Olga Tokarczuk
-
Olga Tokarczuk wspomina Adama Zagajewskiego: Lubiłam, jak czytał swoje wiersze
Adam Zagajewski nie żyje - poinformowała w niedzielę wieczorem "Gazeta Wyborcza". Poetę, prozaika, eseistę pożegnała m.in. laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk. Oprócz ciepłych słów podzieliła się także w mediach społecznościowych swoim ulubionym wierszem Zagajewskiego.
-
Tokarczuk, Mata i Komasa wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2020
2020 był zdecydowanie rokiem audiobooków. Znaczący wzrost popularności tej cyfrowej formy literatury sprawił, że obok udźwiękowionych wersji książek, wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku w tym roku znajdziemy także seriale i superprodukcje audio bazujące na oryginalnych treściach. Drugą obok audiobooków kategorią świata cyfrowej kultury jest w tym roku streaming, debiutujący w ramach Bestsellerów w kategorii Muzyka.
-
Kultura w 2020 roku momentami pozwalała nam odetchnąć. Mamy przynajmniej dziewięć dobrych wspomnień
Pandemia koronawirusa, pod której znakiem upłynął nam ten rok, każdemu dała w kość. W perspektywie ostatnich 12 miesięcy nie jest łatwo przypomnieć sobie o wydarzeniach niezwiązanych z pandemią. A jeśli związanych, to chociaż takich, które dawały nadzieję i budziły dobre emocje. Po krótkiej sesji główkowania nam przyszło na myśl co najmniej dziewięć kulturalnych motywów z 2020 roku, które przyniosły potrzebne chwile wytchnienia. Wspomnijcie je razem z nami.
-
Książka na prezent. Kupujcie książki, obdarowujcie się nimi, czytajcie je!
To mój subiektywny wybór propozycji. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych książek coś dla swoich bliskich - tych dużych i małych, wielbicieli książek biograficznych, kryminałów czy po prostu lubiących literackie wyzwania i ciekawostki.
-
"Erotica 2022". Polskie pisarki i reżyserki o niedalekiej dystopii. Netflix pokazał zwiastun filmu
W czasach, w których kobiety są produktami, macierzyństwo jest obowiązkiem, a seksualność jest represjonowana, pięć bohaterek zmierzy się ze środowiskiem pełnym absurdów. Tak filmową antologię "Erotica 2022", złożoną z pięciu historii, zapowiadają jej twórczynie - znakomite polskie pisarki i reżyserki. Netflix wypuścił do sieci pierwszy zwiastun produkcji.
-
Olga Tokarczuk: Bywam czasami zła na ludzi. Na ich trzy polskie grzechy
"Bywam czasami zła na ludzi - na myśliwych, którzy dokarmiają zwierzynę, żeby potem do niej strzelać i dla przyjemności mordować. Na tych, którzy w wyborach głosowali na jakąś opcję, a potem się skarżą, że im się nie podoba. Na hipokryzję, konformizm i słomiany zapał - trzy polskie grzechy" - mówi Olga Tokarczuk w jedynym wywiadzie, którego udzieliła w związku z wydaniem jej najnowszej książki "Czuły narrator". I dodaje "Dzisiaj o wiele ważniejsi niż pisarze czy pisarki są scenarzyści. To oni formatują zbiorową świadomość ludzi. (...) Komuś ambitnemu i twórczemu chyba jednak nie rekomendowałabym pisarstwa".
-
"KRÓL" to bez wątpienia serialowa premiera tygodnia, ale ciekawych propozycji jest więcej
"KRÓL" według powieści Szczepana Twardocha to jedna z najbardziej oczekiwanych serialowych premier roku, ale nie jedyna produkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Niestety, od soboty 7 listopada zamknięte będą kina i teatry, ale zostaje jeszcze choćby muzyka i nowa płyta Kylie Minogue. No i oczekiwany literacki powrót Olgi Tokarczuk!
-
Twórczość Olgi Tokarczuk znalazła się w Bibliotece Końca Świata na Arktyce
Niewiele ponad rok po przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk twórczość pisarki została uwieczniona wśród śniegów Arktyki. "14 książek Olgi Tokarczuk, łącznie 4299 stron utrwalonych na analogowej rolce, trafiło już do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen" - ogłosiło Wydawnictwo Literackie.
-
Miłoszewski: "Powinniśmy iść na wojnę, wrogiem jest Kościół". Tokarczuk: "Wszyscy jesteśmy wojowniczkami". Pisarze o wyroku TK
To oni zdobywają serca czytelników, nagrody i zarabiają dzięki słowu. Po wyroku w sprawie niezgodności z konstytucją aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu wiele osób protestuje. Głos zabrali także najpoczytniejsi i uznani pisarze, m.in. Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.
-
Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy
Franz Kafka, J.R.R. Tolkien, Lew Tołstoj, James Joyce, Władmir Nabokow, Wirginia Woolf i Anton Czechow: to tylko kilka postaci z listy wybitnych pisarzy, których twórczość miała niebagatelny wpływ na kulturę na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. A co zaskakujące, żadna z tych osób nigdy literackiej nagrody Nobla nie dostała. Kto jeszcze znalazł się w gronie "wielkich pominiętych"?
-
Wzwód na planie? Ekspertka ujawnia kulisy powstawania scen łózkowych
-
Był gwiazdą muzyki i idolem nastolatek. Potem zrezygnował z kariery
-
Zaśpiewał tak, że reakcja Cleo w ogóle nie dziwi. Miał dla trenerów jeszcze jedną niespodziankę
-
Był znany jako "zabójca z Randki w ciemno". Uczestniczkę uratowało przeczucie
-
Wszedł na scenę z tatą, jurorów zatkało. Jest najmłodszym zwycięzcą programu
- Ile w Polsce jest pomników Jana Pawła II? Lepiej zapytać, ile z nich jest udanych
- Te filmy i seriale powstały na podstawie gier. Zdobędziesz chociaż 5 punktów?
- Lubisz Toma Hanksa? Sprawdź, ile wiesz o filmach, w których zagrał
- Był gwiazdą "Pierwszej miłości". Porzucił karierę i rozpoczął studia
- Donald Trump postawiony w stan oskarżenia. Miał zapłacić gwieździe filmów dla dorosłych za milczenie
-
Ruszyła działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. 12 listopada ukaże się nowa książka noblistki
3 października Olga Tokarczuk zainaugurowała działalność swojej fundacji, której celem z jednej strony będzie wspieranie twórczości kobiet, zaś z drugiej - podnoszenie kwestii dotyczących praw zwierząt i praw człowieka. Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że w pierwszej połowie listopada na półki księgarń trafi nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
-
Dolny Śląsk. Olga Tokarczuk nie przyjmie tytułu Honorowego Obywatela. Oprócz niej uhonorowano biskupa Deca
Radni dolnośląskiego sejmiku przyznali tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska noblistce Oldze Tokarczuk i biskupowi Ignacemu Decowi. Obie kandydatury wywołały kontrowersje. Po ogłoszeniu decyzji komisji nominacyjnej pisarka poinformowała, że tytułu nie przyjmie.
-
Polscy pisarze. TOP10 najpopularniejszych pisarzy ostatnich lat
Polscy pisarze cieszą się niesłabnącą popularnością wśród rodzimych czytelników. Na listach bestsellerów największych polskich sprzedawców książek, wyprzedzają nazwiska światowego formatu. Przedstawiamy subiektywny TOP10 najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat.
-
Nie, to nie Olga Tokarczuk napisała powyborczy list do Rafała Trzaskowskiego
Od kilku dni w sieci krąży list dziękujący Rafałowi Trzaskowskiemu m.in. za "szczery uśmiech i inteligencką twarz", którego autorstwo przypisywano polskiej noblistce. Olga Tokarczuk zdementowała tę informację.
-
"Nadzieja" od dziś w wersji papierowej. Pierwsze ośrodki otrzymały pomoc, ale mamy nadzieję, że to dopiero początek
"Nadzieja" to akcja charytatywna z udziałem wybitnych polskich pisarzy i pisarek, w ramach której dziś ukazuje się książka-cegiełka. Dochód z jej sprzedaży wesprze domy opieki dla seniorów, którzy najbardziej ucierpieli podczas pandemii. Do tej pory konto akcji czytelnicy zasilili (kupując książki w przedsprzedaży) kwotą 176 421 złotych - pierwsze trzy ośrodki otrzymały już pomoc.
-
Kolejne wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk. "Czuły narrator" został artystycznym osiągnięciem roku
Założyciele platformy Emerging Europe, która promuje rozwój krajów Europy, po raz trzeci przyznali Emerging Europe Awards. Najważniejszym artystycznym osiągnięciem roku okrzyknęli ideę "czułego narratora" autorstwa Olgi Tokarczuk.
-
Netflix zapowiada "Erotica 2022". Pierwszy polski film platformy już tej jesieni
Netflix ujawnił, że jesienią 2020 roku zadebiutuje "Erotica 2022" - pierwszy polski film wyprodukowany specjalnie dla streamingowego giganta. "Erotica" to antologia stworzona przez pięć reżyserek, które przeniosły na ekran historie napisane przez pięć uznanych polskich pisarek, w tym m.in. przez laureatkę Nagrody Nobla Olgę Tokarczuk.
-
Tokarczuk, Bator, Chmielarz. 40 najlepszych pisarzy niesie nadzieję w czasach pandemii ["DZIEŃ NADZIEI"]
"Ponoć bez niej nie ma człowieka" - pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. "Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać, a dzięki 'Nadziei' mogę to zrobić także poprzez literaturę" - zauważa Dominika Słowik, inna z autorek niezwykłej książki-cegiełki "Nadzieja", którą właśnie wydajemy w Agorze. Cały przychód ze sprzedaży zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej i hospicjom dla osób starszych, szczególnie narażonych w trakcie pandemii.
-
#Hot16Challenge2. Sypią się nominacje dla Olgi Tokarczuk. Czekamy!
Mogłoby się wydawać, że #Hot16Challenge nagrywają wszyscy. Zaczęło się od raperów, tymczasem do tej pory "gorące szesnastki" nagrały takie postaci jak m.in. Andrzej Seweryn, Adam Bodnar i Jakub Żulczyk. Teraz wiele oczu zwraca się w stronę Olgi Tokarczuk, którą nominowało już kilka osób.
-
Procent więcej Polaków czyta książki. Remigiusz Mróz popularniejszy od Olgi Tokarczuk
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka Narodowa opublikowała raport o polskim czytelnictwie w 2019 roku. Okazuje się, że Polacy czytają trochę więcej niż w poprzednich latach, a nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk trafiła do pierwszej trójki najpopularniejszych autorów ubiegłego roku. To właśnie jej zwycięstwo miało znaczny wkład w zwiększenie się czytelnictwa.
-
"The New Yorker" opublikował esej Olgi Tokarczuk. "Wróciliśmy do normalnego rytmu życia?"
Na łamach "The New Yorkera" ukazało się angielskie tłumaczenie eseju Olgi Tokarczuk. Polska noblistka w tekście dzieli się swoimi refleksjami o wpływie epidemii koronawirusa na świat i życie ludzi - to ten tekst wywołał wiele kontrowersji, kiedy prawicowe media cytowały fragmenty wyrwane z kontekstu.
-
Olga Tokarczuk o epidemii koronawirusa: A może świat przed wirusem nie był normalny
Olga Tokarczuk w felietonie dla niemieckiego dziennika opisała, jak wygląda nowa rzeczywistość w czasie epidemii koronawirusa. "Świat przed wirusem nie był normalny" - pisze polska noblistka, zauważając, że Europa nie radzi sobie z kryzysem, który niesie ze sobą COVID-19.
-
"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk do słuchania. Audiobook czytają m.in. Agata Kulesza i Wiktor Zborowski
Ponad 40 godzin słuchania! "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk trafiają na rynek w formie audiobooka. Wśród lektorów znaleźli się m.in. Agata Kulesza, Wiktor Zborowski czy Danuta Stenka. Posłuchaj fragmentu.