Piotr Gliński
-
"Zasłużony Gloria Artis" dla Małgorzaty Kożuchowskiej. Aktorka odebrała nagrodę z rąk Piotra Glińskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało artystów, którzy przysłużyli się rozwojowi sztuki w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazła się m.in. Małgorzata Kożuchowska, której wręczono medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
-
Kraków. Dyrektor Teatru Słowackiego może zostać odwołany. Zarząd województwa rozpoczął procedurę
"Zarząd Województwa Małopolskiego (...) zdecydował o rozpoczęciu procedury mającej na celu odwołanie Pana Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie" - napisano w oświadczeniu zarządu województwa małopolskiego w czwartek. W środę rada miasta apelowała w tej sprawie do ministra Piotra Glińskiego.
-
Nowy dyrektor Zachęty już na pierwsze spotkanie z pracownikami zaprosił prezesa Ordo Iuris. Załoga: "Policzek"
W atmosferze skandalu Janusz Janowski z początkiem 2022 roku przejął stanowisko dyrektora Zachęty. Został powołany przez ministra kultury bez rozpisania konkursu, wbrew negatywnej opinii związków zawodowych i ku niezadowoleniu środowiska artystycznego, które organizowało w związku z tym protesty. Na pierwszym spotkaniu z pracownikami muzeum miał pojawić się w towarzystwie prezesa Ordo Iuris, Jerzego Kwaśniewskiego, którego wcześniej zatrudnił jako prawnika ZPAP.
-
Gildia protestuje po decyzji Glińskiego ws. krakowskiego teatru. "Potwierdza mechanizm zastraszania"
"Wyrażamy stanowczy protest wobec takich praktyk, niszczących podstawy życia kulturalnego w Polsce" - pisze Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w związku z oświadczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w sprawie wycofania patronatu dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
-
Gliński rozpoczął rok od zmian personalnych. Sellin konserwatorem zabytków. Jest nowy dyrektor Zachęty
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w poniedziałek o kilku zmianach personalnych. Do zmian doszło m.in. na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków, dyrektora Instytutu Pileckiego i Zachęty.
-
Ma zostać nowym dyrektorem Zachęty. Wcześniej mówił o "lewicowym paradygmacie kultury"
Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - poinformował resort. W przeszłości Janowski był współprowadzącym "Republiki sztuki", programu o sztuce "oczyszczonej z ideologii".
-
Minister kultury Piotr Gliński o nowym "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego: Projekt zdegenerowany
"Powstają różne filmy. Projekty 'zdegenerowane', takie jak ostatni film Smarzowskiego, nie dostają dofinansowania w konkursach PISF" - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla "Sieci". Podzielił się też z tygodnikiem "dobrą wieścią" - nowe "Wesele" w opinii Glińskiego poniosło klęskę.
-
"Śmierci Zygielbojma". Reżyser skrytykował władze, Gliński i Pawłowicz zabrali głos
"Śmierć Zygielbojma" wchodzi do kin w piątek 5 listopada, ale już jest o filmie głośno, a to wszystko za sprawą przemowy, którą wygłosił reżyser Ryszard Brylski w dniu oficjalnej premiery. W obecności znajdujących się na widowni Piotra Glińskiego, Marcina Zarzeckiego i Krystyny Pawłowicz zarzucił władzy upolitycznianie jego produkcji. Politycy odnieśli się do słów za pośrednictwem social mediów.
-
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
-
Gliński nie przedłuży kontraktu dyrektorce Zachęty. Wróblewska kieruję galerią od 2010 r.
Minister Piotr Gliński decydował o zmianie w kierownictwie kolejnej instytucji kultury. Nie przedłuży umowy dyrektorce galerii Zachęta Hannie Wróblewskiej. Wcześniej Gliński zmieniał szefostwo Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Muzeum Narodowego, a także blokował kolejną kadencję dyrektora Muzeum Polin.
-
Ledwo zaczął śpiewać, a wszystkie fotele się odwróciły. Mamy zwycięzcę?
-
Weszła na przesłuchanie do "Idola" z tatą. "Był w zespole Eurythmics"
-
Matylda Damięcka wywołała burzę. Na rysunkach Kaczmarski i Jan Paweł II
-
Co się dzieje, gdy aktor podnieci się na planie? Ekspertka ujawnia kulisy
-
Wystarczyły cztery dni i "Johnny" został międzynarodowym hitem Netfliksa
- Pamiętacie melodię z Family Frost? Jej pochodzenie was zaskoczy! To fragment klasycznego utworu
- Jantar kradła Jarockiej kreacje, ona miała ukraść jej męża. Tak naprawdę wyglądała ich relacja
- Lubicie stare filmy? Zatem to quiz idealny dla was. Młodzież nie ma szans!
- Olga Tokarczuk rozpoznana w izraelskim pociągu. Obyła z fanami "spotkanie autorskie"
- Malik Montana tańczy na blacie w McDonaldzie. "Pokory, szacunku i honoru nie da się kupić"
-
List przeciwko finansowaniu faszystów. "Panie ministrze jest Pan gotów wziąć odpowiedzialność?"
Ukazał się list otwarty do ministra kultury Piotra Glińskiego pt. "Stop finansowaniu faszyzmu!", który nawołuje do tego, by nie przeznaczać publicznych pieniędzy na "realizowanie groźnych celów politycznych" i nie finansować z nich inicjatyw "jawnie propagujących homofobię, nienawiść na tle religijnym i etnicznym" i "odwołujących się do nazizmu i faszyzmu". Sygnowany przez premiera Morawieckiego i ministra Glińskiego Fundusz Patriotyczny przyznał m.in. 1,3 mln zł na kolejny Marsz Niepodległości.
-
Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
- Mamy dobre relacje z Hiszpanią i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich - powiedział w Sewilli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
-
Ministerstwo o Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Czym jest opłata reprograficzna?
Nawet 400 mln złotych ma być przeznaczonych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w ramach rozszerzonej opłaty reprograficznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Kto może liczyć na dofinansowanie ze strony polskiego urzędu?
-
Ministerstwo Kultury zgubiło istotny przecinek w nowym logo. "Wstyd i pośmiewisko"
W nowym logotypie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zabrakło przecinka po "kulturze". Ministerialni graficy zdecydowali się z niego zrezygnować, by zostawić na końcu nazwy kropkę. Projekt jest szeroko krytykowany - zarówno przez specjalistów, jak i użytkowników sieci. "To jest kompromitacja na poziomie ministerialnym. Robicie wstyd i pośmiewisko, z siebie i z Polski" - czytamy.
-
Odwołany szef FINA zapowiada pozew. "Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje"
Zwolniony 4 marca przez ministra kultury Piotra Glińskiego szef Filmoteki Narodowej Dariusz Wieromiejczyk przerwał milczenie. W oświadczeniu przesłanym redakcji WP informuje, że konsultuje się z prawnikami i zamierza złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych.
-
Ministerstwo kultury w sprawie "dymisji za wibratory": Nikt z kierownictwa nie znał w ogóle treści filmów
Według publikacji "Gazety Wyborczej" Dariusz Wieromiejczyk został zdymisjonowany przez Piotra Glińskiego ze stanowiska szefa Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w związku z filmami przeglądu Herstorie - m.in. o fabryce wibratorów. Najpierw ministerstwo kultury wydało krótkie oświadczenie, teraz dłuższe, w którym przekonuje, że "na żadnym etapie i w żadnym stopniu" nie ingerowało w treści filmów.
-
"GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal
4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.
-
Piotr Gliński niespodziewanie tłumaczył się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska
Posłowie zdecydowali w czwartek, że wysłuchają informacji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego w sprawie procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Niespodziewanie zagłosowało za tym 17 posłów Solidarnej Polski, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier Gliński nie krył zdziwienia.
-
Gliński odwołał dyrektora SFR w Bielsku-Białej. Wg TVN24 wątpliwości budziła m.in. "faktura za ormiański dubbing"
Tomasz Małodobry został odwołany z funkcji p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Piotr Gliński powołał go zaledwie dwa miesiące temu. Skąd taka szybka zmiana decyzji? W oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisze krótko: "Powodem odwołania była utrata zaufania ze strony MKiDN". Reporterzy "Polska i świat" ustalili jednak, że w grę mogą wchodzić m.in. podejrzenia wyprowadzania publicznych pieniędzy.
-
Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka
Lista artystów i instytucji z dotacjami z Funduszu Wsparcia Kultury wciąż jest niejawna. Po fali krytyki, która spadła na resort Piotra Glińskiego po listopadowej prezentacji pierwszej listy, ministerstwo kultury kolejnej już nie opublikowało. Nasze kontakty z urzędnikami dowodzą, że FWK stał się dla rządu kwestią niewygodną. Oto, jak wyglądała nasza korespondencja z resortem.
-
Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje
Emisja programów i audycji, kształtowanie kwestii zatrudnienia bądź współpracy z dziennikarzami, należą do wyłącznej kompetencji zarządu - tak sytuację w radiowej Trójce komentuje w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu dodaje, że "nie ma instrumentów", by wpływać na decyzje zarządu. A jeszcze kilka miesięcy wcześniej - w maju - sam zwoływał naradę z udziałem władz Polskiego Radia i Rady Mediów Narodowych.
-
Gliński o dotacjach dla artystów: Kwestionowanych może kilkadziesiąt podmiotów. Ręcznie skorygujemy kwoty
- Na 2064 podmioty kwestionowanych było kilkanaście, może kilkadziesiąt. Sprawdzimy je i ręcznie skorygujemy kwoty. Rozporządzenie daje nam taką możliwość - powiedział minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla "DGP", odnosząc się do kontrowersji związanych z wypłatą środków z Funduszu Wsparcia Kultury (FWK).
-
Piotr Gliński tłumaczy wstrzymanie wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury. "Weryfikujemy działalność firm"
- Weryfikujemy działalność tych firm. Jeśli działają w kulturze, to mają prawo otrzymać takie samo wsparcie, jak wszystkie inne - powiedział w rozmowie z WP.pl minister Piotr Gliński, komentując konieczność wstrzymania przez jego resort wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury. Pytany, czy po weryfikacji zespołom disco polo nadal będą przyznane półmilionowe dotacje, odparł: - Nie wiem.