Była pierwszą niewidomą uczestniczką w "MasterChefie". Później sama została jurorką w programie

Historia Christine Ha dla wielu może być motywacją. Z powodu poważnych problemów zdrowotnych kobieta straciła wzrok, lecz to nie przeszkodziło jej w realizacji kulinarnej pasji. W 2012 roku wzięła udział w amerykańskiej edycji "MasterChefa", a zwycięstwo stało się dla niej przepustką do kariery.

Życie Christiny Ha wywróciło się do góry nogami w 2004 roku, gdy lekarze zdiagnozowali u niej zespół Devica, zwany zapaleniem nerwu wzrokowego i rdzenia kręgowego. W wyniku choroby układ odpornościowy atakuje własne narządy, co w jej przypadku skończyło się trwałą utratą wzroku. Mimo trudności nie zrezygnowała jednak ze swojej największej pasji i konsekwentnie dążyła do realizacji marzeń.

Zobacz wideo Finalista "Masterchefa", Matteo Brunetti, przedstawia szybki przepis na makaron

Niewidoma kucharka zrobiła furorę w "MasterChefie". Z programu odeszła jako zwyciężczyni 

Gotowanie było zawsze w kręgu jej zainteresowań. Z powodzeniem prowadziła nawet kulinarnego bloga, dzieląc się z internautami swoimi przepisami i pomysłami na dania. W 2012 roku postanowiła pójść o krok dalej i zdecydowała się na udział w 3. edycji amerykańskiego "MasterChefa". Już na etapie castingów jej wyczucie smaku zachwyciło jurorów, którzy zdecydowali się zaprosić ją do dalszego etapu show, jako pierwszą niewidomą uczestniczkę w historii formatu. Mimo problemów ze zdrowiem, Christina nie miała taryfy ulgowej. Jedynie pomagała jej osoba, która podawała produkty, o które sama poprosiła.

Za sprawą ponadprzeciętnych kulinarnych umiejętności udowodniła, że wszystkie przeciwności losu można pokonać. Na 19 zrealizowanych odcinków, aż 7 z nich wygrała, a ponadto trzy razy znalazła się na podium. Ostatecznie to właśnie Christine Ha została zwyciężczynią programu, zdobywając prestiżowy tytuł i ćwierć miliona dolarów na realizację marzeń. Przełomem okazała się również szansa na wydanie własnej książki kucharskiej, "Przepisy z mojej domowej kuchni: azjatyckie i amerykańskie dania narodowe" ukazały się na rynku wydawniczym w 2013 roku i szybko stały się bestsellerem.

 

Po latach sama została jurorką. Dziś dzieli się swoim doświadczeniem z innymi

Zaledwie 3 lata po telewizyjnym debiucie, Christine Ha była już prawdziwą gwiazdą w kulinarnym świecie. Wielokrotnie była gościem w różnych formatach, lecz największym sukcesem była posada jurora w wietnamskiej wersji "MasterChefa". To jednak niejedyny sukces w jej karierze. Kucharka występuje również u boku Carla Heinriche’a w kanadyjskim show dla niewidomych "Four Senses" emitowanym na antenie AMI-TV, a także regularnie publikuje na łamach magazynu "Golf Coast Jorunal".

Idąc za ciosem, 44-latka postanowiła otworzyć również kilka małych restauracji na świecie, które dziś cieszą się renomą i uznaniem klientów. Jedną z nich jest Xin Chao w Houston, którą prowadzi wraz z Tonym Nguyenem, promując wietnamsko-amerykańską kuchnię. Wielokrotnie występowała również jako wykładowca TED, opowiadając o swoich doświadczeniach i motywując innych, by nigdy nie tracili wiary we własne możliwości.

Więcej o: