kobiety
-
Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]
W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.
-
"Bóle nadeszły w środku nocy. Ten pierwszy wyrwał ją ze snu jak przeszywający ciało p***y nóż". Przeczytaj fragment "Rodziny Strangerów"
W nowej powieści nominowanej do nagrody Gillera i Atwood Gibson Writers' Trust Fiction Prize Katharena Vermette eksploruje losy czterech kobiet z kolejnych pokoleń rodziny Strangerów. Ich historie poznajemy na przestrzeni pięciu lat. Przedpremierowo publikujemy fragment książki, która ukaże się 26 stycznia.
-
Łódź. Pierwszy raz w historii na reżyserię do Szkoły Filmowej dostały się same kobiety. "Mają upór"
Siedem kobiet dostało się w tym roku na reżyserię łódzkiej Szkoły Filmowej i co warto podkreślić, dostępnych było tylko siedem miejsc. Takiej sytuacji w historii szkoły jak dotąd nie było. Wszyscy zgodnie jednak podkreślają, że panie były po prostu najlepsze.
-
Wszystko, co musisz wiedzieć o życiu po czterdziestce [FRAGMENT]
Co to znaczy być kobietą czterdziestoletnią? Co tracimy, a co zyskujemy? Czy winną kryzysu wieku średniego jest biologia czy kultura? Jak go pokonać i zaakceptować nową siebie? I co potem? O tym wszystkim Pamela Druckerman pisze w nowej książce "Piękna czterdziestoletnia".
-
"Historia bez Polki". Fundacja Szkoła z Klasą ma zestaw lektur uzupełniających
Dziś, w Dniu Kobiet, zapraszamy do gorzkiej refleksji nad NIEobecnością kobiet w podręcznikach historii. Nie zostawimy Was jednak wyłącznie z tą refleksją. Proponujemy uzupełniającą listę lektur, by tak dotkliwie nie brakowało nam połowy dziejów - pisze dla Gazeta.pl Agnieszka Krawczak-Chmielecka, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.
-
Netflix celebruje Dzień Kobiet. Specjalna sekcja filmów i 5 mln dolarów na wsparcie kobiet
Netflix w tym roku w wyjątkowy sposób będzie celebrował Dzień Kobiet. Platforma przekaże łącznie 5 milionów dolarów na wsparcie twórczyń, a widzowie otrzymają specjalną sekcję z filmami o kobietach i w reżyserii kobiet oraz specjalnie przygotowany film z "pierwszymi razami" kobiet w kinie.
-
"W Wielkiej Brytanii mówimy o 'najwspanialszym pokoleniu'. Tworzyli je nie tylko mężczyźni, ale i kobiety" - wywiad z A. J. Pearce
Brytyjczycy pokochali tę powieść! Opowiadająca o II wojnie światowej, londyńskim Blitzu i odwadze ludności cywilnej stawiającej czoło niemieckim nalotom "Droga Pani Bird" została uznana za wspaniały hołd oddany ówczesnym kobietom, które imponowały wyjątkowym hartem ducha. W przygotowaniu serial telewizyjny oraz powieściowy sequel. Rozmawiamy z autorką, A. J. Pearce.
-
Bycie kobietą bywa przerażające. Pięć powieści o kobiecości i odwadze
Jedna z bohaterek "Mojej znikającej połowy" jest dość odważna, żeby uciec z domu, ale nie na tyle, aby przyznać przed najbliższymi, skąd pochodzi. Z kolei bohaterki opowiadań Carmen Marii Machado muszą testować swoją odwagę codziennie, bo bycie kobietą bywa równie przerażające, jak horror. Oto odwaga w opisywaniu rzeczywistości i odwaga potrzebna, by o niej czytać. Polecamy pięć powieści o dzielnych kobietach, dziewczynach, dziewuchach.
-
Ci, którzy ubliżają wioskowym, ubliżają sami sobie [FRAGMENT]
Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska wyruszają w teren, by przywrócić do społecznego bytu te osoby, które zazwyczaj pozostają niewidoczne i niesłyszane.
-
W świecie kobiet nie ma miejsca na słabość? Kontrowersyjna powieść czasu #MeToo [RECENZJA]
Chłopcy ubierają się jak dziewczyny, by wyglądać groźniej. Dziewczyny męskimi ciuchami podkreślają łagodność albo maskują agresywne zamiary. Witajcie w świecie z powieści brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, w którym rządzi "siła" - rzeczywistości tyleż szokującej, co dobrze znanej.
-
Dlaczego Meg Ryan i Kelly McGillis nie zagrały w nowym "Top Gun"? "Wyglądam na swój wiek"
-
Johnny Depp zeznał, że pomógł dostać Heard rolę w "Aquamanie". Potem ostrzegał przed nią wytwórnię
-
Patrzy na lekarzy, którzy bez cienia współczucia pytają: "Gut? Dobsie?", i nie wierzy, że są ludźmi [FRAGMENT]
-
Andy Fletcher z Depeche Mode nie żyje. Miał 60 lat. "Przytłaczający smutek"
-
Filmy podobne do ''After'' - przewodnik po tytułach o zakazanej miłości [filmy młodzieżowe, romantyczne, o miłości]
- Czytanie to fajna sprawa! Przekonajcie o tym swoje dzieci
- Copiątkowa rozgrzewka umysłu. Nie będzie łatwo zdobyć 10/10
- Pamiętasz "Ekstradycję"? A "Matki, żony i kochanki"? Pytamy o kultowe seriale z lat 90.
- "Infinite Storm" z Naomi Watts już w kinach. Pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej
- "Bananowy jest po prostu żywot mój". Jeśli znasz piosenki VOX-u, masz szansę na komplet
-
"Przegrane psy" i "Kwiaty w pudełku". Tak wygląda Japonia oczami kobiet [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Przegrane psy", "kobiety kamienie", "córki w pudełkach" - to tylko jedne z określeń oddających status kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Karolina Bednarz w swojej książce "Kwiaty w pudełku" celnie wskazuje bolączki i wyzwania, z którymi mierzą się mieszkanki Japonii.