Tomasz Kot: najlepsze filmy. Nie tylko ''Bogowie'' i ''Zimna wojna''

Tomasz Kot to aktor, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć niezaprzeczalnie sławę przyniosły mu obrazy ''Bogowie'' i ''Zimna wojna'', to w jego dorobku znajduje się wiele doskonałych kreacji aktorskich. Do swoich ról przygotowuje się z niebywałym pietyzmem, nazywany jest mistrzem metamorfozy. Poznajmy najlepsze filmy z jego udziałem.

Tomasz Kot: sylwetka aktora

Nie tylko polscy widzowie mogą przekonać się, jak wszechstronnym aktorem jest Tomasz Kot. Sylwetka aktora zagościła również na zagranicznych ekranach, a trampoliną do nich okazała się rola Wiktora Warskiego w ''Zimnej wojnie'' Pawła Pawlikowskiego. Na fali sukcesu Polak typowany był do roli w ''Nie czas umierać'' – nowym filmie o Jamesie Bondzie, a także w najnowszej produkcji z uniwersum Marvela, zatytułowanej ''The Eternals'', pojawiły się również doniesienia o tym, iż aktor zagra tytułową rolę w biografii Nikoli Tesli. Okazuje się jednak, że na początek Tomasz Kot dał się poznać światowej widowni za sprawą thrillera ''Wróg doskonały'' (''A Perfect Enemy'', reż. Kike Maillo), który miał już swoją premierę podczas Katalońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sitges, a w Polsce ma wejść na ekrany pod koniec kwietnia 2021 roku. Jak jednak zaczęła się kariera Tomasza Kota?

Na świat przyszedł w Legnicy, w 1977 roku. Jego marzeniem było zostać artystą plastykiem, ale zdecydowanie sprzeciwiali się temu rodzice. Później wstąpił na krótko do seminarium duchownego, jednakże wytrzymał tam zaledwie pół roku. Ostatecznie w liceum połknął bakcyla aktorstwa, zarażony miłością do teatru przez swojego polonistę. Na deskach Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy debiutował jako nastolatek, rolą jednego z milionerów w sztuce Stanisława Ignacego Witkiewicza ''Panna Tutli-Putli'', w reżyserii Wiesława Cichego. Choć maturę zdał dopiero w drugim podejściu, to do krakowskiej PWST dostał się bez problemu i ukończył ją w 2001 roku. Po studiach związał się z Teatrem Bagatela w Krakowie, gdzie z powodzeniem występował w rozmaitych przedstawieniach przez pięć lat. Później zagościł na deskach teatrów warszawskich.

Najważniejsze role teatralne Tomasza Kota:

 • ''Panna Tutli-Putli'' S.I. Witkiewicza, reż. Wiesław Cichy (Legnica, 1996) – jeden z milionerów,
 • ''Edzio'' – monodram B. Schulza, reż. Krzysztof Kopka (Legnica, 1996),
 • ''Wybór'' J. Włoska, reż. Jerzy Stuhr (Teatr Telewizji, 1999) – Szymon Pogan,
 • ''Hamlet, Książę Danii'' W. Shakespeare’a, reż. Krzysztof Kopka (Legnica, 2001) – Hamlet,
 • ''Sześć postaci szuka autora'' L. Pirandella (przedstawienie dyplomowe, 2001) – Ojciec,
 • ''Rewizor'' M. Gogola, reż. Maciej Sobociński (Teatr Bagatela, 2002) – Piotr Dobczyński i Bobczyński,
 • ''Ślub'' W. Gombrowicza, reż. Waldemar Śmigasiewicz (Teatr Bagatela, 2002) – Henryk,
 • ''Tramwaj zwany pożądaniem'' T. Williamsa, reż. Marty Meszaros (Teatr Bagatela, 2002) – Steve,
 • ''Ca-sting'' Rafała Kmity (Krakowski Teatr Scena STU, 2002) – Czaruś,
 • ''Ballada o Zakaczawiu'' M. Kowaleskiego i J. Głomba, reż. Waldemar Krzystek (Teatr Telewizji, 2002) – Młody,
 • ''Hulajgęba'' W. Gombrowicza, reż. Waldemar Śmigasiewicz (Teatr Bagatela, 2003) – Miętalski,
 • ''Testosteron'' A. Saramonowicza, reż. Piotr Urbaniak (Teatr Bagatela, 2005) – Tytus,
 • ''Emigranci'' S. Mrożka, reż. Artur Żmijewski (Teatr Nowy Praga, 2008) – inteligent,
 • ''Miłość ci wszystko wybaczy'' Przemysława Wojcieszka (Teatr Polonia, 2008) – Eryk,
 • ''Ich czworo'' G. Zapolskiej, reż. Jerzy Stuhr (Teatr Polonia, 2014) – kochanek.

Tomasz Kot – filmy, które przyniosły mu rozgłos

Jako aktor teatralny znany był stosunkowo wąskiemu gronu odbiorców. Filmy z Tomaszem Kotem sprawiły, że jego kunszt aktorski może podziwiać wielu rodaków. Zanim jednak Tomasz Kot zaistniał na srebrnym ekranie, pojawił się w produkcjach telewizyjnych. Prócz wspomnianych już spektakli Teatru Telewizji, wystąpił w sitcomach ''Całkiem nowe lata miodowe'' i ''Camera Cafe'' w 2004 roku. Rozpoznawalność przyniosła mu rola bogatego pacjenta szpitala w Leśnej Górze, Henryka Weiss-Korzyckiego, w serialu ''Na dobre i na złe'', w którą wcielał się w latach 2004-2005. Popularność wśród telewidzów zdobył natomiast jako Maksymilian Skalski w serialu ''Niania'' (2005-2009).

Na srebrnym ekranie zadebiutował wcielając się w rolę lidera zespołu Dżem, Ryśka Riedla, w dramacie biograficznym ''Skazany na bluesa'' (2005, reż. Jan Kidawa-Błoński). Do roli tej Tomasz Kot przygotowywał się zarówno fizycznie, jak i mentalnie: schudł 8 kg, zapuścił włosy, odwiedzał podopiecznych MONARu, słuchał płyt Dżemu, studiował koncertowe nagrania, a nawet udał się w trasę koncertową z grupą. Kreacja w debiucie fabularnym zaowocowała wieloma nagrodami oraz nominacją do nagrody Orzeł. Orła (oraz Złote Lwy) otrzymał jednak za brawurowe wcielenie się w Zbigniewa Religę w dramacie biograficznym ''Bogowie'' (2014, reż. Łukasz Palkowski). Udało mu się nie tylko upodobnić fizycznie do postaci legendarnego profesora, ale oddać jego charyzmę. Takich przygotowań nie wymagała od niego rola Wiktora Warskiego, kompozytora i pianisty zespołu ludowego w melodramacie ''Zimna wojna'' (2018, reż. Paweł Pawlikowski). Przyniosła mu jednak międzynarodową popularność i uznanie krytyków.

Zobacz wideo Tomasz Kot i Zofia Wichłacz w jednym serialu z Helen Hunt. Jest pierwszy zwiastun "World on fire"

Filmy z Tomaszem Kotem: wyłącznie dramaty?

Filmy z Tomaszem Kotem przyciągają przed ekrany liczną publiczność. Na uwagę zasługuje chociażby rola Michała Bogusza w dramacie psychologicznym ''Erratum'' (2010, reż. Marek Lechki), za którą aktor nominowany był do Złotej Kaczki. Interesująca jest też kreacja Opata, przywódcy rosyjskiej mafii w dramacie sensacyjnym ''Yuma'' (2012, reż. Piotr Mularuk), która również doczekała się nominacji do Złotej Kaczki. W rolę Zbigniewa Religi wcielił się ponownie w komediodramacie biograficznym ''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (2017, reż. Maria Sadowska), zaś w dramacie ''Pokot'' (2017, reż. Agnieszka Holland) zagrał Prokuratora Świerszczyńskiego. Oto, jakie jeszcze filmy z Tomaszem Kotem zasługują na uwagę:

''Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć'' (2012), reż. Patryk Vega

Agent polskiego wywiadu Hans Kloss (Tomasz Kot) wpada na trop zrabowanego przez nazistów skarbu. Próbuje pokrzyżować plany wroga oraz uratować piękną Elzę (Marta Żmuda-Trzebiatowska).

''Żyć nie umierać'' (2015), reż. Maciej Migas

Aktor Bartosz Kolano (Tomasz Kot) dowiaduje się, że jest chory na raka i zostało mu kilka miesięcy życia. Postanawia wykorzystać maksymalnie ten czas.

''Bikini Blue'' (2017), reż. Jarosław Marszewski

Dora Szumska (Lianne Harvey) próbuje dociec, jakie demony przeszłości prześladują jej męża, Eryka (Tomasz Kot), polskiego emigranta. Eryk to były oficer Wojska Polskiego, który nie może wrócić do ojczyzny.

Nie należy jednak zapominać, że Tomasz Kot to aktor wszechstronny. Choć uznanie publiczności i krytyków zdobywają jego kreacje w dramatach, to popularności przysparzają mu również role w komediach. Tomasz Kot wystąpił w takich komediach, jak:

 • ''Dlaczego nie!'' (2007), reż. Ryszard Zatorski,
 • ''Testosteron'' (2007), reż. Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki,
 • ''To nie tak jak myślisz, kotku'' (2008), reż. Sławomir Kryński,
 • ''Ciacho'' (2010), reż. Patryk Vega,
 • ''Wyjazd integracyjny'' (2011), reż. Przemysław Angerman,
 • ''Jak się pozbyć cellulitu'' (2011), reż. Andrzej Saramonowicz,
 • ''Disco Polo'' (2015), reż. Maciej Bochniak,
 • ''(Nie)znajomi'' (2019), reż. Tadeusz Śliwa.

Tomasz Kot: Tesla – biografia, której nie będzie

Po sukcesie ''Zimnej wojny'' między innymi reżyser Anand Tucker był pod wrażeniem umiejętności aktorskich, jakimi dysponuje Tomasz Kot. Tesla, którego chciał przedstawić w biograficznym filmie ''Nikola'', miał w zamyśle reżysera mieć twarz Tomasza Kota. Tucker ogłosił w 2019 roku, iż główną rolę w jego przyszłej produkcji zagra właśnie Polak. Niestety, plany pokrzyżowała globalna pandemia. Produkcja stanęła pod znakiem zapytania i wszystko wskazuje na to, że nie powstanie. Za to już niebawem na ekrany polskich kin wejdzie thriller ''Wróg doskonały'' w reżyserii Kike Maillo z Tomaszem Kotem w roli głównej. Premiera w Polsce przewidziana jest na 30 kwietnia 2021 roku.

Zobacz też: Filmy z Angeliną Jolie. Te produkcje warto obejrzeć

Więcej o: