Iga Gromska

redaktorka serwisu kultura.gazeta.pl

Ukończyłam Międzyobszarowe Studia Indywidualne na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza dziennikarstwem i komunikacją społeczną studiowałam kulturoznawstwo, filologię polską i historię sztuki. Z wykształcenia jestem więc dziennikarką, z pasji - kolekcjonerką winyli, badaczką zjawiska retromanii i stałą bywalczynią wydarzeń kulturalnych. Kocham sztukę: od teatru, muzyki, malarstwa, po poezję lingwistyczną, architekturę modernistyczną i filmy Jarmuscha. Pisałam zarówno o Barańczaku i Zappie, jak i teleturniejach, modzie i nowościach Netfliksa. W Gazeta.pl najchętniej wyszukuję zapomniane fakty o gwiazdach PRL-u, ulubionych reżyserach i muzyce. Publikowałam też w Dzienniku Teatralnym, serwisie ArtRock i Pixelpost. Dzięki tej ostatniej współpracy znalazłam się w antologii Amiga Rulez, ale debiut wydawniczy zaliczyłam w liceum, wydając tomik Między wierszami. Za Wittgensteinem: granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata, więc operuję słowem w mowie i piśmie gdzie tylko się da.

 • Katarzyna Nosowska uznała, że męczy ją 'gościni' i 'nurkini'. Teraz prostuje opinię o feminatywach

  Katarzyna Nosowska uznała, że męczy ją "gościni" i "nurkini". Teraz prostuje opinię o feminatywach

  Dyskusja na temat coraz powszechniejszego używania feminatywów trwa od lat. Zwolennicy żeńskich końcówek podkreślają, że są one obecne w polszczyźnie od niemal wieku, z czasem zostały jednak wymazane. Zdaniem Nosowskiej, formy te służą "nadaniu sobie wartości" przez stosujące je kobiety, a ich upowszechnieniem czuje się zmęczona. Postanowiła jednak sprostować swoją wypowiedź.

 • Marek Piekarczyk zdradził, ile wynosi jego emerytura. Świadomie nie płacił składek
 • Musiał skłamać w pytaniu o ulubiony film, inny - wykuć odpowiedzi. Skandale w teleturniejach z lat 50.
 • Nagie randki, wymarzone pogrzeby i sobowtór księcia Harry'ego. Te reality show zdjęto z anteny
 • Podobał wam się taniec Wednesday? Christina Ricci też tańczyła w kultowej scenie. Stepowała na kręgielni

  Podobał wam się taniec Wednesday? Christina Ricci też tańczyła w kultowej scenie. Stepowała na kręgielni

  Wednesday z lat 90. - Christina Ricci - do momentu premiery hitu Netfliksa była nabardziej rozpoznawalną odtwórczynią tej roli. Popularność następczyni, Jennie Ortedze, zapewniła między innymi słynna scena tańca. Nie każdy wie, że Ricci również ma za sobą podobny epizod, Zagrała w kultowej wśród fanów kina niezależnego scenie tanecznej w filmie Vincenta Gallo, "Buffalo '66".

 • Sara James zaczepiona przez Black Eyed Peas po Sylwestrze. To usłyszała od lidera zespołu

  Sara James zaczepiona przez Black Eyed Peas po Sylwestrze. To usłyszała od lidera zespołu

  Finalistka amerykańskiej edycji "Mam Talent" i zwyciężczyni polskiego "The Voice Kids" miała okazję świętować Nowy Rok ponownie śpiewając u boku Black Eyed Peas. Choć koncert grupy podczas Sylwestra Marzeń TVP wzbudził niemałe kontrowersje, członkowie zespołu pozytywnie odnoszą się do polskiej artystki. James opublikowała nagranie zza kulis, na którym wspólnie składają fanom życzenia noworoczne. W pewnym momecie Will.i.am zwrócił się do wokalistki.

 • Laureat Grammy Bad Bunny wyrzucił telefon fanki, bo chciała wspólne zdjęcie. Oburzył nawet polityków
 • Trinny i Susannah były ulubienicami Polek. Przez nałogi prawie sięgnęły dna. Teraz wracają

  Trinny i Susannah były ulubienicami Polek. Przez nałogi prawie sięgnęły dna. Teraz wracają

  To one za pomocą "Jak się nie ubierać" zapoczątkowały modę na programy telewizyjne poświęcone metamorfozom i przyciągały przez ekrany miliony odbiorców, również w naszym kraju w "Trinny i Susannah ubierają Polskę". Choć format przyniósł im sławę i pieniądze, później stał się przyczyną ich rozstania. Nie tylko zniknięcie show z telewizji wpłynęło na ich życie prywatne. Obie zmagały się z silnymi uzależnieniami.

 • Juror przerwał występ uczestnika na pierwszej piosence. W drugiej zrobił coś niezwykłego

  Juror przerwał występ uczestnika na pierwszej piosence. W drugiej zrobił coś niezwykłego

  Casting Connera Johnsona w amerykańskiej edycji "Mam Talent" to emocjonalny rollercoaster. Mimo niezaprzeczalnego talentu wokalnego uczestnik w pierwszej chwili nie zrobił na jurorach dobrego wrażenia i w połowie występu usłyszał z ich strony przykre komentarze. Postanowił jednak walczyć do końca. To, jak wykonał drugi utwór, całkowicie odmieniło jego dalsze losy w programie.

 • 200 najlepszych wokalistów wg Rolling Stone. W czołówce tylko 2 współczesnych. 'To żart'

  200 najlepszych wokalistów wg Rolling Stone. W czołówce tylko 2 współczesnych. "To żart"

  Magazyn "Rolling Stone" zaczął Nowy Rok od podsumowań i zaktualizował zestawienie 200 najlepszych wokalistów wszech czasów. Lista potrafi zaskoczyć, bo choć dominują artyści znani w branży od kilkudziesięciu lat, pojawiły się na niej również nowe nazwiska, które szybko wspięły się na szczyt. Twórcy zestawienia zastrzegają - to subiektywny wybór najważniejszych postaci w historii muzyki, a nie osób z najlepszymi umiejętnościami wokalnymi.

 • Nie tylko 'Black Eyed PiS'. Ci zagraniczni artyści też stawiali się władzom na polskich koncertach
 • Nowa najczęściej odtwarzana piosenka na Spotify. Przebiła 'Shape of You' Eda Sheerana
 • Ralph Kaminski o misji telewizji publicznej. Konkurencyjna stacja spełnia ją 'z nawiązką'
 • Burza po sylwestrze TVP. Bez litości dla 'telewizji bez cenzury' i słów Kammela. Szpilę wbił też Prokop
 • Wpadka prowadzącego 'Milionerów'. Wprowadził uczestnika w błąd w banalnym pytaniu

  Wpadka prowadzącego "Milionerów". Wprowadził uczestnika w błąd w banalnym pytaniu

  Polacy nie wyobrażają sobie "Milionerów" bez Huberta Urbańskiego, Brytyjczycy - bez Jeremy'ego Clarksona. Mimo sympatii widzów w historii programu zdarzyły im się wpadki. Jedna z nich miała miejsce, gdy pewny siebie Clarkson zapewniał gracza, że zna właściwą odpowiedź na pytanie warte 16 tysięcy funtów. Obaj przekonali się, jak bardzo się mylili.

 • Gwiazda Disneya nie dostała roli jako 10-latka za 'flirt z reżyserem'. 'Zadzwonił do mojej mamy'
 • To oni zarobili najwięcej w zeszłym roku. Lista najbogatszych muzyków Billboarda zaskakuje

  To oni zarobili najwięcej w zeszłym roku. Lista najbogatszych muzyków Billboarda zaskakuje

  W ramach kolejnych podsumowań w branży muzycznej Billboard podzielił się zestawieniem najlepiej zarabiających wykonawców zeszłego roku. Pod uwagę wzięto dochody z tras koncertowych, streamingu i sprzedaży płyt, a także liczbę odtworzeń w serwisach streamingowych. Zwycięstwo w poszczególnych kategoriach nie gwarantowały triumfu w całości rankingu. Zarobki niektórych artystów mogą zaskoczyć.

 • 'Nie nazywaj mnie suką'. Christina Ricci o zainteresowaniu 'dewiacyjnymi zachowaniami'

  "Nie nazywaj mnie suką". Christina Ricci o zainteresowaniu "dewiacyjnymi zachowaniami"

  Nieprzypadkowo otrzymywała role postaci dziwacznych, sarkastycznych, wyobcowanych i niezrozumianych. Aktorka uwielbiana przez Tima Burtona czy Vincenta Gallo często utożsamiała się ze swoimi bohaterkami. To kwestia dorastania w latach 90., gdy standardy w branży były wyjątkowo brutalne dla dorastających dziewczyn. W jednym z ostatnich wywiadów Ricci opowiedziała, jak wpłynęły na nią te realia i jak się zmieniły.

 • Playback 'Despacito', udawany Bocelli i dziwne kostiumy. Wpadki sylwestrowe ostatnich lat

  Playback "Despacito", udawany Bocelli i dziwne kostiumy. Wpadki sylwestrowe ostatnich lat

  Nadchodzący Sylwester Marzeń transmitowany w TVP2 czy Sylwestrowa Moc Przebojów zwiastują nie tylko nadchodzący Nowy Rok, ale też kolejne skandale. Odwołanie występu przez Mel C czy wiadomość, że Maryla Rodowicz nie pojawi się w Telewizji Polskiej, a w konkurencyjnej stacji, to nie wszystko. W ostatnich latach też doświadczaliśmy sylwestrowych wpadek i afer.

 • Efekt Netfliksa przy Kate Bush to nic przy tym, co stało się z muzyką z 'Wednesday'. Pobije rekord?

  Efekt Netfliksa przy Kate Bush to nic przy tym, co stało się z muzyką z "Wednesday". Pobije rekord?

  Przebój Kate Bush z 1985 roku, "Running Up That Hill", dzięki "Stranger Things" nie tylko powrócił na listę Billboarda, ale też osiągnął znacznie lepszy wynik, niż w momencie premiery. Drugie życie otrzymał również utwór wykorzystany w ścieżce dźwiękowej największego konkurenta produkcji braci Duffer, "Wednesday" - "Goo Goo Muck" grupy The Cramps, podbijając TikToka. Czy ma szansę powtórzyć sukces Bush?