Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

Dzieła sztuki to wytwory artystyczne, stworzone przez człowieka obdarzonego specyficznym rodzajem wrażliwości oraz odpowiednimi umiejętnościami. Charakteryzują je walory estetyczne, często mają również funkcje użytkowe bądź np. religijne. Mianem dzieła sztuki można określić obraz, rzeźbę, obiekt architektoniczny, utwór muzyczny, literacki i wiele innych wytworów artystycznych. Jakie dzieła sztuki cieszą się największą popularnością?

Dzieła sztuki: obrazy zna prawie każdy

Najchętniej oglądane i omawiane dzieła sztuki, obrazy, podziwiać można nie tylko w muzeach czy galeriach sztuki, ale zdobią też one miejsca użyteczności publicznej, jak i prywatne mieszkania. Obrazy wielkich mistrzów są jednak niezwykle cenne (a czasem wręcz bezcenne), toteż gromadzące je muzea i galerie wyposażone są w specjalne systemy zabezpieczeń, mające na celu uchronienie dzieła sztuki przed kradzieżą. Prywatni kolekcjonerzy również muszą inwestować w odpowiednie zabezpieczenia, a często oryginalne dzieło sztuki umieszczają w bezpiecznym sejfie, na widok publiczny wystawiając kopię bądź reprodukcję. Chcąc więc na żywo obejrzeć obrazy namalowane przez wielkich mistrzów, należy skierować swe kroki do muzeum czy galerii sztuki, gdzie będziemy mieć możliwość podziwiania oryginalnych dzieł sztuki.

Reprodukcje dzieł sztuki: sposób na udekorowanie wnętrza

Do ozdobienia biura czy salonu w mieszkaniu z powodzeniem nadają się reprodukcje dzieł sztuki. W porównaniu z oryginałami nie przedstawiają wysokiej wartości materialnej, ale w dużej mierze oddają walory estetyczne oryginalnego dzieła sztuki. W przypadku powielania oryginałów można spotkać się z następującymi terminami:

  • replika - powtórzenie danego dzieła sztuki wykonane przez twórcę oryginału, bądź dokonane w jego pracowni, które może nieznacznie różnić się od oryginału;
  • kopia - wykonanie danego dzieła sztuki na zasadzie naśladownictwa przez artystę innego, niż twórca oryginału, z zastosowaniem podobnych środków technicznych;
  • reprodukcja - wierne powielenie oryginału, z zastosowaniem identycznych środków technicznych i materiałów.

Reprodukcję można więc określić mianem wiernej kopii, dokonanej przez artystę specjalizującego się w naśladownictwie wielkich mistrzów. Reprodukcje obrazów wykonywane są zwykle na płótnie bądź podobraziu, z założenia mają być jak najbardziej zbliżone do oryginału. Tego rodzaju reprodukcje cieszyły się ogromną popularnością zwłaszcza w XIX wieku. Obecnie, za sprawą rozwoju technologii, za reprodukcje uznawane są też wierne kopie dzieł sztuki wykonane przez powielenie, sposobem drukarskim bądź cyfrowo. Dzięki temu praktycznie każdy może powiesić na ścianie swojego mieszkania reprodukcję ulubionego obrazu.

Claude Monet, Vincent van Gogh, Rembrandt: dzieła sztuki, które kopiowane są najczęściej

Wśród najczęściej kopiowanych artystów można wymienić takie nazwiska, jak Claude Monet, Vincent van Gogh czy Rembrandt. Dzieła sztuki stworzone przez nich bardzo często umieszczane są w formie reprodukcji w pomieszczeniach użytkowych. Oryginalną i niezwykle elegancką ozdobę salonu czy biura mogą stanowić reprodukcje takich obrazów Rembrandta, jak "Lekcja anatomii doktora Tulpa", "Powrót syna marnotrawnego" czy "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha" (bardziej znany pod nazwą "Straż nocna"). Wielbiciele bardziej pogodnych obrazów chętnie sięgną po reprodukcje dzieł impresjonistów, np. takich obrazów Claude'a Moneta, jak "Impresja. Wschód słońca" czy "Lilie wodne". Ciekawym akcentem w przestronnym wnętrzu może być także reprodukcja obrazu Vincenta van Gogha, zatytułowanego "Gwiaździsta noc", jednak najczęściej powielanym jego dziełem są zdecydowanie "Słoneczniki". Popularnością cieszą się jako reprodukcje także niektóre dzieła polskich malarzy, np. "Babie lato" Józefa Chełmońskiego, "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego czy "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej.

Twórca dzieła sztuki: kim jest?

Kim jest twórca dzieła sztuki? Osobę wykonującą przedmioty (bądź też utwory niematerialne) mające cechy dzieła sztuki nazywamy artystą. Swoje dzieła tworzy ów artysta według własnego pomysłu, inspirując się naturą, przedstawiając swoje odczucia, bądź też sięgając do tematyki zupełnie abstrakcyjnej. Większość twórców ma swój niepowtarzalny styl, dzięki któremu ich dzieła nabierają typowego dla danego artysty charakteru i są powszechnie rozpoznawalne. Dzieje się tak choćby w przypadku obrazów Petera Paula Rubensa, który przedstawiał kobiety o charakterystycznych, pełnych kształtach, Vincenta van Gogha, który malował specyficznymi pociągnięciami pędzla czy Wojciecha Fangora, którego znakiem rozpoznawczym stały się pulsujące okręgi i fale. Jednak o rozpoznawalności stylu danego twórcy mówi się także w przypadku innych dziedzin sztuki, chociażby w muzyce, gdzie wprawne ucho bez trudu rozpozna barokowy kunszt Jana Sebastiana Bacha, klasyczną finezję Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy niezwykłe operowanie barwą Claude'a Debussy'ego. Warto też wiedzieć, że twórca nie musi legitymować się wykształceniem w zakresie uprawianej dziedziny sztuki. Artystą nazywany będzie zarówno Claude Monet, który uczył się od wielkich mistrzów, jak i Nikifor Krynicki - polski malarz samouk.

Zobacz też: Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele

Zobacz wideo Zobacz Popkulturę odcinek 82
Więcej o: