kobiety
-
Za pieniądze z reklamy kupiła sobie mieszkanie. Potem zbierała butelki, aby mieć za co żyć
Anna Patrycy do dziś uznawana jest przez wiele osób za kobietę, która jako pierwsza złamała temat tabu, jakim były podpaski. Reklama "z pewną taką nieśmiałością" zyskała ogromną popularność. Czym dziś zajmuje się modelka znana ze spotu?
-
"Nawet gdy są w dżinsach, bluzach, zapłakane, to te zrobione dłonie takie piękne". Przekonuje: jesteście dość!
"Przydarza mi się dokładnie to, co tobie. Raz zaśpię i zrywam się jak poparzona, biegnąc gdzieś w czapce zupełnie niepasującej do outfitu, a raz wstanę jak skowronek i mam energię na umycie ośmiu okien. Innym zaś razem biorę wolne od życia i przez brudne okna wyglądam lepszego jutra, a ono nadchodzi. Lub nie" - przekonuje autorka "Jestem dość". Przedpremierowo publikujemy fragment książki.
-
Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]
W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.
-
"Bóle nadeszły w środku nocy. Ten pierwszy wyrwał ją ze snu jak przeszywający ciało p***y nóż". Przeczytaj fragment "Rodziny Strangerów"
W nowej powieści nominowanej do nagrody Gillera i Atwood Gibson Writers' Trust Fiction Prize Katharena Vermette eksploruje losy czterech kobiet z kolejnych pokoleń rodziny Strangerów. Ich historie poznajemy na przestrzeni pięciu lat. Przedpremierowo publikujemy fragment książki, która ukaże się 26 stycznia.
-
Łódź. Pierwszy raz w historii na reżyserię do Szkoły Filmowej dostały się same kobiety. "Mają upór"
Siedem kobiet dostało się w tym roku na reżyserię łódzkiej Szkoły Filmowej i co warto podkreślić, dostępnych było tylko siedem miejsc. Takiej sytuacji w historii szkoły jak dotąd nie było. Wszyscy zgodnie jednak podkreślają, że panie były po prostu najlepsze.
-
Wszystko, co musisz wiedzieć o życiu po czterdziestce [FRAGMENT]
Co to znaczy być kobietą czterdziestoletnią? Co tracimy, a co zyskujemy? Czy winną kryzysu wieku średniego jest biologia czy kultura? Jak go pokonać i zaakceptować nową siebie? I co potem? O tym wszystkim Pamela Druckerman pisze w nowej książce "Piękna czterdziestoletnia".
-
"Historia bez Polki". Fundacja Szkoła z Klasą ma zestaw lektur uzupełniających
Dziś, w Dniu Kobiet, zapraszamy do gorzkiej refleksji nad NIEobecnością kobiet w podręcznikach historii. Nie zostawimy Was jednak wyłącznie z tą refleksją. Proponujemy uzupełniającą listę lektur, by tak dotkliwie nie brakowało nam połowy dziejów - pisze dla Gazeta.pl Agnieszka Krawczak-Chmielecka, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.
-
Netflix celebruje Dzień Kobiet. Specjalna sekcja filmów i 5 mln dolarów na wsparcie kobiet
Netflix w tym roku w wyjątkowy sposób będzie celebrował Dzień Kobiet. Platforma przekaże łącznie 5 milionów dolarów na wsparcie twórczyń, a widzowie otrzymają specjalną sekcję z filmami o kobietach i w reżyserii kobiet oraz specjalnie przygotowany film z "pierwszymi razami" kobiet w kinie.
-
"W Wielkiej Brytanii mówimy o 'najwspanialszym pokoleniu'. Tworzyli je nie tylko mężczyźni, ale i kobiety" - wywiad z A. J. Pearce
Brytyjczycy pokochali tę powieść! Opowiadająca o II wojnie światowej, londyńskim Blitzu i odwadze ludności cywilnej stawiającej czoło niemieckim nalotom "Droga Pani Bird" została uznana za wspaniały hołd oddany ówczesnym kobietom, które imponowały wyjątkowym hartem ducha. W przygotowaniu serial telewizyjny oraz powieściowy sequel. Rozmawiamy z autorką, A. J. Pearce.
-
Bycie kobietą bywa przerażające. Pięć powieści o kobiecości i odwadze
Jedna z bohaterek "Mojej znikającej połowy" jest dość odważna, żeby uciec z domu, ale nie na tyle, aby przyznać przed najbliższymi, skąd pochodzi. Z kolei bohaterki opowiadań Carmen Marii Machado muszą testować swoją odwagę codziennie, bo bycie kobietą bywa równie przerażające, jak horror. Oto odwaga w opisywaniu rzeczywistości i odwaga potrzebna, by o niej czytać. Polecamy pięć powieści o dzielnych kobietach, dziewczynach, dziewuchach.
-
Prowadząca "Pytanie na śniadanie" zaliczyła poważną wpadkę na wizji
-
Tyszkiewicz o głodowej emeryturze: "Kiedyś nie mówiło się o składkach"
-
Kwaśniewski dosadnie o emeryturze. Dostaje też drugą, ale i tak trzeba dorabiać
-
Tego w "Mam Talent" jeszcze nie było. Simon Cowell zaśpiewał balladę?
-
Kojarzycie słynny pocałunek Spider-Mana i MJ? Skrywa pewien sekret
- Kardashian i Thunberg w jednej komedii. Pierwszy serial deep fake obśmiewa celebrytów
- Danuta Szaflarska długo wyglądała "jak dzidzia". Nabrał się nawet znany krytyk
- Absurdalnie drogie bilety na koncert Beyonce. "W pakiecie z fatalną akustyką"
- Zagrała dziewczynkę w czerwonym płaszczyku w "Liście Schindlera". Jak się zmieniła?
- "Squid Game" w rzeczywistości. Trwają zdjęcia do reality show Netfliksa
-
Ci, którzy ubliżają wioskowym, ubliżają sami sobie [FRAGMENT]
Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska wyruszają w teren, by przywrócić do społecznego bytu te osoby, które zazwyczaj pozostają niewidoczne i niesłyszane.
-
W świecie kobiet nie ma miejsca na słabość? Kontrowersyjna powieść czasu #MeToo [RECENZJA]
Chłopcy ubierają się jak dziewczyny, by wyglądać groźniej. Dziewczyny męskimi ciuchami podkreślają łagodność albo maskują agresywne zamiary. Witajcie w świecie z powieści brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, w którym rządzi "siła" - rzeczywistości tyleż szokującej, co dobrze znanej.
-
"Przegrane psy" i "Kwiaty w pudełku". Tak wygląda Japonia oczami kobiet [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Przegrane psy", "kobiety kamienie", "córki w pudełkach" - to tylko jedne z określeń oddających status kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Karolina Bednarz w swojej książce "Kwiaty w pudełku" celnie wskazuje bolączki i wyzwania, z którymi mierzą się mieszkanki Japonii.