Filmy o kotach - historie o futrzakach, które warto poznać

Filmy o kotach potrafią zaskakiwać, bawić i wzruszać. Poznaj tytuły najciekawszych produkcji, przedstawiających losy odważnych i ciekawskich mruczków. Wśród nich odnajdziesz zabawne komedie, filmy dla dzieci i nie tylko.

Najlepsze filmy o kotach

Najlepsze filmy o kotach to produkcje z różnych gatunków: komedie, dramaty, kino familijne i dokumentalne. Jeśli jesteś miłośnikiem sympatycznych mruczków, usiądź wygodnie na kanapie, weź na kolana swojego ulubieńca i zobacz, który film o kotach może Ci się spodobać.

"Kot Bob i ja" (2016), reż. Roger Spottiswoode

Uzależniony od narkotyków James Bowen nie potrafi poradzić sobie z problemami. Mężczyzna otrzymuje szansę na odmianę swojego życia za sprawą niezwykłej przyjaźni z rudym dachowcem, Bobem.

"Garfield" (2004), reż. Peter Hewitt

Garfield to najleniwszy kot na świecie. Jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji i zajadanie się lasagne. Jego życie zmienia się, kiedy właściciel kocura, Jon (Breckin Meyer), kupuje szczeniaka, Odiego. Garfield postanawia jak najprędzej pozbyć się nowego zwierzaka z domu, jednak kiedy Odie zostaje porwany, kocur wyrusza, aby go odnaleźć. Przezabawna komedia dla całej rodziny.

"Keanu" (2016), reż. Peter Atencio

Nietypowa, pełna humoru komedia, skupia się na losach przyjaciół, którzy ratują skradzionego kociaka z rąk ulicznego gangu. Zadanie nie jest jednak proste.

"Harry i Tonto" (1974), reż. Paul Mazursky

"Harry i Tonto" to przejmujący film drogi. Harry (Art Carney), 72-letni wdowiec, dowiaduje się, że jego dom ma zostać wyburzony. Mężczyzna zabiera swojego kota i rusza do Los Angeles.

"Niezwykła podróż" (1993), reż. Duwayne Dunham

Pełna przygód produkcja, która przypadnie do gustu całej rodzinie. "Niezwykła podróż" opowiada o trójce zwierzaków domowych - dzielnym psie Shadow, szczeniaku Chance i kotce Sassy. Czworonogi należą do Jamiego (Benj Thall), Petera (Benj Thall) i Hope (Veronica Lauren), jednak kiedy matka dzieci ponownie wychodzi za mąż, rodzina przenosi się na wieś. W nowym domu nie ma miejsca dla futrzaków, dlatego ulubieńcy dzieci zostają oddani do nowych właścicieli. Tęsknota za prawdziwymi opiekunami wkrótce bierze górę – psy wraz z kotką podejmują decyzję o wyruszeniu w niebezpieczną podróż.

Film w 1996 doczekał się sequela, zatytułowanego "Daleko od domu 2: Zagubieni w San Francisco" (reż. David R. Ellis).

"Kedi. Sekretne życie kotów" (2016), reż. Ceyda Torun

Najgłośniejszy dokument skupiający się na kotach domowych. Przylepa, Bestia, Spryciara, Flirciarz, Szajba, Cwaniak i Sułtan to bezdomne zwierzaki, zamieszkujące ulice Stambułu, a także bohaterowie obrazu, stworzonego przez Ceyda Toruna. Twórca przygląda się ich życiu, chcąc przybliżyć widzowi kocią naturę.

Filmy o kotach dla dzieci i nieco starszych widzów

Filmy o kotach dla dzieci bawią i zaskakują niecodziennymi przygodami, których doświadczają bohaterowie. Kilka nowszych animacji, przedstawiających losy dzielnych mruczków, rozbawi nie tylko najmłodszą widownię.

"Piorun i magiczny dom" (2013), reż. Jeremy Degruson i Ben Stassen

Sympatyczna animacja przedstawia losy rudego kotka, Pioruna. W czasie burzy zwierzak znajduje schronienie w domu emerytowanego magika. Kiedy staruszek trafia do szpitala, kotek musi stanąć w obronie jego domu i nowych przyjaciół.

"Piorun" (2008), reż. Chris Williams i Byron Howard

Choć głównym bohaterem tego filmu animowanego jest pies, to towarzysząca mu kotka z całą pewnością potrafi zdobyć sympatię odbiorców. Tytułowy Piorun jest przekonany o swoich wyjątkowych zdolnościach, jednak pewnego dnia jego życie całkowicie się zmienia. Prosto ze studia filmowego psiak przypadkowo trafia na ulicę. Na szczęście spotyka tam nową przyjaciółkę, bezdomną kotkę Marlenę, która postanawia mu pomóc. 

"Sekretne życie zwierzaków domowych" (2016), reż. Chris Renaud i Yarrow Cheney

Co porabiają zwierzaki, kiedy ich opiekunów nie ma w domu? Bohaterowie tej historii potrafią zaskoczyć! Oprócz kotów, w filmie "Sekretne życie zwierzaków domowych", pojawiają się również inni zabawni pupile.

"Kot w Butach" (2011), reż. Chris Miller

Pełna przygód opowieść o słynnym Kocie, którego widzowie pokochali dzięki filmowi "Shrek 2". Tytułowy bohater rusza w podróż, aby wykraść mityczną gęś, znoszącą złote jaja.

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Filmy z kotami – tradycyjne animacje, które warto zobaczyć

Filmy z kotami to także tradycyjne animacje, wśród których znajdują się zarówno prawdziwe klasyki ze studia Walta Disneya, jak i nowsze produkcje. Te historie spodobają się widzom w każdym wieku.

"Oliver i spółka" (1988), reż. George Scribner

Bezdomny kociak Oliver natrafia na psią bandę i zaprzyjaźnia się z Bajerem i Tito. Wkrótce zostaje przygarnięty przez dziewczynkę z bogatej rodziny, Jenny. Jego mała opiekunka zostaje jednak porwana przez bandziora. Oliver z pomocą psów rusza na ratunek swojej pani.

"Kot w Paryżu" (2010), reż. Jean-Loup Felicioli i Alain Gagnol

Animacja nominowana do Oscara w kategorii "Najlepszy długometrażowy film animowany" przedstawia losy kota Dino. Zwierzak mieszka na co dzień z małą Zoe, jednak nocami wymyka się, by towarzyszyć włamywaczowi Nico.

"Aryskotraci" (1970), reż. Wolfgang Reitherman

Klasyczna animacja Walta Disneya przedstawia losy kotki Markizy i trójki jej dzieci. Opiekunką zwierzaków jest milionerka, Adelajda. Kobieta postanawia zapisać ukochanym kotom swój majątek w testamencie. Chciwy lokaj nie może pogodzić się z tą decyzją i wywozi zwierzaki na wieś, licząc na to, że dzięki temu on przejmie fortunę. Kotka i jej dzieci mogą liczyć na pomoc pewnego dachowca.

"Kitbull" (2019), reż. Rosanna Sullivan

Nominowana do Oscara w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film animowany" animacja opowiada o kociaku, który spotyka przywiązanego do łańcucha pitbulla. Oglądając ten film, nie zapomnij, by mieć przy sobie paczkę chusteczek.

Fajne filmy o kotach – dla fanów anime

Fajne filmy o kotach? Wśród nich coś dla siebie znajdą miłośnicy anime. Jedną z propozycji jest krótkometrażowa produkcja z 1999 roku w reżyserii Makoto Shinkai, "Ona i jej kot". Film skupia się na życiu samotnej kobiety, mieszkanki współczesnego Tokio. Dziewczyna przygarnia pod swój dach kota.

Kolejnym filmem anime jest "Narzeczona dla kota" (2002) w reżyserii Hiroyuki Morita. Bohaterką tej historii jest Haru, dziewczyna, która przypadkowo ratuje przed śmiercią bezpańskiego kota. Jak się okazuje, zwierzak nie jest jedynie zwykłym kotem, lecz prawdziwym kocim księciem. W podzięce za ocalenie zwierzaka Król Kotów chce wydać Haru za swojego syna.

Szukając filmów anime o kociej tematyce, warto sięgnąć po "A Whisker Away" (2020) w reżyserii Junichi Sato i Tomotaka Shibayama. Miyo Sasaki, nazywana przez innych "Munge", podkochuje się w koledze z klasy, Kento. Dziewczyna nie potrafi zwrócić na siebie uwagi swojej sympatii, dlatego zmienia się w kota, by móc się do niego zbliżyć.

Więcej o: