Iga Gromska

redaktorka serwisu kultura.gazeta.pl

Ukończyłam Międzyobszarowe Studia Indywidualne na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza dziennikarstwem i komunikacją społeczną studiowałam kulturoznawstwo, filologię polską i historię sztuki. Z wykształcenia jestem więc dziennikarką, z pasji - kolekcjonerką winyli, badaczką zjawiska retromanii i stałą bywalczynią wydarzeń kulturalnych. Kocham sztukę: od teatru, muzyki, malarstwa, po poezję lingwistyczną, architekturę modernistyczną i filmy Jarmuscha. Pisałam zarówno o Barańczaku i Zappie, jak i teleturniejach, modzie i nowościach Netfliksa. W Gazeta.pl najchętniej wyszukuję zapomniane fakty o gwiazdach PRL-u, ulubionych reżyserach i muzyce. Publikowałam też w Dzienniku Teatralnym, serwisie ArtRock i Pixelpost. Dzięki tej ostatniej współpracy znalazłam się w antologii Amiga Rulez, ale debiut wydawniczy zaliczyłam w liceum, wydając tomik Między wierszami. Za Wittgensteinem: granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata, więc operuję słowem w mowie i piśmie gdzie tylko się da.

 • Mówią, że to nowe 'Pretty Woman'. Japoński film z Netflixa stał się hitem w Polsce

  Mówią, że to nowe "Pretty Woman". Japoński film z Netflixa stał się hitem w Polsce

  Dramat "Mów mi Chihiro", który wyreżyserował Rikiya Imaizumi, zadebiutował 23 lutego 2023 w Japonii. Mimo tego faktu cieszy się sporą popularnością również w Polsce. Widzowie porównują go do popularnego kinowego hitu z Julią Roberts, ale choć film faktycznie opowiada historię pracownicy seksualnej próbującej zmienić swoje życie, na tym pozorne podobieństwo się kończy.

 • Artyści nie chcą śpiewać na koronacji Karola III. Odmówił nawet Elton John. Dlaczego?

  Artyści nie chcą śpiewać na koronacji Karola III. Odmówił nawet Elton John. Dlaczego?

  Kolejni artyści odrzucają zaproszenie na uroczystość związaną z koronacją króla Karola III. Zaplanowano specjalny koncert, na którym mieli zaśpiewać artyści będący dumą Wielkiej Brytanii. Wszyscy dotychczasowo wybrani wykonawcy odmówili. Choć większość z nich nie chce podawać przyczyny, eksperci od PR-u w branży muzycznej mają na ten temat pewne teorie.

 • 'The Voice of Ukraine' powstanie w polskim studio. TVP sfinansuje projekt

  "The Voice of Ukraine" powstanie w polskim studio. TVP sfinansuje projekt

  "The Voice of Ukraine", znane też pod nazwą "Holos Krainy", doczekało się jedenastu pełnych edycji. Dwunastą przerwał wybuch wojny, jednak teraz stacja 1+1, która wciąż dysponuje odpowiednią licencją, zamierza wznowić popularne talent show. Ze względu na brak funduszy projekt wesprze finansowo Telewizja Polska. Nagrania odbędą się w Polsce, a program zostanie wyemitowany również w naszym kraju. Nie zastąpi jednak "The Voice of Poland".

 • Śpiewa za nią sztuczna inteligencja. Twierdzi, że to przyszłość. 'Ktoś inny może być tobą'

  Śpiewa za nią sztuczna inteligencja. Twierdzi, że to przyszłość. "Ktoś inny może być tobą"

  Jak pisał Poniedzielski, "śpiewać każdy może", a współczesna technologia sprawia, że niknie podział na lepszych i gorszych wokalistów. Autotune to dopiero początek - dziś sztuczna inteligencja potrafi naśladować głos dowolnej osoby, gdy tylko otrzyma odpowiednie próbki i brawurowo wykonać za nią nawet najtrudniejszy utwór. Z takiego założenia wyszła mieszkanka Berlina, która stworzyła swojego wokalnego sobowtóra.

 • Zachęca przechodniów, by z nim śpiewali. Przypadkiem odkrył talent. 'Najwyższa nuta jaką słyszałem'

  Zachęca przechodniów, by z nim śpiewali. Przypadkiem odkrył talent. "Najwyższa nuta jaką słyszałem"

  YouTuber publikujący treści pod pseudonimem Guitaro5000 jest ulicznym artystą, który zachęca spotykanych przychodniów, by wykonali z nim dowolny utwór. Dzięki swojej otwartości wypromował wielu utalentowanych wokalistów, którzy wcześniej nie mieli odwagi, by podzielić się ze światem swoimi umiejętnościami. Możliwości jednej z napotkanych kobiet szczególnie poruszyły performera.

 • Prezenterzy zarabiają ogromne sumy za dzień pracy. Na szczycie listy Kammel. Wyprzedził Prokopa
 • Córki namówiły go, by wstał z publiczności i zaśpiewał na scenie. 'Najbardziej poruszający występ'

  Córki namówiły go, by wstał z publiczności i zaśpiewał na scenie. "Najbardziej poruszający występ"

  Uczestnik brytyjskiej edycji "Mam Talent" został zgłoszony do udziału w konkursie bez jego wiedzy. Zarówno kilkuletnie córki, jak i żona, chciały tym samym przywrócić mu pewność siebie. Mężczyzna nie krył wzruszenia, jednak udało mu się opanować i bez wcześniejszego przygotowania wykonać bliski mu utwór w akompaniamencie gitary. Jurorzy nie dowierzali temu, co usłyszeli.

 • Meryl Streep usłyszała, że jest 'za brzydka', by zagrać tę rolę. W obcym języku. Odcięła się w tym samym

  Meryl Streep usłyszała, że jest "za brzydka", by zagrać tę rolę. W obcym języku. Odcięła się w tym samym

  Jest rekordzistką w ilości nominacji zarówno do Oscara, jak i Złotych Globów. Swój talent aktorski udowodniła grając w prawie 80 filmach, 10 dokumentach i 9 serialach w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nikt nie ma więc wątpliwości, że Meryl Streep to jedna z najważniejszych aktorek w historii kina. Choć nie można odmówić jej umiejętności, jeden z reżyserów zarzucił jej... brak urody.

 • Tyle zarobi Blanka za repezentowanie Polski na Eurowizji. Kwota może zaskoczyć

  Tyle zarobi Blanka za repezentowanie Polski na Eurowizji. Kwota może zaskoczyć

  Decyzją jury i widzów preselekcji "Tu bije serce Europy - Wybieramy hit na Eurowizję!" transmitowanych w TVP1 i TVP Polonia nasz kraj w 67. edycji konkursu reprezentować będzie Blanka z piosenką "Solo". Decyzja wzbudziła sporo kontrowersji, dla młodej wokalistki jest jednak szansą, by zaprezentować się międzynarodowej publiczności. Czy może liczyć również na korzyści finansowe?

 • Urodziła się bez rąk i została baletnicą. Zachwyciła nie tylko jurorów 'Mam Talent'

  Urodziła się bez rąk i została baletnicą. Zachwyciła nie tylko jurorów "Mam Talent"

  Udział w telewizyjnym talent show wielu uczestników postrzega jako ostateczną możliwość, by publicznie stawić czoła przeciwnościom losu. Niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu majątkowego i stanu zdrowia uczestnicy decydują się pokazać światu swoje umiejętności. Pasją do tańca zachwyciła Vitoria Bueno - baletnica, która realizuje się w tym zawodzie, choć urodziła się bez górnych kończyn.

 • Ikona tańca z lat 20. była sierotą z Polski. Choć straciła hollywoodzki majątek, pomogła ofiarom wojny

  Ikona tańca z lat 20. była sierotą z Polski. Choć straciła hollywoodzki majątek, pomogła ofiarom wojny

  Mówią, że wyszła za mąż jako 11-latka, a nazwę najsłynniejszego tańca z lat 20. zawdzięczamy jej obcemu akcentowi. Choć biografia Gildy Gray jest niezwykle barwna i bez domniemywanych elementów życiorysu, wielu fanów pięknej tancerki i hollywoodzkiej aktorki przemilcza jej pochodzenie - była Polką, a co więcej - sierotą. Choć wzbogaciła się na Broadwayu i Hollywood, szybko straciła swój majątek, a mimo to okazała wsparcie Polakom podczas II wojny światowej.

 • Zaczynał w 'Idolu', dziś jest gwiazdą. Ma żal, że w programie zdradzili, że jest gejem

  Zaczynał w "Idolu", dziś jest gwiazdą. Ma żal, że w programie zdradzili, że jest gejem

  To "American Idol" zapewnił Adamowi Lambertowi rozpoznawalność, jednak wiążą się z nim również negatywne wspomnienia. W jednym z niedawnych wywiadów wokalista wspomniał, że choć nie wstydził się swojej orientacji, ma żal do produkcji, która tuż przed finałem ujawniła jego zdjęcia z innym mężczyzną. Dziś otwarcie mówi o tym, że jest gejem i działa na rzecz społeczności LGBT+.

 • Steven Seagal odznaczony przez Putina Orderem Przyjaźni. Wcześniej aktor złożył mu wymowne życzenia
 • Ta rola mogła być przełomem dla Pedro Pascala. Był jednak za stary i kręcił wtedy 'Grę o Tron'
 • Uczestnik 'Magii nagości' prawie zemdlał widząc nagą kobietę. 'Świadomie unikałem widoku genitaliów'
 • Internauci namawiają Blankę, by ustąpiła Jannowi. Wokalista komentuje: To jest mój apel

  Internauci namawiają Blankę, by ustąpiła Jannowi. Wokalista komentuje: To jest mój apel

  26 lutego 2023 w ramach preselekcji "Tu bije serce Europy - Wybieramy hit na Eurowizję!", emitowanych w TVP1 i TVP Polonia, wyłoniono reprezentantkę Polski w konkursie - Blankę. Choć zwyciężyła w głosowaniu jury, otrzymuje komentarze, w których jest namawiana, by zrezygnować i ustąpić miejsca dotychczasowemu faworytowi, Jannowi. Wokalista odniósł się do sytuacji.

 • Interweniował w telewizji i na Męskim Graniu. Ostrowska vs Stróżniak i klątwa 'Szklanej Pogody'
 • Polscy kandydaci na Eurowizję szokują liczbą wyświetleń. Faworyta odkryto, zanim startował w preselekcjach

  Polscy kandydaci na Eurowizję szokują liczbą wyświetleń. Faworyta odkryto, zanim startował w preselekcjach

  Już niebawem poznamy wykonawcę, który będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Kandydaci cieszą się coraz większą popularnością - ich propozycje mają setki tysięcy, a niektóre - nawet miliony wyświetleń. Fani konkursu organizują też wewnętrzne plebiscyty. Niedawno wyniki jednego z nich opublikował portal Dziennik Eurowizyjny. Nie dziwi, kto znalazł się na szczycie.

 • Ten dom najczęściej wybierają gracze 'Hogwats Legacy'. Gryffindor dopiero na 3. miejscu
 • Darek z 'Sanatorium Miłości' jest kierowcą w Norwegii. Nie może narzekać na emeryturę

  Darek z "Sanatorium Miłości" jest kierowcą w Norwegii. Nie może narzekać na emeryturę

  Uczestnicy 5. edycji popularnego programu randkowego dla seniorów, "Sanatorium Miłości", z odcinka na odcinek zdobywają się na coraz odważniejsze wyznania. Rozmawiają nie tylko o seksie i trudnej przeszłości, ale również finansach. W wywiadzie z jednym z tabloidów Darek, który bierze udział w obecnej edycji, opowiedział o swojej pracy za granicą i świadczeniach, na jakie będzie mógł liczyć.