Piotr Gliński
-
Protest artystów w Zachęcie. "Obraz Sasnala dusi się w obstawie schodów smoleńskich"
Grono artystów nie chce, aby ich prace na wystawie znajdowały się w otoczeniu tych spod ręki Ignacego Czwartosa. Ich zdaniem jego twórczość jest upolityczniona i nie przystaje do rangi miejsca. Dyrektor Zachęty z nadania ministra Piotra Glińskiego twierdzi, że dzieła nie są ich własnością. Wybuchł protest.
-
Piotr Gliński ma sprytny plan. Przed odejściem chce dokonać ważnego wyboru ws. polskiego kina
Odchodzący minister kultury Piotr Gliński zamierza utrzeć nosa swoim następcom. Na stronie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej pojawił się komunikat o ogłoszeniu naboru na członkinie i członków rady PISF. Sęk w tym, że informacja ta jest głęboko ukryta na stronie internetowej instytucji, a termin na składanie wniosków upływa już w najbliższy piątek. W ten sposób Gliński może wskazać członków rady w nadchodzący weekend, cementując jej skład na najbliższe trzy lata.
-
Tomasz Sianecki ostro podsumował Piotra Glińskiego: Cham i buc z profesorskim tytułem
Politycy tworzący rząd Zjednoczonej Prawicy dzielili nie tylko Polaków na lepszych i gorszych, ale również i dziennikarzy. Faworyzowali propagandzistów tzw. mediów narodowych, a uderzali w przedstawicieli wolnych mediów, którzy patrzyli władzy na ręce. Niektórzy z nich ani myślą o zmianie retoryki, a jedną z takich osób jest były już minister kultury Piotr Gliński. Prowadzący "Szkło kontaktowe" Tomasz Sianecki bez ogródek odniósł się do ostatniej sytuacji z jego udziałem.
-
"Zielona granica" Holland nie powalczy o Oscara. Gliński dosadnie skomentował. "Rzecz przerażająca"
Ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana będzie reprezentować Polskę podczas walki o nominację do Oscara. Przed ogłoszeniem wyników minister kultury Piotr Gliński publicznie krytykował Agnieszkę Holland, której "Zielona granica" także była rozważana przez komisję.
-
Kto finansował film "Zielona granica"? Na liście Warszawa, ale ona dała najmniej
"Zielona granica" od piątku gości w polskich kinach. Przy okazji dyskusji naokoło filmu pojawiają się pytania o finansowanie projektu. Politycy rządowi zarzucają opozycyjnym władzom Warszawy sponsorowanie Agnieszki Holland, ale stolica i Mazowsze przyznały reżyserce najmniej środków.
-
Gliński wyróżnił Ziemkiewicza na gali Ministra Kultury. Nie, to nie nagroda za słynny "ziemkiewiczowski risercz"
Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdane. Piotr Gliński odznaczył m.in. dziennikarza Rafała Ziemkiewicza. Kto jeszcze otrzymał wyróżnienie?
-
"Zasłużony Gloria Artis" dla Małgorzaty Kożuchowskiej. Aktorka odebrała nagrodę z rąk Piotra Glińskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało artystów, którzy przysłużyli się rozwojowi sztuki w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazła się m.in. Małgorzata Kożuchowska, której wręczono medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
-
Kraków. Dyrektor Teatru Słowackiego może zostać odwołany. Zarząd województwa rozpoczął procedurę
"Zarząd Województwa Małopolskiego (...) zdecydował o rozpoczęciu procedury mającej na celu odwołanie Pana Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie" - napisano w oświadczeniu zarządu województwa małopolskiego w czwartek. W środę rada miasta apelowała w tej sprawie do ministra Piotra Glińskiego.
-
Nowy dyrektor Zachęty już na pierwsze spotkanie z pracownikami zaprosił prezesa Ordo Iuris. Załoga: "Policzek"
W atmosferze skandalu Janusz Janowski z początkiem 2022 roku przejął stanowisko dyrektora Zachęty. Został powołany przez ministra kultury bez rozpisania konkursu, wbrew negatywnej opinii związków zawodowych i ku niezadowoleniu środowiska artystycznego, które organizowało w związku z tym protesty. Na pierwszym spotkaniu z pracownikami muzeum miał pojawić się w towarzystwie prezesa Ordo Iuris, Jerzego Kwaśniewskiego, którego wcześniej zatrudnił jako prawnika ZPAP.
-
Gildia protestuje po decyzji Glińskiego ws. krakowskiego teatru. "Potwierdza mechanizm zastraszania"
"Wyrażamy stanowczy protest wobec takich praktyk, niszczących podstawy życia kulturalnego w Polsce" - pisze Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w związku z oświadczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w sprawie wycofania patronatu dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
-
"Wiadomości" zapomniały o najważniejszej informacji. Tego nie powiedziano
-
Dorociński znów zachwyca. Aktor wystąpił w koreańskim filmie
-
Czy Mikołaj zna się na biżuterii? Podpowiadamy, jakie hity znajdzie w świątecznych kolekcjachMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Restauratorka miażdży "Kuchenne rewolucje" Magdy Gessler. "Nic nie wniosły"
-
Rekordzista z "Jeden z dziesięciu" pojawi się w "Milionerach"? Odpowiedział
- Gdy ją poznał, wiedział, że będzie gwiazdą. 5 lat później dostała Oscara
- Pytamy o trudne wyrazy na literę P. Tylko geniusze zdobędą komplet!
- Od premiery "Zmierzchu" minęło 15 lat. Fani dopiero teraz dostrzegli błąd
- Zagrał "Szatana z siódmej klasy". Krytycy nie zostawili na nim suchej nitki
- AI analizuje listę lektur. Które tytuły nie powinny być obowiązkowe?
-
Gliński rozpoczął rok od zmian personalnych. Sellin konserwatorem zabytków. Jest nowy dyrektor Zachęty
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w poniedziałek o kilku zmianach personalnych. Do zmian doszło m.in. na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków, dyrektora Instytutu Pileckiego i Zachęty.
-
Ma zostać nowym dyrektorem Zachęty. Wcześniej mówił o "lewicowym paradygmacie kultury"
Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - poinformował resort. W przeszłości Janowski był współprowadzącym "Republiki sztuki", programu o sztuce "oczyszczonej z ideologii".
-
Minister kultury Piotr Gliński o nowym "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego: Projekt zdegenerowany
"Powstają różne filmy. Projekty 'zdegenerowane', takie jak ostatni film Smarzowskiego, nie dostają dofinansowania w konkursach PISF" - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla "Sieci". Podzielił się też z tygodnikiem "dobrą wieścią" - nowe "Wesele" w opinii Glińskiego poniosło klęskę.
-
"Śmierci Zygielbojma". Reżyser skrytykował władze, Gliński i Pawłowicz zabrali głos
"Śmierć Zygielbojma" wchodzi do kin w piątek 5 listopada, ale już jest o filmie głośno, a to wszystko za sprawą przemowy, którą wygłosił reżyser Ryszard Brylski w dniu oficjalnej premiery. W obecności znajdujących się na widowni Piotra Glińskiego, Marcina Zarzeckiego i Krystyny Pawłowicz zarzucił władzy upolitycznianie jego produkcji. Politycy odnieśli się do słów za pośrednictwem social mediów.
-
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
-
Gliński nie przedłuży kontraktu dyrektorce Zachęty. Wróblewska kieruję galerią od 2010 r.
Minister Piotr Gliński decydował o zmianie w kierownictwie kolejnej instytucji kultury. Nie przedłuży umowy dyrektorce galerii Zachęta Hannie Wróblewskiej. Wcześniej Gliński zmieniał szefostwo Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Muzeum Narodowego, a także blokował kolejną kadencję dyrektora Muzeum Polin.
-
List przeciwko finansowaniu faszystów. "Panie ministrze jest Pan gotów wziąć odpowiedzialność?"
Ukazał się list otwarty do ministra kultury Piotra Glińskiego pt. "Stop finansowaniu faszyzmu!", który nawołuje do tego, by nie przeznaczać publicznych pieniędzy na "realizowanie groźnych celów politycznych" i nie finansować z nich inicjatyw "jawnie propagujących homofobię, nienawiść na tle religijnym i etnicznym" i "odwołujących się do nazizmu i faszyzmu". Sygnowany przez premiera Morawieckiego i ministra Glińskiego Fundusz Patriotyczny przyznał m.in. 1,3 mln zł na kolejny Marsz Niepodległości.
-
Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
- Mamy dobre relacje z Hiszpanią i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich - powiedział w Sewilli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
-
Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?
Nawet 400 mln złotych ma być przeznaczonych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w ramach rozszerzonej opłaty reprograficznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Kto może liczyć na dofinansowanie ze strony polskiego urzędu?
-
Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"
W nowym logotypie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zabrakło przecinka po "kulturze". Ministerialni graficy zdecydowali się z niego zrezygnować, by zostawić na końcu nazwy kropkę. Projekt jest szeroko krytykowany - zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników sieci. "To jest kompromitacja na poziomie ministerialnym. Robicie wstyd i pośmiewisko, z siebie i z Polski" - czytamy.
-
Odwołany szef FINA zapowiada pozew. "Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje"
Zwolniony 4 marca przez ministra kultury Piotra Glińskiego szef Filmoteki Narodowej Dariusz Wieromiejczyk przerwał milczenie. W oświadczeniu przesłanym redakcji WP informuje, że konsultuje się z prawnikami i zamierza złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych.
-
Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów
Według publikacji "Gazety Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk został zdymisjonowany przez Piotra Glińskiego ze stanowiska szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w związku z filmami przeglądu Herstorie - m.in. o fabryce wibratorów. Najpierw ministerstwo kultury wydało krótkie oświadczenie, teraz dłuższe, w którym przekonuje, że "na żadnym etapie i w żadnym stopniu" nie ingerowało w treści filmów.
-
"GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal
4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.