wywiad
-
"Krakowskie potwory". "Jechałam tam, gdzie mieściło się wejście do Hadesu. Wieczorem wiedziałam, co pisać"
"Krakowskie potwory" to nowy polski serial Netfliksa. Inspiracją były słowiańskie mity i krakowskie legendy. - Kiedy zaczynaliśmy pracę nad serialem, zaczęłam czytać na temat magicznego myślenia o Krakowie: o czakramie wawelskim, o kopcach, które są jakoś dziwnie rozlokowane i tak naprawdę nikt nie wie dlaczego - mówi o pracy główna scenarzystka produkcji Magdalena Lankosz. W rozmowie z Gazeta.pl zdradza też, że odcinków nie pisała w Krakowie, a w Grecji.
-
Natalia Nykiel: Mam dużą potrzebę, żeby walczyć o lepszy świat, i robię to, co mogę [WYWIAD]
- Na przełomie 2020 i 2021 roku naprawiałam swoją głowę, walczyłam, otwierałam szafy z potworami, wywlekałam je i oswajałam. I nagrywałam płytę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Natalia Nykiel. "Regnum" to jej trzeci i najbardziej osobisty do tej pory studyjny album.
-
Wydawało się, że Zawierucha dostał rolę w "Behawioryście" po warunkach. "Cieszę się, że mogę to przełamywać" [WYWIAD]
"Behawiorysta" to nowy serial Player.pl. W roli Gerarda Edlinga, tytułowego behawiorysty, który posiada niezwykłą umiejętnością bezbłędnej interpretacji mowy ciała, wystąpił Robert Więckiewicz. W obsadzie znalazł się również Rafał Zawierucha, z którym udało nam się porozmawiać nie tylko o tej produkcji.
-
POPKultura Extra. Piotr Polak: Nie widziałem siebie w "The Office PL". Okazało się, że to marzenie do spełnienia
"The Office PL" to jedna z najgłośniejszych polskich premier serialowych tego roku. Rodzima adaptacja słynnego anglojęzycznego formatu okazała się niemałym sukcesem, a to m.in. za sprawą świetnych aktorskich kreacji. W Michała Holca, najgorszego szefa świata, wcielił się tam Piotr Polak. - Jeszcze zanim dostałem tę rolę, myślałem: "matko, w co ja się pakuję", ale odciąłem się od porównań do oryginału. Wiedziałem, że ten scenariusz jest czymś zupełnie innym - opowiada aktor w rozmowie z Gazeta.pl.
-
Kuba Badach: "Wiedziałem, że nie mogę się ścigać z Zauchą". Plan na tę płytę był inny
Na albumie z 2009 roku znalazło się 14 utworów Andrzeja Zauchy zaaranżowanych na nowo przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza. 24 września premierę będzie miało nowe wydanie, z dwoma dodatkowymi utworami oraz nową okładką. - Wiedziałem, że nie mogę się ścigać z Zauchą, z wersjami 1:1 - wspomina w rozmowie z Gazeta.pl Badach i opowiada o pomyśle na tę płytę, o tym, jaki jest jego zdaniem jej największy sukces, i nie tylko.
-
Maneskin dla "VF": Sprawiedliwe jest ocenianie na podstawie tego, co się robi, a nie tego, kim się jest
Włoskie wydanie miesięcznika "Vanity Fair" poświęciło okładkę zespołowi Maneskin, który w maju tego roku wygrał 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Członkowie grupy udzielili wywiadu, w którym wypowiedzieli się m.in. na temat równości, szacunku i problemów kobiet.
-
"To telewizja zgłosiła się do mnie". Rafał Brzozowski zdradza też, jak będzie wyglądał jego występ na Eurowizji [TYLKO U NAS]
Rafał Brzozowski mówi w rozmowie z Gazeta.pl o tym, w jaki sposób w ogóle jego piosenka "The Ride" trafiła pod rozwagę przy wyborze piosenki na konkurs Eurowizji. Opowiada także o tym, jak będzie wyglądał jego występ.
-
"W Wielkiej Brytanii mówimy o 'najwspanialszym pokoleniu'. Tworzyli je nie tylko mężczyźni, ale i kobiety" - wywiad z A. J. Pearce
Brytyjczycy pokochali tę powieść! Opowiadająca o II wojnie światowej, londyńskim Blitzu i odwadze ludności cywilnej stawiającej czoło niemieckim nalotom "Droga Pani Bird" została uznana za wspaniały hołd oddany ówczesnym kobietom, które imponowały wyjątkowym hartem ducha. W przygotowaniu serial telewizyjny oraz powieściowy sequel. Rozmawiamy z autorką, A. J. Pearce.
-
Czy II wojnie światowej można było zapobiec? Wywiad z Radosławem Wiśniewskim o książce "Apokalipsa 1939. Początek"
Wojnę obronną 1939 roku opisywano już wielokrotnie, jednak książka "Apokalipsa 1939. Początek" autorstwa Radosława Wiśniewskiego, pisarza, poety i krytyka literackiego, wznosi tę dramatyczną opowieść na zupełnie nowy poziom.
-
"Wierzę w to, że nie da się uciec przed przeszłością" - rozmowa z Karoliną Macios
Napisać dobry thriller to sztuka, a thriller psychologiczny, to już wyższy poziom wtajemniczenia. W każdym calu udało się to Karolinie Macios, której "Czarne Morze" jest książką ze wszech miar poruszającą i trzymająca w napięciu. Z autorką, o inspiracjach, zaufaniu i pojmowaniu fatum rozmawiał Mateusz Uciński
-
Sanah zaskoczyła duetami na Stadionie Narodowym. Na scenę wszedł Pan Kleks
-
Sanah zauważyła transparent fanki na Stadionie Narodowym i musiała zaregować: Możecie jej to podać?
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Krzyczeli "Jesteśmy z Ewą" na premierze "Zielonej granicy". Zatrzymano aktywistkę
-
Kukiz zrecenzował film Holland. Skandaliczne porównania i kpiny z rodziny reżyserki
- Pamiętacie jeszcze coś z "Lalki"? Ten quiz to zweryfikuje!
- AI wygenerowała postacie z ksiażek J.K. Rowling. Będziecie zaskoczeni
- Podsiadło zrobił niespodziankę fanom na koncercie Sanah. Jedna rzecz zirytowała fanów wokalistki
- W historycznym badamy starożytność! Jak dużo o niej wiecie?
- Ich pierwszy ślub został unieważniony. Pobrali się wiele lat późneij
-
Była Conchita Wurst, teraz jest Tom. Mówi dla Gazeta.pl: "Mogę być jednocześnie damą i niezłą zdzirą"
Conchita Wurst to teraz Tom Wurst. Swoją najnowszą trasę koncertową "Truth Over Magnitude" zaczął od dwóch szalonych koncertów w Polsce, a my spotkaliśmy się z nim w Warszawie. W czasie naszej rozmowy wyjawił, dlaczego nie chce być już cały czas Conchitą i co myśli o polskich "strefach wolnych od LGBT".
-
Martwi także mają prawa... Wywiad z Katarzyną Kobylarczyk, autorką reportażu "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"
W polskich podręcznikach historii wojna domowa w Hiszpanii jest epizodem. Można wręcz odnieść wrażenie, że ten leżący na uboczu Europy kraj wyszedł obronną ręką z ideologicznego szaleństwa, które w XX wieku pochłonęło miliony ofiar. Reportaż Katarzyny Kobylarczyk, "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", przeczy jednak temu obrazowi. Z autorką rozmawiamy o tym, dlaczego nawet po 80 latach od tamtych wydarzeń rozliczenie z przeszłością jest konieczne.
-
Marcin Ciszewski: Mam większą ochotę na penetrowanie relacji międzyludzkich niż snucie intryg kryminalnych [ROZMOWA]
Czy pisarz może być celebryta na miarę gwiazd sportu, filmu czy muzyki? A czemu by nie? Przecież branża wydawnicza także kręci się wokół pieniędzy i zysków. Doskonale pokazuje to Marcin Ciszewski w swojej najnowszej powieści - "Autor Bestsellerów". Z autorem, o cenie sławy, literackim show - biznesie i o uwikłaniu w sukces, rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Michał R. Wiśniewski: Pierwszy Internet był tak naprawdę Internetem fetyszy [WYWIAD]
Czy potrafimy jeszcze żyć bez dostępu do sieci? Jak nas i miejsce gdzie żyjemy zmienił Internet? Na te i wiele innych pytań odpowiada Michał R. Wiśniewski w swojej nowej książce "Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak Internet zmienił Polskę". Trzeba przyznać, że robi to w sposób porywający. Z autorem o wolności w sieci, ewolucji polskiego Internetu i granicach pomiędzy światem realnym, a wirtualnym rozmawiał Mateusz Uciński.
-
W cztery oczy z Sapkowskim. Autor "Wiedźmina" do najłatwiejszych i najserdeczniejszych rozmówców nie należy [RECENZJA]
Twórca "Wiedźmina" w brawurowej i burzliwej dyskusji z historykiem literatury - Stanisławem Beresiem.
-
Tomasz Organek: Piosenka i książka w gruncie rzeczy są tym samym, jeżeli zrozumiemy sam sens pisania [ROZMOWA]
- Czyli opowiedzenie historii, która zawiera się w precyzji języka, we frazie. Bo dla mnie tym właśnie jest literatura. Jest żywym językiem, który próbuje się okiełznać po to, żeby uchwycić pewne rzeczy, w inny sposób niemożliwe do uchwycenia - mówi Tomasz Organek, muzyk, kompozytor, wokalista, twórca tekstów i autor powieści "Teoria opanowywania trwogi".
-
Cloud Nothings: Środek zimy to najlepszy czas, żeby zobaczyć Warszawę pierwszy raz w życiu
Jesienią ubiegłego roku ukazała się ich najnowsza płyta, piąty album, zatytułowany "Last Building Burning". Właśnie objeżdżają Europę, żeby ją promować. W najbliższą sobotę, 9 lutego, zagrają koncert w warszawskim klubie Hydrozagadka. Lider zespołu, Dylan Baldi, opowiada o nagrywaniu płyty, graniu koncertów i o tym, co kupił mamie pod choinkę.
-
Bruno Kowalsky: Sami obnażamy się z prywatności [ROZMOWA]
Szpieg. Jeden z najbardziej tajemniczych zawodów świata. Pojawiający się na kartach historii praktycznie od samego jej początku. Obrosły masą legend i niedomówień.
-
Jens Henrik Jensen: Jeśli ktoś ma pieniądze i wpływy, może zrobić wszystko [ROZMOWA]
Przekonuje, że nie lubi ekstremalnej przemocy i bezsensownego rozlewu krwi, chociaż w jego kryminałach tego nie brak. We właśnie ukazującej się w Polsce trylogii "Oxen" zdecydował się przepleść fikcję z prawdą, by w migawce pokazać prawdziwe i niewyobrażalne okrucieństwo konfliktu na Bałkanach.
-
"Mój piękny syn" pokazuje, że uzależnienie to choroba, której ofiarą może paść każdy. Wywiad z reżyserem
"Mój piękny syn" to najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera Felixa van Groeningena, który wyprodukował Brad Pitt. W historii o zmaganiach rodziny uzależnionego od narkotyków nastolatka role główne zagrali Steve Carell i Timothée Chalamet. Film miał swoją europejską premierę podczas Festiwalu Filmowego w Zurychu. Annie Tatarskiej udało się tam porozmawiać z reżyserem o tym, jak film powstał i dlaczego jest dla niego taki ważny
-
"W XVII wieku każda armia grabiła. Szwedzi sztukę rabunku doprowadzili do perfekcji" [WYWIAD]
Potop szwedzki to jedna z najmroczniejszych kart naszej historii. Skala zniszczeń i rabunków była porażająca. Książka "Uratowane z potopu" pokazuje, dlaczego do tego doszło. Jest też zapisem historycznego śledztwa i ekspedycji mającej ocalić pozostałości zrabowanych przez Szwedów skarbów. Z Marcinem Jamkowskim, jednym z autorów tej pasjonującej opowieści, rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Cybernetyka i zmiany biologiczne zdecydowanie zmienią ludzi [ROZMOWA]
Seria "Algorytmy Wojny" zyskała wielu czytelników. Na rynku właśnie ukazał się najnowszy tytuł cyklu - "Sente". Z jego autorem, Michałem Cholewą, o kreacji świata przyszłości, zagrożeniach rozwoju technologicznego i post - humanizmie rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Mariusz Szczygieł: Świat jest jednym wielkim "nie ma". [WYWIAD]
Napisałem w książce, że w świecie internetu "nie ma" nie istnieje. Mówimy: "internet pamięta". Jako ateista użyję pojęcia "grzech", bo tutaj jest ono najlepsze. W dzisiejszych czasach grzech nie może być wymazany. Może ktoś nam ten grzech odpuścić, ale informacja o nim nie zniknie z sieci. O najnowszej książce Mariusza Szczygła, "Nie ma", rozmawia Piotr Waś.