Jerzy Skolimowski

 • Nie tylko Skolimowski. Laureat tegorocznego honorowego Oscara też ma związek z Polską

  Nie tylko Skolimowski. Laureat tegorocznego honorowego Oscara też ma związek z Polską

  W ostatnich dniach poznaliśmy nominowanych do najważniejszej nagrody w branży filmowej. Kilka miesięcy temu Akademia poinformowała też o tym, kto dostanie statuetkę honorową, przyznawaną za całokształt działalności. Wśród laureatów znalazł się ceniony reżyser, który ma powiązania z Polską. To twórca m.in. "Truman Show".

  Iga Gromska
 • Oscary 2023. 'Na Zachodzie bez zmian' to groźny konkurent 'IO'. Gdzie można obejrzeć oscarowe filmy?

  Oscary 2023. "Na Zachodzie bez zmian" to groźny konkurent "IO". Gdzie można obejrzeć oscarowe filmy?

  "Na Zachodzie bez zmian" to jeden z tegorocznych oscarowych faworytów - został wyróżniony w dziewięciu kategoriach. Tak jak "IO" Jerzego Skolimowskiego ma nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, ale to nie wszystko. Twórcy adaptacji głośnej książki mają także szansę na statuetkę dla najlepszego filmu roku i za najlepszy scenariusz adaptowany. Poza tym mogą też zgarnąć nagrody za zdjęcia, kostiumy, charakteryzację, muzykę, efekty wizualne, scenografię, i dźwięk.

  Justyna Bryczkowska
 • Oscary 2023. Jerzy Skolimowski wybrał specjalną rasę osiołka do filmu. Widzom mówił: Patrzcie mu w oczy

  Oscary 2023. Jerzy Skolimowski wybrał specjalną rasę osiołka do filmu. Widzom mówił: Patrzcie mu w oczy

  Wśród tegorocznych nominacji do Oscarów znalazła się polska produkcja. "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego powalczy o stauetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Głównym bohaterem jest osioł IO, któremu towarzyszymy w jego podróży. Okazuje się, że tytułową postać grało kilka specjalnie wyselekcjonowanych do tej roli osiołków.

  Bartłomiej Marcinkowski
 • Oscary 2023. Polski film nominowany! O czym opowiada 'IO' Jerzego Skolimowskiego?
 • Oscary 2023 - nominacje. 'IO' Jerzego Skolimowskiego z powalczy o statuetkę!
 • Polski film z szansą na Oscara. 'IO' Skolimowskiego trafił na krótką listę

  Polski film z szansą na Oscara. "IO" Skolimowskiego trafił na krótką listę

  Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła krótką listę 15. filmów nominowanych do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Międzynarodowy". Wśród nich jest też polska produkcja. To "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, który przedstawia świat oczyma tytułowego osiołka.

  Bartłomiej Marcinkowski
 • Oscary 2023. 'IO' Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do nagrody

  Oscary 2023. "IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do nagrody

  "IO" Jerzego Skolimowskiego zawalczy o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy! We wtorek poznaliśmy nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Polski film to alegoryczna opowieść, która przybliża rzeczywistość życia zwierząt we współczesnym świecie. Widzimy w nim świat oczyma tytułowego osiołka, który przebywa długą drogę z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Jakie tytuły zgarną Oscary 2023? Przekonamy się o tym 12 marca.

  Kamila Cieślik
 • Który film zostanie polskim kandydatem do Oscara? Jest lista aplikujących tytułów

  Który film zostanie polskim kandydatem do Oscara? Jest lista aplikujących tytułów

  Znamy tytuły filmów, które będą walczyć o miano polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Polska Komisja Oscarowa wyłoniła wstępnie siedem produkcji, a wśród nich znajdują się m.in. "Fucking Bornholm" Anny Kazejak i "IO" Jerzego Skolimowskiego.

  Justyna Bryczkowska
 • Jerzy Skolimowski w 'IO' czule o prawach zwierząt. 'W kinie rzadko się wzruszam' [NOWE HORYZONTY 2022]

  Jerzy Skolimowski w "IO" czule o prawach zwierząt. "W kinie rzadko się wzruszam" [NOWE HORYZONTY 2022]

  Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego to dzieło zrealizowane z miłości do zwierząt - taka deklaracja pada w napisach końcowych. W rzeczywistości "IO" to jednak także obraz stworzony z miłości do Roberta Bressona. Skolimowski postanowił wziąć bowiem na warsztat historię osła opowiedzianą przed ponad pięćdziesięcioma laty przez francuskiego mistrza i stworzyć własną wariację na jej temat.

  Kamila Cieślik
 • 'Io'. O czym opowiada nagrodzony w Cannes film Jerzego Skolimowskiego?

  "Io". O czym opowiada nagrodzony w Cannes film Jerzego Skolimowskiego?

  - Chciałbym podziękować swoim osiołkom... Wszystkim sześciu. "Io" jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach. Takich osłów mamy w Polsce tylko dwa - mówił Jerzy Skolimowski, odbierając nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Jaką historię przedstawia jego wyróżniony film "Io"?

  Maja Piskadło
Więcej o:

Jerzy Skolimowski