Iga Gromska

redaktorka serwisu kultura.gazeta.pl

Ukończyłam Międzyobszarowe Studia Indywidualne na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza dziennikarstwem i komunikacją społeczną studiowałam kulturoznawstwo, filologię polską i historię sztuki. Z wykształcenia jestem więc dziennikarką, z pasji - kolekcjonerką winyli, badaczką zjawiska retromanii i stałą bywalczynią wydarzeń kulturalnych. Kocham sztukę: od teatru, muzyki, malarstwa, po poezję lingwistyczną, architekturę modernistyczną i filmy Jarmuscha. Pisałam zarówno o Barańczaku i Zappie, jak i teleturniejach, modzie i nowościach Netfliksa. W Gazeta.pl najchętniej wyszukuję zapomniane fakty o gwiazdach PRL-u, ulubionych reżyserach i muzyce. Publikowałam też w Dzienniku Teatralnym, serwisie ArtRock i Pixelpost. Dzięki tej ostatniej współpracy znalazłam się w antologii Amiga Rulez, ale debiut wydawniczy zaliczyłam w liceum, wydając tomik Między wierszami. Za Wittgensteinem: granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata, więc operuję słowem w mowie i piśmie gdzie tylko się da.

 • Mata sprzedaje bluzy za pół tysiąca złotych. Skrytykował go Peja. Riposta brzmi znajomo

  Mata sprzedaje bluzy za pół tysiąca złotych. Skrytykował go Peja. Riposta brzmi znajomo

  Na łamach "Vogue'a" wyznał, że mógłby zostać prezydentem i mimo głosów krytyki otwarcie zabiera głos w mediach w sprawie depenalizacji marihuany. Michał Matczak nie stroni od kontrowersji - ostatnio wzbudzają je ceny limitowanego merchu, którym promuje nową płytę "<33". Głos w sprawie zabrał również Peja. Na ripostę nie trzeba było długo czekać.

 • Zaliczyła sporą wpadkę w 'Idolu', a i tak pokonała konkurentki. 'Powinna od razu wylecieć'

  Zaliczyła sporą wpadkę w "Idolu", a i tak pokonała konkurentki. "Powinna od razu wylecieć"

  28-letnia uczestniczka "Idola", Justyna Stępień, znalazła się w najlepszej trzydziestce uczestników, choć nie podołała jednemu z zadań na etapie eliminacji. Wokalistka zapomniała tekstu do utworu, na którego opracowanie podzieleni na trzyosobowe grupy śmiałkowie mieli zaledwie godzinę. Jurorzy docenili jej starania, ale nie wszyscy widzowie podzielili ich zdanie.

 • Polscy muzycy zarabiają nawet 50 tys. w jedną noc. Golec uOrkiestra i Bajm wyżej, niż Doda

  Polscy muzycy zarabiają nawet 50 tys. w jedną noc. Golec uOrkiestra i Bajm wyżej, niż Doda

  Uświetniają rozmaite święta - Sylwestra czy Boże Narodzenie w czasie koncertu kolęd, miejskie festyny i kultowe już festiwale polskiej piosenki. Ich stawki wciąż wbudzają ciekawość nie tylko fanów muzyki popularnej. Choć dokładne kwoty, jakie otrzymują gwiazdy rodzimej estrady trudno zweryfikować, wiele orientacyjnych stawek zostało podanych do wiadomości publicznej. Niektóre mogą zaskoczyć.

 • Gawliński chciałby wspólnego koncertu gwiazd bez matury. 'Jeden z lepszych koncertów artystycznych'
 • Przed sławą pracowali w Disneylandzie. Jeden zamiatał ulice, a potem został reżyserem animacji
 • Zanim rozśmieszała miliony widzów, pracowała w kostnicy i sekstelefonie. To nie wszystko
 • Chylińska rzuciła naukę w liceum. Pisała w pamiętniku: Boże, chcę być piosenkarką, bo nie chcę zdawać matury
 • Na tę sugestię produkcji Dowbor się nie zgodziła. Potem prowadzącej 'Nasz Nowy Dom' dziękowano w listach

  Na tę sugestię produkcji Dowbor się nie zgodziła. Potem prowadzącej "Nasz Nowy Dom" dziękowano w listach

  Katarzyna Dowbor od 2013 roku związana jest z Telewizją Polsat, w której prowadzi program "Nasz Nowy Dom", odmieniający nie tylko wnętrza, ale też życia potrzebujących rodzin. W wywiadach często porusza ciekawiące telewidzów kwestie finansowania remontów, rzeczywistego czasu ich trwania czy dalszych losów uczestników. Nie jest jednak osobą decydującą o wszystkich aspektach. W jednej z rozmów opowiedziała, jaki ma stosunek do sugestii producentów.

 • Był dla Czubaszek miłością większą, niż jej mąż i Woody Allen. Kabareciarza zgubił alkohol

  Był dla Czubaszek miłością większą, niż jej mąż i Woody Allen. Kabareciarza zgubił alkohol

  Był nie tylko znakomitym satyrykiem, aktorem, kabareciarzem i autorem licznych powiedzonek, które na stałe przeniknęły do polszczyzny, ale też stałym klientem barów w Warszawie, gdzie wypalił niezliczoną ilość papierosów, popijając przy tym mocny trunek. To właśnie nałóg, pozornie niewinny towarzysz wielu przedstawicieli środowiska artystycznego, sprawił, że musiał zejść ze sceny. Również tej życiowej.

 • Afera wokół filmu Patryka Vegi. Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie dniówek dla statystów

  Afera wokół filmu Patryka Vegi. Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie dniówek dla statystów

  Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz zwrócił uwagę na ofertę kierowaną przez Agencję Aktorską Edwin Film do potencjalnych statystów chcących pojawić się w nowej produkcji Patryka Vegi. Zapowiedział, że jeśli agencja nie dostosuje oferowanych stawek do zapisów w Kodeksie pracy, podejmie dalsze kroki. Choć ogłoszenie zmodyfikowano, wynagrodzenia nie uległy zmianie. Sprawa trafiła do PIP.

 • Tyle zarabiają aktorzy 'M jak Miłość'. Część narzeka. 'Czy to są zarobki na poziomie gwiazdy?'
 • Jakimowicz grozi ujawnieniem informacji o gwieździe TVN-u. 'Czeski błąd, ale kosztowny'

  Jakimowicz grozi ujawnieniem informacji o gwieździe TVN-u. "Czeski błąd, ale kosztowny"

  Jarosław Jakimowicz od wielu lat jest związany z Telewizją Polską - obecnie z TVP Info. Kontrowersyjny prezenter i aktor opublikował alarmujący post, w którym odnosi się do jednej z wypowiedzi byłej pracownicy konkurencyjnej stacji TVN, Odety Moro. Sugeruje, że dysponuje poufnymi informacjami, które mogą mieć wpływ na dalszą karierę dziennikarki.

 • Triumfował w 'Va Banque' i '1 z 10'. To pytanie w 'Milionerach' pokonało mistrza teleturniejów
 • Gdy mówiła, jurorzy myśleli, że żartuje. Zaczęła śpiewać i byli w szoku. 'To twój prawdziwy głos?'

  Gdy mówiła, jurorzy myśleli, że żartuje. Zaczęła śpiewać i byli w szoku. "To twój prawdziwy głos?"

  We Ani jest jednym z największych zaskoczeń obecnej edycji "Idola". Uczestniczka została obdarzona wyjątkowym głosem, który dwukrotnie zdezorientował jurorów. Okazało się, że ten, którym mówi, brzmi zupełnie inaczej niż ten, którym śpiewa. Przed występem musiała kilkukrotnie zapewnić, że jej barwa nie jest udawana. To, co stało się później, wprawiło w osłupienie nie tylko jury.

 • Krzysztof Ibisz krytykowany w 'Twoja twarz brzmi znajomo'. Ustawiony program? 'Pokazał brak klasy'

  Krzysztof Ibisz krytykowany w "Twoja twarz brzmi znajomo". Ustawiony program? "Pokazał brak klasy"

  Show Polsatu wzbudza kontrowersje od czasu zmian w obsadzie - w jury nie zasiada już Katarzyna Skrzynecka, a programu nie współprowadzi Piotr Gąsowski. Po premierze drugiego odcinka najnowszego sezonu skrytykowano jednak również nowych uczestników. Internauci są zdania, że na jawnego faworyta jest kreowany Krzysztof Ibisz, co miałoby potwierdzać kolejne zwycięstwo prezentera. Punktowano także jego zachowanie.

 • Wtargnął na scenę podczas finału magicznej sztuczki. Interweniował neurolog. 'Magia to nie sport kontaktowy'
 • Cleo w obronie Blanki: 'Takiej energii nam potrzeba'. Kiedyś też reprezentowała Polskę na Eurowizji

  Cleo w obronie Blanki: "Takiej energii nam potrzeba". Kiedyś też reprezentowała Polskę na Eurowizji

  Kolejni przedstawiciele branży muzycznej komentują utwór, który będzie reprezentować Polskę w nadchodzącym 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem wypowiedziała się Cleo, reprezentantka kraju z 2014 roku, wykonująca przebój "My Słowianie" produkcji Donatana. W przeciwieństwie do wielu artystów, którzy zabrali głos w sprawie, jest zdania, że piosenka Blanki spełnia swoje zadanie.

 • Jakimowicz odpowiedział Stuhrowi na przytyk z Orłów 2023. 'Jesteś jak szczur z ojcem przestępcą'

  Jakimowicz odpowiedział Stuhrowi na przytyk z Orłów 2023. "Jesteś jak szczur z ojcem przestępcą"

  25. ceremonię rozdania Polskich Nagród Filmowych poprowadził Maciej Stuhr. Wypowiedzi aktora wzbudziły kontrowersje - odniósł się m.in. do głośnej sprawy ojca, który niedawno stanął przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. "Któż z was nie chciałby zagłosować na niego w kategorii osioł roku?" - pytał, odnosząc się m.in. do jednej z jego najsłynniejszych ról dubbingowych. Szpilę wbił również posłowi Kowalskiemu, a także odniósł się do "cancel culture". To przy tej ostatniej kwestii padło nazwisko Jarosława Jakimowicza.

 • Tak chcieli reagować na Nobla Tokarczuk. Wyciekły maile Dworczyka. 'To ona będzie w kropce'

  Tak chcieli reagować na Nobla Tokarczuk. Wyciekły maile Dworczyka. "To ona będzie w kropce"

  Hakerzy ujawnili treść maili rzekomo pochodzących ze skrzynki byłego szefa KPRM Michała Dworczyka. Poruszany jest w nich m.in. wątek noblistki Olgi Tokarczuk, która zdobyła literacką nagrodę w 2018 roku. W sprawie pojawia się również nazwisko premiera Mateusza Morawieckiego, który wraz ze współpracownikami miał zastanawiać się, w jaki sposób odnieść się do wyróżnienia polskiej pisarki.

 • Jurorka ośmieszyła 25-letnią matkę trójki dzieci w 'Idolu'. Widzowie stanęli za nią murem

  Jurorka ośmieszyła 25-letnią matkę trójki dzieci w "Idolu". Widzowie stanęli za nią murem

  25-letnia uczestniczka "Idola" poświęciła swoje życie rodzinie i na wczesnym etapie zrezygnowała ze śpiewu, który kiedyś był jej pasją. Zdecydowała się jednak zrobić coś dla siebie i wziąć udział w programie. Jedna z jurorek, Katy Perry, podcinała jej skrzydła zanim zaczęła śpiewać. Wszystko dlatego, że nie była w stanie przyznać, że dostanie się do następnego etapu jest jej marzeniem.