gustaw holoubek
-
Śmierć żony była dla niego ciosem. Mówił, że nie ma po co żyć. Miesiąc później Marian Kociniak zmarł
Dla Mariana Kociniaka żona Grażyna, była najważniejsza. Choć poznał ją, cierpiąc po rozstaniu z inną kobietą, to ona była miłością jego życia. Spędzili razem ponad 50 lat. Po jej śmierci mówił, że nie ma już, po co i dla kogo żyć. Miesiąc później zmarł.
-
"Jaki Mistrzu?! Mów do mnie: Boże!". Tadeusz Łomnicki zmarł na oczach piątej żony
Tadeusz Łomnicki był w PZPR od 1951 (piąta żona twierdzi, że nawet od 1948 roku), ale w stanie wojennym zdecydował się oddać legitymację partyjną. Do dzisiaj krąży anegdota z tamtego okresu, w którym większość artystów zdecydowała się na bojkot publicznego radia i telewizji. Gdy któryś z młodszych kolegów zasugerował: "A może zamiast nie grać wcale, to my będziemy po prostu grać źle...", Łomnicki spojrzał na niego i odparował: Panu łatwo mówić.
-
Łomnicki czarował, a w domu miał drugie oblicze. "Wściekle zazdrosny, a równocześnie nie krył, że mnie zdradza"
Niezapomniany Mały Rycerz, czyli Michał Wołodyjowski z ekranizacji powieści Sienkiewicza, ale w ogóle jeden z najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Tadeusz Łomnicki przez kilkadziesiąt lat (do stanu wojennego) był też członkiem PZPR. - Na scenie geniusz, ale codzienne życie z Łomnickim, niestroniącym w szale zazdrości od rękoczynów, przypominało emocjonalny rollercoaster - wspomina go jedna z pięciu żon. Publikujemy fragment książki "Królowie życia w PRL-u".
-
Rocznica premiery "Dziadów" Dejmka. PZPR uznało je za antyradzieckie, dziś władza znów mówi o "Dziadach"
W roli Gustawa-Konrada wystąpił Gustaw Holoubek. Reżyserował Kazimierz Dejmek. 25 listopada mija rocznica premiery "Dziadów" w Teatrze Narodowym. Spektaklu, który stał się iskrą wzniecającą protesty studenckie i zapoczątkował Marzec 1968 roku.
-
"Najbardziej boję się ludzi małych". Nagranie z Gustawem Holoubkiem podbija sieć
Wojciech Mann przypomniał fragment programu "Sto pytań do...", w którym Gustaw Holoubek mówił m.in. o tym, kogo boi się najbardziej. Wypowiedź zmarłego w 2008 roku aktora wiele osób uznało za aktualną także dzisiaj.
-
Ucz się, bo tak skończysz - straszyła, pokazując na Himilsbacha. Jego reakcja? Świetna! Anegdoty z PRL-u
Życie zawodowe i towarzyskie znanych aktorek i aktorów czasów PRL obfitowało w wiele barwnych wydarzeń. Część z nich przeszła do legendy i te anegdoty bawią do dziś.