Jak wykorzystali te pieniądze? Bracia opowiedzieli o sprawach, które zajmowały ich podczas pandemii.
-
Gliński nie przedłuży kontraktu dyrektorce Zachęty. Wróblewska kieruję galerią od 2010 r.
Minister Piotr Gliński decydował o zmianie w kierownictwie kolejnej instytucji kultury. Nie przedłuży umowy dyrektorce galerii Zachęta Hannie Wróblewskiej. Wcześniej Gliński zmieniał szefostwo Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Muzeum Narodowego, a także blokował kolejną kadencję dyrektora Muzeum Polin.
-
Ewa Farna we łzach u Wojewódzkiego. Tak zareagowała na słowa Holland
-
Nowego "Squid Game" jeszcze nie ma, a już wywołał mnóstwo kontrowersji. "Nieludzkie"
-
Zapytaliśmy was, co myślicie o "Zielonej granicy" od razu po seansie. "To jest film bardzo propolski"
-
Smutny upadek? To mało powiedziane. Gargamel miał otoczkę guru i właśnie stracił wszystko
-
"Pomagamy szeptem". Co w "Zielonej granicy" jest prawdziwe
- "Hotel Paradise". Internauci oburzeni zachowaniem Pawła wobec Łucji: Żenada
- Ekstremalnie trudny quiz o "Znachorze"! Jak wiele razy oglądaliście ten klasyk?
- Reżyser "Znachora": Do roli Marysi przejrzeliśmy nagrania ponad 200 dziewczyn
- Lichota: Znachor to jest nasz polski superbohater i to jeden z niewielu [WYWIAD]
- To najsłynniejsze filmy z lat 90. Rozpoznasz je po jednym kadrze?
-
MKDNiS: Od soboty więcej osób będzie mogło uczestniczyć w koncertach i wydarzeniach sportowych
Od soboty więcej osób będzie mogło uczestniczyć jednocześnie w koncertach i wydarzeniach sportowych - informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zmianę wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z 23 czerwca.
-
Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
- Mamy dobre relacje z Hiszpanią i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich - powiedział w Sewilli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
-
Jarosław Sellin o trudnej sytuacji polskich artystów. "30 proc. z nich żyje poniżej płacy minimalnej"
Wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o wynikach badań przeprowadzonych przez Ministerstwo. Okazało się, że 60 proc. polskich artystów żyje poniżej średniej krajowej, 30 proc. poniżej płacy minimalnej, a tylko o siedmiu proc. można powiedzieć, że są ludźmi zamożnymi.
-
Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?
Nawet 400 mln złotych ma być przeznaczonych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w ramach rozszerzonej opłaty reprograficznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Kto może liczyć na dofinansowanie ze strony polskiego urzędu?
-
Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"
W nowym logotypie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zabrakło przecinka po "kulturze". Ministerialni graficy zdecydowali się z niego zrezygnować, by zostawić na końcu nazwy kropkę. Projekt jest szeroko krytykowany - zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników sieci. "To jest kompromitacja na poziomie ministerialnym. Robicie wstyd i pośmiewisko, z siebie i z Polski" - czytamy.
-
Odwołany szef FINA zapowiada pozew. "Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje"
Zwolniony 4 marca przez ministra kultury Piotra Glińskiego szef Filmoteki Narodowej Dariusz Wieromiejczyk przerwał milczenie. W oświadczeniu przesłanym redakcji WP informuje, że konsultuje się z prawnikami i zamierza złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych.
-
Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów
Według publikacji "Gazety Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk został zdymisjonowany przez Piotra Glińskiego ze stanowiska szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w związku z filmami przeglądu Herstorie - m.in. o fabryce wibratorów. Najpierw ministerstwo kultury wydało krótkie oświadczenie, teraz dłuższe, w którym przekonuje, że "na żadnym etapie i w żadnym stopniu" nie ingerowało w treści filmów.
-
"GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal
4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.
-
Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka
Lista artystów i instytucji z dotacjami z Funduszu Wsparcia Kultury wciąż jest niejawna. Po fali krytyki, która spadła na resort Piotra Glińskiego po listopadowej prezentacji pierwszej listy, ministerstwo kultury kolejnej już nie opublikowało. Nasze kontakty z urzędnikami dowodzą, że FWK stał się dla rządu kwestią niewygodną. Oto, jak wyglądała nasza korespondencja z resortem.
-
Resort kultury negocjuje z amerykańską uczelnią ws. zwrotu obrazów i gobelinów. Nieoficjalnie: Jest zgoda
Amerykańska uczelnia Le Moyne College w Syracuse w Stanach Zjednoczonych wstępnie zgodziła się na zwrot do Polski obrazów Bractwa św. Łukasza i gobelinów Mieczysława Szymańskiego - podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Negocjacje w tej sprawie prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie nie wiadomo, kiedy dzieła mogłyby trafić do kraju.
-
Ruszyły wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. 48 godzin od rządu na podpisanie nowych umów
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wznowiło wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Po kontrowersjach związanych z opublikowaniem poprzedniej listy beneficjentów akcja odbywa się po cichu, a urzędnicy mają kontaktować się bezpośrednio z samymi zainteresowanymi, informując o aktualnej wysokości dopłaty i dając im 48 godzin na podpisanie nowej umowy.
-
Po cichu wznowiono wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Nie ma jawnej listy beneficjentów
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wznowiło wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Tym razem cała akcja odbywa się po cichu, a lista beneficjentów nie została opublikowana na stronie resortu, dlatego nie wiadomo kto i jakie dofinansowanie dostanie.
-
Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje
Emisja programów i audycji, kształtowanie kwestii zatrudnienia bądź współpracy z dziennikarzami, należą do wyłącznej kompetencji zarządu - tak sytuację w radiowej Trójce komentuje w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu dodaje, że "nie ma instrumentów", by wpływać na decyzje zarządu. A jeszcze kilka miesięcy wcześniej - w maju - sam zwoływał naradę z udziałem władz Polskiego Radia i Rady Mediów Narodowych.