Piotr Gliński

 • Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?

  Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?

  Nawet 400 mln złotych ma być przeznaczonych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w ramach rozszerzonej opłaty reprograficznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Kto może liczyć na dofinansowanie ze strony polskiego urzędu?

  Aleksandra Chłapińska
 • Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"

  Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"

  W nowym logotypie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zabrakło przecinka po "kulturze". Ministerialni graficy zdecydowali się z niego zrezygnować, by zostawić na końcu nazwy kropkę. Projekt jest szeroko krytykowany - zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników sieci. "To jest kompromitacja na poziomie ministerialnym. Robicie wstyd i pośmiewisko, z siebie i z Polski" - czytamy.

  aj
 • Odwołany szef FINA zapowiada pozew. "Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje"
 • Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów

  Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów

  Według publikacji "Gazety Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk został zdymisjonowany przez Piotra Glińskiego ze stanowiska szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w związku z filmami przeglądu Herstorie - m.in. o fabryce wibratorów. Najpierw ministerstwo kultury wydało krótkie oświadczenie, teraz dłuższe, w którym przekonuje, że "na żadnym etapie i w żadnym stopniu" nie ingerowało w treści filmów.

  oprac. Marta Korycka
 • "GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  "GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.

  oprac. Michał Litorowicz
 • Piotr Gliński niespodziewanie tłumaczył się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska

  Piotr Gliński niespodziewanie tłumaczył się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska

  Posłowie zdecydowali w czwartek, że wysłuchają informacji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego w sprawie procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Niespodziewanie zagłosowało za tym 17 posłów Solidarnej Polski, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier Gliński nie krył zdziwienia.

  Marta Korycka
 • Gliński odwołał dyrektora SFR w Bielsku-Białej. Wg TVN24 wątpliwości budziła m.in. "faktura za ormiański dubbing"

  Gliński odwołał dyrektora SFR w Bielsku-Białej. Wg TVN24 wątpliwości budziła m.in. "faktura za ormiański dubbing"

  Tomasz Małodobry został odwołany z funkcji p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Piotr Gliński powołał go zaledwie dwa miesiące temu. Skąd taka szybka zmiana decyzji? W oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisze krótko: "Powodem odwołania była utrata zaufania ze strony MKiDN". Reporterzy "Polska i świat" ustalili jednak, że w grę mogą wchodzić m.in. podejrzenia wyprowadzania publicznych pieniędzy.

  oprac. Marta Korycka
 • Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Lista artystów i instytucji z dotacjami z Funduszu Wsparcia Kultury wciąż jest niejawna. Po fali krytyki, która spadła na resort Piotra Glińskiego po listopadowej prezentacji pierwszej listy, ministerstwo kultury kolejnej już nie opublikowało. Nasze kontakty z urzędnikami dowodzą, że FWK stał się dla rządu kwestią niewygodną. Oto, jak wyglądała nasza korespondencja z resortem.

  Marcin Kozłowski
 • Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje

  Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje

  Emisja programów i audycji, kształtowanie kwestii zatrudnienia bądź współpracy z dziennikarzami, należą do wyłącznej kompetencji zarządu - tak sytuację w radiowej Trójce komentuje w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu dodaje, że "nie ma instrumentów", by wpływać na decyzje zarządu. A jeszcze kilka miesięcy wcześniej - w maju - sam zwoływał naradę z udziałem władz Polskiego Radia i Rady Mediów Narodowych.

  Marcin Kozłowski
 • Gliński o dotacjach dla artystów: Kwestionowanych może kilkadziesiąt podmiotów. Ręcznie skorygujemy kwoty
 • Kolejni politycy PiS atakują Gajosa po krytycznej wypowiedzi. Gliński: Dobry aktor nie jest świętą krową

  Kolejni politycy PiS atakują Gajosa po krytycznej wypowiedzi. Gliński: Dobry aktor nie jest świętą krową

  Minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Ryszard Terlecki a wcześniej europosłanka Beata Mazurek skomentowali wypowiedź Janusza Gajosa na temat rządów PiS. Aktor zarzucił podzielenie kraju, co określił jako "zbrodnię". Odnosząc się do tej wypowiedzi, Mazurek napisała, że "PRL odcisnął trwały ślad na mózgu Gajosa, a Gliński stwierdził, że "nie jest świętą krową".

  past
 • Festiwal Filmowy w Gdyni ciągle bez dyrektora artystycznego. Ministerstwo: "Nie wpłynął wniosek". Pytamy, dlaczego

  Festiwal Filmowy w Gdyni ciągle bez dyrektora artystycznego. Ministerstwo: "Nie wpłynął wniosek". Pytamy, dlaczego

  Tomasz Kolankiewicz ponad dwa miesiące temu został wybrany przez Komitet Konkursowy dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni, ale do tej pory nie został powołany przez ministra kultury. Filmowcy apelują: "To sprawa niecierpiąca złowki", ale ministerstwo ciągle czeka na wniosek Komitetu Organizacyjnego. Jego przewodniczący Radosław Śmigulski mówi Gazeta.pl, że przedstawienie wniosku w tym momencie byłoby bezzasadne i sprzeczne z prawem.

  mko
 • W marcu skończyły się imprezy, bez nich nie zarabiają. "Szczęściarze" w czerwcu zrobili procesje Bożego Ciała

  W marcu skończyły się imprezy, bez nich nie zarabiają. "Szczęściarze" w czerwcu zrobili procesje Bożego Ciała

  - Nie mamy przychodów, mamy tylko zobowiązania - mówi właściciel małej filmy nagłośnieniowej. Przez ostatnie trzy miesiące jego wpływy miesięczne wynosiły zero złotych. Jak szacuje Polska Izba Techniki Estradowej, w wielu przypadkach sytuacja nie poprawi się do wiosny przyszłego roku. Dlatego zarówno artyści, jak i wspomagający ich "techniczni", pytają: "Czy nas widać? Czy nas słychać?" i apelują: otwieramy koncerty, gramy bezpiecznie, ale także o pomoc.

  Marta Korycka