Filmy z Meryl Streep. Te hity trzeba znać

Filmy z Meryl Streep stają się hitami nim trafią do kin. Aktorka ma na swoim koncie świetne kreacje zarówno w dramatach, jak i komediach. Które warto zobaczyć? Podpowiadamy.

Meryl Streep - aktorka wszechstronna

Meryl Streep to aktorka znana na całym świecie. Zawdzięcza to niewątpliwie swojemu talentowi, który pozwala jej wcielić się w bardzo zróżnicowane role. Streep znana jest głównie z produkcji filmowych, ale występuje także w programach telewizyjnych i na deskach teatru.

Kariera Meryl Streep rozpoczęła się wraz z występem w sztuce teatralnej "The Playboy of Seville" w 1971 roku. Dalej można podziwiać jej pasmo sukcesów, bo już kilka lat później została doceniona za rolę w filmach: "Łowca jeleni" (1978) i "Sprawa Kramerów" (1979)otrzymując nominację do najważniejszej nagrody świata filmowego - Oscara. Statuetkę odebrała za rolę w tej ostatniej produkcji oraz kreację w filmie "Wybór Zofii" (1982) oraz "Żelaznej Damie"(2012). 

Oprócz tego Streep ma na swoim koncie wiele nominacji i prestiżowych nagród (m. in. wiele nominacji do Oscara i Złotego Globa oraz 8 statuetek w tym drugim konkursie), ale mimo to nie zwalnia tempa i wciąż bierze udział w interesujących projektach. W ubiegłym roku brawurowo zagrała w drugim sezonie mini serialu HBO "Wielkie kłamstewka" razem z Nicole Kidman oraz Reese Whiterspoon i skradła show. 

Meryl Streep: filmy wyróżnione na światowych festiwalach

Meryl Streep ma na swoim koncie udział w wielu świetnych produkcjach, które mimo upływu lat wciąż cieszą się powodzeniem wśród fanów kinematografii. I tak do najciekawszych pozycji w filmografii aktorki zaliczyć należy:

  • "Sprawa Kramerów" (1979), reż. Robert Benton

Amerykański dramat sądowy z 1979 na podstawie powieści Avery’ego Cormana. Film opowiada o rozwodzie i walce, jaką toczą ze sobą byli małżonkowie. Ted Kramer (grany przez Dustina Hoffmana) jest mężczyzną całkowicie skoncentrowanym na swojej karierze. Jego żona Joanna (grana przez Meryl Streep) nie zgadza się z takim stanem rzeczy i decyduje się odejść od niego. Synek pary Billy zostaje z ojcem. Mimo trudności, Ted stara się stworzyć chłopcu prawdziwy dom. Tymczasem matka postanawia odzyskać dziecko. Sprawa trafia do sądu. Meryl Streep za udział w filmie dostała swój pierwszy złoty Glob oraz Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

  • "Wybór Zofii" (1982), reż. Alan J. Pakula

To kolejny ważny punkt w filmografii aktorki. Otrzymała za zagraną w nim rolę Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film opowiada historię Zofii Zawistowskiej - Polki ocalałej z Holocaustu i jej kochanka. Co ciekawe, Streep wypowiada tu kilka kwestii w języku polskim. Akcja obrazu filmowego toczy się w USA w 1947 roku. Stingo to początkujący pisarz, mieszkający na Brooklynie. Po sąsiedzku żyje zaś młoda para, której zachowanie przykuwa jego uwagę. Nathan Landau to intelektualista zbierający dowody zbrodni na narodzie żydowskim. Jego partnerką jest Zofia - Polka, była więźniarka z Oświęcimia. Ojciec, mąż i dwoje dzieci kobiety zginęli z rąk nazistów. Pisarz zaprzyjaźnia się z sąsiadami i poznaje ich tragiczne dzieje.

Przedstawiono tu nieco inne oblicze Meryl Streep. Zagrana przez nią rola ponownie wzbudziła pozytywne reakcje i poskutkowała nagrodą - Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie komediowym i nominacją do Oscara. Fabuła przedstawia początkującą dziennikarkę Andreę, która trafia do wydawnictwa czasopisma o modzie "Runaway". Praca jest dla niej spełnieniem marzeń, jednak przełożona - redaktor naczelna gazety Miranda Priestley - okazuje się osobą mocno despotyczną. Mimo to kobieta postanawia walczyć o swoją posadę, która może otworzyć jej drzwi do kariery dziennikarskiej.

Niewątpliwie jeden z tych filmów, które odniosły niesamowity sukces komercyjny. Fabuła opowieści opleciona hitami Abby, przyciągnęła do kin rzesze widzów. Produkcja opowiada historię młodej Sophie (Amanda Seyfried). Dziewczyna niebawem ma wyjść za mąż i chciałaby, aby w uroczystości uczestniczył jej ojciec. Problemem jest fakt, że nigdy go nie poznała. Jej matka, Donna (Meryl Streep), zdradza jej historię trzech mężczyzn, z którymi przed laty coś ją łączyło. Wszyscy zostają zaproszeni na ślub... Za rolę matki Sophie, Streep otrzymała kolejną nominację do Złotego Globu, a także nominację do nagrody Grammy za udział w produkcji ścieżki dźwiękowej do filmu.

Filmy z Meryl Streep, które musisz obejrzeć 

Oprócz wymienionych wcześniej hitów, warto zwrócić uwagę także na inne produkcje, w których brała udział ta światowej klasy artystka. Według nas Meryl Streep najlepsze kreacje stworzyła w filmach dramatycznych. Były to między innymi:

Dramat polityczny ukazujący walkę mediów o prawdę ukrywaną przez władze USA.

  • "Boska Florence" (2016), reż. Stephen Frears

Opowieść o Florence Jenkins, która mimo przeciwności realizuje swoje marzenie zostania śpiewaczką operową.

  • "Sierpień w Hrabstwie Osage" (2013), reż. John Wells

Historia rodzinnych konfliktów, zażegnanych dzięki tajemniczemu zniknięciu męża i ojca bohaterek.

Zobacz wideo Zwiastun filmu

Więcej o: