Iga Gromska

redaktorka serwisu kultura.gazeta.pl

Ukończyłam Międzyobszarowe Studia Indywidualne na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza dziennikarstwem i komunikacją społeczną studiowałam kulturoznawstwo, filologię polską i historię sztuki. Z wykształcenia jestem więc dziennikarką, z pasji - kolekcjonerką winyli, badaczką zjawiska retromanii i stałą bywalczynią wydarzeń kulturalnych. Kocham sztukę: od teatru, muzyki, malarstwa, po poezję lingwistyczną, architekturę modernistyczną i filmy Jarmuscha. Pisałam zarówno o Barańczaku i Zappie, jak i teleturniejach, modzie i nowościach Netfliksa. W Gazeta.pl najchętniej wyszukuję zapomniane fakty o gwiazdach PRL-u, ulubionych reżyserach i muzyce. Publikowałam też w Dzienniku Teatralnym, serwisie ArtRock i Pixelpost. Dzięki tej ostatniej współpracy znalazłam się w antologii Amiga Rulez, ale debiut wydawniczy zaliczyłam w liceum, wydając tomik Między wierszami. Za Wittgensteinem: granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata, więc operuję słowem w mowie i piśmie gdzie tylko się da.

 • Gdy mówiła, jurorzy myśleli, że żartuje. Zaczęła śpiewać i byli w szoku. 'To twój prawdziwy głos?'

  Gdy mówiła, jurorzy myśleli, że żartuje. Zaczęła śpiewać i byli w szoku. "To twój prawdziwy głos?"

  We Ani jest jednym z największych zaskoczeń obecnej edycji "Idola". Uczestniczka została obdarzona wyjątkowym głosem, który dwukrotnie zdezorientował jurorów. Okazało się, że ten, którym mówi, brzmi zupełnie inaczej niż ten, którym śpiewa. Przed występem musiała kilkukrotnie zapewnić, że jej barwa nie jest udawana. To, co stało się później, wprawiło w osłupienie nie tylko jury.

 • Krzysztof Ibisz krytykowany w 'Twoja twarz brzmi znajomo'. Ustawiony program? 'Pokazał brak klasy'

  Krzysztof Ibisz krytykowany w "Twoja twarz brzmi znajomo". Ustawiony program? "Pokazał brak klasy"

  Show Polsatu wzbudza kontrowersje od czasu zmian w obsadzie - w jury nie zasiada już Katarzyna Skrzynecka, a programu nie współprowadzi Piotr Gąsowski. Po premierze drugiego odcinka najnowszego sezonu skrytykowano jednak również nowych uczestników. Internauci są zdania, że na jawnego faworyta jest kreowany Krzysztof Ibisz, co miałoby potwierdzać kolejne zwycięstwo prezentera. Punktowano także jego zachowanie.

 • Wtargnął na scenę podczas finału magicznej sztuczki. Interweniował neurolog. 'Magia to nie sport kontaktowy'
 • Cleo w obronie Blanki: 'Takiej energii nam potrzeba'. Kiedyś też reprezentowała Polskę na Eurowizji

  Cleo w obronie Blanki: "Takiej energii nam potrzeba". Kiedyś też reprezentowała Polskę na Eurowizji

  Kolejni przedstawiciele branży muzycznej komentują utwór, który będzie reprezentować Polskę w nadchodzącym 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem wypowiedziała się Cleo, reprezentantka kraju z 2014 roku, wykonująca przebój "My Słowianie" produkcji Donatana. W przeciwieństwie do wielu artystów, którzy zabrali głos w sprawie, jest zdania, że piosenka Blanki spełnia swoje zadanie.

 • Jakimowicz odpowiedział Stuhrowi na przytyk z Orłów 2023. 'Jesteś jak szczur z ojcem przestępcą'

  Jakimowicz odpowiedział Stuhrowi na przytyk z Orłów 2023. "Jesteś jak szczur z ojcem przestępcą"

  25. ceremonię rozdania Polskich Nagród Filmowych poprowadził Maciej Stuhr. Wypowiedzi aktora wzbudziły kontrowersje - odniósł się m.in. do głośnej sprawy ojca, który niedawno stanął przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. "Któż z was nie chciałby zagłosować na niego w kategorii osioł roku?" - pytał, odnosząc się m.in. do jednej z jego najsłynniejszych ról dubbingowych. Szpilę wbił również posłowi Kowalskiemu, a także odniósł się do "cancel culture". To przy tej ostatniej kwestii padło nazwisko Jarosława Jakimowicza.

 • Tak chcieli reagować na Nobla Tokarczuk. Wyciekły maile Dworczyka. 'To ona będzie w kropce'

  Tak chcieli reagować na Nobla Tokarczuk. Wyciekły maile Dworczyka. "To ona będzie w kropce"

  Hakerzy ujawnili treść maili rzekomo pochodzących ze skrzynki byłego szefa KPRM Michała Dworczyka. Poruszany jest w nich m.in. wątek noblistki Olgi Tokarczuk, która zdobyła literacką nagrodę w 2018 roku. W sprawie pojawia się również nazwisko premiera Mateusza Morawieckiego, który wraz ze współpracownikami miał zastanawiać się, w jaki sposób odnieść się do wyróżnienia polskiej pisarki.

 • Jurorka ośmieszyła 25-letnią matkę trójki dzieci w 'Idolu'. Widzowie stanęli za nią murem

  Jurorka ośmieszyła 25-letnią matkę trójki dzieci w "Idolu". Widzowie stanęli za nią murem

  25-letnia uczestniczka "Idola" poświęciła swoje życie rodzinie i na wczesnym etapie zrezygnowała ze śpiewu, który kiedyś był jej pasją. Zdecydowała się jednak zrobić coś dla siebie i wziąć udział w programie. Jedna z jurorek, Katy Perry, podcinała jej skrzydła zanim zaczęła śpiewać. Wszystko dlatego, że nie była w stanie przyznać, że dostanie się do następnego etapu jest jej marzeniem.

 • Karolak na planie 'Rodzinki.pl' zarabiał więcej od Kożuchowskiej. A i tak narzekał na zarobki

  Karolak na planie "Rodzinki.pl" zarabiał więcej od Kożuchowskiej. A i tak narzekał na zarobki

  Boscy szybko stali się jedną z najpopularniejszych fikcyjnych polskich rodzin. Serial "Rodzinka.pl" emitowano przez dziewięć lat, co przyczyniło się nie tylko do wzrostu popularności bohaterów, ale też zarobków wcielających się w nich aktorów. Na najwyższą gażę mógł liczyć Tomasz Karolak. W jednym z wywiadów podkreślał jednak, że nie uważa się za osobę bogatą.

 • Zapłacił 83 tys. funtów za jeden bilet, by zobaczyć ulubiony zespół ojca. Rekordowych cen jest więcej
 • Wulgarne hasła na koncercie Beaty Kozidrak. 'Aż nóżka chodziła'. Jest reakcja TVP Info
 • Schwarzenegger z politycznym apelem. 'Mówią mi: nie rozmawiaj z nimi'. Nawiązał do ojca nazisty

  Schwarzenegger z politycznym apelem. "Mówią mi: nie rozmawiaj z nimi". Nawiązał do ojca nazisty

  Znany z "Terminatora" aktor od dłuższego czasu jest zaangażowany społecznie i politycznie, zabierając głos w istotnych sprawach. Na oficjalnym profilu w serwisie YouTube opublikował nowy, 12-minutowy film, w którym apeluje do antysemitów i osób zafascynowanych nazistowską ideologią. Nie chce ich krytykować, a ostrzec, bo temat jest mu wyjątkowo bliski - wspomniał o niechlubnej przeszłości swojego ojca, Gustava Schwarzeneggera.

 • Jann wystąpi przed finałem szwedzkich preselekcji. Bez Blanki? Wcześniej polubiła wymowny komentarz

  Jann wystąpi przed finałem szwedzkich preselekcji. Bez Blanki? Wcześniej polubiła wymowny komentarz

  Nie tylko fani konkursu, ale też media eurowizyjne, wciąż nie mogą pogodzić się z przegraną ich faworyta Janna w polskich preselekcjach. W wyniku zsumowanych głosów jury i telewidzów do Liverpoolu w imieniu Polski pojedzie Blanka. Jann ma jednak powody, by czuć się wygranym. Zagraniczni komentatorzy przyczynili się do wzrostu popularności artysty na świecie, czego wynikiem jest m.in. zaproszenie, które niedawno otrzymał.

 • Historia psa-iluzjonisty w 'Mam Talent' wzruszyła jurorów do łez. Cudem uniknął śmerci

  Historia psa-iluzjonisty w "Mam Talent" wzruszyła jurorów do łez. Cudem uniknął śmerci

  Miracle to wyjątkowy uczestnik brytyjskiego "Mam Talent" - nie tylko ze względu na fakt, że jest psem, ale też trudną przeszłość, której zawdzięcza swoje imię. Jego właścicielka poprzez magiczną sztuczkę postanowiła opowiedzieć historię nie tylko o nim, ale też dziewiętnastu innych pupilach, które cudem przeżyły w trudnych warunkach i ocalały dzięki jej pomocy. Nie tylko wzruszyła jurorów, ale też sprawiła, że Simon Cowell zwrócił się do widzów z ważnym apelem.

 • Najlepiej płatna rola Kondrata zaskakuje. Dzięki niej mógł rzucić aktorstwo. 'Nie wstydzę się'
 • Artystka spędziła 2 dni na sedesie w ramach protestu. 'Symbol pretensjonalności współczesnej sztuki'
 • Doda zabrała głos w sprawie wygranej Blanki i przegranej Janna. 'Z gustami się nie dyskutuje'
 • Czy UFO istnieje? Steven Spielberg odpowiada. To dobry motyw na film sci-fi

  Czy UFO istnieje? Steven Spielberg odpowiada. To dobry motyw na film sci-fi

  Jeden z najsłynniejszych amerykańskich reżyserów i laureat trzech Oscarów ma swoją teorię na temat istnienia życia pozaziemskiego. Choć przyznaje, że sam nigdy nie widział niezidentyfikowanego obiektu latającego, nie wyklucza istnienia kosmitów. Uwzględnił też teorię naukową, która jego zdaniem mogłaby tłumaczyć wiele zjawisk paranormalnych.

 • Znaleźli dawny występ Blanki w TVN. Prokop: 'Daleko zajdzie', internauci mają inne zdanie

  Znaleźli dawny występ Blanki w TVN. Prokop: "Daleko zajdzie", internauci mają inne zdanie

  Blanka Stajkow w branży muzycznej działa stosunkowo od niedawna, a największą popularność przyniosło jej zwycięstwo w krajowych preselekcjach do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Związane z wydarzeniem kontrowersje sprawiły, że wokalistka jest kojarzona głównie z przeboju "Solo", który wcześniej promowały również stacje radiowe. Internauci znaleźli jednak archiwalny występ Blanki w programie śniadaniowym, gdzie wykonała inny utwór ze swojego repertuaru. Reakcje są burzliwe.

 • Jenna Ortega o nastolatkach w serialach: Ta grupa zawsze jest przedstawiana jako nieinteligentna

  Jenna Ortega o nastolatkach w serialach: Ta grupa zawsze jest przedstawiana jako nieinteligentna

  Znana z serialu Netfliksa "Wednesday" scream queen przyznała, że nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki przedstawia się nastolatków na ekranie. Aktorka jest zdania, że są oni niepotrzebnie infantylizowani i pokazywani jako mało inteligentni. Stanęła w obronie młodego pokolenia, którego, mimo że sama nie należy już do tej grupy, w dalszym ciągu jest reprezentantką. Jakie ma argumenty?

 • Eurowizja to dla Edyty Górniak zamknięty temat. Reakcja na hejt: 'Straciłam do wszystkich zaufanie'

  Eurowizja to dla Edyty Górniak zamknięty temat. Reakcja na hejt: "Straciłam do wszystkich zaufanie"

  W niedawnym poście opublikowanym przez wokalistkę na Instagramie znalazła się zaskakująca deklaracja. Edyta Górniak, która jest odpowiedzialna za najlepszy eurowizyjny wynik Polski w historii, a także częściowo za rezultat tegorocznych preselekcji, zapowiada odcięcie się od konkursu. To efekt licznych słów krytyki, które usłyszała ze względu na kontrowersyjny przebieg krajowych eliminacji.