Piotr Gliński

 • 'Śmierci Zygielbojma'. Reżyser skrytykował władze, Gliński i Pawłowicz zabrali głos

  "Śmierci Zygielbojma". Reżyser skrytykował władze, Gliński i Pawłowicz zabrali głos

  "Śmierć Zygielbojma" wchodzi do kin w piątek 5 listopada, ale już jest o filmie głośno, a to wszystko za sprawą przemowy, którą wygłosił reżyser Ryszard Brylski w dniu oficjalnej premiery. W obecności znajdujących się na widowni Piotra Glińskiego, Marcina Zarzeckiego i Krystyny Pawłowicz zarzucił władzy upolitycznianie jego produkcji. Politycy odnieśli się do słów za pośrednictwem social mediów.

  oprac. Marta Wolf
 • Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
 • Gliński nie przedłuży kontraktu dyrektorce Zachęty. Wróblewska kieruję galerią od 2010 r.
 • List przeciwko finansowaniu faszystów. 'Panie ministrze jest Pan gotów wziąć odpowiedzialność?'

  List przeciwko finansowaniu faszystów. "Panie ministrze jest Pan gotów wziąć odpowiedzialność?"

  Ukazał się list otwarty do ministra kultury Piotra Glińskiego pt. "Stop finansowaniu faszyzmu!", który nawołuje do tego, by nie przeznaczać publicznych pieniędzy na "realizowanie groźnych celów politycznych" i nie finansować z nich inicjatyw "jawnie propagujących homofobię, nienawiść na tle religijnym i etnicznym" i "odwołujących się do nazizmu i faszyzmu". Sygnowany przez premiera Morawieckiego i ministra Glińskiego Fundusz Patriotyczny przyznał m.in. 1,3 mln zł na kolejny Marsz Niepodległości.

  aj
 • Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
 • Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?

  Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?

  Nawet 400 mln złotych ma być przeznaczonych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w ramach rozszerzonej opłaty reprograficznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Kto może liczyć na dofinansowanie ze strony polskiego urzędu?

  Aleksandra Chłapińska
 • Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. 'Wstyd i pośmiewisko'

  Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"

  W nowym logotypie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zabrakło przecinka po "kulturze". Ministerialni graficy zdecydowali się z niego zrezygnować, by zostawić na końcu nazwy kropkę. Projekt jest szeroko krytykowany - zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników sieci. "To jest kompromitacja na poziomie ministerialnym. Robicie wstyd i pośmiewisko, z siebie i z Polski" - czytamy.

  aj
 • Odwołany szef FINA zapowiada pozew. 'Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje'
 • Ministerstwo kultury w sprawie 'dymisji za wibratory': Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów

  Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów

  Według publikacji "Gazety Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk został zdymisjonowany przez Piotra Glińskiego ze stanowiska szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w związku z filmami przeglądu Herstorie - m.in. o fabryce wibratorów. Najpierw ministerstwo kultury wydało krótkie oświadczenie, teraz dłuższe, w którym przekonuje, że "na żadnym etapie i w żadnym stopniu" nie ingerowało w treści filmów.

  oprac. Marta Korycka
 • 'GW': Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  "GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.

  oprac. Michał Litorowicz
 • Piotr Gliński niespodziewanie tłumaczył się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska

  Piotr Gliński niespodziewanie tłumaczył się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska

  Posłowie zdecydowali w czwartek, że wysłuchają informacji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego w sprawie procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Niespodziewanie zagłosowało za tym 17 posłów Solidarnej Polski, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier Gliński nie krył zdziwienia.

  Marta Korycka
 • Gliński odwołał dyrektora SFR w Bielsku-Białej. Wg TVN24 wątpliwości budziła m.in. 'faktura za ormiański dubbing'

  Gliński odwołał dyrektora SFR w Bielsku-Białej. Wg TVN24 wątpliwości budziła m.in. "faktura za ormiański dubbing"

  Tomasz Małodobry został odwołany z funkcji p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Piotr Gliński powołał go zaledwie dwa miesiące temu. Skąd taka szybka zmiana decyzji? W oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisze krótko: "Powodem odwołania była utrata zaufania ze strony MKiDN". Reporterzy "Polska i świat" ustalili jednak, że w grę mogą wchodzić m.in. podejrzenia wyprowadzania publicznych pieniędzy.

  oprac. Marta Korycka
 • Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Lista artystów i instytucji z dotacjami z Funduszu Wsparcia Kultury wciąż jest niejawna. Po fali krytyki, która spadła na resort Piotra Glińskiego po listopadowej prezentacji pierwszej listy, ministerstwo kultury kolejnej już nie opublikowało. Nasze kontakty z urzędnikami dowodzą, że FWK stał się dla rządu kwestią niewygodną. Oto, jak wyglądała nasza korespondencja z resortem.

  Marcin Kozłowski
Więcej o:

Piotr Gliński