Najdłuższy serial w Polsce? Przy nim naprawdę mogą pojawić się "białe, białe włosy"

Długoletnia emisja i odcinki liczone w tysiącach to nieodłączny element serialowych tasiemców i oper mydlanych. Jaki jest najdłużej emitowany serial w Polsce i które produkcje biją rekordy? Lider może być tylko jeden.

Polskim produkcjom daleko do światowych rekordzistów. Amerykańskie opery mydlane biją prawdziwe rekordy. Produkcję "Guiding Light" emitowano przez 57 lat, a "Szpital miejski" świętuje w tym roku swoje 60-lecie. Te polskie seriale widzowie mogą oglądać najdłużej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata

Najdłużej emitowany serial w Polsce. Niekwestionowany lider

Wśród produkcji, które wciąż emitowane są w polskiej telewizji, zdecydowanie najdłuższym serialem jest "Klan". Pierwsze trzy odcinki wyemitowano odpowiednio 16, 17 i 18 czerwca 1997 roku, w ramach konkursu na nową polską telenowelę. "Klan" zwyciężył i pokonał m.in. "Złotopolskich", którzy ostatecznie znaleźli się na antenie TVP2. Oficjalna emisja rozpoczęła się 22 września 1997 roku, przyciąga więc widzów przed ekrany już od 26 lat. 25 maja wyemitowano 4169. odcinek, a historia o rodzinie Lubiczów to zdecydowanie najdłużej emitowany, ale i najdłuższy serial w Polsce o największej liczbie odcinków. Piosenka "Życie jest nowelą" w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego przez lata towarzyszyła serialowi. We wrześniu 2021 roku twórcy postanowili odświeżyć czołówkę produkcji, a hit wykonują m.in. Izabela Trojanowska, Jacek Borkowski, Kaja Paschalska i Tomasz Stockinger.

Najdłuższy serial w Polsce? Te produkcje oglądamy od ponad 20 lat

Wśród najdłużej emitowanych seriali zdecydowanie przodują produkcje Telewizji Polskiej. "Na dobre i na złe" należy do grona najdłużej emitowanych seriali, choć liczba odcinków w porównaniu do "Klanu" wypada blado. Warto więc zaznaczyć, że produkcja pokazywana jest na antenie TVP2 raz w tygodniu. Premiera odbyła się 7 listopada 1999 roku, fani od 24 lat mogą śledzić losy lekarzy pracujących w fikcyjnym szpitalu w podwarszawskiej Leśnej Górze.

 

Podium najdłużej emitowanych seriali w Polsce zamyka "M jak miłość", kolejna produkcja Telewizji Polskiej. Losy rodziny Mostowiaków widzowie śledzą od 4 listopada 2000 roku. 23 maja wyemitowano 1736. odcinek, a kolejny powróci po dłuższej niż zwykle wakacyjnej przerwie. "Na Wspólnej", hit stacji TVN, znajduje się na czwartym miejscu. Serial zadebiutował 27 stycznia 2003 roku, w tym roku świętował więc swoje 20-lecie. 25 maja wyemitowano 3630 odcinek.

Najdłuższe polskie seriale. Tych produkcji już nie zobaczymy na ekranach

Wśród najdłuższych polskich seriali znaleźć można również takie produkcje, które zniknęły już z ekranów. Na liście znajduje się m.in. kultowa już "Plebania", emitowana przez 12 lat na antenie TVP1. Wyemitowano aż 1829 odcinków. O rok dłużej emitowano "Złotopolskich". Produkcję zakończono na 1121 odcinku. 23 lata emitowano z kolei "Świat według Kiepskich", produkcja doliczyła się 589 odcinków. To historia mieszkańców kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu jest więc zdecydowanym liderem. 20 marca 2023 roku na platformie Polsat Box Go pojawił się 590., specjalny odcinek.

Więcej o: