Cillian Murphy zszokował rodzinę, gdy rzucił prawo dla aktorstwa. Miał rację

Jako 20-latek Cillian Murphy zszokował rodzinę, w skład której wchodzili akademicy i nauczyciele, oblewając studia prawnicze. A gdy rzucił uczelnię dla aktorstwa, szok był jeszcze większy. Przez ponad 25 lat w zawodzie udowodnił jednak, że nie była to zła decyzja.

- Obaj jesteście Brytyjczykami - zwrócił się kiedyś do niego i kolegi z planu dziennikarz podczas promocyjnego wywiadu. I szybko został wyprowadzony z błędu. Cillian Murphy jest bowiem dumnym Irlandczykiem, urodzonym w 1976 roku w Douglas. Debiutował w 1996 roku w sztuce "Disco Pigs", a pięć lat później zagrał w jej ekranizacji. Jego zimne, niemal szklane spojrzenie, które jednak potrafi przekazać nie tylko chłodne emocje, a także wyraźnie zarysowane kości policzkowe, możecie kojarzyć np. z filmów "28 dni później" z 2002 czy "Red Eye" z 2005 roku.

W 2005 roku na planie 'Red Eye'W 2005 roku na planie 'Red Eye' East News

Cillian Murphy postawił na aktorstwo, ale nie na gwiazdorstwo

Rola transpłciowej kobiety w "Śniadaniu na Plutonie" przyniosła mu w 2005 roku pierwszą nominację do Złotych Globów. W tym samym roku zaczęła się jego długoletnia współpraca z Christopherem Nolanem, która zaowocowała w tym roku fenomenalną rolą Murphy'ego w "Oppenheimerze".

Zobacz wideo Oppenheimer - zwiastun

Najpierw był jednak Strach na Wróble w trylogii o Mrocznym Rycerzu. Rola też świetna, choć przyćmił go - jak i samego Christiana Bale'a w roli Batmana - Heath Ledger jako Joker. Potem Nolan i irlandzki aktor spotkali się na planie "Incepcji" (2010) oraz "Dunkierki" (2017). I gdyby w 2020 roku "The Irish Times" nie zaliczył go do grona największych irlandzkich aktorów wszech czasów, to po "Oppenheimerze" już na pewno musiałoby się tak stać.

Oczywiście, jedną z ważniejszych ról Cilliana Murphy'ego (wymawia się Kill-ian, nie Cill-ian) jest Tommy Shelby w serialu "Peaky Blinders". Ten weteran I wojny światowej dowodzi gangiem działającym w Birmingham w 1919 roku - Peaky Blinders był zresztą prawdziwą grupą, choć Shelby to postać fikcyjna. Szef grupy przestępczej zapłaci każdą cenę, aby wspiąć się po szczeblach kariery na sam szczyt. Jednocześnie śledzimy jego życie uczuciowe i zmagania z zespołem stresu pourazowego. - Stwierdzenie, że jest magnetyczny, to niedopowiedzenie w przypadku jego obecności na ekranie. I choć reszta obsady jest dobra, to jednak jest różnica, gdy jego nie ma w kadrze - pisała dziennikarka Emily VanDerWerff o roli Murphy'ego w serialu, który w Polsce pokazuje Netflix. Inna recenzowała: Tommy Shelby może nie jest dobrym człowiekiem, ale jak dobrze się go ogląda na ekranie.

W trzecim sezonie 'Peaky Blinders' (2015-2016)W trzecim sezonie 'Peaky Blinders' (2015-2016) Robert Viglasky/materiały promocyjne Netflix

Rodzice aktora to nauczycielka francuskiego i pracownik ministerstwa edukacji. Także jego dziadek, ciotki i wujkowie to nauczyciele. Sam Cillian chciał kiedyś być gwiazdą rocka, prawo studiował przez semestr bez przekonania, w końcu postawił na aktorstwo - ale nie na gwiazdorstwo. Do 2010 roku w ogóle nie występował w programach typu talk show, potem też robił to niespecjalnie chętnie. - Nie kreuję kontrowersji, nie sypiam, z kim popadnie, nie zataczam się po pijaku - mówił w jednym z wywiadów. Według niego jedyną ekstrawagancką rzeczą w jego życiu jest zestaw stereofoniczny, który kupił jako wielki fan muzyki. 

Z żoną raczej nie na ściankach, a przed telewizorem lub w kuchni

Jeśli spotkacie go gdzieś na dublińskiej ulicy (lub w jakimkolwiek innym mieście), pewnie uprzejmie z wami porozmawia, o ile wcześniej nie będziecie mu robić zdjęć. Jedną z rzeczy, których nienawidzi, jest fotografowanie z zaskoczenia i kręcenie filmów z ukrycia. - Siedziałem ostatnio w metrze i ludzie zaczęli mnie filmować. Nie o to chodzi, że żalę się jak 'biedny pie***ony celebryta', jestem bardzo szczęśliwy i uprzywilejowany i tak dalej, ale myślę, że ta kwestia wykorzystywania kamer wszędzie jest czymś, co musimy rozwiązać - mówił w zeszłym roku.

Emily Blunt, Cillian Murphy i Florence Pugh promują 'Oppenheimera'Emily Blunt, Cillian Murphy i Florence Pugh promują 'Oppenheimera' Vianney Le Caer / Vianney Le Caer/Invision/AP

Angażuje się za to charytatywnie i społecznie, promując np. chodzenie na wybory. Razem z żoną - artystką Yvonne McGuinness - przez wiele lat mieszkali w Londynie, ale w 2015 roku przeprowadzili się do Dublina. Znają się jeszcze z czasów jego przygody z muzyką - poznali się w 1996 na jego koncercie, a w 2004 roku wzięli ślub. Mają dwójkę dzieci. Starszy syn Malachy urodził się w 2005, a młodszy Aran w 2007 roku. Przez lata był wegetarianinem (choć, jak tłumaczył, bardziej ze względu na obawę przez zarażeniem się chorobą wściekłych krów, a nie z powodów etycznych). Gdy zaczął grać w "Peaky Blinders" w 2013 roku, musiał wrócić do jedzenia mięsa, by nabrać masy i mięśni. Po nakręceniu sezonu szóstego znów jednak odstawił mięso. W zeszłym roku zdradził, że razem z żoną oprócz oglądania filmów i słuchania muzyki lubią też wspólnie gotować.

Do roli w "Oppenheimerze" jednak drastycznie schudł. - Konkurowałem sam ze sobą, żeby sprawdzić, jak mało mogę jeść, żeby przetrwać. To nie było zdrowe. Nie polecam tego nikomu. Biegałem naładowany jakąś dziwną energią. W pewnym momencie po prostu przestałem jeść - wyznał aktor w rozmowie z dziennikiem "The Guardian".    

Więcej o: