Auschwitz
-
Dla niego zrezygnowała z kariery w Hollywood. Gdy trafił do obozu, robiła wszystko, by go uwolnić
Tuż przed wybuchem wojny Lidia Wysocka była uznawana za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia. Gdy okazało się, że ma możliwość zaistnieć w Hollywood, zrezygnowała z międzynarodowej kariery dla żonatego kolegi po fachu.
-
Jedna z najmłodszych osób, które przeżyły Auschwitz. "Zrobiłam to, co kazała mi mama" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Moje imię to 27633. Jestem jedną z Ocalałych. Mam zatem obowiązek reprezentować półtora miliona żydowskich dzieci zamordowanych przez nazistów. One nie mogą mówić, muszę zabrać głos w ich imieniu - mówi Tova Friedman. Publikujemy fragment jej książki "Byłam dzieckiem z Auschwitz".
-
Rolf przez wiele lat nie wiedział, że jest dzieckiem nazistowskiego zbrodniarza. Mengele był "wujkiem"
Nazwiska Himmlera, Göringa, Götha czy Mengele wciąż mają moc przywoływania koszmaru nazistowskich Niemiec. Ich potomkowie, dzieci nazistowskich przywódców, mierzą się z przeszłością rodziców, głównie ojców, w różny sposób. Publikujemy fragment książki "Dzieci nazistów", która ukaże się 12 października.
-
Chłopiec, który narysował Auschwitz. Później napisał tę książkę [FRAGMENT]
Thomas Geve miał 13 lat, gdy wraz z matką został deportowany do Auschwitz. 15, gdy obóz w Buchenwaldzie, gdzie ostatecznie trafił, został wyzwolony. Zbyt słaby, by odejść, pozostał w obozie i udokumentował wszystko, co stało się także jego udziałem. Tak powstało ponad osiemdziesiąt rysunków, prostych, przejmujących w szczegółach, pokazujących nie tylko sceny dramatyczne, ale też codzienne wydarzenia z życia w obozach, przejawy człowieczeństwa, wsparcie i przyjaźń między więźniami.
-
"Towarzyszyła mi jedna natrętna myśl: za walkę dają chleb". Tak "pięściarz z Auschwitz" pisał o pierwszej walce
Relacje o niezwyciężonym "Teddym" pojawiają się we wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz, ale on sam ługie lata żył w cieniu swoich niewiarygodnych zwycięstw. Niezwykle skromny, pogodny Tadeusz Pietrzykowski przez lata snuł swoje opowieści tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Odnalezienie zielonego brulionu z zapiskami pozwoliło nareszcie oddać głos mistrzowi.
-
"Mistrz". Do roli schudł 16 kg i nauczył się podstaw boksu. "Nie chcieliśmy posiłkować się dublerami"
- Wiadomo było, że walki są integralną częścią dramaturgii filmu i postaci, więc nie chcieliśmy posiłkować się dublerami - mówił o filmie "Mistrz" aktor Piotr Głowacki, który przygotowując się do roli, przeszedł spektakularną metamorfozę.
-
Przed bramą Auschwitz pomyślała, że tam nic gorszego nie może jej spotkać. "Co może być gorszego od gestapo?"
Reguły obozu: nie daj się uderzyć, bo siniak prowokuje oprawców do dalszego bicia; na apelu stawaj w środku - skrajne szeregi atakują psy; najważniejsze: naucz się rozmawiać z oprawcami. "Królestwo za mgłą" to rozmowa z autorką "Pasażerki", legendarną pisarką, która przetrwała obozy w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.
-
"Stacja końcowa Auschwitz". Wyjątkowe świadectwo więźnia Auschwitz w zalewie powieści popholocaustowych
Eddy de Wind jest autorem jedynego dziennika napisanego w całości w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego wspomnienia z miejsca kaźni są unikalne - tym bardziej, że autor był lekarzem i psychiatrą, który jako pierwszy opisał syndrom KZ, czyli syndrom poobozowy, tak charakterystyczny dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
MATERIAŁ PROMOCYJNY -
Powieść o miłości silniejszej niż śmierć - historia tatuażysty z Auschwitz [RECENZJA]
Numer 32407. I 34902. Kiedyś, w poprzednim życiu, Lale Eisenberg i Gita Fuhrmannova. Podczas ich pierwszego spotkania za jej plecami przechadza się Herr Doktor - budzący postrach wśród więźniów Josef Mengele. Wszystko trwa ledwie chwilę, ale te kilka minut zadecyduje o całym dalszym życiu tatuażysty z Auschwitz