Claude Monet: obrazy, które warto znać

Jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu w malarstwie jest francuski malarz, Claude Monet. Obrazy, które wyszły spod jego pędzla, są wręcz kwintesencją kierunku, artysta w swej twórczości stara się uchwycić zmieniającą się rzeczywistość w sposób subiektywny, w szczególności operując światłem i cieniem. Przyjrzyjmy się najciekawszym obrazom Claude'a Moneta.

Najbardziej znany obraz Moneta: ''Impresja, wschód słońca''

Za najbardziej znany obraz Moneta uchodzi ''Impresja, wschód słońca''. Jest to jeden z sześciu obrazów tworzących cykl przedstawiający widok portu we francuskim Hawrze. Artysta spędził w tej miejscowości dzieciństwo, a w 1872 roku przebywał tam przez pewien czas. Zatrzymał się wówczas w jednym z najlepszych w tamtym czasie hoteli w mieście i stojąc na balkonie pokoju hotelowego malował swoje obrazy. Przedstawienie portu, którego tytuł stał się później przyczynkiem do powstania nazwy kierunku w sztuce, namalował Monet najprawdopodobniej podczas jednego posiedzenia, o czym może świadczyć cienka warstwa farby, jaką pokryte jest płótno. Sądząc z umiejscowienia słońca na obrazie, mógł to być styczniowy bądź listopadowy poranek.

'Impresja, wschód słońca' Claude'a Moneta na znaczku pocztowym. Zdjęcie ilustracyjne'Impresja, wschód słońca' Claude'a Moneta na znaczku pocztowym. Zdjęcie ilustracyjne Sergey Goryachev/shutterstock.com

Na pierwszym planie z gęstej mgły zimnego poranka wyłaniają się dwie łodzie, kołyszące się na wodzie. W tle widać port: z prawej strony widoczne są portowe żurawie, zaś po lewej stronie wznoszą się liczne maszty, a także kominy, z których wydobywa się gęsty dym. Najważniejszym elementem obrazu zdają się być jednak odbijające się w poruszającej się wodzie promienie wschodzącego słońca, o intensywnie pomarańczowej barwie. Podobne przedstawienie drgającej wody i odbijającego się w niej światła spotykamy również na innych obrazach Moneta, np. ''La Grenouillere'', ''Łodzie rybackie wypływające z portu'', ''Sekwana w Argenteuil'' czy ''Wielki Kanał''.

Monet: obraz przedstawiający lilie wodne

Inspiracją do wielu dzieł artysty był ogród, który posiadał w Giverny Monet. Obraz ''Ogród artysty w Giverny'' to jeden z wielu widoków tegoż ogrodu namalowanych przez Moneta. Widoczne są na nim kwitnące irysy w przeróżnych odcieniach różu i fioletu, a w oddali można dostrzec dom malarza. Innym dziełem, przedstawiającym ukochany ogród artysty, jest ''Japoński mostek w Giverny''. Obraz powstał prawdopodobnie późnym latem i ukazuje fragment ogrodu skąpany w promieniach zachodzącego słońca, mieniący się czerwienią i złotem. Widoczne na tafli wody nenufary pojawiają się również na wielu innych dziełach namalowanych przez Moneta. Były one tematem całej serii obrazów, powstających przez ostatnie 30 lat jego życia. Cykl, zatytułowany ''Nenufary'' (albo ''Lilie Wodne'') liczy około 250 obrazów, przedstawiających staw w ogrodzie w Giverny wraz z rosnącymi w nim grzybieniami białymi.

Jeden z obrazów z 'Lilie wodne', które Claude Monet malował przez ostatnie 30 lat życia. Po zabiegu usunięcia zaćmy lilie przyjęły błękitny odcień/Jeden z obrazów z 'Lilie wodne', które Claude Monet malował przez ostatnie 30 lat życia. Po zabiegu usunięcia zaćmy lilie przyjęły błękitny odcień/ Claude Monet

Nenufary Claude'a Moneta, obraz z 1904 r.Nenufary Claude'a Moneta, obraz z 1904 r. (Domena publiczna)

Monet: malarz operujący światłem i barwą

Claude Monet, malarz na wskroś impresjonistyczny, czerpał inspirację z natury. Choć w szkole średniej dorabiał sprzedając karykatury własnego autorstwa, to szybko okazał się doskonałym pejzażystą – kształcił się w malarstwie plenerowym. Chętnie malował we własnym ogrodzie, miał również swoje atelier na łódce. Specjalizował się w malowaniu serii – każdy cykl obrazów przedstawiał ten sam motyw, widziany o różnych porach dnia i w różnych porach roku, a głównym czynnikiem wpływającym na różnorodność poszczególnych obrazów w serii była gra światła. Jednym z najbardziej znanych tego typu cykli jest seria ''Katedra w Rouen'' – 31 obrazów namalowanych w latach 1893-1894, przedstawiających gotycką katedrę Notre-Dame w Rouen. Monet koncentruje się na świetle i kolorze, ich nasyceniu i głębi. Ukazuje fragment zachodniej fasady budynku, obserwowany z dwóch różnych punktów. Tym samym odzwierciedla na obrazach nie tylko stan pogody, ale również własny punkt widzenia. Podobne zabiegi stosował artysta malując cykl dwunastu obrazów przedstawiających dworzec Saint-Lazare w Paryżu (wśród nich ''Pociągi na dworcu Saint-Lazare''), serię ''Stogi siana w Giverny'' (około 25 obrazów przedstawiających pozostawione na polu stogi siana) czy serię widoków Tamizy z rysującym się w tle budynkiem brytyjskiego parlamentu. ''Parlament w Londynie'' przedstawiany jest w gęstej mgle, skąpany w promieniach zachodzącego słońca bądź uwydatniony przez jaskrawe światło słoneczne. Monet stworzył blisko sto obrazów ukazujących budynek wznoszący się nad Tamizą.

Claude Monet, 'Katedra w Rouen', 1893Claude Monet, 'Katedra w Rouen', 1893 Domena publiczna

Claude Monet: ''Pole maków'' – sielski krajobraz Argenteuil

Jeden z bardziej znanych pejzaży, jakie namalował Claude Monet, ''Pole maków'', powstał w Argenteuil. Dwie kobiety z dziećmi, jedna na pierwszym planie obrazu, druga w oddali, spacerują wśród wysokich traw i rozsypanych na polu maków. Kobieta na pierwszym planie to zapewne żona Moneta, Camille, która pozowała artyście do wielu obrazów. Ubrana jest w długą, fioletową suknię, na jej głowie znajduje się żółty kapelusz, w ręku zaś trzyma niebieski parasol, osłaniając się nim od słońca. Towarzyszy jej syn, Jean, którego głowa ledwie wystaje spośród roślinności. Kobieta na dalszym planie prezentuje się równie elegancko i dystyngowanie. W oddali, wśród drzew, widoczny jest dom, z którego być może nadeszli spacerowicze.

Zobacz też: Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy

Zobacz wideo Popkultura odc. 79
Więcej o: